Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECIE

Data: 6 decembrie 2012


Clasele: CP, I, a II-a si a IV-a
Propuntor: prof. nv. primar Mirela Moisi

Disciplina: CLR- Limba romn- lectur


Subiectul: Familiarizarea cu textul narativ
Text suport: Povestea lui Mo Nicolae
Tipul leciei: nsuire de noi cunotine, mixt

Obiectiv fundamental: dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris prin nelegerea textului
,,Povestea lui Mo Nicolae

Obiective operaionale:
- s citeasc textul, respectnd semnele de punctuaie;
- s rspund la ntrebri pe baza textului i s alctuiasc enunuri, folosind cuvinte din text;
-s gseasc nsuiri fizice i sufleteti ale moului;
-si exprime liber sentimentele fa de tradiiile i obiceiurile de srbtori(Sf. Nicolae)
- s manifeste atitudine pozitiv fa de lectur.

Resurse:
A) Bibliografice
Curriculum Naional Programe colare pentru clasele I-IV, Bucureti, 2005 i CP, Bucureti, 2012;
Literatura pentru copii ndrumtor metodic
Pene Marcela, Literatur pentru copii Ed. Ana 2000

B)Metodologice
Tipuri de evaluare: formativ, oral, pe grupe,n perechi, colectiv;
Metode i procedee: conversaia, lectura explicativa, observaia, dramatizarea, exerciiul, explozia
stelar, harta povestirii, ciorchinele, m. cadranelor;
Mijloace de nvmnt: material PPT, calculator, plan cu explozia stelar, fie de lucru .
C) Umane: 12 elevi
D)Temporale: 50 minute

1
DESFURAREA ACTIVITII

Strategii
didactice
Etapele leciei Coninutul tiinific Evaluare
Metode i Mijloace de Forme de
procedee nvmnt organizare
Momentul Pregtirea celor necesare n vederea desfurrii n condiii Conversaia
organizatoric optime a leciei.
1 min
Introducerea n ntlnirea de diminea. Prezen. Calendar. Vremea. Noutatea Conversaia frontal Observare
activitate zilei. Observaia sistematic
5 min Joc de energizare: ,,Cum m simt azi? dirijat, jocul
Captarea Bate cineva la u. La u gsim un scule cu o scrisoare. Conversaia Biletul de la Activitate Evaluare
ateniei Citesc scrisoarea moului. ANEXA 1 euristica moul frontal frontal
5 min
Anunarea temei Se anun titlul leciei, precum i a obiectivelor urmrite pe Tabla Activitate
i a obiectivelor parcursul acesteia. Caietele de frontal
1 min Scrierea pe tabl i in caiete a datei i titlului textului. lectur

Dirijarea Se analizeaz imaginea cu privire la text i se intuiete despre ce calculatorul


nvrii este vorba n text. material PPT
20 min Se citeste textul suport de ctre nvtoare, elevii ascultnd cu Observaia
atenie. ANEXA 2
Conversaia generalizatoare se realizeaz pe baza ntrebrilor din
explozia stelar: ANEXA 3 Explozia stelar

2
Ce titlu are textul ?
Care sunt personajele textului ?
calculatorul
Cine era Nicolae ?
Lectura
Cum era el ? explicativ
De cine a fost descoperit?
Activitate
Citirea integral a textului. individual
Citirea textului de ctre elevi in oapt i sublinierea
cuvintelor necunoscute.- cls. II-IV- activ. independent

Observ imaginea textului i alctuiesc un enun. CP, cls. I- Exerciiul Fie de lucru
activ. direct
Activitate
Explicarea cuvintelor noi i alcatuirea de propoziii.- oral, la frontal Evaluare
tabla
Citirea selectiva a textului i analiza acestuia.

Observarea ortogramelor: s-a, i-a, l-a.

