Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECTIE

Clasa:a X-a
Disciplina: Microbiologia resurselor naturale
Titlul lecţiei :Fermentaţia propionică
Tipul lecţiei :de comunicare si evaluare formativă (de progres)
Timpul :50 minute

A)Competenţe specifice

Obiectivele operaţionale
Codul Conţinutul Condiţiile Criteriul de
de probare realizare
acceptabil
C1 Elevii să definească fermentaţia propionică 50%
C2 Elevii să dea exemple de microorganisme specifice 33,3%
C3 Elevii să enumere produşii de fermentare 33,3%
C4 Elevii să enumere aplicaţiile fermentaţiei citrice 50%
C5 Elevii să recunoasca chimismul reacţiei 20%

B)Elementele de conţinut ale obiectivelor operaţonale


Delimitarea conţinutului ale obiectivelor operaţionale
Codul Elemente de conţinut
obiectivelor
operaţionale
OC1 Fermentaţia propionică este procesul biochimic de transformare a glucidelor în
acid propionic sub acţiunea enzimelor secretate de bacteriile propionice
OC2 Microorganismele specifice:
• Bacteriile propionice din genul propionibacterium
OC3 Produşii de fermentaţie acetono-butilică sunt reprezentaţi de:
• acid propionic
• acid acetic
OC4 Aplicaţiile fermentaţiei citrice:
• fabricarea brânzeturilor
• prepararea parfumurilor
• prepararea unor solvenţi organici
OC5 Acidul lactic trece în acid propionic şi acid acetic sub acţiunea bacteriilor
propionice

C)Metodele de învăţământ
Codul metodelor de învăţământ Metodele de învăţământ
C1 Conversaţia de verificare
C2 Expunerea
D)Setul de probleme,exerciţii,aplicaţii.
Codul mijloacelor de învăţământ Mijloace de învăţământ
P1
E1
A1

E)Mijloace de învăţământ
Codul mijl.de învăţământ Mijloace de învăţământ
M1 Plansă cu obiectivele operaţionale.
M2 Planşă cu produsii de fermentaţie
M3 Planşă cu alicaţiile fermentaţiei propionice
Tim- Etapele de Obiective- Conţinutul Activitatea Formele de organizare a instruirii Metode Probleme, Resurse materiale
pul instruire le de de aplicaţii
operaţio- instruire Cadrului didactic Elevului Repartiza- Participa- Dirijarea invăţă- ,exerciţii Mijloace de invaăţământ Mediul
nale rea rea activiăţtii mânt Mesaj Facilitează de in-
sarcinilor elevilor didactic transmitera struire
mesajului
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

1’ Prezenţa Face apelul. Răspunde la prezenţă Sala de


clasă.
3’ Verifica- Verifică calitativ tema prin Prezintă tema şi Frontală Colectivă De cadrul C 1 ’’
rea temei sondaj şi face aprecieri. rezolvă/corectează didactic
8’ Verifica- Ce ati avut de pregatit pentru Elevul A
rea astazi? Răspunde: Fermentatia ,, ,, ,, ,, ,,
cunoştin- citrică
ţelor din Elevul B răspunde :
lecţia Fermentaţia citrică este un
anterioară proces biochimic de
Cadrul didactic il intreabă pe transformare a glucidelor
elevul B :ce estefermentatia în alcool butilic sub
citrică acţiunea unor mucegaiuri
în acid citric
Elevul C răspunde:
Produşii de fermentaţie
Enumerati produşii de citrică sunt:
fermentare Acid citric
Acid oxalic
-Elevul Brăspunde:
Enumeraţi aplicaţiile Aplicaţiile fermentaţiei
fermentaţiei citrice citrice sunt:
Producerea acidului citric
folosit în industria
farmaceutică, la fabricarea
băuturilor răcoritoare, la
prepararea cernelurilor şi
pentru argintărie
14’ Crearea Cum se numeşte diglucidul Lactoza este singurul ’’ ’’ ’’ ’’ ’’
fondului prezent în lapte? diglucid animal prezent în
aperceptiv. laptele mamiferelor.
16’ Captarea Atenţie !Astăzi vom vorbi Elevii ascultă. ’’ ’’ ’’ ’’ ’’
atenţiei ş despre fermentaţia propionică
inteteresul
elevilor
18’ Anunţrea Profesorul scrie titlul pe tablă Elevii privesc şi notează pe ’’ ’’ ’’ C2 M1-M3 ’’
titlului caiet titlul lecţiei.
20’ Anunţarea OC1- Tabelul A Cadrul didactic le arată Privesc,ascultă şi notează ’’ ’’ ’’ C2 ’’ ’’
obiective- OC10 planşă cu obiectivele pe caiet
lor operaţionale
'operaţiona
le
25' Prezenta- OC1- Tabelul B Prezintă conţinuturile noi Privesc,asculta si noteaza ’’ ’’ ’’ C2 ’’ ’’
rea OC10 conform tabelului B pe caiet.
continutu-
rilor noi.
40’ Realizarea OC1- Tabel B Ce este fermentaţia Elevul răspunde coform ’’ ’’ ’’ C1 ’’ ’’
conexiunii OC10 propionică ? tabelului B
inverse scrieţi Elevul răspunde conform
Descrieţi fermentaţia tabelului B
propionică.. Elevul raspunde conform
Daţi exemple de tipuri de tabelului B.
fermentaţii.
45’ Prezenta- Felicitari ! Ascultă ’’ ’’ ’’ C2 ’’
rea unei Astazi ati fost foarte
aprecieri pregatiti..Sunt multumită de
generale comportamentul vostru.
privind
activitatea
elevilor
47’ Notarea Elevul A a fost notat cu nota Ascultă ’’
unor elevi. 9,elevul B cu 9, iar elevul C
cu 10.
48 Anuntarea Tema pt acasă : un referat cu Privesc, ascultă , notează. ’’
temei metodele de obtinere a
propanolului
Bibliografie
1.
2 Gh. Simionescu s.a., “Ghid de practica pedagogica”, Ed. Alma Mater, Bacau, 1998.
3 S. Cristea “Dictionar de termeni pedagogici”, E.D.P., 1998

S-ar putea să vă placă și