Sunteți pe pagina 1din 17

UNIVERSITATEA STEFAN CEL MARE SUCEAVA

FACULTATEA DE STIINTE ALE EDUCATIEI

PROIECT DIDACTIC
PEDAGOGIA INVATAMANTULUI PRIMAR SI PRESCOLAR
CONVERSIE ANUL II

Student ROBU (STAHII) SABINA ANTONIA

Suceava
2017
1

PROIECT DIDACTIC
Gradinia nr 1 Saveni
Susintoare: Robu Sabina Antonia
Grupa: Grupa mare Fluturaii
Tema anual de studiu: Cnd, cum i de ce se ntmpl?
Tema proiectului: Primvara, anotimpul renaterii
Tema sptmnii: Insectele se trezesc la via
Tema zilei: Cine, unde, cnd, de ce, vrea s vad soarele?.
Tipul activitii: Consolidare de cunotine, priceperi i deprinderi
Forma de realizare: activitate integrat
Forme de organizare: frontal, individual, n grupuri mici
Durata: o zi
Categorii de activiti:
ADP: Rutine: ntlnirea de diminea : - Salutul, Prezena, Calendarul naturii
Tranzitii: Structuri ritmice: Copii din grupa mare; Albinia- cntec
ADE:
D.L. C- Limb i comunicare : Soarele i albinua repovestire dupa imagini
Activitate integrat cu tema Clubul hrnicuilor:
D.O.S.- Abiliti practice:Albina- asamblare, lipire.
ADP: ALA I: Construcii: Stupul albinelor- machet construire prin alturare, mbinare, suprapunere a pieselor lego
tiin: Fifi si floricelele- puzzle - reconstituire de imagini
Joc de rol: De-a apicultorii- interpretarea rolului de apicultor
ALA II:
Joc de micare: Valsul fluturilor compozitor Eugen Doga- pai succesivi la stnga i la dreapta
Joc distractiv: Albinua i florile denumirea florilor
Joc de atenie: Ce s-a schimbat?- dezvoltarea spiritului de observaie, a ateniei distributive

SCOPUL ACTIVITII:
Consolidarea creativitii i expresivitii limbajului oral al copiilor; dezvoltarea calitilor de a utiliza mijloace de comunicare verbal si
nonverbal pentru rezolvarea sarcinilor date;
Consolidarea deprinderilor practice necesare realizrii unei lucrri practice, interesului pentru activitile practice, a voinei, ateniei,
gndirii logice i a calitilor de a utiliza mijloace de comunicare verbal si nonverbal pentru rezolvarea sarcinilor date.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
ADE:
DLC- Limb i comunicare
O1 s repovesteasc coninutul povetii, rednd succesiunea ntmplrilor, dupa imagini;
O2- s aeze imaginile n ordinea desfurrii ntmplrilor/evenimentelor din poveste;
O3 s formuleze ntrebri i rspunsuri pe baza imaginilor prezentate.
DOS- Abiliti practice
O4- s denumeasc materialele de lucru puse la dispoziie;
O5- s verbalizeze etapele de lucru ce urmeaz a fi intreprinse, utiliznd un limbaj adecvat;
O6 - s lipeasc prile componente pentru realizarea temei (albina);
O7 s exprime opinia proprie fa de lucrrile sale i fa de lucrrile colegilor, motivndu-i prerea.
ADP:
ALA I: Construcii:
O8- s construiasc prin alturare, suprapunere i mbinare a pieselor, stupul albinelor;
O9- s manifeste spirit de cooperare in cadrul activitii de grup.
tiin: O10- s asambleze piesele pentru a reconstitui imaginea;
O11- s manifeste atitudini de cooperare n timpul lucrului.
Joc de rol:
O12-s interpreteze rolul de apicultor;
O13- s verbalizeze aciunile ntreprinse, folosind un limbaj adecvat;
O14- s se exprime clar, corect i expresiv, utiliznd cuvinte noi (apicultor, stup, albine)
3

