Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

PROFESOR: Luntraru Angelica


OBIECTUL: Limba i literatura romn
CLASA: a VII-a
DATA: 18.11.2016
SUBIECTUL LECIEI: Locuiunea verbal
TIPUL LECIEI: nsuire de noi cunotine
CONINUTURI: - definiia locuiunii verbale;
- termenii sinonimi ai locuiunilor verbale;
- elementele componente din structura locuiunilor verbale;
- funciile sintactice ale locuiunilor verbale.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
La sfritul leciei, elevii vor fi capabili
- s defineasc locuiunea verbal;
- s identifice locuiunile verbale din diferite texte;
- s recunoasc elementele componente din structura locuiunilor verbale;;
- s identifice funciile sintactice ale locuiunilor verbale.
STRATEGII DIDACTICE
a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, dictarea, exerciiul, inducia, nvarea prin descoperire.
b) Forme de organizare a activitii elevilor: activitatea frontal combinat cu activitatea independent individual.
c) Resurse: - umane: 28 elevi
- temporale: 50
- spaiale: sala de curs
- materiale: manualul, texte lingvistice, tabl, cret, fie de lucru.
FORME I STRATEGII DE EVALUARE: evaluare formativ, observarea direct, aprecieri verbale pe tot parcursul leciei.
BIBLIOGRAFIE:
a) manual: Alexandru Crian, Sofia Dobra, Florentina Smihian, Limba romn, Manual pentru clasa a VII-a, Bucureti, Ed. Humanitas Educaional,
2008.
b) *** Gramatica limbii romne , ed. a II-a, vol. I, Bucureti, Ed. Academiei, 1966.
c) Vistian Goia, Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, ed. a II-a, Cluj-Napoca, Editura Dacia, 2008.

SCENARIUL DIDACTIC
Etapele leciei

Timp Coninuturi

Moment
organizatoric

Reactualizarea
cunotinelor
nsuite
anterior i
verificarea
temei

10

Captarea
ateniei

Prezentarea
sarcinilor de
nvare

Anunarea

verbele
personale i
impersonale

gsirea unor
sinonime
pentru nite
grupuri de
cuvinte

Activitatea de predare-nvare
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
- se asigur climatul de ordine i
disciplin necesar desfurrii
leciei n bune condiii
- prin verificarea temei date se
reiau cunotinele eseniale despre
verbele personale i impersonale

- profesorul le mparte elevilor


nite fie de lucru i le explic
modul n care vor lucra
- profesorul le cere elevilor s
gseasc nite verbe sinonime
pentru grupurile de cuvinte de la
ex. I de pe fia de lucru

- profesorul le comunic elevilor

Forme de
organizare

Strategia didactic
Metode i
Resurse
procedee
materiale
conversaia - catalogul

Evaluare

- se pregtesc pentru lecie

- activitate
frontal

- observarea
direct

- mpreun cu profesorul,
corecteaz tema pe care au
avut-o pentru acas i n care
trebuiau s identifice nite
verbe personale i impersonale
(ex. 1 de la pagina 65 din
manual)
- ascult cele comunicate de
profesor

- activitate
frontal

conversaia
explicaia

- tabla
- caietele
elevilor

- observarea
direct

- activitate
frontal

conversaia

- fie de
lucru

- observarea
direct

- elevii menioneaz
- activitate
urmtoarele sinonime:
frontal
a avea loc = a se petrece, a se
ntmpla
a lsa balt ceva = a abandona
a-i iei din pepeni = a se
enerva, a se nfuria
a duce cu vorba pe cineva = a
pcli, a amgi
a nchide ochii = a muri
a trage de limb pe cineva = a
descoase
a purta cuiva smbetele = a ur
a-i face cuiva de petrecanie = a
omor
a-i scoate ochii cuiva = a-i
reproa
a-i da cuiva mna = a-i permite
- ascult cele comunicate de
- activitate

