Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC INTEGRAT

Data: 06.05.2010
Educatoare: Feier Nicoleta
Grdinia cu P.P. Albinua, Trgu-Mure, Jud: Mure
Tema sptmnii: Cnd/Cum i de ce se ntmpl?
Subtema: n lumea insectelor
Tema zilei: Gze harnice i drgue
Tipul activitii: mixt

Categorii de activiti:

ADP ( Activiti de dezvoltare personal)

Rutin: Primirea copiilor deprinderi specifice


Rutin: Micul dejun deprinderi specifice
Rutin: ntlnirea de diminea: Gze harnice i drgue
Rutin: Ne pregtim de activiti
- Deprinderi de igien individual i colectiv;
- Deprinderi de autoservire.
Tranziii: Zum, zum, zum, albinia mea, Fluturaul, Spune-mi iubite copila.

ALA ( Activiti liber alese)

1. Joc de mas : Fagurele- mozaic


2. tiin: Numrm i colorm
3. Art : Fluturaul

Obiective operaionale:

Joc de mas
- s realizeze fagurele cu ajutorul pionezelor;
- s recunoasc pionezele de culoarea galben;
tiin
-s spun ce observ n fia de lucru;
- s recunoasc cifrele;
-s numere fluturaii;
-s coloreze atia fluturai ci le arat cifra;
Art;
- s spun ce culoare poate avea fluturaul;

1
- s coloreze fluturaul respectnd conturul dat;

ADE ( Activiti pe domenii experieniale)

Activitate integrat (DOS, DEC) : Micua buburuz Povestirea educatoarei, -


dactilopictur.

Strategii didactice:
Metode i procedee: povestirea, surpriza, conversaia, explicaia, demonstraia.
Material didactic: medalioane, insecte, flori, fie matematice, creioane colorate,
pioneze, tempera, beioare.
Forma de organizare: frontal, pe grupuri mici.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

DOS:
- s asculte cu atenie textul povetii;
- s redea cu cuvinte proprii povestea respectnd ordinea cronologic a
ntmplrii faptelor;
- s cunoasc personajele povestirii cu aciunile specifice;
- s-i formeze trsturi pozitive de caracter prin reinerea comportamentelor
personajelor;
- s aleag insecta din poveste cu care i-ar plcea s semene;
- s diferenieze personajele pozitive de cele negative;
DEC:
- s denumeasc corect materialele de lucru pe care le folosesc n realizarea
lucrrii;
- s realizeze pata de culoare, folosind beisorul;
- s aprecieze lucrrile realizate, urmrind aspectul estetic, respectarea
conturului, acurateea lucrrilor;

2
Scenariul zilei

Copiii vor intra n sal interpretnd cntecul Zum, zum, zum, albinia mea i se
vor aeza pe scunele, care sunt aranjate n form de semicerc. Eu voi intra n sal
costumat n buburuz.
- Vai, ce frumoi suntei astzi!!!
- Avei musafiri? S le salutm pe doamnele educatoare care au venit la noi n
vizit.
- Sunt aa de obosit! Unde s m aez s mi odihnesc puin aripioarele?
Avei i pentru mine un loc? E aa cald afar. Era cald i cnd ai venit voi la
grdini? Dar aici la voi n grup e aa de bine, e rcoare.
Vom completa calendarul naturii i am aflat noutile zilei.
- tii unde am fost eu ieri? Am fost n poieni. Acolo, n poieni am ntlnit
multe insecte. Dar voi tii ce insecte sunt n poieni? mi spunei i mie ce
insecte cunoatei?
Copiii enumer insectele cunoscute de ei ( buburuza, fluture, cosa, greiere, albin,
gndac, libelul, furnic, licurici).
Dac v spun cu cine m-am ntlnit eu ieri n poieni i ce poveste frumoas mi-a
povestit mie o gz mititic. Am venit cu nerbdare astzi la grdini ca s v spun cu
cine m-am ntlnit. Eu m-am ntlnit cu buburuza (apare micua buburuz). i dup ce
i-am ascultat povestea, i-am zis c eu lucrez ntr-un loc minunat, ntr-o grdini, i c
aici sunt o mulime de fluturai, adic voi, pentru c noi suntem grupa fluturailor, i
m-am gndit s-o invit la noi n grup, ca s-i aflai i voi povestea. Dar pentru a-i auzi
povestea noi trebuie s-i artm c suntem gze harnice; eu tiu c fluturaii sunt buni la
suflet, de aceea eu i-am promis c astzi noi ne vom juca cu ea toat ziulica i o vom
ajuta s pregteasc surprize pentru prietenii ei din poieni care o ateapt cu drag.
Copiii au acceptat cu mare plcere invitaia la joac.
Buburuza le-a adus copiilor cteva daruri pe care le vom folosi la activitate. Printre
daruri se numr i medalioanele pe care le voi pune copiilor n piept. Medalioanele sunt
albinue i fluturai de culoarea roz i galben.
Buburuza i invit la cele 3 arii de stimulare, prin cntecul Spune-mi iubite
copila.
Sectorul Joc de mas Fagurele. Voi suntei astzi albinue harnice, de aceea
trebuie s avei i un fagure n care s depozitai mierea.
Sectorul tiin Numrm i colorm fluturaii. Ceea ce trebuie s facei e s
colorai atia fluturai ci v arat cifra de sub ei.
Sectorul Art - Fluturaul . Noi tim c fluturaii se mndresc cu aripioarele lor
minunate i le place s se joace printre flori, de aceea voi le vei colora aripioarele ct
mai frumos ca apoi s se prind ntr-o hor mare i s danseze prin toat poienia.
Voi trece pe la fiecare centru, urmresc modul cum relaioneaz, cum comunic i
cum interacioneaz cu partenerii de grup. Dup ce toi copiii vor termina munca pe
sectoare, i voi aduna i vom face mpreun analiza muncii pe sectoare, apoi ne vom
relaxa interpretnd cntecul Fluturaul.