ALAII:
O15 - s execute micri pe ritmul cntecului;
O16 - s denumeasc floarea la care s-a oprit;
O17- s coopereze n cadrul jocului.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, descrierea, demonstraia, metoda explozia stelar, expunerea, povestirea, turul
galeriei
MIJLOACE DE NVMNT: flori din plastic (sau confectionate din hartie), plane A3 cu momentele principale din poveste,
coulee, foarfeci, lipici, ecusoane insecte, ecusoane flori, bete de frigrui, ovale din polistiren, bucai din pnz de culoare galben, mingiu e
de ping- pong, ochiori mobili, panglici de culoare maron, srm chenille, joc lego, crengue, albinue, fie cu labirint, instrumente de jucrie
(i realizate de educatoare) ale apicultorului (plria apicultorului, foi, scri, paclu, mturic, centrifug), benti cu antene, ecusoane cu
flori, 3 coulee n care se afl imagini sau figurine cu diferite insecte.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
Breben S., Gancea E., Ruiu G., Fulga M.- Metode interactive de grup- Ghid metodic, Editura Arves Craiova 2002
Curriculum pentru invatamantul prescolar 3-6/7 ani, MEC 2008
Revista invatamantului prescolar, 1-2/ 2009, 3- 4/ 2009- Proiectarea integrat
Viorica Preda, M. Pletea,... 450 de jocuri educaionale- Repere fundamentale n nvarea i dezvoltarea timpurie a copilului, Bucureti,
DPH, 2011

Scenariul zilei
ntlnirea de diminea debuteaz cu salutul Bun dimineaa, cer frumos!, urmnd prezena prin aezarea fotografiilor copiilor la
calendarul naturii, se stabilete cum este vremea prin completarea calendarului naturii, apoi copiii prezint noutile zilei (ce au fcut ieri, dup
ce au plecat de la grdini, ce jocuri au jucat cu prinii sau cu fraii lor, ce poveti au ascultat etc.). Dup aceste momente de introducere ntr-o
nou zi de grdini, atenia copiilor este orientat spre Relu- Bondrelu.

E primvar...Copiii din Grupa Fluturaii sunt fericii. O nou zi la grdini mpreun cu colegii i doamna educatoare! E zi de
primvar! spun ei.
-E zi de primvar doar n calendar, mie mi este tare frig, mai mult de- att, afar bate vntul, st s plou, gndete cu voce tare Relu
Bondrelu.
-Unde este soarele? De ce ntrzie att de mult s nclzeasc pmntul cu razele sale minunate??? Ce s fac s fie mai repede cald?
-Aaa, tiu!!! Buburuza nu m va refuza! Gndi acesta cu voce tare. Ea va merge s vorbeasc...cu greierele care va cnta pn la apusul
soarelui...ppttiuu...am uitat complet! Ba nu!!! tiu: era o poveste despre o furnicu care merge s vorbeasc cu Soarele. Sunt sigur c e cineva
care reuise s-i spun Soarelui, nu tiu ce. Relu devine confuz...Ooofff!!!
-Oare furnica, greierele, buburuza? Relu st puin pe gnduri... Copiii rd.
-De ce rdei, copilai?, i ntreab el roind n obrjori. Copiii i spun lui Relu- Bondrelu c povestea se numete de fapt Albinua i
Soarele i c nu acestea sunt ntmplrile din poveste. Voi tii cumva dragi copii cine m-ar putea ajuta s aflu i eu ce se petrece n aceast
poveste? M putei lmuri voi? Cine, unde, cnd, de ce, vrea s vad soarele?
Bineneles, te vom ajuta, i rspund copiii. Relu prinde a zmbi: V voi fi recunosctor! nainte da e v prezenta centrele vreau s-mi
cntai un cntecel despre albine. Copiii rspund pozitiv. Vom cnta mpreun!!! Super! Acum, fiecare sarcin ndeplinit corect, fiecare
rspuns corect va ajuta o floare s nfloreasc, astfel albinele vor putea iei din stupi s culeag polenul florilor. mpreun cu doamna educatoare
v vom prezenta sarcinile pe care trebuie s le ndeplinii la fiecare centru.
La Centrul Bibliotec Csua povetilor, Relu le arat nite imagini copiilor i i roag s aeze imaginile n ordinea ntmplrii
evenimentelor. Vrei s m ajutai?...Spuneti- mi, care ar pute fi prima imagine? Aceasta? Aceasta? Despre ce este vorba aici? Aa de drag i este
lui Relu- Bondrelu de copii!!! Bravo! Suntei foarte istei!
Apoi i roag s se joace ntrebri v adresai i rspunsuri bune dai!
Copiii sunt ncntai, nu ezit nici o clip s l ajute. Relu- Bondrelu zmbete fericit cci a aflat c o surioar de- a lui, o albinu
curajoas a convins soarele s stea mai mult pe cer. tie acum povestea i peripeiile albinuei. Sunt ncntat de ct de frumos povestii i de ct
de frumos tii s v exprimai! Bravo! tiam eu c suntei istei! V- ai descurcat minunat!!! Acum voi spune i eu povestea friorilor mei, s o
spunei i voi friorilor votri!
5

