Sunteți pe pagina 1din 9

Liceul Pedagogic "Vasile Lupu", Iai

Catedra de limba romn


Profesor ndrumtor: Gabriela-Lucia Munteanu
Student practicant: Mriu Mdlina-Elena (Universitatea Alexandru Ioan Cuza, Grupa: Romn-Francez, Anul III)

PROIECT DIDACTIC
Data : 26. Noiembrie. 2015
Clasa: a X-a A
Disciplina: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare: Romanul
Subiectul leciei: Liviu Rebreanu, Ion . Construcia discursului narativ
Tipul leciei: Mixt(verificare, predare-nvare, evaluare formativ)
Timpul leciei: 50 de minute
Competene generale:
# Utilizarea corect i nuanat a limbii romne n diferite situaii de comunicare;
# Folosirea modalitilor de analiz tematic, structural i stilistic n receptarea diferitelor texte literare i nonliterare;
#Argumentarea oral sau n scris a unor opinii n diverse situaii de comunicare;

Competene specifice:
1 Identificarea particularitilor i a funciilor stilistice ale limbii n receptarea diferitelor tipuri de texte;
2. Receptarea adecvat a sensului / sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte orale sau scrise;
1

3. Folosirea adecvat a strategiilor i a regulilor de exprimare oral n dialog i monolog;


4. Folosirea unor modaliti diverse de nelegere i de interpretare a textelor literare studiate;
5.Redactarea unor compoziii despre textele studiate i alctuirea unor proiecte;
6.Analiza principalelor componente de structur, de compoziie i de limbaj specifice textului narativ;
Obiective operaionale:
O1: s povesteasc fragmentele : nceputul ( Capitolul I ) i Sfaritul ( Capitolul XIII );
O2: s descrie drumul care intra i iese din satul Pripas;
O3: s explice diferite simboluri din roman cum ar fi : drumul, crucea;
O4: s identifice semnificaia simbolic a drumului;
O5: s demonstreze simetria care se stabilete intre incipit i final;
Strategia didactic:
# Metode i procedee: conversaia euristic, explicaia, descoperirea, lucrul pe textul literar, procedee argumentative, jurnalul reflexiv;
# Forme de organizare: activitatea frontal, activitatea individual;
# Mijloace de nvmnt:fie, manualul, caietele elevilor, tabla;

Bibliografie :
Clinescu, George, Enigma Otiliei, Editura Pentru Literatur, 1967;
Costache A, Ioni F, Svoiu A, Limba i literatura romn. Manual pentru clasa a X-a, Editura Art, Bucureti, 2005;

Creu, Nicolae, Constructori ai romanului, Editura Eminescu, 1982;


Manolescu, Nicolae, Arca lui Noe, Editura 100+1 Gramar, Bucureti, 2004;
Rebreanu, Liviu, Ion, Editura Cartea romneasc, Bucureti, 1979;
www.scribd.com;

Scenariul activitii didactice


Secvenele leciei i
dispunerea
competenelor
specifice
.
Momentul
organizatoric

Anunarea temei i a
obiectivelor
operaionale

Coninutul instructiv-educativ

T
I
M
P

Forma de activitate,
strategii,
evaluare

Profesorul intr n clas i se pregatete pentru susinerea leciei. Elevii


5
se organizeaz i i pregtesc materialele necesare pentru or.
Elevii i prezint momentul.
Profesorul verific tema i corecteaz eventualele greeli.
Profesorul scrie obiectivele pe tabl, care urmeaz a fi ndeplinite pe parcursul orei.

Activitate frontal
Conversaia

Activitate frontal
Analiz

Vom analiza construcia discursului narativ a romanului Ion, Liviu Rebreanu, care
este un roman simetric circular, pornind de la dou fragmente, unul din incipit i
cellalt din final.

Activitate individual

Realizarea sensului
i a refleciei, prin
O
dirijarea nvrii: 1
O1, O2, O3,O4, O5

O2

Profesorul le cere elevilor s citeasc cele dou fragmente din manual : nceputul
i Sfritul.
Dup lectura cu voce tare a fragmentelor elevii numii de ctre profesor vor
rezuma actiunea acestora .

Pe baza celor dou texte din manual, profesorul le cere elevilor s descrie drumul
care intr i iese din satul Pripas. Profesorul scrie pe tabl cuvantul cheie al lectiei
-drumul- i pe baza lecturii si a rspunsurilor elevilor se va realiza o pararel ntre
cele dou ipostaze n care este conturat ca prim personaj al textului drumul.

Activitatea individual

1
0

Activitatea frontal
Conversaia

O3

Pe baza fiei numrul 1, profesorul le cere elevilor s explice simbolurile existente


n fragmentele date : drumul i crucea.
5
Dup o lectura a etimologiei celor dou cuvinte i a textelor din manual, elevii vor
ncerca s descifreze sensul celor doi termeni.

