Sunteți pe pagina 1din 9

Proiect didactic

Educatoare: uhani Simona Data: 29.11.2012 Grupa: Mica - Buburuzele Tema anuala: ,,Cand/cum si de ce se intampla? Tema proiectului: Armonia Zanei Toamna Tema saptamanii: ,,Darurile toamnei Tema zilei: ,,Legume de toamna Forma de realizare: activitate integrata ALA+ADE+ADP Domenii experientiale: Stiinte (Activitate matematica), Estetic si Creativ (Educatie plastica) Tipul activitatii: verificarea cunostintelor dobandite anterior Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici Mijloc de realizare: observare, dactilopictura Durata: o zi Scopul activitatii: Verificarea cunostintelor Consolidarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor lucrari prin dactilopictura. Stimularea expresivitatiisi creativitatii prin activitatile artistico-plastice. Obiective operationale: ALA:

Sa coloreze cu o culoare adecvata leguma prezentata rosia. (Arta)

Sa recunoasca legumele din cosul prezentat prin denumirea acestora. (Stiinta)


1

Sa identifice culoarea legumelor prezentate. (Biblioteca) ADE: 1.Cognitive: Stiinte: O: Sa identifice corect pozitiile si relatiile spatiale ale elementelor din imagine. O: Sa utilizeze leguma la culoarea solicitata in redarea pozitiilor si relatiilor spatiale. O: Sa coloreze morcovul mai mic de pe fisa de lucru cu o culoare corespunzatoare. Estetic si creativ: O: Sa denumeasca in mod corect materialele si instrumentele de lucru puse la dispozitie (hartie, acuarele, pahar cu apa, servetele). O: Sa aplice culoarea cu degetul aratator pe suprafata data conform tehnicii de dactilopictura respectand indicatiile primite. O: Sa utilizeze corect culorile raportat la imaginea ce urmeaza a fi obtinuta. 2.Afectiv-volitive: O: Sa participe activ la activitatile propuse. 3.Psihomotorii: O: Sa pastreze o pozitie corecta a corpului fata de suportul de lucru pentru o buna coordoonare oculo-motorie . O: Sa manipuleze materialele prezentate in mod organizat. Strategii didactice: Metode si procedee: brainstorming, explicatia, observatia, problematizarea, demonstratia, exercitiul, dactilopictura, jocul, intrecerea. Mijloace didactice: ADP: calendarul naturii, jetoane pentru completarea acestuia, catalogul pentru prezenta copiilor, Morcovel (imagine si poveste) ALA: legume de plastic si naturale, imagini cu legume de diferite culori, fise de lucru, creioane colorate. ADE: fisa de lucru, jetoane cu legume, lipici, model-morcov, acuarele, pahar, apa, servetele umede, stimulente, scaunele.
2

Forme de organizare: Frontal, individual si grupuri mici Timp: 30 min Bibliografie: Pletea, M. et all , Aplicatiile noului curriculum pentru invatamantul prescolar, vol III, Bucuresti: Editura DPH, 2009.

Scenariul zilei Legume de toamna


3

I.ADP Activitatea incepe cu intalnirea de dimineata. Salutul: Buna dimineata buburuze mici Ce legume cunoatem?se enumera legume de toamna. Prezenta: fiecare copil este anuntat si spune prezent se ridica si alege o leguma de toamna. Impartasirea cu ceilalti: In fata voastra se afla un cos cu legume. Stiti o mancare in care se utilizeaza cel putin una din legume? De exemplu cartoful il putem folosi la ciorba cu cartofi. Ce exemple imi puteti da? Noutatea zilei: A fost odata ca niciodata, ca de n-ar fi nu s-ar povesti....o leguma. Aceasta leguma traia in regatul legumelor unde toti prietenii sai traiau veseli si se distrau toata ziua. Morcovel, pentru ca asa il cheama, era tare uituc. Nu prea isi aducea aminte cum ii cheama pe prietenii sai. Mereu incurca pe doamna Rosie cu doamna Ridiche, sau pe domnul Cartof cu domnul Ardei. Morcovel, a venit azi la noi sa ne ceara ajutorul. Ne roaga sa il ajutam sa invete numele prietenilor sai. Daca o sa il ajutam vom face o petrecere mare sa sarbatorim victoria. Ce spuneti copii? Il ajutam? Calendarul naturii: Azi este joi, a patra zi din saptamana. Cum este vremea afara? Ce cartonas ar trebui sa alegem? Tranzitie - ranul e pe cmp ALA 1 Dar inainte sa il ajutam pe Morcovel trebuie sa fim siguri ca noi ii cunoastem prietenii. Copiii, am discutat despre legumele de toamna si acum ca sa ne pregatim sa dam o mana de ajutor lui Morcovel haideti sa ne reamintim ce prieteni are si mai ales cum arata ei. Biblioteca Imagini cu legume. Aici avem imagini cu prietenii lui Morcovel. Prietenul nostru va roaga sa ii spuneti cum se numesc prietenii sai si mai ales ce culoare au ei? Arta Rosia. Trebuie sa ii dam culoare prieteni noastre- Rosia. Morcovel va intreaba. Stiinte Cosul cu legume.-Morcovel, uituc cum este el va intreaba care sunt prietenii lui din cosul cu legume. La terminarea timpului acordat se reia fiecare leguma si se lipeste pe tabla in jurul personajului central- Morcovel.
4