Multe flori sunt acum pe cmpie, abia ateapt ca albinuele s le culeag polenul! Dar copii, mai este ceva, albinua trebuie s se
ntoarc napoi la stup. N- ai vrea voi s o ajutm s se ntoarc acas n siguran, fr a mai trece prin attea peripeii? Copiii sunt de acord iar
Relu Bondrelu mpreun cu doamna educatoare i conduce la centre: Haidei s numim aceast activitate CLUBUL HRNICUILOR, deoarece
i voi suntei la fel de harnici ca albinuele! La acest centru, Ne jucm i nvm (Joc de Rol), v vei juca de- a apicultorii i dac vei dori, v
putei juca de-a vnztorii de miere, avei i materialele cu care v putei juca; la acest centru, Aici construiesc (Construcii), vei construi
stupul i grdina albinelor, din piese lego. Va trebui s construii stupii doar din piese de o singur culoare; la acest centru, Mnue harnice
(Art), vei confeciona/ asambla albinue, care vor fi aezate apoi n grdin la centrul Aici construiesc. Atenie! Toi copiii trebuie s lucreze
la acest centru deoarece avem nevoie de albinute s culeag nectarul florilor; la centrul Micul Cercettor(tiin), precolarii vor reconstitui
imaginea puzzle-ului Fifi i florile. Sunt sigur c i Albinua v va fi recunosctoare! Dragi copii, v urez succes!....
Iat, albinua a ajuns la stup! Primvara a sosit, florile au nflorit! Acum, pentru c ai lucrat ca albinuele harnice, v invit s v relaxai i
s ne jucm mpreun cteva jocuri frumoase: vom dansa pe ritm de vals Valsul fluturilor, vom fi Albinua i florilei vom dovedi a fi foarte
ateni ntr-un joc intitulat Ce s- a schimbat? Pentru a ne...nclzi, nti vreau s rspundei ctorva ghicitori.
Bravo! V-ai descurcat, isteilor! Copiii se joac, iar la sfrit sunt recompensai.
V mulumesc, hrnicuilor, pentru activitatea de astzi! V-ai descurcat minunat!!! Iat recompensele voastre!

DEMERSUL DIDACTIC

Nr.

Evenimente

crt

didactice

1.1

Moment
organizato
ric

Coninutul tiinific

Metode,

Mijloace de

Evaluare

procedee

nv

(Instrumente i

mnt

indicatori)

Se vor asigura condiiile necesare pentru desfurarea optim a


activitii: - se va aerisi sala de grup;
Are loc ntnirea de diminea. Copiii intr n sala de grup purtnd n

observarea

piept ecusoane cu diferite insecte

comportamentu

Salutul Ne aezm pe covor, n form de cerc, pentru a stabili un contact

lui

vizual cu toi membrii grupei. Copiii se salut printr-o strngere de mn


cu vecinul , rostind: Buna Dimineata albinu Roberta! (denumirea

Conversaia Ecusoane cu
insecte

iniial-interesul
rspunsurile copiilor

insectei se face funcie de insecta de pe ecuson). Prezena


Se va realiza cu ajutorul panoului cu fotografiile copiilor. Precolarii vor
sesiza absenii i voi muta fotografiile copiilor abseni n partea de jos a
panoului. Calendarul naturii Se va stabili n ce anotimp suntem, se vor
denumi ziua, data, luna, n care ne aflm. Meteorologul de serviciu, ajutat

