Sunteți pe pagina 1din 16

PROIECT DIDACTIC

Provocarea de a fi diferit
Partea I

Unitatea de nvmnt: Liceul de art I. Sima Zalu


Profesor: Mcelar Mutu Liviu
Religie Penticostal
Grupa de clase: II-VI
Data: 9.12.2015
An colar: 2015-2016, semestrul I
Tipul de lecie: mixt (dobndire de cunotine, sistematizare, exersare i
evaluare a competenelor de munc intelectual)
Titlul leciei: PROVOCAREA DE A FI DIFERIT
Text biblic: Ioan 17:6-19

Obiectivele leciei:

n urma parcurgerii leciei elevii vor fi capabili:


S neleag c Domnul Isus Hristos i cheam ucenicii s triasc o
via diferit fa de a celor care nu l cunosc pe El;
S doreasc s triasc pentru a-I fi plcui lui Dumnezeu indiferent de
cost;
S identifice domenii n viaa lor n care au nevoie de schimbare, i s
cear Domnului s-i ajute s fac acele schimbri;
S i dea seama c venirea lor la Hristos presupune trirea unei viei
schimbate.

Strategia didactic
Metode i procedee: conversatia, exercitiul, observarea dirijata,
povestirea, explicatia
Mijloace de invatamant: Biblia, foi de lucru, ajutoare vizuale, computerul.
Forme de organizare a activittilor: activitate individuala, activitate de
grup si activitate frontala.
Resurse
Oficiale: 1. Programa colar pentru disciplina religie, clasele a a II-VI-a;
2. Planificarea calendaristic orientativ, clasele a II-VI-a;
Temporale: numr de lecii 2
durata 50 min/or
Bibliografice:
1. Biblia sau Sfnta Scriptura, ediia Dumitru Cornilescu, revizuit
2. Marek Moskor, Provocarea adolescenilor, Ed. AMEC, 2010
3. Cucos, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom, Iasi, 1999.

1
Demersul didactic

Moment organizatoric (5 minute)

Activitatea profesorului:

Rugciunea la intrarea in clas


absene
organizeaz materialele
organizeaz clasa
creaz un climat cooperant
Activitatea elevilor:
rostesc rugaciunea
rspund cerinelor
pregtesc materialele solicitate
se aeaz la locurile indicate
Introducere

nainte de nceperea leciei elevii vor recapitula lecia anterioar i li se va


conduce atenia spre scopul leciei de zi.

Elevii vor nota titlul leciei n caiete.

Metod: Observ diferena (joc de observaie) (5 minute)

Vom mpri elevilor foaia de lucru 7 (n anex). Trebuie s ncerce s


gseasc cele opt diferene dintre cele dou imagini. Persoana care gsete
prima aceste diferene va primi un mic premiu. A doua parte a foii de lucru
va fi completat mai trziu.

2
S ne imaginm o tnr cretin ntr-o clas n care nu mai sunt ali
cretini. Cum putem observa diferena dintre ea i ceilali, care nu sunt
cretini? Vom permite elevilor s ofere sugestii. Rspunsuri posibile pot fi: se
roag nainte de mas, nu copiaz, ridic mna i vorbete cnd profesorul
spune ceva mpotriva a ceea ce crede ea, nu se altur celor ce vorbesc de
ru pe alii sau spun glume murdare, de obicei este punctual i i face
temele, este prieten cu cei pe care alii i ignor.

Elevii vor trebui s neleag c dac sunt cretini, trebui s se vad i


n viaa lor c sunt diferii de ceilali.

Textul biblic de citit: Ioan 17:6-19

n Ioan, capitolul 17, gsim o rugciune foarte deosebit , pe care


Domnul Isus a spus-o cnd a trit pe acest pmnt. O s citim mpreun
pasajul acesta.

Elevii vor cuta Ioan 17:6-19 i vor nota n caietele lor referina biblic.

Elevii din clasa pregtitoare i clasa I vor primi o fi de colorat 1


despre Rugciunea Domnului Isus.

