Sunteți pe pagina 1din 7

Plan de lecie

Unitatea de nvmnt:
Clasa: a VII - a
Data:
Timp: 50 de minute
Profesor:
Locul de desfurare: Sala de clas
Obiectul: Cultur civic
Aria curricular: Om i societate
Subiectul: Instituii i practici democratice
Titlul leciei: Principiul separrii puterilor n statele democratice
Tipul leciei: Predare nvare
Motivaia: Necesitatea leciei rezid n cunoaterea conceptelor democratice
i n manifestarea iniiativei n rezolvarea unor probleme ale grupurilor din
care fac copiii parte i ale comunitii locale. Se urmrete o cunoatere a
valorilor fundamentale ale democraiei i ale drepturilor omului i o aplicare
a acestora.
Condiii prealabile: Elevii au dobndit cunotine eseniale despre valorile
fundamentale ale democraiei i ale drepturilor omului n clasele anterioare.
Ei au luat deja, contact cu diverse valorile fundamentale ale democraiei n
societate.
Scopul leciei: Cunoaterea valorilor fundamentale ale democraiei i ale
drepturilor omului.

Obiective operaionale:
O1 : cunoatere: s numeasc puterile statului democratic:
executiv, legislativ i judectoreasc.
O2 : nelegere: s argumenteze rolul fiecrei instituii politice n
luarea i punerea n practic a deciziilor politice: executiv
Preedinte, Guvern, Administraie public, legislativ Parlament i judectoreasc Instane Judectoreti.
O3 : analiz: s separe conceptele legate de instituii politice de
cele legate de instituiile sociale: instituii care fac legi de cele
care servesc individul coli, spitale.
O4 : evaluare: s aprecieze valoarea puterilor statului: executiv,
legislativ i judectoreasc.
O5: aplicare: s aprecieze elaborarea i aplicarea legilor n
Romnia.
Metode i procedee: explicaia, conversaia , studiul de caz.
Material didactic: schema leciei, tabla, creta
Bibliografie: Manualul de Cultur civic, Internet: Camera Deputaior,
Senat, Cristian Ionescu ,,Drept constituional i instituii politice,,.
Mod de lucru: Individual i pe grupe
Evaluarea: Pe parcursul leciei.
Demers didactic
Nr. Momentele
1.

leciei
Moment
organizatori
c

Ob.

Activitatea profesorului

Activitatea
elevilor
Elevii scot

Profesorul asigur ordinea i linitea


pentru nceperea orei de Cultur civic. Se pe
strig catalogul. Se pun absenii.
2

Metod

bnci

crile

caietele

de

2.

Cultur civic
Profesorul pune ntrebri din lecia
Elevii

Reactua
lizarea

precedent despre Constituia Romniei.

cunotinelo

rspund

la rsaia

Se corecteaz tema cantitativ i ntrebri.

conve
euristi

calitativ.

anterioa
3.

re
Captarea

Captarea ateniei se realizeaz prin

ateniei

prezentarea datelor generale.

Elevii
ascult

conve

cu rsaia

Se face apel la cunotinele anterioare interes i i euristi


ale elevilor.

spun

prerile c

Se ia exemplu regulamentului colar i despre

tema

regulamentului clasei. Se discut despre pus


prevederi.

discuie.

Se discut despre alegerea efului


clasei.

Capacitile

acestuia,

atribuiuni,

puteri.
Se

vorbete

despre

legea

fundamental, despre organizarea social,


4.

despre funcionarea colectivitilor umane.


Profesorul anun tema:

Anuna
rea temei i

Elevii

conve

Sistemul politic n Romnia. Instituii ascult i scriu rsaia

a obiecti

i practici democratice

velor

pe caiete titlul euristi

Profesorul scrie pe tabl titlul leciei leciei noi.

noi: Principiul separrii puterilor n stat


Nr. Momentele
5.

leciei
Dirijarea
nvrii

Ob.

Activitatea profesorului

Activitatea

Metod

elevilor
Profesorul ntreab elevii ce tiu ei Elevii rspund la
despre stat. Se ajunge la definiia statului.

ntrebare.

Conceptul de stat desemneaz o


colectivitate uman situat pe un teritoriu Elevii
bine delimitat i supus unei autoriti definiia
bazate pe un sistem de instituii politice i caiete.
3

scriu
pe

e
conve
rsaia
euristi
c

administrative prin intermediul crora i


exercit funciile, comand i acioneaz n
sensul satisfacerii nevoilor comune ale
populaiei sale, respectiv ale naiunii pe
care o reprezint.