Tranzitie- Fiecare copil primeste imaginea unei legume (rosia, varza, cartoful). Educatoarea verbalizeaza cateva actiuni ce trebuiesc indeplinite numai de anumite legume. DS-Activitate matematica Acum, ca ne-am adus aminte de prietenii lui Morcovel putem sa mergem mai departe. Morcovel a pregatit un cos iar noi trebuie sa ii asezam prietenii intocmai cum ne spune el. Se imparte copiilor fisa de lucru pregatita si se explica sarcinile. La finalizare se acorda stimulente. Fiecare copil a primit mai multe legume si o foaie. Ce legume am primit? DEC- Educatie plastica Copiii se aseaza la masute iar educatoarea, frontal, solicita copiilor sa descopere materialele puse la dispozitie. Dupa enumerare se repeta materialele si se prezinta copiilor produsul final realizat fara depasirea conturului. -Ce leguma am pictat eu pe foi ? -Ce culori am folosit pentru a realiza lucrarea? Vom picta cu degetul aratator. Toti copiii ridica degetul. Degetul aratator il punem in apa, apoi in culoare portocaliu si pe foaie. Exersam impreuna in aer! (de 2 ori). Se realizeaza un exercitiu pentru incalzirea musculaturii fine. Picura usor, ploua tare, picura usor, a iesit soarele! Copiii incep activitatea sub indrumarea educatoarei. Se fac aprecieri globale si individuale (pentru 3 lucrari realizate corespunzator cu indicatiile oferite). Morcovel ii multumeste copiilor si ii invita la petrecerea organizata de el. Se ofera stimulente pentru lucrarile realizate corect si pentru raspunsurile din cadrul activitatilor. ALA recreativ- Se propune copiilor jocul de miscare Scaunele muzicale. Etapele lectiei Continutul invatarii
5

Forme de org.

Strategii didactice Metode si Mijloace de procedee invatare

Evaluare T

1.Moment organizatoric 2. Captarea atentiei

Se asigura conditiile unei bune desfasurari a activitatii prin pregatirea materialelor didactice. Salutul: Buna dimineata buburuze mici! Ce legume cunoatem? Prezenta: fiecare copil este anuntat si spune prezent se ridica si alege o leguma de toamna. Impartasirea cu ceilalti: In fata voastra se afla un cos cu legume. Stiti o mancare in care se utilizeaza cel putin una din legume? De exemplu cartoful il putem folosi la ciorba cu cartofi. Ce exemple imi puteti da? Noutatea zilei: A fost odata ca niciodata, ca de n-ar fi nu s-ar Grup povesti ...a fost o leguma. Aceasta leguma traia in regatul legumelor unde toti prietenii sai traiau veseli si se distrau toata ziua. Morcovel, pentru ca asa il cheama, era tare uituc. Nu prea isi aducea aminte cum ii cheama pe prietenii sai. Mereu incurca pe doamna Rosie cu doamna Ridiche, sau pe domnul Cartof cu domnul Ardei. Morcovel, a venit azi la noi sa ne ceara ajutorul. Ne roaga sa il ajutam sa invete numele prietenilor sai. Daca o sa il ajutam vom face o petrecere mare sa sarbatorim victoria. Ce spuneti copii? Il ajutam? Problematizare Brainstorming Individual Frontal Explicatia Calendarul naturii Morcovel Cos cu legume 4 Observarea copiilor, aprecieri verbale

3.Anuntarea temei si obiectivelor 4. Dirijarea

Astazi il vom ajuta pe Morcovel sa isi aduca aminte ce prieteni are si mai ales cum arata ei. La final Morcovel ne invita la o petrecere sa sarbatorim.