Isus se roag aici pentru cei care l vor urma, iar n Ioan 17:16 face o
afirmaie interesant. El spune: Ei nu sunt din lume, dup cum Eu nu sunt
din lume. Ce a vrut s spun Domnul Isus aici? Cnd devii cretin, devii
cetean al Cerului, dar nu mergi imediat acolo. Dei Cerul este casa ta,
trebuie totui s trieti ca cretin n aceast lume pctoas. ntr-o zi
Domnul ne va lua din aceast lume i vom merge s fim mpreun cu El
pentru totdeauna n ceruri. ntre timp El vrea ca noi s trim n aceast lume
3
n aa fel nct cei din jurul nostru , care nu sunt cretini, s vad c suntem
diferii. Suntem n lume, dar nu din lume aa c nu trebuie s trim ca
lumea.

Vom arta ajutorul vizual 12.

Elevii vor nota n caiete urmtoarea afirmaie:


Rugciunea Domnului Isus demonstreaz c El
nelege foarte bine ce au de nfruntat cei care l
urmeaz. El tie presiunile i greutile pe care le
ntmpinm. Dar s privim cu atenie versetul 15.

Domnul Isus nu a cerut Tatlui Su s i ia pe ai Si din


lume. n schimb, El se roag ca ei s fie pzii de Diavolul,
care caut s i nfrng. Mntuitorul vrea ca acei care i
aparin s rmn n lume, ca s fie martori ai Lui pentru
ceilali care nu-L cunosc. Apostolul Pavel spunea odat c dorea s plece din
aceast lume ca s fie cu Hristos, fiindc ar fi cu mult mai bine (Filipeni 1:23,
24). Totui, n acelai timp, tia c Dumnezeu are pentru el o misiune pe care
i-a dat-o pe acest pmnt. Pentru c suntem cretini, acelai lucru este
valabil i pentru noi.

PROVOCAREA DE A FI DIFERIT

Ca cretini, fiind n lume, dar nu din lume, suntem supui multor


presiuni. tim c trebui s trim cum dorete Dumnezeu, dar peste tot n
jurul nostru vedem oameni care nu-i triesc viaa la standardul lui
Dumnezeu. Nu este uor s fii diferit. S iei n eviden din mulime este un
lucru greu i uneori suntem batjocorii sau socotii ciudai de ctre prietenii
notri. Dar la aceasta suntem chemai.

Elevii vor nota urmtoarea afirmaie: Pentru cretin Biblia trebuie s fie
ghidul referitor la ceea ce trebuie s fac sau nu (Psalmul 119:105). Biblia
este Cuvntul lui Dumnezeu i n ea El ne arat clar cum dorete s triasc
copiii Lui.

De aceea este important s citeasc Cuvntul n fiecare zi. Trebuie s


tim ce spune Cuvntul, pentru a reaciona corect n situaiile cu care ne
confruntm zilnic. Ceea ce nva Biblia ne va ajuta s ne pregtim pentru
deciziile i alegerile decisive pe care le vom lua. Bineneles, ceea ce spune
Biblia va fi deseori foarte diferit de ceea ce spune lumea. Dac vrei s faci
ceea ce spune Biblia, trebuie s fii gata s fii diferit de cei din jurul tu.

4
Vom privi la cteva probleme pe care le poi ntmpina i vom vedea
ce spune lumea c trebuie s faci n astfel de situaii. Apoi vom vedea ce
spune Cuvntul lui Dumnezeu cu privirea la acestea.

Metod: Grupuri de discuii (10 minute)

Elevii o s fie mprii n cteva grupe i li se va distribui foaia de lucru nr.


8. Elevii vor avea un ajutor vizual nr. 13, nainte de a ncepe. Vom permite
elevilor s caute versetele i s discute despre ce spune Cuvntul lui
Dumnezeu cu privire la fiecare dintre problemele date. Apoi vom avea un
timp de rapoarte i vom face un rezumat al rezultatelor folosind schema
vizualizat (ajutorul vizual nr. 13).

ncheierea activitii

Aceasta a fost prima parte a leciei despre Provocarea de a fi diferit i vom


vedea n a doua parte a leciei ce spune Biblia despre lume, strnindu-le
astfel curiozitatea pentru aceast parte a leciei.

Elevii vor fi notai pentru performanele obinute n timpul activitii, fiind


apreciai i verbal.

Rostim mpreun rugciunea de ncheiere.

PROIECT DIDACTIC

Provocarea de a fi diferit

Partea a II-a

CE SPUNE BIBLIA DESPRE LUME?

Studirea acestor probleme ne spune foarte clar c este o mare


diferen ntre standardele lumii i standardele lui Dumnezeu.