Elevii ascult cu

Se vorbete de modalitatea de a mult interes i i


conduce un stat. Totalitar, autoritar sau spun prerea.
democratic. Se ajunge la democraie. Se d
definiia.

Elevii

Democraia (gr. DEMOS = popor, gr. definiia

scriu
pe

KRATOS = putere) = modalitate de a conduce caiete.


un stat cu ajutorul poporului. Puterea
poporului. Conducerea poporului de ctre

expu
nerea

popor i cu ajutorul poporului.


Se vorbete de putere. Se ajunge la
definiie.
Puterea este un sistem al relaiilor de
autoritate pe care o persoan sau un grup de
persoane le are asupra unei colectiviti, n
vederea realizrii unui scop comun, stabilit,
de regul, de colectivitate ori impus acesteia
de ctre deintorii puterii.
Se asociaz puterea cu instituia.
Instituia este o colectivitate uman
reprezentant a unei autoriti suverane, care
comand i acioneaz n sensul satisfacerii
nevoilor comune ale populaiei sale, respectiv
ale naiunii pe care o reprezint.
Se

dau

exemple:

GUVERNUL,

PARLAMENTUL,
PRESEDENIA,

JUDECTORIA
Se explic funciile acestora i principiul
separrii puterilor n stat
4

conve
rsaia
euristi
c

Separaia puterilor n stat nseamn


o distribuie ct mai larg a acesteia ntre ct
mai multa persoane i instituii care s
mpiedice

acumularea,

deinerea

sau

exercitarea absolut a puterii.


n

1748

filosoful

francez

Montesquieu a publicat lucrarea Spiritul


legilor, n care susinea necesitatea separrii
celor trei puteri pentru buna funcionare a
unui stat.
Nimeni nu trebuie s dein puterea
singur.
S se previn abuzul i s se rezolve
ct mai multe probleme.
Controlul cetaeanului asupra statului
prim mecanismele sistemului deschis n care
oamenii comunic i aleg liber.
Nu este vorba de o separaie a
puterilor, ci de o delimitare a funciilor de
baz ale oricrei puteri de stat
Puterile sunt funcii ale statului - roluri
funciile legislativ, executiv i juridic.
Se d schema leciei
Se scriu pe tabl puterile:
PARLAMENTUL = AUTORITATEA
LEGISLATIV

FACE

LEGEA;

autoritatea legislativ: se exercit prin


elaborarea i aprobarea legilor;
GUVERNUL I PRESEDENIA =
AUTORITATEA EXECUTIV = APLIC
LEGEA;

autoritatea executiv : are ca

obiectiv aplicarea legilor


JUDECTORIA = AUTORITATEA
5

JUDECTOREASC = APR LEGEA;


autoritatea

judectoreasc:

rol

de

identificare i corectare a abaterilor de la


lege

Nr. Moment

Ob.

Activitatea profesorului

ele
5.

leciei
Dirijarea

Concluzii.

nvrii

Statul este o colectivitate uman condus de o

Activitatea

Metod

elevilor

echip n care fiecare instituie este compus


din oameni care au roluri diferite. Rolurile n
aceast echip este de a face legea de a aplica
legea i de a apra legea. Acetia ntr-o manier
democratic comunic i coopereaz ntre ei i
6.

Obine

cu cetenii pentru binele ceteanului.


Se fac cteva exerciii:

Elevii

rea

simulare;

rspund

perfor

studiu de caz;

ntrebri.

manei

construirea

unor

strategii

pentru

conve
la rsaia
euristi
c

rezolvarea
-

problemelor civice;

dezbaterea unor cazuri preluate din

mass-media

referitoare

la

problemele

comunitii;
-

realizarea de investigaii, sondaje de

opinie, rspuns la scrisori etc.;


-

7.

Evalua
rea

realizarea unor activiti tip proiect.

Se noteaz cele mai bune rspunsuri i


cei care au participat activ la or.
6

Elevii
rspund.

conve
rsaia

euristi
8.

Retenia
i

9.

Elevii sunt ntrebai nc odat ce au

Elevii

neles din aceast lecie. Se explic nc odat rspund

transfe

lecia. Sunt clarificate aspectele dificile.

rul
Tema

Se d tema pentru acas:

c
conve

pe rsaia

scurt.

euristi
c
Elevii

pentru

noteaz

acas

pentru acas.

tema

S-ar putea să vă placă și