conversaia
explicaia
nvarea
prin
descoperire

- fie de
lucru

- observarea
direct

conversaia

- tabla

- observarea

titlului noii
lecii i a
obiectivelor
operaionale
Conducerea
procesului de
nvare

26

c aceste grupuri de cuvinte se


numesc locuiuni verbale i
anun titlul leciei, precum i
obiectivele operaionale
- le cere elevilor s defineasc
locuiunea verbal
- profesorul le cere elevilor s
noteze definiia n caiete,
oferindu-le i alte exemple de
locuiuni verbale n afara celor pe
care acetia le-au descoperit
anterior

profesor

- elevii denumesc locuiunea - activitate


verbal ca pe un grup unitar de frontal
cuvinte care are ca sinonim un
verb i care se comport n
enunuri ca i verbele
- noteaz n caiete definiia
locuiunii verbale i exemplele
oferite de profesor

identificarea
locuiunilor
verbale

- le cere elevilor s sublinieze


locuiunile verbale din
urmtoarele enunuri:
Copilul i-a adus aminte de
cadoul primit de Crciun. L-a
cutat i, cnd l-a gsit, a bgat de
seam c ursuleului i lipsea un
ochi. i-a dat seama c nu-l poate
repara singur, aa nct a luat-o la
sntoasa nspre mama lui,
rugnd-o s-l ajute.

gsirea unor
sinonime
pentru nite
locuiuni
verbale

definirea
locuiunii
verbale

identificarea
funciilor

- caietele
elevilor

direct

conversaia
explicaia
nvarea
prin
descoperire

- tabla
- caietele
elevilor

- observarea
direct

- activitate
- subliniaz locuiunile:
frontal
Copilul i-a adus aminte de
cadoul primit de Crciun. L-a
cutat i, cnd l-a gsit, a bgat
de seam c ursuleului i lipsea
un ochi. i-a dat seama c nu-l
poate repara singur, aa nct a
luat-o la sntoasa nspre mama
lui, rugnd-o s-l ajute.

conversaia

- fie de
lucru

- observarea
direct

- le cere elevilor s gseasc - gsesc urmtoarele sinonime: - activitate


sinonime
pentru
locuiunile a-i aduce aminte = a-i aminti
frontal
identificate anterior
a bga de seam = a observa
a-i da seama = a realiza, a
nelege
a o lua la sntoasa = a fugi

conversaia

- fie de
lucru

- observarea
direct

- le cere elevilor s identifice


- elevii identific locuiunile
locuiunile verbale din enunurile
verbale i funciile sintactice ale
de mai jos i s precizeze funcia

frontal

Obinerea
performanei

sintactice ale
locuiunilor
verbale

lor sintactic:
Am de gnd s nv mai bine.
A-mi aduce aminte de ntmplri
triste n-ar fi un lucru nelept.
Din neatenie, poate da foc clasei.
Fr a sta pe gnduri s-a adresat
celor din jur.
Ideea de a se da de-a rostogolul ia venit vznd verdele crud al
ierbii.
Dorina lui este de a bga de
seam la cele din jur.
Noi am pus la cale o ntlnire.
Pricepndu-se la a-l lua peste
picior, n-a mai fost agreat de cei
prezeni.

gsirea unor
sinonime
pentru nite
locuiuni
verbale

- le cere elevilor s identifice


locuiunile verbale din anumite
enunuri i apoi s gseasc
pentru ele sinonime verbe de
conjugarea a IV-a
Houl i-a luat picioarele la
spinare cnd a fost observat.
A ncercat s-i duc prietenii cu
preul.
Au ncercat s dea bice pentru a
termina treaba mai repede.
Toat ziua taie frunze la cini.
Cei doi ndrgostii au hotrt si pun pirostriile.
George turna ntr-una gogoi