Calendarul

de toi copiii, va completa calendarul naturii cu simbolul caracteristic

naturii;

vremii din ziua respectiv


Tranziii- Cntecul Albinia mea

1. 2 Captarea ateniei

Captarea ateniei se realizeaz prin prezentarea personajului surpriz

Conversaia

Personajul

Observarea

surpriz

comportamentului

soarele ntrzie s mngie pmntul cu minunatele sale raze, nu i mai

Relu

nonverbal

amintea povestea cu albinua, a ncurcat personajele, nemaitiind Cine,

Bondrelu

Rspunsurile

Relu Bondrelu, care, fiind trist c vremea nu se mai nclzete, c

cnd, unde, de ce vrea s vad soarele? Relu cere ajutorul copiilor care
sunt de acord s l ajute.
1. 3 Anunarea temei mpreun ne vom reaminti peripeiile Albinuei, astfel Relu- Bondarelu va

copiilor
Explicaia

i a obiectivelor afla i el povestea, va ti s le- o spun i frailor si. Noi va trebui s


punem imaginile n ordinea n care s- au petrecut ntmplrile i s- i
1. 4

Prezentarea

explicm lui Relu cine, unde, cnd, de ce, vrea s vad soarele .
Relu- Bondrelu i roag pe copii s aeze cele 6 ilustraii n ordinea

coninutului i desfurrii ntmplrilor/ evenimentelor, i s povesteasc, pe scurt,


dirijarea nvrii momentele povetii. Apoi, pentru a-l ajuta s rein povestea mai
uor,copiii vor trebui s formuleze ntrebri i rspunsuri ntrebri v
1. 5

Fixarea
coninutului

adresai i rspunsuri bune dai!


Apoi i roag s se joace ntrebri v adresi i rspunsuri bune dai!.
Pe o stea mare pun imagine din poveste apoi, mpreun cu Bondrel, rog
copiii s extrag din coule cte o stelu-ecuson. n funcie de culoarea

Explicaia
Conversaia

Stea, planse cu

Instructajul

imagini din

verbal

poveste, cosulet,

Frontal

extras va merge la msua pe care se afl o stea de aceeai culoare cu cea Problematizarea steluta-ecuson
extras de el. Pe cele cinci stelue sunt scrise ntrebri de tipul: CE?;
CINE?; UNDE?; DE CE?; CND? Astfel, copiii vor fi organizai n cinci
1. 6

Obinerea
performanei

grupuri.
Copiii aeaz imaginile corect, povestind, pe scurt, ntmplrile.

Expunerea

Plane cu

Povestirea

ilustraii din

Blazonul

poveste
8

1. 7

Feed-back

Se va realiza prin metoda Explozia stelar:

Conversaia

Observarea

Bondrel va atinge copiii cu aripioarele pentru a da startul jocului

O stea mare

comportamentelor

ntrebri v adresai i rspunsuri bune dai! Cnd toi copiii i-au ales

Cinci stele mici

copiilor

steluele, merg fiecare la masa care are steaua de aceeai culoare extras

Demonstraia

de el. Dau exemplu cu o stelu.

Coule
Stelue-

Pe rnd se citete ntrebarea de pe fiecare stelu, atenionndu-se asupra Problematizarea ecuson(20-cte


culorii (astfel copiii vor reine c ntrebarea de tipul CINE? este scris pe

Colaborarea,

4 pentru fiecare interrelaionarea din

stelua de culoare roie, CE? pe stelua de culoare oranj, UNDE? pe stelua

ntrebare)

de culoare galben, DE CE? pe stelua de culoare violet, CND? pe

timpul jocului,
respectarea regulilor

stelua de culoare albastr).