O4

Pe baza fiei numrul 2, elevii vor identifica semnificaia simbolic a drumului .

Activitatea individual
Descoperirea
Explicaia

Plecnd de la citatul dat elevii vor contura elementele simbolice ale drumului
prezentat att n primul capitol ct i n finalul romanului.
n urma conversaiei profesorul le expune elevilor ideile cu privire la semnificaia
termenului.
Elevii i iau notie.

O5

Tem pentru acas

Profesorul le cere elevilor s identifice elementele de simetrie existente n romanul


Ion. Prin metoda conversaiei, profesorul mpreun cu elevii vor demonstra relaia
dintre incipit-final, conturarea imaginilor iniiale i finale ale textului, ilustrarea
celor dou planuri existente n roman.
Profesorul le spune elevilor despre formula realist ntlnit la Honor de Balzac i
preluat de ctre mari romancieri realiti.
Pe baza fiei numrul 2, elevii vor observa formula realist-balzacian care implic
prezentarea n detaliu a spaiului dinspre departe spre aproape. Relaia incipit-final
va fi ilustrat prin fragmentele din Enigma Otiliei, George Clinescu.
Profesorul le explic elevilor n ce const elementul realist preluat de ctre George
Clinescu de la Honor de Balzac.
Elevii i iau notie.

1
0

Activitatea frontal
Lucrul pe textul literar

1
0

Activitatea frontal
Conversaia
Expunerea

Scriei un eseu argumentativ de 1-2 pagini prin care s demonstrai c romanul Ion
de Liviu Rebreanu este un univers nchis i rotund ( Manolescu,Nicolae- Arca lui Noe) 2
prin raportare la construcia discursului narativ i a relaiei incipit-final.

Enunul este citit cu voce


tare de ctre profesor.
Dac elevii vor lmuriri,
li se vor oferi.

ncheierea activitii

Prin tehnica JURNALULUI REFLEXIV:


Elevii sunt rugai s rspund la urmtoarele ntrebri, n scris, pe caiete:
2

Ce idee abordat i s-a prut interesant?

Ce dificulti ai ntlnit pe traseu?

Dac ai putea schimba un element al stilului de predare, care ar fi acela?

Evaluarea componentelor
leciei de ctre elevii
normaliti,
elevi
cu
evidente
competene
didactice
i
psiho-pedagogice.

n funcie de feed back-ul elevilor, pe viitor, profesorul i poate regla stilul de


predare-nvare-evaluare.

Fia 1
Drum, drumuri, s. n. 1. Cale de comunicaie terestr, alctuit dintr-o band ngust i continu de teren bttorit, pietruit,
pavat sau asfaltat; 2. Cltorie; deplasare, voiaj; (nv.) plimbare, umblet; 3. Alergtur, curs, deplasare; 4. Itinerar,
parcurs, rut, traiectorie, traseu.
n ceea ce privete etimologia sa, prerile sunt mprite. Se consider apariia sa prin grecescul dromos, direct (cf. sicil. drom,
calabr. dromu) sau prin intermediul slavului drumu (cf. bg., cr. drum, alb. dhrom).
Imaginea iniial i final a romanului Ion de L.Rebreanu prezint drumul spre Pripas.Dac n prima parte oseaua vine,

sugernd astfel o introducere n aciune , n ultima se pierde odat cu plecarea nv torului Herdelea, lsnd loc altei genera ii.
Este drumul celor muli umilii , crora autorul le nchin romanul.
Cuvntul "cruce" provine din latinescul "crux". Dar acest termen nu desemna ntreaga suprafa a acesteia, ci doar stlpul
vertical, fr "patibulum" (partea orizontal), pe care erau rstignii condamnaii la moarte.Simbol vechi, crucea este folosit cu
mult timp naintea apariiei cretinismului, ca simbol al soarelui, al cerului si al pamntului. De asemenea, centrul ei reprezenta
mijlocul universului, iar cele patru brae punctele cardinale.Ca simbol cre tin, crucea apare abia pe la sfar itul secolului al V-lea,
cnd cretinii au nceput s fac analogia ntre poziia de rug, cu braele ntinse, n forma crucii.
Crucea are pentru romni sensul de axis mundi ntruct reprezint reazemul lumii i scara spre Dumnezeu.Asociat cu pomul
vieii, simbolul presupune o imagine stilizat a lumii, cci cuprinde sugestia celor trei dimensiuni-lungimea, l imea i
nlimea.Conform tradiiei, locul n care s-a nlat crucea lui Iisus, acela i cu cel n care a fost creat Adam, reprezint centrul
lumii. Mntuirea este obinut prin legea iubirii, la ortodoci aceasta fiind exprimat prin cruce, care are patru dimensiuni :
dragostea fa de Dumnezeu, fa de neam, fa de cei cazui i dragostea fa de dumani.
Simbolul a fost aezat n contexte care vorbesc despre suferin i eliberare. Romanul Ion se deschide i se nchide cu o
descriere amnunit a drumului care leag Pripasul de lume, insistnd pe amnutul c n marginea satului se afl o curce
strmb cu un Christos rstignit. Sub acest semn se desf oar patima personajului, dezndejdea, ndrjirea i iubirea
mistuitoare, ntr-un univers n care nu se schimb nimic.

