Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC [1]

A. DATE GENERALE
Disciplina: DESEN TEHNIC
Clasa: a X-a
Tema: SCHIA
Titlul leciei: SCHIA
Scopul leciei: nsuirea cunotinelor referitoare la schi
Tipul leciei: Mixta
Locul de desfurare: sala de clas
Durata leciei: 50 minute

Coninutul activitii de instruire

Cod Arii de coninut Subarii de coninut


C1 1. Mijloacele necesare de 1.1. Definiie
ntocmire a schielor dupa 1.2. Elemente caracteristice
model 1.3. Recomandri pentru elaborarea schielor
1.4. Recomandri pentru diferenierea de alte tipuri de desene
C2 2. Etapele executrii schiei 2.1. Ordinea de parcurgere a etapelor
C3 3. Fazele premergtoare 3.1. Succesiunea fazelor
executrii schiei 3.2. Dezvoltarea fiecrei faze
C4 4. Etapele de executare a schiei 4.1. Succesiunea logic a etapelor de execuie a schiei
4.2. Dezvoltarea fiecrei etape
Obiective operaionale

Cod Comportamentul Condiiile de realizare a


comportamentului Criteriul de reuit

O1 Elevii sa prezinte mijloacele Au la dispoziie notiele Identificarea a cel puin 3 din


necesare ntocmirii schielor mijloacele necesare
O2 Elevii s enumere etapele Se ofer o plan ce conine Identificarea a cel puin 90% din
executrii schiei dup model etapele pentru executarea schiei etapele executrii schiei
dup model
O3 Elevii s prezinte fazele Se ofer diverse tipuri de Identificarea a cel puin a 4 din fazele
premergtoare executrii piese i o serie de faze premergtoare
schiei premergtoare executrii schiei executrii schie
O4 Elevii s identifice etapele de Se ofer fia de lucru cu Identificarea a cel puin jumtate din
executare a schiei etapele de executare a schiei etapele de executare a schiei
O 1. Elevii sa prezinte mijloacele necesare intocmirii schielor, avand la dispozitie notitele, cu
identificarea a cel putin 3 mijloace necesare.

O 2. Elevii s enumere etapele executrii schiei dup model, avand la dispozitie o plan ce conine etapele
pentru executarea schiei dup model, cu identificarea a cel puin 4 din fazele premergtoare.
executrii schie cu identificarea a cel putin

O 3 ..

O 4. ..

Diagrama obiective-coninut

Obiective/Coninut C1 C2 C3 C4
O1 *
O2 *
O3 *
O4 * * * *
Metode i procedee de instruire:
conversaia, explicaia, expunerea, exerciiul.

Mijloace de nvmnt

Cod Denumirea resursei materiale


M Desen tehnic, pag. 100-102
F1 Fia pentru verificarea cunotinelor
P1 Plan ce conine etape pentru executarea schiei dup model
P2 Planasa cu diferite schie de piese

P Piese
B. DESFURAREA LECIEI

Strategia didactic

Evaluar
Obiectiv

Evenimentele Activitatea

Timp
min.
instruirii.

e
oprt.

Activitatea profesorului elevului Metode Mijloac Forme de


Coninut e organizare

1 2 3 4 5 6 7 8 9
1. Organizarea Face prezena elevilor. Preiau sarcinile Conversaia Frontal 2
clasei pentru propuse de profesor
Pregtirea elevilor pentru
i rspund la
lecie activitile ce vor urma.
ntrebrile puse de
acesta.
2. Verificarea Prezint fia F1 pentru Rspund la Conversaia F1 Frontal Scris 10
cunotinelor verificarea i reactualizarea ntrebrile Individual
cunotinelor dobndite n
anterioare din fia F1.
lecia anterioar.
Prezint tema pentru
Verific prin sondaj, tema
acas.
pentru acas.