3
Apoi vom pleca spre locul de joac. Suntem insecte i zburm ca ele pan ajungem
la locul de joac.
i anun pe copilai c dup atta munc e timpul s afle povestea prietenei noastre,
buburuza . Dup ce voi anuna titlul povetii le voi arta copiilor i panoul.
Pe panou va fi aezat soarele, cteva flori, un copcel, cteva frunze i rul. Pe
parcursul povestirii panoul va fi completat cu mama-buburuz, o furnicu, o albinu, un
greiera, un licurici, un flutura, un gndcel.
Era o dimineat frumoas, cu aer mbttor, care era plin de parfumul florilor de
primvar. Din puful unei papadii apru somnoroas o mic buburuz. Se frec uor la
ochiori i i zise:,, Ce diminea frumoas! Abia atept s cobor din floare ca sa ma joc
cu prietenii mei din poieni". Micuei noastre buburuze i plcea s se joace toat ziua,
din zori i pn-n sear.
- Sufleelul meu!... o strig mama ei, ce bine c te-ai trezit! Iei afar s te
mngie razele soarelui i s te speli n roua dimineii. Mama - buburuz o
dezmierd uor i o lu protector lng ea. Poi s te duci s te joci, dar s nu te
ndeprtezi. Poate s treac vreo pasre i s te ia n cuibul ei ca mncare
pentru puiori, spuse ea grijulie, aa cum tim cu toii c sunt mmicile.
- Mica buburuz cobor de pe ppdie, nu nainte de a promite c nu se va duce
departe.
i mergnd vesel prin poieni se ntlnete dup tulpina unei flori cu furnicua.
- Bun dimineaa, furnicuo! Ce frumos e afar! Vino s ne jucm mpreun prin
poieni!
- S m joc! Eu care mai am nc attea provizii de fcut pentru iarn, care e att
de lung i n plus trebuie s ajung repede la copilaii mei pentru c i-am lsat
n grija surorilor mele din muuroi! ( Ct era ziua de lung furnicua muncea
de zor . Aduna grune , un bob de aici , un bob de dincolo , pn va fi cmara
plin cu saci de gru , porumb i alte bogii ale cmpului . De asemenea s-a
gndit furnicua s adune i plante medicinale , s fac ceai cnd e rcit . A
adunat flori de mueel , de ment i alte plante care mai de care mai
parfumate). Eu nu am timp de joac! i zicnd acestea furnicua i continu
munca.
Vznd acestea micua noastr prieten i continu plimbarea prin poieni i se
ntlnete cu albinua Zum-zum.
- Bun dimineaa, albinuo! spuse buburuza vesel.
- Bun dimineaa ! i rspunse albinua care se opri puin din culesul nectarului.
- Vrei s mergem s ne jucam prin poieni? o ntreb buburuza, ncepnd s se
agite n jurul albinuei.Vrei?Vrei? Spune, vrei?
- Nu am timp de joac! Aici n poieni sunt o mulime de flori, trebuie s alerg
la toate ca s culeg nectar i s le duc copilailor mei. Ei stau cumini mititei,
n fagure, m ateapt cu drag ca s le duc mncare miere gustoas, pentru c
doar cu ajutorul ei vor crete mari, puternici i foarte sntoi. Sper c albinele
paznic n-au adormit, ca nu cumva s intre cineva n stup, s ne fure proviziile
de miere. mi pare ru buburuzo, dar am foarte mult treab.
Puin suprat micua noastr prieten pleac mai departe zicndu-i c tot va
gsi ea pe cineva cu care s se joace. i cum mergea ea linitit prin poieni deodat
aude un zgomot. La nceput se sperie, dar apoi i d seama c de fapt se aude un sforit.

