Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Instituia: CCC ,,Floarea Soarelui


Cercul: Croetarea
Conductor de cerc: Srbu Clavdia
Data: 18.12.2013
Subiectul leciei: Confecionarea fulgilor croetate
Tipul leciei: Mixt
Durata leciei: 1 or academic
Subcompetene:

S explice unele noiuni din domeniul tradiiilor de decor a interiorului de srbtorile de iarn.
S selecteze, conform criteriilor stabilite, materialele i ustensile pentru confecionarea ffulgilor croetai.

Obiective operaionale:
O1 s participe activ la descoperirea cuvintilor cheie ale temei;
O2 s explice unele informaii din domeniul meteugului croetare;
O3 s evalueze calitatea obiectelor expuse;
O4 s comenteze aspectul i s comunice n echip n scopul rezlizrii cu succes a sarcinei propuse;
O5 s completeze desenul modelelor propuse cu elemente decorative, armoniznd culorile;
O6 s respecte normele de igien i protecia muncii;
O7 s poat autoevalua modelul croetat i s aprecieze modele croetate de colegi.
Strategii didactice:

Metode i forme didactice: conversaia, demonstraia, explicaie, observarea, discuia dirijat, problematizarea, brainstorming-ul, lucrul practic,
exerciiul, lucru individual, lucru n grup.

Mijloace didactice: reviste de specialitate, imagini, fie instructive, creioane, carioc, hrtie cu liniatura n ptrele, croet, foarfece, fire de
bumbac Romana, modele de fulgi, laptop, etc.

Bibliografie: Revista Valentina 11, 2011, Diana Kreativ, 10, 2010,


Etapele

Obiectivele

instrucional

operaionale

Activiti predare, nvare, evaluare

Timp

Tehnologii didactice

Mijloace didactice

e
O1

Conductorul monitorizeaz grupul pentru

Descoperirea;

Fie pentru fiecare

Problematizarea;

elev

desfurarea activitii didactice.


Captarea ateniei.
Extragerea fielor cu informaii despre obiceiuri i

E
V
O

Lucrul individual;

tradiii a srbtoririlor de iarn.

C
A

O2

R
E

Disscuie cu privire la meteugul croetare.

Paiangenul;

Carioci;

Lucrul individual;

Plan

Completarea tabelului.
Anunareaa obiectivelor i subiectului leciei

Conversaie.
7

O3

O4

Conductorul de cerc analizeaz cteva variante de

Explcaie;

Reviste de

modele de fulgi croetai din reviste de specialitate,

Demonstraie;

specialialitate;

metoda de lucru pentru realizarea lor.


Formeaz grupurile, repartizeaz fiele instructive,

Exerciiul;

Fie instructive;

Problematizarea;

Scheme grafice;

anun coninutul sarcinilor:

s elaboreze un model simplu de fulg;

s reprezinte schematic modelul elaborate de

Lucru cu revistele
30

R
E

fulg: a) aspect general


b) prin semen convenionale
s execute practic modelul de fulg (fragment)

A
L

O5

I
Z

Elevii n grupuri studiaz fulgi, repartizeaz sarcinile


n grup:

elaboreaz modelul de fulg, utiliznd reviste,

portofoliul;
deseneaz pe o foaie cu liniatur n ptrele

modelul de fulg aspect general;


repreezint prin semne convenionale schema

O6

A
R
E
A

Brainstorming-ul;

Plane instructive;

Lucru n grup

Fie instructive;
Reviste

grafic a modelului creat;


prezint modelul creat;
execut modelul de fulg.

Elevii respect normele de igien i protecia a muncii

n timpul ndeplinirii lucrrii practice.

Conductorul de cerc, n timpul lucrului practice,

propune pentru audiere mizic, face pauz dinamic,:

exerciii pentru ochi obosii, pentru degete, etc.

Lucru practic

U
I

Muzic

Laptop

Lucru n grup

Modele de fulgi

R
E
F

O7

Conductorul de cerc apreciaz lucrul efectuat de


grupuri, spiritual creative a elevilor, proba practic

dup criteriul: corectitudinea executrii modelului

dup schema grafic, calitatea, cantitatea i aspectul

estetic.

Elevii analizeaz lucrrile, le compar.

I
A

S-ar putea să vă placă și