Elevii vor nota n caiete urmtoarea afirmaie:

Dac dorim s ascultm de Dumnezeu, nseamn s fim diferii


de cei din jur, avnd un mod de via exemplar. Exact aceasta a dorit
s spun Isus, cnd a artat c urmaii Lui sunt n lume, dar nu din
lume.

5
Biblia are multe de spus cu privire la atitudinea cretinului fa de
lume.

Elevii vor cuta n Sfnta Scriptur i vor citi urmtoarele pasaje:

Romani 12:2 Cretinii nu trebuie s devin lumeti, ci trebuie s fie diferii.


O persoan a exprimat lucrul acesta astfel: Nu lsa ca lumea s te
modeleze dup tiparul ei. Este att de uor s fii i tu ca toi ceilali, i s nu
iei n eviden cu nimic bun. Provocarea clar a Cuvntului lui Dumnezeu
este ca poporul Lui s fie diferit i s aduc ceva diferit lumii n care triete.

Elevii vor nota semnificaia cuvntului metamorfozis, iar elevii din clasa
pregtitoare i din clasa I vor primi o foaie de colorat 2 care exprim ideea
transformrii fluturelui.

Cuvntul prefacei din acest verset vine din cuvntul grecesc


metamorfozis (metamorfoz), care descrie procesul prin care o omid se
transform n fluture. Cnd are loc acest proces, schimbarea este vzut de
toi. La fel trebuie s fie i pentru cineva care devine cretin. Acea persoan
nu se mai conformeaz standardelor pctoase ale lumii din jur, ci n schimb
iese n eviden asemenea celor a cror via a fost schimbat de lucrarea
Duhului Sfnt care acum locuiete n ei.

Iacov 1:27 Nu lsa ca lumea s te ntineze prin cile ei pctoase. Cei care
lucreaz n staiile nucleare trebuie s-i ia multe precauii pentru a se
asigura c nu se contamineaz cu materiale radioactive. Ei sunt n mod
constant contieni de pericolul contaminrii i de rul pe care l-ar produce
nu doar lor, ci i altora. Acest verset ne amintete c atta timp ct triei n
aceast lume, exist pericolul s fii contaminat de ea. i tu trebuie s fii
precaut! Pzete-te de lucrurile care te fac s cazi n pcat. Cteodat va fi
nevoie s te ndeprtezi fizic de aceia care vor ncerca s te conduc n
situaii pctoase.

1 Ioan 2:15 Dac iubim lumea, nseamn c nu l iubim pe Dumnezeu. Ai


grij ca loialitatea ta s nu fie mprit. Domnul Isus i-a avertizat pe ucenici
c este imposibil s iubeti n acelai timp i lucrurile materiale ale lumii i
pe Dumnezeu (Matei 6:24). Dac dragostea noastr pentru lucrurile
materiale crete, atunci dragostea noastr fa de Dumnezeu scade.
Dumnezeu vrea s aib primul loc n viaa noastr; orice lucru care i ia locul
Lui este un idol. elul fiecrui cretin trebui s fie s triasc ntr-un mod
plcut lui Dumnezeu, indiferent de consecine.

Metod: Ce ai face tu?

6
Vom supune atenia elevilor asupra foii de lucru nr. 7, partea a doua
i i vom pune s citeasc scenariile. Le vom cere s spun povestirea cnd
personajul principal nu este cretin; apoi din nou, cnd personajul este
cretin (scenariile pot fi interpretate de elevi).

Concluzii

Domnul Isus le-a spus ucenicilor i tuturor celor ce l vor urma c ei


sunt n lume, dar nu din lume. Le-a spus clar c ateapt ca cei care l
iubesc s demonstreze prin modul lor de via faptul c El le-a schimbat
viaa.

Cum este viaa noastr? Este ea ntr-adevr diferit de viaa celor din
jurul nostru, care nu sunt credincioi? Rspunsul depinde de atitudinea pe
care o avem fa de Cuvntul lui Dumnezeu. Dac eti pregtit s trieti n
ascultare de Cuvntul lui Dumnezeu, chiar i cnd ali oameni i se
mpotrivesc, atunci vei descoperi ce nseamn s fii n lume, dar nu din
lume.