Frontal

Explicatia

Observarea comportamentelor copiilor Aprecieri

Tranzitie - ranul e pe cmp Dar inainte sa il ajutam pe Morcovel trebuie sa fim siguri ca noi ii Grup
6

Explicatia

Imagini cu

10

invatarii prin redarea integrata a continutului

cunoastem prietenii. Copiii, am discutat despre legumele de toamna si acum ca sa ne pregatim sa dam o mana de ajutor lui Morcovel haideti Individual sa ne reamintim ce prieteni are si mai ales cum arata ei. Biblioteca Imagini cu legume. Aici avem imagini cu prietenii lui Morcovel. Prietenul nostru va roaga sa ii spuneti cum se numesc prietenii sai si mai ales ce culoare au ei? Arta Rosia. Trebuie sa ii dam culoare prieteni noastre- Rosia. Morcovel va intreaba. Ce culoare are rosia? Care este culoarea rosu? Sa o coloram si apoi poate Morcovel nu o sa mai uite de doamna Rosie. Stiinte Cosul cu legume.-Morcovel, uituc cum este el va intreaba care sunt prietenii lui din cosul cu legume. La terminarea timpului acordat se reia fiecare leguma si se lipeste pe tabla in jurul personajului central- Morcovel. Tranzitie- Legume saltarete Problematizare Exercitiul

legume Creioane colorate Imaginerosie

verbale

5.Fixarea continutului

DS-Activitate matematica Acum, ca ne-am adus aminte de prietenii lui Morcovel putem sa

Frontal

Explicatia Demonstratia

Imagini cu mere Mere Foi Creioane colorate

10

Recompense Aplauze

mergem mai departe. Morcovel a pregatit un cos iar noi trebuie sa ii Grup asezam prietenii intocmai cum ne spune el. Se impart copiilor materialele si li se solicita sa le identifice: jetoane cu legume colorate, lipici, foaie de lucru cu un cos- in cos se afla rosii.
7

Se explica sarcina de lucru: -Fiecare copil trebuie sa lipeasca legumele intocmai cum spune morcovel. De exemplu: rosiile le punem in cos. La finalizare se acorda stimulente. DEC- Educatie plastica 6. Asigurarea retentiei si a transferului s-a intamplat? Morcovel a aflat cum ii cheama pe prietenii lui, acum stie cum arata ei...dar, atentie! A uitat morcovel cum arata el insusi! Trebuie sa il ajutam sa isi aduca aminte. Ce culoare are morcovul? Dar frunza? Vom picta cu degetelul pe Morcovel! Copiii se aseaza la masute iar educatoarea, frontal, solicita copiilor sa descopere materialele puse la dispozitie. Dupa enumerare se repeta materialele si se prezinta copiilor produsul final realizat fara depasirea conturului. -Ce leguma am pictat eu pe foi ? -Ce culori am folosit pentru a realiza lucrarea? Vom picta cu degetul aratator. Toti copiii ridica degetul. Degetul aratator il punem in apa, apoi in culoare portocaliu si pe foaie. Exersam impreuna in aer! (de 2 ori). Se realizeaza un exercitiu pentru incalzirea musculaturii fine. Picura usor, ploua tare, picura usor, a iesit soarele! Copiii incep activitatea sub indrumarea educatoarei.
8

Frontal

Explicatia Demonstratia Dactilopictura

Hartie Pahar cu apa Acuarele Servetele Model

12

Observarea comport.

L-am ajutat foarte mult pe Morcovel si el ne este recunoscator. Dar ce Individual

Aprecieri verbale Mere colorate

Se fac aprecieri globale si individuale (pentru 3 lucrari realizate corespunzator cu indicatiile oferite).

7.Evaluarea progresului realizat 8. Incheierea activitatii

Morcovel ii multumeste copiilor si ii invita la petrecerea organizata de el. Se ofera stimulente pentru lucrarile realizate corect si pentru raspunsurile din cadrul activitatilor. Educatoarea propune copiilor sa aduca paharele cu apa la baie si sa aranjeze scaunele, dezvoltand astfel copiilor deprinderi de ordine si disciplina. ALA recreativ- Se propune copiilor jocul de miscare Scaunele muzicale

Grup Individual Frontal

Explicatia

Aprecieri orale Stimulente

Exercitiul

Aplauze si aprecieri.

S-ar putea să vă placă și