4
i se uit, i se tot uit, i-n stnga i n dreapta dar nu vede pe nimeni. Deodat o voce
slab i subire ncepe s strige de sub nite frunze uscate rmase din toamna trecut:
- M doare. D-te la o parte. Ce, nu simi c m-ai clcat pe piciorue?
Mirat , buburuza deschise deschise ochii mari i cut s vad cine-i vorbete.
- Sunt aici sub tine!
- Atunci vede c de sub frunzele uscate iese un greiera somnoros. Lng
greieraul Cri-cri dormea dus i licuriciul Scprici.
- Bun dimineaa, somnoroilor!
- Deodat, licuriciul Scprici tresare...Ce se ntmpl oare? Cine-mi tulbur
odihna? Somnoros, ncepe s-i freace ochiorii.
- Bun dimineaa, buburuzo! au rspuns amndoi somnoroi i suprai c au
fost trezii din somn.
- Somnoroilor, trezii-v odat c e trziu i haidei la joac?
- Poftim? La joac? au rspuns amndoi n cor.
- Vai de mine, eu nu mai pot de somn! Toat noaptea am luminat poienia cu
felinarul. M duc s-mi caut un alt loc unde s pot dormi fr ca nimeni s m
mai trezeasc. i foarte suprcios i lu la revedere cu jumtate de gur.
- Eu nu pot veni la joac, zise greieraul, pentru c azi-noapte am avut un
concert i sunt foarte obosit. Doar tu tii micuo ct de mult mi place mie s
cnt i c eu cnt doar seara. Ar trebui s ncepi i tu s te apuci de cntat i s
mai lai deoparte joaca.
- Eu nu vreau s cnt, eu vreau s ma joc! i rspunse buburuza, i-i ntoarse
spatele foarte suprat.
i srcua noastr buburuz a nceput s plng.
- Nimeni nu vrea s se joace cu mine! Sunt aa de singur! Nu am nici o
surioar n toat poienia cu care s ma joc. Toi mi-au zis c nu au timp de
mine c ei trebuie s munceasc, unii trebuie s doarm iar alii au prieteni cu
care s se joace.
- Hei, buburuzo, de ce plngi? spuse gndcelul.
- Plng pentru c nimeni nu vrea s se joace cu mine!
- Nu plnge buburuzo. M joc eu cu tine. Haide s mergem s ne jucm pe
malul rului, zise gndcelul.
Buburuza sttu puin pe gnduri i-i spuse:
- Nnnnn ... nu cred c pot. tii, nu am voie s m ndeprtez de cas, zise
buburuza uitndu-se temtor n spate. Iar mama mi-a zis odat c nu ma voie s m joc pe
malul rului.
- Dar nu va vedea nimeni c ai plecat, i nu se va ntmpla nimic dac ne vom
juca pe malul rului.
Tocmai cnd vorbeau ei, trecu pe acolo fluturaul. Acesta i admira aripioarele
care erau foarte frumos colorate.
- Bun dimineaa, dragi prieteni!
- Bun dimineaa, fluturaule frumos! ( de altfel micua noastr prieten era
foarte respectuoas, ntotdeauna saluta cnd se ntlnea cu cineva).
- Bun dimineaa! Dar ncotro mergei att de grbii?
- Noi mergem la ru s vedem frunzele cum plutesc pe ap, zise gndcelelul.
Nu vrei s vii i tu cu noi?