Metod: Joc recapitulativ- aplicativ: ALFABETUL

Vom mpri elevii n dou echipe. Cnd vom numi o liter, prima
persoan care va aduce profesorului un lucru cu litera respectiv (de
exemplu: M-moned, P-pix, C-ceas) ctig dreptul de a rspunde la
ntrebarea care ncepe cu litera respectiv. Un rspuns corect valoreaz 10
puncte. Vom spune literele la ntmplare, iar dac nu se gsete un obiect
care ncepe cu acea liter, vom pune ntrebarea ambelor echipe, i rspunde
prima persoan care se ridic n picioare. Dac rspunsul este greit,
rspunde cealalt echip.

ntrebri:

1. Ce A interzis Dumnezeu n Exod 20:14? adulterul


2. Ce B este ghidul cretinului n orice situaie? Biblia
3. Ce C sunt cretinii n casa cereasc? ceteni
4. Cum D trebuie s fie cretinii fa de lume? diferii
5. Care carte E conine cele 10 porunci ale lui Dumnezeu?
Exod
6. Ce F nu este n dragoste? frica
7. Ce carte G conine planul lui Dumnezeu pentru cstorie?
Geneza
8. Prin ce H am fost mntuii? har
9. De ce I ni se spune s stm deoparte n 1 Corinteni 6:18?
imoralitate
7
10. Ce J urmeaz dup moarte? judecata
11. n ce L sunt cretinii, dar nu sunt din ea? - lume
12. Ce M poate fi atacat de ceea ce vedem, citim sau
auzim? mintea
13. Care N este rspunsul corect cnd eti provocat s
consumi droguri sau alcool? NU!
14. Ce O nu este pentru cretinii din Romani 8:1? osndire
15. Ce R a fcut Isus pentru ucenicii Si n Ioan 17?
rugciune
16. De cine S dorete Isus s fim pzii? Satan
17. Cum T descrie trupurile noastr 1 Corinteni 6:19-20?
templu
18. Cum U este sarcina lui Hristos, n Matei 11:30? uoar
19. Ce V a lui Dumnezeu trebuie s deosebim n Romani
12:2? voia

ncheierea activitii

Elevii vor fi notai pentru performanele obinute n timpul activitii, fiind


apreciai i verbal.

Rostim mpreun rugciunea de ncheiere.

8
PROIECT DIDACTIC
Sfinirea
Partea I

Unitatea de nvmnt: Liceul de art I. Sima Zalu


Profesor: Mcelar Mutu Liviu
Religie Penticostal
Grupa de clase: VII-XII
Data: 9.12.2015
An colar: 2015-2016, semestrul I
Tipul de lecie: mixt (dobndire de cunotine, sistematizare, exersare i
evaluare a competenelor de munc intelectual)
Titlul leciei: Sfinirea
Obiectivele leciei:

n urma parcurgerii acestei lecii elevii vor trebui:

S neleag sfinirea i aplicarea ei n viaa lor zilnic;


S doreasc s devin din ce n ce mai puin asemntori cu
lumea, i din ce n ce mai asemntori cu Hristos;
S practice disciplina zilnic de a rezista influenei lumii, citind
Bilbia i rugndu-se; iar ca rezultat, s manifeste roada Duhului;
S realizeze c nu se pot schimba pe ei nii, ci au nevoie de o
lucrare supranatural a lui Dumnezeu n viaa lor.
Strategia didactic
Metode i procedee: conversatia, exercitiul, observarea dirijata,
povestirea, explicatia
Mijloace de invatamant: Biblia, foi de lucru, ajutoare vizuale, computerul.
Forme de organizare a activittilor: activitate individuala, activitate de
grup si activitate frontala.
Resurse
Oficiale: 1. Programa colar pentru disciplina religie, clasele a a VII-XII-a;
2. Planificarea calendaristic orientativ, clasele a VII-XII-a;
Temporale: numr de lecii 2
durata 50 min/or
Bibliografice:
4. Biblia sau Sfnta Scriptura, ediia Dumitru Cornilescu, revizuit
5. Marek Moskor, Provocarea adolescenilor, Ed. AMEC, 2010
6. Cucos, Constantin, Educaia religioas, Editura Polirom, Iasi, 1999.

9
Demersul didactic

Moment organizatoric (5 minute)

Activitatea profesorului:

Rugciunea la intrarea in clas


absene
organizeaz materialele
organizeaz clasa
creaz un climat cooperant
Activitatea elevilor:
rostesc rugaciunea
rspund cerinelor
pregtesc materialele solicitate
se aeaz la locurile indicate
Introducere

nainte de nceperea leciei elevii vor recapitula lecia anterioar i li se va


conduce atenia spre scopul leciei de zi.