acestora:
Am de gnd s nv mai bine.
(PV)
A-mi
aduce
aminte
de
ntmplri triste n-ar fi un lucru
nelept. (S)
Din neatenie, poate da foc
clasei. (CD)
Fr a sta pe gnduri s-a adresat
celor din jur. (CCM)
Ideea de a se da de-a rostogolul
i-a venit vznd verdele crud al
ierbii. (At. vb)
Dorina lui este de a bga de
seam la cele din jur. (NP)
Noi am pus la cale o ntlnire.
(PV)
Pricepndu-se la a-l lua peste
picior, n-a mai fost agreat de
cei prezeni. (CI)
- subliniaz locuiunile i - activitate
indepengsesc urmtoarele sinonime:
Houl i-a luat picioarele la dent
spinare cnd a fost observat. (a
fugi)
A ncercat s-i duc prietenii
cu preul. (a pcli, a amgi)
Au ncercat s dea bice pentru a
termina treaba mai repede. (a se
grbi)
Toat ziua taie frunze la cini.
(a lenevi)
Cei doi ndrgostii au hotrt
s-i pun pirostriile. (a se

conversaia
explicaia

- fie de
lucru

- observarea
direct

prietenilor.
Maria a clcat iar n strchini.
A ajuns la sap de lemn din cauza
lenei.

Asigurarea
feed-back-ului
Asigurarea
reteniei i a
transferului

cstori)
George turna ntruna gogoi
prietenilor. (a mini)
Maria a clcat iar n strchini.
(a grei)
A ajuns la sap de lemn din
cauza lenei. (a srci)

- are loc pe tot parcursul leciei prin aprecieri verbale


1

- d ca activitate independent,
pentru acas, rezolvarea ultimului
exerciiu de pe fia de lucru

- noteaz n caiete tema pe care


o d profesorul pentru acas

- activitate
frontal

conversaia
explicaia

tabla
caietele
elevilor

- observarea
direct
- observarea
direct

Locuiunea verbal
I. Explicai ce nelegei prin expresiile:
a avea loc
a lsa balt ceva
a-i iei din pepeni
a duce cu vorba pe cineva
a nchide ochii
a trage de limb pe cineva
a purta cuiva smbetele
a-i face cuiva de petrecanie
a-i scoate ochii cuiva
a-i da cuiva mna
II. Subliniai locuiunile verbale din textul urmtor:
Copilul i-a adus aminte de cadoul primit de Crciun. L-a cutat i, cnd l-a gsit, a bgat de seam c ursuleului i lipsea un ochi. i-a dat seama c nu-l poate repara singur, aa nct
a luat-o la sntoasa nspre mama lui, rugnd-o s-l ajute.
III. Notai cte un sinonim pentru fiecare locuiune identificat mai sus.
IV. Subliniai locuiunile verbale din enunurile de mai jos i scriei pentru ele un verb sinonim de conjugarea a IV-a:
o Houl i-a luat picioarele la spinare cnd a fost observat.
o A ncercat s-i duc prietenii cu preul.
o Au ncercat s dea bice pentru a termina treaba mai repede.
o Toat ziua taie frunze la cini.
o Cei doi ndrgostii au hotrt s-i pun pirostriile.
o George turna ntruna gogoi prietenilor.
o Maria a clcat iar n strchini.
o A ajuns la sap de lemn din cauza lenei.
V. Precizai funciile sintactice ale locuiunilor verbale:
Am de gnd s nv mai bine.
A-mi aduce aminte de ntmplri triste n-ar fi un lucru nelept.
Din neatenie, poate da foc clasei.
Fr a sta pe gnduri s-a adresat celor din jur.
Ideea de a se da de-a rostogolul i-a venit vznd verdele crud al ierbii.
Dorina lui este de a bga de seam la cele din jur.
Noi am pus la cale o ntlnire.
Pricepndu-se la a-l lua peste picior, n-a mai fost agreat de cei prezeni.
VI. Gsii cel puin 4 loc. vb. n componena crora s intre verbele: a da, a sta, a lua, a face, a bate.

S-ar putea să vă placă și