Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

SUCEAVA: GRUP COLAR DUMBRVENI


PROFESOR: Pintilii Niculina
CLASA: a V-a C
DATA: 21 mai 2009
ARIA CURRICULAR: LIMB I COMUNICARE
DISCIPLINA: LIMBA I LITERATURA ROMN
SUBIECTUL: Legenda popular Drago-Vod
TIPUL LECIEI: mixt
TIMP: 1 or colar

OBIECTIVE DE REFERIN:
1.6. s manifeste curiozitate pentru ascultarea unui mesaj oral
2.3. s se exprime clar, corect i concis
3.1. s identifice ideile principale dup citirea global a unui text
3.2. s recunoasc modurile de expunere utilizate ntr-un text epic
4.4. s alctuiasc rezumatul unui text literar sau non-literar

OBIECTIVE OPERAIONALE:
Pe parcursul i la sfritul leciei, elevii vor fi capabili:
O1-s determine timpul i spaiul aciunii din legend
O2-s identifice personajele din text
O3-s realizeze portretele unor personaje din text
O4-s stabileasc ideile principale, alctuind planul simplu de idei
O5-s lucreze corect fiele de lucru
O6-s-i dezvolte abilitatea de comunicare, lucrnd cu textul-suport i rspunznd
chestionrii

STRATEGII DIDACTICE
Metode i procedee: conversaia euristic, explicaia, nvarea prin descoperire, lucrul
cu manualul
Resurse materiale: tabla, creta, caietele elevilor, manualul, fie de lucru
Resurse umane: clas de elevi omogen, 22 de elevi
Forme de organizare:activitate frontal, activitate individual

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
1.Programe colare pentru clasele I-VIII. Aria curricular: limb i
comunicare, Bucureti, 2005
2.Limba romn, manual pentru clasa a V-a, Editura Humanitas Educaional,
Bucureti, 2005
3.Deridan, Ioan, Metodica predrii limbii i literaturii romne, Editura
Universitii din Oradea, Oradea, 2004

1
SCENARIUL DIDACTIC

Activitatea de instruire
Momentele Timp Metode i Resurse
leciei Activitatea Activitatea elevilor procedee
profesorului

1. Momentul Se vor trece n catalog Elevul de serviciu va 1 Conversaia


organizatoric absenele. numi elevii abseni. euristic
Se verific dac elevii
au pregtite
materialele necesare
desfurrii leciei.

2. Verificarea - Ce lecie ai avut de Legenda Drago Vod. 6 Conversaia Elevii,


cunotinelor pregtit pentru astzi? euristic, caietele de
anterioare i a explicaia tem
temei de cas - Cine a fost Drago ... un voievod romn din
Vod? Maramure.

- Ce rol are el n textul ... este cel care a dat


nostru? numele regiunii
Moldova.

- Ce am spus c este ... este o creaie popular.


legenda?

- Ce este o creaie ... este o creaie fcut de


popular? oameni din popor.

- Ce alte date generale ... c a circulat oral (din


mai cunoatei despre gur n gur). Exist i
legend? legende culte, scrise de
autori cunoscui.

- Cunoatei autori ... Petre Ispirescu,


care au scris legende Dimitrie Bolintineanu
culte?

- Ce tem ai avut Elevii vor citi tema.


pentru astzi?
... c n text apar cuvinte
- Ce concluzie tragem mai vechi sau care apar
din acele cuvinte? doar n anumite zone ale
rii.

3. Captarea Asta nseamn c ... ... legenda este veche, 1 Conversaia


ateniei spus de demult. euristic
2
4. Anunarea Astzi vom deslui Noteaz titlul n caiete: 1 Conversaia Tabla,
subiectului i a mpreun locul i Drago Vod euristic, caietele
obiectivelor timpul n care se explicaia elevilor
desfoar textul
nostru, vom identifica
personajele, vom nota
etapele naraiunii i
vom purta discuii
legate de textul nostru
i alte legende
cunoscute de voi.
5. Dirijarea - Unde se desfoar Apuc prin nite codri 35 Conversaia Tabla,
nvrii ntmplarea din mari; ... Cinii luar la euristic, caietele
legenda noastr? Care goan pe acel bour ... explicaia elevilor
sunt personajele din ltrau toi de urlau
text care ne arat acest pdurile.
fapt?

- Ce putem atunci
spune despre acest Nu!
spaiu? Este un spaiu
bine precizat?
- Deci?
Dei sunt prezentate
unele elemente cu privire
la spaiul n care se
desfoar aciunea,
spaiul propriu-zis al
ntmplrii nu poate fi
precizat.
- Avem cuvinte care s
indice c spaiul ... nite codri mari
nostru poate fi ... la malul unui ru
precizat? mare

- Care sunt cuvintele


care ne precizeaz
timpul ntmplrii? ... ntr-o zi

- Ce putem spune
atunci despre timp?
... c este un timp foarte
ndeprtat
Timpul n care se petrec
i totui, spre ntmplrile este un timp
deosebire de spaiu, ndeprtat.
putem preciza timpul ... din istorie.
din alte surse.