Fia 2

Despre drumul de la nceputul lui Ion s-a spus c face legtura ntre lumea real i lumea ficiunii : urmndu-l, intrm i
ieim, ca printr-o poart, din roman.[] Cinci sute de pagini mai departe, Herdelenii l strbat n sens invers, prsind definitiv
satul. Ultimul personaj al romanului va fi acelai drum nfi at ns la o alt vrst : btrn, bttorit, ncolcindu-se lene ca
o panglic cenuie n amurgul rcoros pe care uruie roile trsurii monoton-monoton ca nsui mersul vremii.
(Manolescu, Nicolae- Arca lui Noe)

ntr-o sear de la nceputul lui iulie 1909, cu puin nainte de orele zece, un tnr de vreo optsprezece ani, mbrcat n
uniform de licean, intra n strada Antim, venind dinspre strada Sfinii Apostoli cu un soi de valiz n mn, nu prea mare, dar
desigur foarte grea, fiindc, obosit, o trecea des dintr-o min ntr-alta. Strada era pustie i ntunecat i, n ciuda verii, n urma
unor ploi generale, rcoroas i fonitoare ca o pdure. ntr-adevr, toate curile i mai ales ograda bisericii erau pline de copaci
btrni, ca de altfel ndeobte curile marelui sat ce era atunci Capitala. []n aceast obscuritate, strada avea un aspect bizar.
Nici o cas nu era prea nalt i aproape nici una nu avea cat superior. ns varietatea cea mai neprevzut a arhitecturii (oper
ndeobte a zidarilor italieni), mrimea neobinuit a ferestrelor, n raport cu forma scund a cldirilor, ciubucria, ridicul prin
grandoare, amestecul de frontoane greceti i chiar ogive, fcute ns din var i lemn vopsit, umezeala, care dezghioca varul, i
uscciunea, care umfla lemnria, fceau din strada bucuretean o caricatur n moloz a unei strzi italice. [] Casa avea un
singur cat, aezat pe un parter scund, ale crui geamuri ptrate erau acoperite cu hrtie translucid, imitnd un vitraliu de
catedral. Partea de sus privea spre strad, cu patru ferestre de o nlime absurd, formnd n vrful lor cte o rozet gotic, dei
deasupra lor zidria scotea tot attea mici frontoane clasice, sprijinite pe cte dou mensole. La faad, acoperiul cdea cu o
streain lat, rezemndu-se pe mensole desprite de casetoane, totul n cel mai antic stil, dar mensole, frontoane i casetoane
erau vopsite cu un ulei cafeniu. Zidria era crpat i scorojit n foarte multe locuri, i din crpturile dintre faada casei i
trotuar ieeau ndrzne buruienile.[]
Unchiul Costache? ndrzni s deschid gura tnrul, pe urm, intimidat, refcu ntrebarea: Aici ade domnul Constantin

Giurgiuveanu? Btrnul clipi din ochi, ca i cnd n-ar fi neles ntrebarea, mic buzele, dar nu rspunse nimic. Eu sunt Felix,
adug tnrul, uimit de aceast primire, nepotul dumnealui.
Omul spn pru tot aa de plictisit de ntrebare, clipi de cteva ori din ochi, bolborosi ceva, apoi cu un glas neateptat de
rguit, aproape optit, duhnind a tutun, rspunse repede: Nu-nu-nu tiu... nu-nu st nimeni aici, nu cunosc...
(Clinescu, George- Enigma Otiliei, Volumul I, Capitolul I )

Dinadins, ntr-o duminic, o lu pe strada Antim. Prefacerile nu schimbaser cu totul caracterul strzii. Casa lui mo Costache
era leproas, nnegrit. Poarta era inut cu un lan, i curtea toat npdit de scaie i. Nu mai prea s fie locuit. Cele patru
ferestre din fa, de o nlime absurd, nlau rozetele lor gotice prfuite, iar marea u gotic avea geamurile plesnite. Felix i
aduse aminte de seara cnd venise cu valiza n mn i trsese de schellitorul clopo el. I se pru c easta lucioas a lui mo
Costache apare la u i vechile vorbe i rsunar limpede la ureche :
Aici nu st nimeni !
(Clinescu, George- Enigma Otiliei, Volumul II, Capitolul XX )

S-ar putea să vă placă și