Grupurile se mprtie (asemenea unei explozii stelare) ndreptndu-se

Plan cu soare

de joc, aplauze,

Plan cu albina

aprecieri verbale

spre msuele corespunztoare culorii. Pe aceste msue se gsesc jetoane


sugestive pentru sarcina fiecrui grup, menite s-i ajute pe copii n

Prob oral-

formarea ntrebrilor.

descrierea

Copiii citesc ntrebarea, se consult, coopereaz n elaborarea de

materialului pregtit

ntrebri pentru a gsi elementele din poveste (pe msue sunt imagini i
din alte poveti, pentru a verifica atenia copiilor), iar dup expirarea

i a sarcinilor de
Explozia stelar

lucru

timpului (cinci minute), revin n semicerc i fiecare grup comunic


rezultatele ntrebrile elaborate mpreun.

enumerarea

Pentru a obine ct mai multe conexiuni ntre ideile descoperite se


stabilete ordinea adresrii ntrebrilor (CINE?; CE?; UNDE?; DE CE?;
CND?).

sinteza
Grupurile celelalte rspund ntrebrilor sau adreseaz noi ntrebri de
acelai tip, completnd rspunsurile acestora.

1. 8

Evaluarea
activitii

Evaluarea activitii se face prin aprecierea efortului copiilor n

Aprecieri verbale

creativitatea elaborrii ntrebrilor i rezolvarea sarcinii centrale de lucru.

Autoevaluare

Cele mai interesante ntrebri sunt nregistrate i pstrate n portofoliul


Tranziii
2. 1 Prezentarea

metodei pentru a fi utilizate i la alte activiti.


Albinia a zburat
Soarele este i el prezent i le spune copiilor c st puin deasupra

Conversa

Observarea

optim a

grupei ca s vad copiii harnici ca Albinua, ct de frumos i ordonat

ia

comportamentului

coninutului

lucreaz pentru a realiza lucrri ct mai frumoase. Copiii sunt rugai s i


dovedeasc hrnicia pregtind cteva cadouri pentru Bondrel.
Dup cum ai auzit, astzi vom realiza lucrri deosebite ca s-i artam
Soarelui c noi ne asemnm cu albinele i suntem foarte harnici

CD- player

nonverbal
Conversa
ia

mpreun cu copiii voi merge la fiecare centru de interes i voi anuna

sarcinilor

mturic

a intui materialele i sarcinile de lucru. Le voi explica ce trebuie s

paclu,

realizeze cu materialele puse la dispoziie. Le voi atrage atenia cu privire


tonul sau s- i derajneze colegii).

Proba practic-

de apicultor, ndeplinirea
foi, scri,

tema fiecrui centru. mpreun cu Bondrel ne deplasm la centre pentru

la modul de lucru ( ngrijit, folosind cu grij materialele, fr s ridice

oruri, plrii

centrifug;
Explicaia

piese lego;
machet din
10

La centrul Joc de Rol, copiii vor interpreta rolul de apicultor.

polistiren.

La centrul Construcii, copiii vor mbina piesele lego pe culori

sfere i ovale

construind stupul i grdinia albinelor, realiznd o machet.


La centrul tiin, copiii vor reconstitui imaginei puzzle-ului.

din polistiren,
Demonstra

La centrul Art copiii vor asambla albinue, pe care apoi le vor pune n ia

buci de

grdini. Voi arta copiilor lucrarea model, dup care voi explica i

material, bee

demonstra tehnica de lucru.


nainte de a ncepe se vor face cteva exerciii pentru nclzirea
2.3

Obinerea

srme chenille,

muchilor minilor Micm degeelele.


Copiii i vor alege centrele de lucru dup dorina fiecruia i vor lucra

frigrui, ochiori

Proba practic-

mobili, lipici

indeplinirea
sarcinilor

Cd- player

performanei respectnd cerinele. n timpul lucrului, se vor audia cntece de primvar

Cntece de

pentru copii. Voi trece pe la fiecare centru, i voi ncuraja i ajuta acolo

primvara

unde va fi nevoie. Copiii se vor roti n centre dup ce vor fi considerat c


2.4

Evaluare

au ndeplinit sarcina la centrul respectiv.