Feedback-ul Activitate pe grupe (in perechi):-ANEXA 4 Fiecare pereche va Munca n Fise de lucru Activitate Evaluare n
6 min primi cte o sarcina de rezolvat. perechi n perechi perechi

Evaluarea Vor lucra pe doua grupe- Pentru a realiza o scurt prezentare a Exerciiul Fi activitate pe Evaluare
cunotinelor ceea ce am invatat azi, voi prezenta elevilor o fi cu metoda marker grupe frontal
10 min ,,ciorchinele i o voi da spre rezolvare. Turul galeriei
Elevii vor completa ciorchinele cu date despre text ciorchinele

ncheierea Se fac aprecieri generale, apoi individuale asupra modului n


activitii: care elevii au participat la lecie. Elevii cu un ritm lent de lucru
2 min sunt ncurajai, apreciindu-se fiecare progres. Pe grupe
Explicaia (clase)
Voi anuna i explica tema pentru acas.- Anexa 5
Desfacem primul nod de la sacul moului.

3
ANEXA 4

Clasa a IV-a

Formuleaz enunuri n care cuvntul car s aib nelesuri diferite. Folosii dou
semne de punctuaie.

____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

Clasa a IV-a
Alctuii enunuri afirmative i negative cu :,, s-a repetat i ,,povestea sa.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

Clasa a II-a

Eu am spus una, tu spui mai multe:

poveste - . noapte -
dar - prieten -
jucrie - bucurie -

4
clasa I i CP

Colorai dup cod:


1 - rou
2 - galben
3 - verde
4 - albastru
5 - roz
6 - portocaliu

5
Anexa 3

Legenda lui Mo Nicolae

Ce?

De ce?

Care?

Cum?

Cine ?

Ce titlu are textul ?


Care sunt personajele textului ?
Cine era Nicolae ?
Cum era el ?
De cine a fost descoperit?

6
Clasa a IV-a Anexa 5

Fi de lectur

Titlul textului
________________________________

Desen

Personaje
Numrul
alineatelor
_________________
___________

_____________
_____________
_____________
_____________
___

Formuleaz enunuri cu aceste ortograme . Precizeaz


Ortograme- propoziii numrul de cuvinte la sfritul fiecrui enun .
-------------------------------------------------- ________________________________________________
-------------------------------------------------- ________________________________________________
-------------------------------------------------- ________________________________________________
-------------------------------------------------- ________________________________________________
-------------------------------------------------- ________________________________________________
--------------------------------------------------
--------------------------------------------------
--------------------------------------------------
-----

7
Clasa a II-a

Uite, vine Mo Crciun!


Otilia Cazimir
1. Completai cadranele.
1.Gsii cuvinte cu acelai sens. 2.Alint cuvintele.
nmei-_________________ mo-__________________
mo-__________________ nuia-___________________
legend-__________________ sac-___________________
dar-_____________________ copil-___________________
horn-____________________ fete-____________________
emineu-_________________ btrn-__________________

3.Completai: 4.Desenai jucriile pe care vi le-a


Mo Nicolae aduce daruri.............. adus moul.
..............................care sunt cumini
primesc multe.......................

8
Clasa I

Coloreaz jucriile pe care ai dori s i le aduc Mo Nicolae.

9
ANEXA 1

Dragii moului,

Am aflat c azi la voi este o zi deosebit-avei musafiri. tiu c d-na inv. Este suprata ca nu
i-am lasat cadourile pentru voi ca de fiecare dat, dar am vrut s v fac i eu surprize n aceast zi
de srbtoare. Aadar, avei aici n scule darurile de la mine de care v vei putea bucura doar dac
vei fi ateni, activi, harnici i vei realiza toate sarcinile date de doamna nvtoare. Sculeul are 3
noduri. Dup fiecare or desfacei un nod
.
Atenie! Numai dac rezolvai toate sarcinile desfacei noduleul!

V mai spun un secret dac suntei harnici i asculttori o s vin i Mo Crciun la serbarea
pe care deja o pregtii cu...multe, multe cadouri!

Asa ca va doresc spor la treaba i s tratai cum se cuvine musafirii!

Cu drag Mo Nicolae

10
11

S-ar putea să vă placă și