Elevii vor nota titlul leciei n caiete.

Introducere: Asemnarea n familie

Vom cere ctorva elevi s aduc la clas o poz de-a lor de cnd erau
mici. Le vom arta elevilor pozele i vom vedea ci dintre ei i identific.
Cnd rspund, trebuie s spun ce trsturi i-au ajutat s determine cine
este n poz. Vom viza n special caracteristicile care i aseamn cu prinii,
fraii sau surorile persoanelor n cauz. Aceast introducere i va ajuta pe
elevi s se concentreze asupra nvturii conform creia cretinii trebuie s
fie asemenea lui Isus Hristos.

Vom arta ajutorul vizual nr. 14.

Ca cretini noi suntem urmai ai Domnului Isus Hristos. n ultima noastr


lecie am vzut ce nseamn s fii n lume, dar nu din lume. Adevraii
cretini vor fi diferii de lumea din jurul lor. Cu trecerea timpului, ei vor fi din
ce n ce mai mult asemntori cu Domnul Isus. Urmndu-L pe El, vom
descoperi c El lucreaz n noi pentru a ne face oameni dup voia Sa. Acest
proces se numete sfinire.

Ce este sfinirea?

10
Elevii vor nota n caiete definiia sfinirii: Sfinirea este lucrare a
harului lui Dumnezeu n viaa unui credincios, care l face tot mai
liber fa de pcat i tot mai asemntor cu Hristos. Sfinirea ncepe n
momentul n care Dumnezeu ne mntuiete prin credina n Isus Hristos.
Cnd ne ncredem n Domnul, suntem n acelai timp mpcai cu El cu
sfinirea ns nu este la fel. Ea are nevoie de mai mult timp, i ntr-adevr,
aceast lucrare a lui Dumnezeu continu ntreaga noastr via. Vor fi poate
momente speciale n viaa noastr de credin cnd Dumnezeu ne ncearc
umblarea cu El, iar ca rezultat, ne apropiem mai mult de EL, dar sfinirea
este un proces continuu, care schimb natura noastr interioar. Nu putem
s ne schimbm pe noi nine, prin propria noastr putere sfinirea este o
lucrare supranatural a lui Dumnezeu. Ea nseamn s fii pus deoparte (la fel
cum fa de celelalte zile ale sptmnii duminica este o zi sfnt, pus
deoparte). nseamn, de asemenea, i purificare, s fii separat de lucrurile
pctoase, i dedicat lui Dumnezeu. Prin puterea lui Dumnezeu care lucreaz
n noi, suntem capabili s ne opunem din ce n ce mai mult pcatului i s
trim o via plcut lui Dumnezeu.

Sfinirea influeneaz fiecare parte a fiinei noastre mintea,


sentimentele i voina fiecruia dintre noi.

Metod: Sabia n teac (asimilare)

Pentru a ajuta elevii s descopere n ce fel sunt schimbate de


Dumnezeu n procesul sfinirii mintea, inima i voina, o s jucm de cteva
ori sabia n teac, cu urmtoarele versete. Dup gsirea i citirea fiecrui
verset, l vom comenta pe scurt, folosind notiele date.

a. Mintea 1 Corinteni 2:14 (nainte ca Dumnezeu s ne mntuiasc,


minile noastre nu erau n stare s neleag lucrurile spirituale).
- Romani 12:2 (Dumnezeu ne-a deschis mintea pentru ca ne face
capabili s nelegem Evanghelia, iar acum El dorete s ne
rennoiasc mintea, schimbndu-ne modul pctos de gndire i
importana pe care o acordm anumitor lucruri).
b. Inima Ieremia 17:9 (nainte s ne ncredem n Hristos inimile noastre
erau pline de pcat).
- Matei 22:37 (n timp ce Dumnezeu continu s ne transforme
inimile, noi trebuie s l punem pe Dumnezeu pe primul loc n viaa
noastr).
c. Voina Psalmul 40:8 (pe msur ce Dumnezeu ne schimb inima i
mintea, ncepem s dorim s facem voia lui Dumnezeu).
- Evrei 13:20-21 (n loc s mergem pe propria noastr cale
pctoas, dorim s facem ceea ce i place lui Dumnezeu).