Se face turul galeriei. Voi face aprecieri n ceea ce privete

Turul galeriei

Macheta

Expoziia

Brri cu

Autoevaluare

Albinua

Interevaluare

activitatea copiilor, generale ct i individuale, voi evidenia lucrrile


deosebite. Copiii vor discuta despre lucrrile/activitile proprii, dar i
despre ale colegilor. Voi oferi stimulente: brri cu Albinua. Macheta va
fi expus n holul grdiniei.

Tranziii ALA II Ghici, ghicitoarea mea!


11

3
3.1

Prezentarea

Bondrel propune copiilor cteva jocuri prin care s se relaxeze dup ce

optim a

l-au ajutat: Albinua i florile- joc distractiv, Valsul fluturilor- joc de

coninutului

micare, Ghici ce s-a schimbat? - joc de atenie


Albinua i florile - JOC DISTRACTIV - Copiii sunt organizai pentru
a se desfaura jocul Albinua i florile. Un copil va fi Albinua iar ceilali
vor fi flori. La semnal, albina va zbura i toi copiii cnt i bat din

Conversaia

Explicaia
Demonstraia

palme: ,,Albinua a zburat/ S culeag miere/ Pe-o floare s-a aezat/ i


nectar i cere/ De ghiceti cum o chema/ Albini drag/ Cu tine o vei lua/

1 albinfigurin
Jetoane cu flori

Albini drag . Albina trebuie s ghiceasc numele florii. Dac ghicete,


copiii cnt: Ai ghicit, ai ghicit/ Floarea cea aleasa/ Fericit, mulumit/ Ai
s-o duci acas i albina danseaz cu floarea.
Dac rspunsul nu este corect se cnt: N-ai ghicit, n-ai ghicit/ Ce bine
ne pare/ De acum ai s fii/ Ca i noi o floare.
Valsul Fluturilor- JOC DE MICARE - Copiii vor forma cte dou
perechi i vor dansa pe ritm de vals executnd pai succesivi la dreapta,
pai succesivi la stnga.

CD
CD-player

Toate perechile vor fi ctigtoare.


Ce s- a schimbat?- JOC DE ATENIE - Sunt puse pe msue coulee
cu diferite jetoane cu insecte. Se formeaz dou echipe:
Echipa albinelor i Echipa Furnicilor. Copiii sunt rugai s observe toate

Coulee cu

jetoane din co, apoi s nchid ochii. ntre timp, voi lua cte un jeton din

jetoane

fiecare coule. Rog copiii s deschid ochii i i ntreb ce s-a schimbat.

Jocul

reprezentnd
12

Echipa cu cele mai multe rspunsuri corecte va fi ctigtoare. Acest


3.3

Obtinerea

diferite insecte

joc dezvolt atenia copiilor.


Dup explicarea regulilor jocurilor se trece la realizarea jocurilor de

performanei prob, elementele de joc fiind: miscarea, semnalul sonor, competiia,


aplauzele.
n desfurarea jocurilor de ctre copii se pune accent permanent pe
Evaluare

respectarea regulilor de joc.


Se fac aprecieri individuale i colective asupra modului de desfurare al Recompensa
activitilor, copiii sunt ncurajai, aplaudai i primesc drept rsplat
recompense dulci.