3
- Da, foarte bine!

Conform datelor
istorice, se pare c
Drago-Vod a trit n
secolul al XIV-lea.

- Putei s-mi spunei,


de la istorie, cum
triau oamenii atunci? Dau unele date istorice.

- Exist asemnri
ntre spaiul din
legend i cel din ... nu exist un spaiu
basm? precis.

- Dar timpul?

... n ambele, timpul este


foarte ndeprtat. Dar n
legend, timpul nu este
aa de ndeprtat ca n
- Care sunt personajele basm.
din legenda noastr n
ordinea n care ele Drago-Vod, bourul sau
apar? zimbrul, haita de cini,
Molda.
- Cte tipuri de
personaje am nvat
noi?
Personaje:
principale
secundare
- De cine este nsoit episodice
Drago-Vod n
figurani
cutarea zimbrului?
... de ajutoare, de cini.
- n ce text personajul
principal era nsoit de
ajutoare?
... n basm. Greuceanu
- Ce fel de puteri
era nsoit de cei 7
aveau ajutoarele n
prieteni, iar Prslea de
basm?
corb.
... aveau puteri
- n textul nostru,
supranaturale.
personajele au puteri
supranaturale?

4
... nu
- De unde ne dm
seama cum este
Drago?
... din cuvintele din text
- Care sunt ajutoarele i din faptele lui.
lui Drago?

- De ce credei c a ... cinii


luat cu el doar cinii?

... pentru c aceste


- Cum se sfrete animale sunt cei mai buni
legenda pentru ceaua prieteni ai omului.
Molda?
... Molda moare necat
- Este un final trist sau ntr-un ru, din cauz c
fericit? apa era repede.

... trsit c moare Molda,


dar fericit c s-a
- Cum este descris descoperit numele unui
bourul? teritoriu: Moldova.

... un fel de fiar


... care fugea ca turbat
- Ce v sugereaz prin codri i prea c
aceast descriere? are aripi la picioare

- Care sunt modurile ... c animalul pare luat


de expunere prezente dintr-o alt lume
n text?
... naraiunea i
- Ce este naraiunea? descrierea

- Haidei s vedem ... o nlnuire logic a


care sunt etapele unor ntmplri
naraiunii n textul
nostru. 1. Expoziiunea
Drago-Vod era un
romn din Maramure.

2. Intriga
ntr-o zi pleac la
vntoare cu o hait de
cini
3. Desfurarea aciunii
Cinii urmresc fiara

5
prin codri o zi i o
noapte.
4. Punctul culminant
Ceaua Molda piere n
apele unui ru, iar
Drago ucide fiara cu
ghioaga sa.
5. Deznodmntul
Drago stpnete
teritoriul descoperit, iar
Foarte bine! rul primete numele
Moldova n memoria
celei.

6. Obinerea n continuare, pe fia Rezolv fia de lucru. 5 Exerciiul Fia de


performanelor voastr de lucru, la lucru
i a feed-back- punctul B, vei avea de
ului completat cu verbele
care indic aciunile
personajelor din text.

7. Asigurarea Ca i tem, vei avea i noteaz tema. 1 Conversaia Tabla,


reteniei i a de alctuit rezumatul caietele
transferului textului Drago-Vod. elevilor

Remarc civa elevi.

FIA DE LUCRU
6
PARTEA I
Identific trsturile fizice i morale ale lui Drago-Vod.

DRAGO-VOD

PARTEA a II-a
Completeaz tabelul cu verbele care indic aciunile personajelor din legenda de la
pagina 262.

Drago Cinii Bourul Cu toii Ceaua


se porni dibuir fugea fugir rmsese

OGLINDA TABLEI
Drago-Vod

7
1. Spaiul i timpul ntmplrilor
Dei sunt prezentate unele ntmplri cu privire la spaiul n care se desfoar
aciunea, spaiul propriu-zis al ntmplrii nu poate fi precizat.
Ex: ... nite codri mari
la malul unui ru mare
Timpul n care se petrec ntmplrile este un timp foarte ndeprtat.
Ex.: ... ntr-o zi
2. Personajele textului
Personaje:
principale: Drago-Vod, zimbrul, Molda
secundare: cinii
Drago-Vod:
romn din Maramure
viteaz
nelept
curajos
nenfricat
Drago-Vod este nsoit la vntoare de ajutoare, de cinii si. Cel mai curajos
cine este o cea, Molda, care moare n apele unui ru.

PLANUL SIMPLU DE IDEI


1.Drago-Vod era un romn viteaz din Maramure.
2. ntr-o zi, Drago pleac la vntoare cu o hait de cini.
3. Cinii urmresc fiara prin codru o zi i o noapte.
4. Ceaua Molda piere n apele unui ru, iar Drago ucide fiara cu ghioaga sa.
5.Drago stpnete noul teritoriu descoperit, iar rul primete numele Moldova n
memoria celei.

Tem acas: Alctuii rezumatul legendei Drago-vod

S-ar putea să vă placă și