11
Devenind asemenea lui Domnului Isus

n timp ce continu s i schimbe mintea, inima i voina, vor fi din ce


n ce mai vizibile n viaa ta aceste schimbri. S ne amintim! Sfinire
nseamn s creti n credin, pentru a te asemna din ce n ce mai mult cu
Domnul Isus. Mai nainte te-ai asemnat cu lumea, dar Isus vrea s semeni
acum din ce n ce mai mult cu El.

DAR CUM A FOST DOMNUL ISUS ? Putem descoperi multe lucruri, citind
povestirile scrise n Evanghelii, dar nainte de aceasta, haidei s privim la
Galateni 5:22-23. Aceste versete enumer cteva lucruri care trebuie s fie
vizibile n viaa unei persoane care este schimbat de Dumnezeu: dragostea,
bucuria, pacea, ndelunga rbdare, buntatea, facerea de bine, credincioia,
blndeea i nfrnarea poftelor. Aceste caliti sunt cunoscute ca roada
Duhului, deoarece Duhul Sfnt le produce n credincioi. Toate aceste lucruri
au fost evidente n viaa Domnului Isus, ct timp a trit pe acest pmnt, i
la fel trebuie s fie evidente i n noi, dac cretem ntr-adevr n
asemnarea cu El (1 Ioan 2:6).

Elevii vor consemna n caiete roada Duhului Sfnt.

Metod: Cum a fost Domnul Isus? (descoper)

Vom distribui foaia de lucru nr. 9 fiecrui elev, apoi i vom mpri n
grupuri mici, fiecare grup avnd un lider. Elevii vor cuta referinele i vor
descoperi cum s-a comportat Domnul Isus n diferite situaii. i vom ncuraja
s pun un semn de carte la Galateni 5:22-23, pentru a compara fiecare
incident cu acel text, i pentru a descoperi care din trsturile roadei au fost
artate de Domnul Isus n acele situaii, restul foii de lucru poate fi completat
mai trziu.

ncheierea activitii

Elevii vor fi notai pentru performanele obinute n timpul activitii, fiind


apreciai i verbal.

Vom cnta o colind.

Rostim mpreun rugciunea de ncheiere.

12
PROIECT DIDACTIC

Sfinirea

Partea a II-a

Demersul didactic

Moment organizatoric (5 minute)

Activitatea profesorului:

Rugciunea la intrarea in clas


absene
organizeaz materialele
organizeaz clasa
creaz un climat cooperant
Activitatea elevilor:
rostesc rugaciunea
rspund cerinelor
pregtesc materialele solicitate
se aeaz la locurile indicate

Cretem n asemnare cu Domnul Isus? Poate c atunci cnd citim lista


caracteristicilor roadei Duhului Sfnt din Galateni 5:22-23, ne dm seama c
aceste lucruri nu sunt att de evidente n viaa noastr. Dac ne aflm n
situaia aceasta nseamn c nu colaborm pe deplin cu Dumnezeu n
lucrarea de sfinire. ntr-adevr, cteodat nu este uor s trieti ca cretin
n aceast lume. Poate fi greu, dar dac dorim cu adevrat s fim ca Domnul
Isus, ne vom da seama c noi avem partea noastr de fcut. Ce implic
aceasta?
13
Vom arta ajutorul vizual nr. 15.

Elevii vor nota n caiete ndatoririle cretineti:

1. Citirea Cuvntului lui Dumnezeu. Oriunde privim, lumea


ncearc s ne influeneze cu tiparele ei. La televizor, n
filme, n reclame i n reviste suntem permanent
bombardai de mesaje i imagini care ne transmit c pcatul este ceva
bun. Apoi, ne arat c anumite lucruri sunt normale Toi fac asta,
deci este bine. Aici trebuie s fim ateni. Prin Biblie, Dumnezeu ne
vorbete artndu-ne cile i standardele Lui. Cnd citeti i te
gndeti la nvtura pasajului biblic, deseori i dai seama c se
contrazice cu ceea ce spune lumea. n acel moment trebuie s ne
evalum atitudinile i comportamentul nostru. Trebuie s fim hotri i
s permitem Cuvntului lui Dumnezeu s ne modeleze i s ne
transforme n persoana pe care o dorete El. Pe msur ce cunoatem
mai mult cum este Dumnezeu i cum vrea El s trim, El va folosi
aceast cunotin pentru a ne schimba mintea, inima i voina. Vom
ncepe s gndim, s acionm tot mai mult n concordan cu voia Sa
(2 Timotei 3:16-17).