Dulciuri,
diplome Cea
mai harnic
albinu

13

Anexa 1
Albinua i soarele
De Nina Stnculescu

A fost odata, demult tare ,o albin .i fiindc era mai mititic dect altele, i spuneau Albinua. Toat ziua zbura cu celelate albine din floare
n floare,s strang polen i nectar i s pregateasc la stup cear i miere. i att de repede alergau ele pe cmpuri, nct se luau la ntrecere
chiar i cu vntul.Nici una nu era att de harnic pe ct era Albinua i nu alerga att de repede ca ea. ns orict se straduiau ele, tot nu
ajungeau la toate florile de pe cmpie. i multe flori se ofileau cu nectarul nestrns. Dac vazur albinele aa,se strnser s se sfatuiasc ce s
fac. Cea mai btrn i mai nvat dintre ele spuse:
-Ziua e prea mic!De aceea nu ajungem s culegem nectarul de peste tot! S se duc deci Albinua,cea mai vrednic dintre albine,la soare
s-l roage s mai rmn puin pe cer, pn putem s ne isprvim toat treaba! Albinele ncuviinar toate. Iar Albinua, dac auzi una ca asta,
ce era sa fac? Se pregati de drum. Albinele o ntovarir pana la marginea cmpiei, apoi i luar rmas bun de la ea i se ntoarser la
treburile lor. Albinua porni departe, drept nainte,ctre muntele cu vrful n nori. Zbur ea, zbur, gndindu-se cum s ajung la soare, cnd,
deoadat, ddu n cale peste un cuib de viespi. Nici n-apuc s se dezmeticeasc bine c viespile tbrr pe ea:
-Unde umbli ca nauca? Ce caui pe aici?
Albinua le raspunse:
-Zbor n slvi la mndrul soare
S- l rog de n-ar vrea oare,
S nu plece-n orice zi
Aa iute la culcare!
Cnd auzir una ca asta, viespile facur o hrmalaie de nedescris.
-I-auzi ndrazneal! Cine a mai pomenit aa ceva? i la ce i-o fi trebuind atta soare? Noi de-abia ateptm s vin noaptea s ne culcm!
Nici n-ai s ajungi pn acolo! i nici soarele n-are s stea s te asculte! ntoarce-te la cuibul tu! i atta bzir i o mbrncir, pn c nd,
14

ameit, Albinua czu la tulpina unei albastrie din preajm. Aceasta se legna linitit n btaia vntului i tare se mai minuna cnd ddu cu
ochii de ea:
-Ce-i cu tine, albin mic? De unde vii?
-Zbor n slavi la mndrul soare
S l rog de n-ar vrea oare,
S nu plece-n orice zi
Aa iute la culcare!
Opridu-se din legnat, albstria o chem atunci ntre petalele ei moi i parfumate:
-Vai ce curajoas eti! S zbori atta de departe! Drumul e tare lung! Odihnete-te puin ntre petalele mele s prinzi puteri! Ar fi att de
bine s mai rmn pe cer soarele n fiecare zi! S stea orict de mult! E att de frumos i bine cnd lumineaz el i d cldur! i att de
placut era ntre petalele Albstriei c Albinuta mai, mai c ar fi ramas cu ea de sporovaial pn-n sear,de n-ar fi fost att de grabit.
Mulumi pentru odihn i de vorbele bune i cu puteri sporite porni iar la drum. Zbur ea ce zbur gandindu-se cum s ajung la soare ,cand, n
dreptul unui copac noduros ddu de o Radac.
-O albina aici! Se mir aceasta nevenindu-i s-i cread ochilor.Dar ncotro? Numaidect Albinua i spuse i ei:
-Zbor n slvi la mndrul soare
S l rog de n-ar vrea oare,
S nu plece-n orice zi
Aa iute la culcare!
Rdaca repezi nainte coarnele rmuroase, a mare minunare:
-Din partea mea, spuse ea, n-are dect s fac ce vrea, s mai stea pe cer, sau s se duc la culcare! Mi-e tot una ! Tot ce tiu eu e c nu-mi
place s las treac pe langa mine un cltor ostenit, fr s-l ajut! i zicnd vorbele astea,o ridic pe albinua cu cletii ei puternici i o aez pe
un pat de frunze uscate, ba i aduse i ceva suc de iarb s prind puteri.
15