3. Transmiterea noilor cunotine 35

-
Captarea ateniei Prezint elevilor plane cu Ascult i urmresc Expunere P2 Frontal
elevilor diferite schie de piese. cu atenie cele spuse
de profesor.
Comunicarea titlului Enun i scrie pe tabl titlul Noteaz i rein Expunere Frontal .
leciei i a obiectivelor leciei: Schia i comunic obiectivele.
operaionale. elevilor obiectivele
operaionale.
1 2 3 4 5 6 7 8 9
O 1- C1 Profesorul definete schia ca fiind Urmresc cu Expunere Frontal
un desen executat in general cu atenie i noteaz
Dirijarea Conversaie
mina libera, cu dimensiunile cele spuse de
nvrii
Elevul s obiectului reduse sau mrite ntr-o profesor.
prezinte proporie apreciata, cu aproximaie.
mijloacele Schiele se ntocmesc:
necesare - pe orice fel de hrtie cu
ntocmirii dimensiunile corespunztoare unei
schielor reprezentri ct mai clare;
cu - cu creion de trie (HB);
- cu mna liber;
identific. a - cu respectarea strict a regulilor
a cel puin de reprezentare n proiecia
3 dintre ortogonal, deci a legturilor de
mijloacele proiecie ntre vederile necesare
necesare unei reprezentri ct mai complete
a obiectului;
- cu respectarea proporionalitii
dintre diferitele elemente ce
alctuiesc obiectul, precum si intre
schia, desenat n limitele
aproximaiei vizuale si obiect
Solicit elevii s specifice
Obinerea Elevii rspund la Conversaie Frontal Oral
mijloacele necesare ntocmirii
performanei ntrebrile
schielor. profesorului.
Confirm rspunsurile corecte i
Asigurarea Elevii ascult Conversaie Frontal -
intervine dac este cazul cu
conexiunii explicaiile
explicaii suplimentare.
inverse. suplimentare.
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Prezint etapele executrii schiei Elevii iau notie. .
O2. C2 Conversaie P1 Frontal
dup model. Schia unei piese se
Avnd la Dirijarea execut parcurgnd, n ordine:
dispoziie o nvrii - fazele premergtoare executrii
plan, s schiei;
enumere - etapele de executare a schiei.
etapele Solicit elevii s enune etapele n Elevii parcurg
executrii Obinerea Conversaie P1 Frontal
ordine.
schiei dup performanei etapele in ordine.
Confirm rspunsurile corecte i
model Asigurarea Elevii asculta Conversaie P1 Frontal
intervine dac este cazul cu
conexiunii explicaiile Explicaie
explicaii suplimentare.
inverse suplimentare.
Prezint fazele premergtoare
O3- C3 Elevii iau notie si Conversaie Piese Frontal
executrii schiei. Pentru a sunt ateni la Explicaie
Privind cu Dirijarea executa n bune condiii trebuie s explicaiile
atenie nvrii se respecte urmtoarea succesiune Exerciiu
profesorului.
piesele s a fazelor:
identifice cel - identificarea piesei;
puin 4 din - analiza formei;
fazele - analiza tehnologica;
premergto - stabilirea poz. de reprezentare;
are - stabilirea nr.min. de proiecii.
executrii Folosindu-se de piesele de pe Conversaie
schiei Obinerea Elevii rspund Piese Frontal
bnci solicit elevilor enumerarea Explicaie
performanei acestei solicitari Exerciiu
fazelor premergtoare.
Asigurarea Confirma raspunsurile corecte si Elevii asculta Conversaie - Frontal
conexiunii intervine daca este cazul cu explicatiile Explicaie
inverse explicatii suplimentare suplimentare
1 2 3 4 5 6 7 8 9

O4. C4 Prezint fia de lucru cu etapele Elevii iau notie si Conversaie F2 Frontal
Avnd la Dirijarea de executare a schiei sunt ateni la Explicaie
dispoziie nvrii Prezint succesiunea logic a explicaiile Exerciiu
fia de lucru etapelor de execuie a schiei. profesorului.
s identifice
Obinerea Solicit elevii s enune etapele Elevii parcurg Conversaie Frontal
cel puin Explicaie
performan. de executare n ordine i s le etapele in ordine.
jumtate din
explice.
etapele de
executare a Asigurarea Confirma rspunsurile corecte si Elevii asculta Conversaie Frontal
schiei conexiunii intervine daca este cazul cu explicaiile Explicaie
inverse explicaii suplimentare. suplimentare.

4. Fixarea cunotinelor
Asigurarea Avnd la dispoziie cte o pies Elevii execut Exerciiul Piese Individual Scris
reteniei i a aflat pe bnci, s execute schia schia.
transferului acesteia.
celor nvate
Fia de lucru 1 pentru verificarea cunotinelor elevilor F1
Definii schia
Care este diferena dintre un desen i o schi ?
Enumerai etapele executrii schiei dup model.
Enumerai fazele premergtoare executrii schiei.
Cte proiecii sunt necesare n cazul pieselor cu dou planuri de simetrie?
Enumerai etapele de executare a schiei.
Cu ce fel de linie se traseaz dreptunghiurile minime?
Fia de lucru 2- etapele de execuie a schiei
1. alegerea formatului de hrtie, trasarea chenarului i a indicatorului;
2. stabilirea i trasarea dreptunghiurilor minime de ncadrare;
3. trasarea axelor de simetrie ale formelor geometrice componente ale piesei;
4. trasarea contururilor exterioare ale proieciilor piesei;
5. trasarea contururilor interioare ale proieciilor prevzute cu seciuni;
6. trasarea liniilor de cota, msurarea pe piesa a dimensiunilor si nscrierea pe desen a cotelor, simbolurilor si notarilor
7. ngroarea liniilor de contur exterior i interior;
8. haurarea suprafeelor rezultate din secionare;
9. nscrierea semnelor de rugozitate a suprafeelor i notarea rugozitii i a altor inscripii privind starea suprafeelor
piesei;
10.completarea indicatorului cu toate datele necesare i verificarea schiei.
[1] - Gabriela-Carmen OPROIU - Elemente de Didactica Disciplinelor Tehnice, Ed. Printech, Bucuresti 2003

S-ar putea să vă placă și