Sunteți pe pagina 1din 2

Ministerul Educaiei Naionale

Centrul Naional de Evaluare i Examinare

CONCURSUL DE OCUPARE A POSTURILOR DIDACTICE/CATEDRELOR DECLARATE


VACANTE/REZERVATE N UNITILE DE NVMNT PREUNIVERSITAR
21 iulie 2014
Prob scris

Limba i literatura romn, limba i literatura german matern i metodica predrii


activitilor instructiv-educative n grdinia de copii
Varianta 3
Toate subiectele sunt obligatorii. Se acord 10 puncte din oficiu.
Timpul de lucru efectiv este de 4 ore.

SUBIECTUL I
(45 de puncte)
A. 1. Entwerfen Sie mit Hilfe des gegebenen Tabellenkopfes die Planung einer Beschftigung
zu unten stehendem Ziel fr das Erfahrungsfeld Sprache und Kommunikation. 15 Punkte
Tabellenkopf fr die Planung der Unterrichtsstunde:
Lfd.
Etappe
Ziele
Inhalte
Sozialformen
Material / Medien
Nr.
b.
c.
d.
e.
f.
a.
1
Einstieg/Hinfhrung
2
Durchfhrung
3
Festigung
2. Erklren Sie, warum Sie das didaktische Material/die Medien ausgewhlt haben. Nennen Sie
fnf Grnde aus methodisch-didaktischer Sicht.
10 Punkte
Ziele
Was kann das Kind
2 Kommunikative Fhigkeiten und Fertigkeiten weiterentwickeln
2.3 Nonverbale und
Gestalten und Situationen aus Geschichten pantomimisch
sthetische Elemente der
darstellen, z. B. das glckliche Rotkppchen, die kranke
Kommunikation erleben und
Gromutter, die sieben Geilein als sie den Wolf sahen
einsetzen
Krpersprache einsetzen, z. B. in Rollenspielen
(Curriculum pentru nvmntul precolar OMECT 5233/01.09.2008 deutsche Fassung)
B. Urmtoarea secven face parte din Curriculumul pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani),
domeniul experienial Limb i comunicare, nivel de studiu: 3 5 ani.
Obiective de referin
Comportamente
Copilul s fie capabil:
- reine expresii ritmate i rimate;
- recit poezii cu respectarea intonaiei, ritmului,
s recepteze un text care i se citete
pauzei, n concordan cu mesajul transmis;
ori i se povestete, nelegnd n mod
- utilizeaz calitile expresive ale limbajului oral
intuitiv caracteristicile expresive i
i ale celui corporal n transmiterea unor idei i
estetice ale acestuia
sentimentelor
(Curriculumul pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani), OMECT nr. 5233 / 01.09.2008)
Prezentai demersul educaional desfurat n vederea atingerii obiectivului de referin precizat n
secvena dat avnd n vedere urmtoarele:
a) propunerea unor tipuri de texte lirice adecvate vrstei (dou tipuri, cu exemple)
4 puncte
b) algoritmul de interpretare a textului liric
10 puncte
c) prezentarea a dou metode justificnd totodat i alegerea acestora din perspectiva
atingerii obiectivului de referin precizat
6 puncte
Prob scris la Limba i literatura romn, limba i literatura german matern i metodica predrii activitilor instructiveducative n grdinia de copii
Varianta 3
Pagina 1 din 2

Ministerul Educaiei Naionale


Centrul Naional de Evaluare i Examinare

SUBIECTUL al II-lea
(45 de puncte)
A. 1. Stellen Sie zwei Mglichkeiten vor, die erworbenen Fhigkeiten und Fertigkeiten der Kinder
zu evaluieren.
16 Punkte
2. Entwerfen Sie fr die bei Thema I geplante Beschftigung eine Evaluationsbung/-aufgabe
(zwei Kannbeschreibungen bercksichtigend)mit Bewertungskriterien.
11 Punkte
B. Urmtoarea secven face parte din Curriculumul pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani),
domeniul experienial Limb i comunicare, nivel de studiu: 3 5 ani.
Obiective de referin
Copilul s fie capabil:
s neleag i s transmit
mesaje simple; s reacioneze la
acestea.

Comportamente

rspunde adecvat (verbal sau comportamental) la


ceea ce i se spune
compune, treptat, propoziii din dou, trei sau mai
multe cuvinte;

(Curriculumul pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani), OMECT nr. 5233 / 01.09.2008)
Elaborai doi itemi (exerciii) prin care s evaluai realizarea obiectivului de referin din secvena
dat, avnd n vedere urmtoarele aspecte:
a) corectitudinea proiectrii itemilor
8 puncte
b) elaborarea detaliat a rspunsurilor ateptate
6 puncte
c) varietate i creativitate n conceperea itemilor
4 puncte

Prob scris la Limba i literatura romn, limba i literatura german matern i metodica predrii activitilor instructiveducative n grdinia de copii
Varianta 3
Pagina 2 din 2

S-ar putea să vă placă și