Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA: 23 II 2007
CLASA: a VI-a B
OBIECTUL: Consiliere i orientare
TEMA LECIEI: Aparene i realiti
SCOPUL: de informare privind diferena dintre ceea ce e aparent i ceea ce este de fapt n realitate
COMPONENTA: Autocunoatere
SUBCOMPONENTA: Autocunoatere i dezvoltare personal
PROFESOR: ARDELEANU CORNELIA
OBIECTIVE CADRU:
1. formarea si dezvoltarea capacitatii de autoorganizare a clasei
2. cunoasterea i respectarea normelor i valorilor grupului
3. formarea si dezvoltarea capacitatii de identificare si solutionare a nevoilor grupului;
4. formarea atitudinii responsabile si stimularea initiativei personale a elevilor
OBIECTIVE SPECIFICE:
-s defineasc aparena, realitatea i cuvintele nrudite;
-s justifice deosebirile dintre ele;
- s discearn ntre lucrul real i cel aparent;
-s exemplifice situaii reale i aparente;
- s-i asume roluri n echip;
- s spun proverbe i zictori specifice subiectului.
MIJLOACE DIDACTICE:
-afie; -CD; -albume; -jurnale; -reviste; -computer;-reportofon; -Internet, filme TV
METODE DE NVMNT:
- Dezbaterea, Simularea , Exerciiul moral, Conversaia, Dialogul, Chestionare, Studiu de caz, Exemplul,
Joc de rol
EXEMPLE DE ACTIVITI DE NVARE CU ELEVII :
-ateliere de lucru, sondaje de opinie; crearea de scenarii;
SURSE INFORMAIONALE BIBLIOGRAFIE
1. Anton N. Schneider Caiet de autoeducaie, Ed. Corvin-Deva, 1999
2. FDPSR mpreun n coal, mpreun n via, ian. 2004.
3. A. Bban Consiliere educaional, Cluj, 2001.
4. P. Popescu Neveanu Psihologie, EDP- Bucureti, 1995.
5. R. M. Niculescu Pedagogie general, Scorpion- Bucureti, 1996
6. V. Ghica Ghid de consiliere i orientare colar, Polirom, 1998.
7. V. Ghica Un posibil manual de dirigenie, Porto-Franco Galai, 1998.
8. I. Dumitrescu Activitatea educativ a dirigintelui , Craiova, 1975.
9. Emilia Btrnu- Educaia n familie, Ed. Politic- Bucureti, 1980.
10. Ion Drgan Educaia noastr cea de toate zilele, Eurobit Timioara, 1992
11.Ion Dumitrescu Adolescenii, Craiova, 1980.
12. Mihai Stoian Maturitatea- o treapt, un prag? Ed. Politic- Bucureti, 1976.
13. C. Cuco Psihopedagogie, Ed. Polirom-Iai, 1998.
14. Ioan Bonta- Pedagogie, Ed. All-Bucureti, 1998.
15. *** DEX
a) MOMENT ORGANIZATORIC - MOTO: Aparenele neal!

- se noteaz absenele, se verific materialele


- se discut situaia la nvtur i disciplina elevilor pentru sptmna care a trecut
- se rezolv micile probleme(dac e cazul)

1
b) DESFURAREA LECIEI:
Se definesc termenii: aparen, aparent, n aparen, a salva aparenele, realitate.
Se propun dezbaterii diferite cazuri ;
Elevii i spun punctul de vedere, trag concluzii; propun maxime i aforisme specifice temei.
Se discut chestionarele

FEED-BEACK:
-definesc termenii corect, dau exemple
- particip la discuii

CONCLUZII:
-lecia a fost interesant
-au tras concluzii, au formulat preri proprii
Se anun tema orei urmtoare: Egocentrismul i spiritul de echip, se da bibliografia.
Prinii participani au spus:
- o lecie interesant;
- o leci ce a mobilizat copiii;
- din lecia asta i noi am nvat ceva - nu e bine s te iei dup aparene!
- d-na dirigint a fost bine pregtit, documentat;
- ne-a plcut lecia, vom mai veni dac vom fi invitai.

Chestionar elevi

1. Definii termenii aparen i realitate.


2. Se poate ntmpla ca ceea ce pare real s fie o aparen?
3. V-a fcut cineva o impresie proast la nceput ca apoi s v schimbai prerea?
4. Putei discerne ntre real i aparent?

Maxime i aforisme
Aparent
1. Ferete-te, ct vei tri, s judeci oamenii dup cum arat.
2. Lumea rspltete mai adesea aparenele meritului dect meritul nsui.
3. Politeea nu sugereaz ntotdeauna buntate, echitate, complezen, gratitudine; ea ofer ns aparenele lor
i face s par omul pe dinafar aa cum ar trebui s fie pe dinuntru.
4. Trebuie s fim severi sau cel puin s prem.
5. Am vzut ntotdeauna c pentru a reui n lume, trebuie s pari nebun i s fii nelept.
6. Aparena nal.
7. Chiar i n sentimentele cele mai opuse n aparen, exist ntotdeauna o rdcin comun.
8. Numai responsabilitatea faptelor le confer importan,aparena lor nu nseamn nimic.
9. Nu te ncrede n aparene.

Realitate

1. Numai realitatea, chiar bine ascuns are virtutea de a ne emoiona.


2. Plcerea se poate sprijini pe iluzie, fericirea se bazeaz ns pe realitate.
3. Iluzia este o parte integrant a realitii: ea este legat de realitate aa cum efectul este legat de cauz.
4. Omul sfinete locul.

2
3

S-ar putea să vă placă și