Dup ce se stur bine i se nzdrveni Albinua i mulumi Radacei i porni mai departe. Muntele cu vrful n nori se ridica acu drept
naintea ei i Albinua se grbi ca nu cumva s asfineasc soarele i s trebuiasc s atepte pn a doua zi ca s-l vad iar. Cu ct urca pe
munte o npdea din toate prile un vnt npraznic,gata-gata s-o doboare la pmnt. Apoi, din ce n ce se fcea tot mai rece, nct i nghear
antenele scurte i picioruele strnse de-a lungul trupului. De-abia putea s mai dea din aripi de frig i osteneal. Dar i fcea curaj i nu se
ls btut. Cnd ns izbuti s ajung sus, pe creast, vzu c pn la soare mai era cale destul de lung. Iar puterile o prsira aproape de tot.
Ce s fac? S se ntoarc la stup? Atunci soarele, care tocmai se pregtea s coboare spre asfinit, o vzu. i tare se mai mir, zicndu-i n
sinea lui:
- Ce-o fi cu albinua asta? Aa singur pe varful muntelui? Nu-i oare una din albinele pe care le tiu alergnd toata ziua pe cmpie din
floare-n floare? ntinse repede o raz, o nfur pe Albinua de mijloc i o ridic sus la dnsul .
-Ce caui aici? ntreb el. i ce mai fac harnicele tale surori?
Atunci Albinua prinse a gri:
-Bun ziua, mndru soare!
Albinele suriooare,
Te-ar ruga de n-ai vrea oare,
S nu pleci n orice zi,
Aa iute la culcare!
Dac auzi una ca asta, soarele rmase pe gnduri:
-mi place, vorbi el ntr-un trziu, s ajut roadele pmntului s creasc i s se coac, s ajut vietile s triasc i s-si agoniseasc hrana,
i mai cu seam pe om l ajut n munca lui. Dar nimeni niciodata nu mi-a cerut aa ceva pn acum! Voi ns suntei tare harnice, v tiu i vam ndrgit de mult! Aa nct pentru voi,fie, n fiecare zi am s rmn mai mult pe cer. Albinua nu mai putea de bucurie. i mica ncoace i
ncolo antenuele micue. Soarele ns adug :
-Dar cnd vei avea mai puin de lucru, s-mi dai de veste i atunci am s plec mai devreme. Albinua nu tiu cum s-i mulumeasc mai
bine i se grbi s coboare iar pe pmnt pe acelai fir lung de raz, care rmsese prins n jurul mijlocului. Zbur ca gndul la stupul ei.
A doua zi soarele rmase puin mai mult pe cer. Iar n ziua urmtoare rmsese i mai mult. i tot aa, n fiecare zi, rmsese puin mai mult
dect n ziua dinainte. Pn cnd se duse vara i florile se mpuinar pe cmpuri. Atunci albinele trimiser vorb soarelui c nu mai aveau
nevoie s rama att de mult pe cer. Soarele asfini mai devreme n ziua aceea. Iar n ziua urmatoare asfini i mai devreme. i tot aa, pn n
miezul iernii, cnd albinele se ferecaser de mult n stup s doarm pn-n primvar.
16

De atunci pn astzi, mereu, soarele, odat cu primvara, rmne n fiecare zi mai mult pe cer, ca s aib vreme albinele
s culeag nectarul i polenul de la toate florile, apoi, dup ce trece vara, rmne tot mai puin i zilele se fac tot mai scurte. i tot de atunci
cic, albinele au rmas cu mijlocul vrgat de la raza cu care soarele a prins-o pe Albinua s-o trag spre el!

ANEXA 2
Copii din grupa mare/ Haidei toi la-nviorare/ Ne-asezm doi cte doi/ i pornim in pas vioi:/ Pas n fa a, pas n spate,/ Daca vrei, po i
da din coate/ Pas la stanga, minile sus/ Pas la dreapta, pas n plus/ Srim in sus de nou ori,/ S ajungem pan la nori/ Facem roata n mi care/ i
pornim o alergare/ Apoi ne oprim frumos/ Respirm, dar nu stm jos!
Micm degeelele/ Batem tare palmele/ Strngem pumnii binior/ i morica repejor/ Unim degeelele, apsm i palmele/ Pumniorii i lovim/
De lucru ne pregtim!

17

S-ar putea să vă placă și