Metod: Ce mi-a spus Dumnezeu n ultimul timp?

Vom ruga civa elevi s fie pregtii s mprteasc pe scurt ce au


citit recent n Cuvntul lui Dumnezeu i ce au nvat din ceea ce au
citit. Vom recomanda cteva materiale devoionale, potrivite grupei lor
de vrst. Mrturia lor este o surs de ncurajare pentru ali copii din
grupul lor, care sunt la nceputul vieii de credin, ca i ei s nceap
s aib un timp de prtie zilnic cu Dumnezeu.

2. Rugciunea. Prin puterea ta este imposibil s te schimbi pe tine nsui


sau s trieti aa cum dorete Dumnezeu. Ai nevoie de ajutorul Lui
Dumnezeu deci cere-i ajutorul! Rugai-v n fiecare zi, cerndu-i
ajutorul de care avei nevoie ca s trii pentru El (Evrei 4:16).
Rugciunea este o surs vital de putere pentru credincios. nsui
Mntuitorul a avut nevoie s petreac timp n rugciune cu Tatl Su
ceresc (Matei 14:23).
Cnd petrecem timp citind Biblia i rugndu-ne, numim timpul acela
timp de prtie. Este un timp n care poi s fii singur, tu i
Dumnezeu, ndreptndu-i toat atenia spre El. Avei un timp zilnic
pus deoparte pentru a v ntlni cu Dumnezeu? Este un timp vital dac
dorim s cretem n asemnare cu Isus Hristos.

14
Metod: Ilustraie timp pentru citirea Bibliei i rugciune.
Vom lua un borcan gol i vom pune o piatr mai mare n el. Vom umple
borcanul cu alte pietre mai mici i vom pune capacul. Vom turna pe
mas tot coninutul i vom umple borcanul din nou, de data aceasta
lsnd piatra mare la urm. Vom descoperi c aceasta nu va mai
ncpea n borcan. ncape doar dac ea intr prima i celelalte mici n
jurul ei.
Folosim aceast ilustraie pentru a accentua n faa elevilor importana
de a face din citirea Bibliei i din rugciune o prioritate n viaa lor.
Dac permitem altor lucruri s ne umple viaa , deseori nu vom mai
avea timp de citire a Cuvntului. Dar dac vom face din timpul de
prtie o prioritate, va rmne timp i pentru celelalte activiti.
3. Disciplin. Pentru a avea timp de prtie cu Dumnezeu zilnic este
nevoie de disciplin. Dar nu este singurul tip de disciplin care se cere
unui credincios. Cnd esti n faa ispitei, trebuie s fii gata s reziti i
s nu te lai prins n ea. Biblia ne spune clar c atunci cnd ne
mpotrivim Diavolului i rezistm ispitelor, el fuge de la noi (Iacov 4:7).

Cu toate acestea, i n acest caz este nevoie de disciplin, fiindc de


cele mai multe ori ispitele sunt atractive. Dumnezeu promite c nu va
permite s fim ispitii peste puterile noastre (1 Corinteni 10:13), deci
putem s fim siguri c ne va da puterea de care avem nevoie, ca s
rezistm. Vom folosi aceast putere? Trebuie s fim ndeajuns de
disciplinai s spunem NU lucrurilor care tim c sunt greite.

Metod: Foaie de lucru nr. 9

La acest punct al leciei vom da timp elevilor s completeze foaia de


lucru nr. 9.

Concluzii

Dumnezeu are un plan minunat pentru viaa noastr El vrea s fim ca


Fiul Su Isus Hristos (Romani 8:29). Ce minunat s avem un astfel de scop
15
n via! Bineneles, vor fi i dezamgiri pe drum. Schimbrile n viaa
noastr nu vor veni att de repede pe ct ne ateptm i vor fi momente
cnd l vom dezamgi pe Dumnezeu i vom face lucruri care l vor ntrista.
Cnd se ntmpl asta, trebuie s ne mrturisim pcatul i s ne cerem
iertare lui Dumnezeu. El este gata s ne ierte (1 Ioan 1:9).

ncheierea activitii

Elevii vor fi notai pentru performanele obinute n timpul activitii, fiind


apreciai i verbal.

Vom cnta o colind.

Rostim mpreun rugciunea de ncheiere.

Anexe

16

S-ar putea să vă placă și