5
- Mi-ar plcea dar poate ntr-o alt zi. Le-am promis friorilor mei, fluturailor
portocalii i verzi c astzi m voi juca cu ei prin poieni i n plus i-am
promis mamei c nu voi merge departe de cas, iar rul e destul de departe.
Acum v las c mie nu-mi place s ntrzii.( Voi tii c nu-i frumos s ntrzii
la o ntlnire).
- La revedere, buni prieteni!
- La revedere, fluturaule! rspunser cei doi prieteni n cor.
Gndcelul o convinse pe buburuz s mearg cu el la ru i, cnd ajunser,
ncepur s se joace. Nu dup mult timp, ncepu un vnt nprasnic, de apleca tulpinile
florilor de lalea din apropierea rului. Apa ncepu s se agite i s arunce stropii reci care
ncotro. Gndcelul i buburuza se adapostir sub o frunz.
- Trebuia s o ascult pe mmica, spuse buburuza. Cum o s ajung acum acas?
Buburuza ncepu s plng i s o strige pe mama ei. Vntul ncepu sa sufle din ce n ce
mai puternic, pn cnd desprinse frunza de pe pmnt.
- Ajutorrrrrrrr! Strigar amndoi speriati, stnd agai de marginile frunzei.
n timpul acesta, mama buburuz o cuta disperat. S-a ntlnit cu fluturaul care
i-a spus c a plecat la ru mpreun cu gndcelul i a pornit i ea grbit spre ru.
Vntul dusese frunza departe, i mai departe, cu prietenii nostri agai de ea, ca
ntr-un final s o aeze pe valurile nvolburate ale rului. Printre uvoaiele de ap,
gndcelul i buburuza cereau ajutor. n cele din urma ei au fost trai la mal de mama-
buburuz, care a apucat de marginea frunzei i i scoase afar pe nzdrvanii notri.
Ajuns acas, micua buburuz se arunc n braele protectoare ale mamei i-i
spuse:
- Nu am s-i mai ies din cuvnt niciodata mam! Iart-m! ncepu a plnge n
hohote.
- Fata mamei, toate mamele i nva copiii numai de bine i i ajut atunci cnd
au nevoie. Ai greit i i se putea ntmpla ceva ru, dar cred c i-a prins bine, ca s
nveti s asculi povestea mea, cci te inv de bine, pentru c te iubesc, spuse mama-
buburuz i o mngie uor pe cpor.
Vntul se potolise i soarele iei din nori, rznd de bucurie c poate s mngie
din nou petalele florilor, dnd sntate i lumin pe pamnt. i dup aceast ntmplare
prietenii notri, buburuza i gndcelul , s-au jucat ntotdeauna pe lng cas.
Voi adresa copiilor ntrebri pentru a fixa momentele povestirii.
- Cum s-a numit povestea?
- Cei dorea micua buburuz?
- Cu cine se ntlnete n poieni?
- De ce n-a vrut furnicua s se joace cu ea?
- Unde a plecat s se joace?
- Din ce cauz a ajuns buburuza n ap?
- Ce se putea ntmpla cu ea i gndcelul dac mama-buburuz n-o salva?
- Mai cunoatei vreo poveste n care din cauz c n-a ascultat sfaturile primite i
se putea ntmpla ceva ru?

- Ca s nu i se mai ntmple ceva ru prietenei noastre, m-am gndit s-i facem


nite surioare ca s aib cu cine s se joace n fiecare zi.

6
Prin cntecul Fluturaul vom merge la msue. Le cer copiiilor s priveasc
materialele i s le denumeasc. Le explic i le demonstrez modul de lucru.( nmuiem
beiorul n culoare i apoi l aezm pe corpul buburuzei lsnd o pat de culoare).
Copiii sunt mprii n dou grupe n funcie de vrsta acestora: copiii mai mici vor
trebui s aplice pete de culoare buburuzelor conturate i colorate n rou cu ajutorul
beiorului, iar copiii mai mari vor trebui s aplice pete de culoare pe buburuzele
conturate i colorate n rou, iar apoi s le fac antenele i picioruele.
Ca s realizm lucrri ct mai frumoase, mai nti executm nite exerciii ca s
ne nclzim muchii fini ai minii. Le voi da semnalul de ncepere a lucrului. n timp ce
copiii lucreaz, voi da indicaii individuale celor care au nevoie.
Aprecierea lucrrilor se va face cu ajutorul unei frunze uriae i a unor floricele
din poieni. Fiecare copil i va expune lucrarea pe panou i vom face analiza lor: vor
prezenta sarcinile pe care trebuiau s le respecte i vor stabili dac au fost ndeplinite.
Drept recompens vor primi puncte roii de la micua buburuz.

Activitatea de relaxare:

Copiii se vor relaxa cu ajutorul jocului de micare: Albinua i florile.


Un copil va fi albinua iar ceilali vor fi flori. La semnal ,albina va zbura i toi copiii
cnt si bat din palme;,,Albinua a zburat/S culeaga miere/Pe-o floare s-a aezat/ i
nectar i cere. Albinua i alege o floare cu care danseaz.

S-ar putea să vă placă și