Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 23 02 2017
Grupa: mica Buburuzele
Domeniul experienial: Domeniul Om i Societate
Categoria de activitate: Abiliti practice
Tema zilei: Animale din padure
Subiectul activitii: Vulpea
Mijloc de realizare: activitate practic lipire
Tipul activitii: formare de priceperi i deprinderi
Scopul activitii: formarea deprinderilor de lucru cu materiale sintetice i utilizarea
vocabularului specific
Obiective operaionale:
O1: s utilizeze operaii simple de lucru: rupere si lipire pentru realizarea lucrrii;
O2 :s rup buci de hrtie creponat de culoare portocalie;
O3 :s lipeasc bucile de hrtie ncercnd sa nu depeasc conturul dat;
O4: s triasc emoii pozitive ca urmare a finalizrii lucrului.
Strategia didactic:
Metode si procedee: conversaia, explicaia, observaia, demonstraia, exerciiul;
Mijloace didactice: fie cu conturul vulpii, lipici, hrtie creponata portocalie,
modelul educatoarei,coulee;
Forme de organizare: individual, frontal.
Resurse: temporale: 15 minute;
umane: 25 copii:
Resurse bibliografice:
Seghedin, Elena, 2010, Abilitile practice n nvmntul primar i
preprimar i didactica acestora, n Pedagogia nvmntului primar i
precolar, Iai: Editura Universitii Al. I. Cuza; manual an 3, semestrul II
Strategia didactic
Metode i Mijloace de Forme de
Nr. Secvenele activitii Ob. Coninutul
procedee nvmnt organizare
crt. didactice op. instructiv - educativ Evaluare
1. Organizarea Pentru buna desfurare a activitii Fie cu frontal evaluarea
activitii se vor asigura: conturul capacitii
- aerisirea slii de grup; vulpii,lipici, copiilor de a intra
- aranjarea mobilierului; hrtie n sala de grup
- pregtirea materialului distributiv creponat,
i demonstrativ; coulee
- intrarea ordonat a copiilor n sala
de grup.
2. Captarea ateniei Introducerea n activitate o voi realiza conversaia frontal evaluarea
prin prezentarea urmtoarelor versuri: capacitii
Eu sunt vulpea cea ireat, copiilor de a
Umblu noaptea la poiata asculta cu atenie
Pe la voi, pe la vecini, versurile
Dup gte i gini.
Eu l-am pclit pe urs
i pe iepura, acu.
L-am lsat fr culcu.

3. Reactualizarea Se va purta o scurt conversaie conversaia Vulpea(ima frontal evaluarea


cunotinelor referitoare la versurile de mai sus: gine) capacitii
- Despre cine a fost vorba n copiilor de a
poezioar? rspunde corect la
- Ce se spune despre vulpe, cum este ntrebri.
ea?
- Ce vedei n aceast imagine?
4. Anunarea temei i a Astzi, la activitate practic, vom explicaia frontal evaluarea
obiectivelor decora vulpea cu hrtie creponat. capacitii
Voi vei enumera ce materiale de copiilor de a fi
lucru avei pe msue, vei rupe hrtia ateni la
creponat i apoi o vei lipi n explicaiile
conturul dat. educatoarei
5. Dirijarea nvrii a) Voi intui mpreun cu copiii observaia frontal evaluarea
a) Intuirea modelul educatoarei. Elementul care capacitii
modelului compune vulpea este hrtia lipici copiilor de a
educatoarei creponat. hrtie identifica
creponat materialul

b) Explicarea i O1 explicaia frontal evaluarea


demonstrarea b) Voi explica i demonstra ce vom capacitii
procedeelor de lucru O2 lucra mpreun respectnd paii din demonstraia copiilor de a
O3 procesul tehnologic. Fiecare copil va nelege
decora vulpea din faa lui, punnd mai explicaiile i
nti lipici, apoi lipind cu bucile demonstraia
rupte de hrtie creponat. Vor fi educatoarei
folosite toate bucile de hrtie. coulee, ,
lipici, hrtie
c) - Ce observai pe msue? (Noi creponat
c) Intuirea observm lipici si buci de hrtie Frontal evaluarea
materialelor de la creponat.) capacitii
msue copiilor de a
d) nainte de a ncepe haidei s observaia recunoate
facem cteva exerciii pentru materialele cu
nclzirea muchilor minilor: care se lucreaz
nchidem / deschidem pumnii, cntm
la pian, portia se nchide / deschide.
d) Exerciii explicaia coli frontal evaluarea
pregtitoare e) M voi asigura c toi copiii au cartonate capacitii de
pentru nclzirea neles sarcinile de lucru, rugnd un albe(vulpi), executare corect
muchilor fini ai copil s le repete. lipici, hrtie a exerciiilor de
minilor Pe parcursul activitii trec pe la creponat nclzire a
fiecare copil, ndrum i ajut acolo muchilor mici ai
unde este nevoie. minii
Le reamintesc regulile ce trebuie
e) Realizarea respectate n timpul activitilor de exerciiul individual evaluarea
propriu-zis a abiliti practice: capacitii
lucrrii - vorbim ct mai ncet pentru a nu-i copiilor de a rupe,
deranja pe ceilalti ; lipi hrtia
- lucrm frumos i ordonat; creponat,
- apreciem i protejm munca
celorlali colegi
6. Evaluarea activitii conversaia vulpile frontal aprecieri asupra
Pe o msu se aeaz toate vulpile realizate corectitudinii
pentru a se face evaluarea. observaia realizrii
O4 Voi purta o scurt conversaie lucrrilor
despre modul n care s-a desfurat
activitatea, despre copiii care s-au
evideniat i rezultatele muncii lor, i
voi ncuraja s se autoevalueze
respectnd criteriile de evaluare.
(respectam spatiul dat, lucram curat si
ingrijit. )
7. ncheierea activitii - Ce am lucrat astazi la activitate Evaluarea
practica? capacitii
- Ce vom face cu aceste vulpi conversaia frontal copiilor de a
decorate? rspunde la
ntrebri

S-ar putea să vă placă și