Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şc. Gimnazială Nr. 2, Lugoj


DATA: 17.10. 2014
CLASA: a III-a C
PROPUNATOARE: prof. Sîrbu Denisa
ARIA CURRICULARĂ : LIMBĂ ŞI COMUNICARE
DISCIPLINA: LIMBA ŞI LITERATURA ROMANA
TEMA LECTIEI: Scrierea corectă a cuvintelor sa şi sa

TIPUL LECTIEI: de fixare şi consolidare a cunostintelor


OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 – să alcătuiască propoziţii cu cuvintele date;;

O2 – Să potrivească corect ortogramele în enunţuri;


O3 - Să introducă corect ortogramele în propoziţii;

O4- să tranforme propoziţiile după modelul indicat;

O5 - să ordoneze cuvintele scrise pentru a obţine un enunţ;

săă explice scriereă corectăă ă ortogrămelor ”l-ă”, ”lă”;


O4- săă completeze enunţuri lăcunăre ;
O5- săă ăleăgăă văriăntă corectăă de răă spuns;
O6- săă integreze îîn enunţuri proprii ortogrămele ”l-ă”, ”lă”.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: obervaţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca independentă, instruirea asistată pe
calculator;
RESURSE: - UMANE: elevii, propunătorul
- MATERIALE DIDACTICE SI MIJLOACE DE INVATAMANT: fişe de lucru, planşă cu rebus,
calcultator, videoproiector;
- TEMPORALE: 50 de minute
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe echipe;
BIBLIOGRAFIE: Nuţa, S., ,, Metodica predării limbii române în clasele primare’’, Ed. Aramis, Bucureşti, 2000;

Barbu,M. şi colaboratorii, ,, Metodica predării limbii şi literaturii române – învatamantul primar -, Ed. Ghe. Alexandru, Craiova, 2005;
NR. EVENIMENTE TIMP OP. ACTIVITATEA DIDACTICĂ STRATEGII DIDACTICE OBS
CRT LE ALO- OP.
LECȚIEI CAT ACTIVITATEA PROPUNĂTORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR METODE MIJLOACE FORME DE
ORGANI-
ZARE
1. Moment 1’ Salutul, verificarea prezenţei elevilor si a Elevii îşi pregătesc conversaţia frontal
organizatoric temei de casǎ, scurtă conversaţie. materialele necesare; îşi
corectează poziţia în
bancă.
2. Captatea 2’ Învăţătorul va realiza captarea atenţiei prin
atenţiei Elevii răspund la întrebări.
intermediul unui rebus. Elevii vor participa la
conversaţia videopro- frontal
completarea rebusului. (Anexa I) iectorul

3. Anunţarea 1’ Astăzi vom efectua diferite tipuri de exerciţii cu conversaţia frontal


temei şi Elevii sunt atenţi la
ortograma ,,s-a’’/,, sa’’
enunţarea explicaţii.
obiectivelor
operaţionale Se vor enunţa clar şi pe înţelesul elevilor
obiectivele operaţionale.

4. Reactualiza- 5’ Voi verifica tema pentru acasă atât cantitativ cât


rea şi calitativ. conversaţia frontal
cunoştinţelor Doi, trei elevi vor citi tema, Elevii citesc tema ,
învăţate Voi adresa elevilor câteva întrebări din lecţia apoi răspund la întrebări şi
anterior anterioară. formulează propoziţii.
Care sunt regulile de scriere a ortogramei i-a/ia?
Daţi exemple de propoziţii în care se află
ortograma ,, i-a’’/ ia.

5. Prezentarea 1’
noului Pe parcursul lecţiei de astăzi veţi participa la un Elevii ascultă indicaţiile. conversaţia frontal
conţinut şi a concurs, iar pentru a câştiga trebuie să rezolvaţi
sarcinilor de mai multe exerciţii cu ortograma i-a, la care va
învăţare
trebui să alegeţi varianta corectă de răspuns, să
formulaţi propoziţii, iar la final vă veţi lucra la
calculator.

6. Fixarea şi Voi împărţi elevii în trei echipe. Echipa va primi


consolidarea Elevii ascultă
câte o faţă zâmbitoare pentru fiecare răspuns
cunostinţe- 20’ instrucţiunile jocului. jocul
lor corect. Pentru fiecare echipă feţele zâmbitoare didactic
vor fi de culori diferite.
frontal
Voi împărţi elevilor fişe de lucru. individual
fişă de
Voi solicita acestora să observe scrierea Elevii citesc propoziţiile şi obervaţia lucru
explică regula . conversaţia
ortogramei ia/ i-a în cele patru propoziţii şi să
explice regula de scriere.
autocolan-
O1 te cu feţe

O2 zâmbitoare
Voi propune elevilor să alcătuiască câte o
O3 frontal
propoziţie cu cele patru cuvinte date: Elevii numiţi vor veni la
tablă să scrie propoziţiile, conversaţia, individual
i-a dat, i-a povestit, ia alune iar ceilalţi elevi scriu pe exerciţiul
fişă.

O3 Elevii vor scrie propoziţiile la tablă.

Voi solicita elevilor să rezolve singuri exerciţiile Elevii rezolvă exerciţiile


3 şi 4. Voi oferi explicaţiile necesare. individual, apoi citesc
rezolvarea şi îşi corectează conversaţia, individual
O2 eventualele greşeli. exerciţiul
După ce vor finaliza fiecare exerciţiu vor citi
rezolvarea. munca
independentă
Voi solicita elevilor să citescă enunţul de la Elevii citesc enunţul şi
exemplul, apoi conversaţia
exerciţiul 5 şi exemplul, apoi fiecare echipă va completează propoziţiile.
completa câte o propoziţie. explicaţia

exerciţiul
fişă de frontal
Elevii citesc propoziţiile şi lucru
Pentru a rezolva exerciţiul 6, voi numi câte un individual
aleg forma corectă a
elev din fiecare echipă. Acesta va citi cîte o ortogramei i-a/ia. citirea
selectivă
propoziţie şi va alege forma corecta a ortogramei pe echipe
i-a/ia sau a cuvântului ea.

7. Voi propune elevilor să completeze propoziţiile


Obţinerea O3 începute de la exerciţiul 7 la tablă şi pe fişă. conversaţia frontal.
performan- 10’ Elevii numiţi vor veni la fişă de individual
ţelor Voi solicita elevilor să rezolve exercitiul 8 tablă să completeze exerciţiul lucru .
O4 transformând propoziţiile după model dat. propoziţiile, să scrie
O5 Fiecare propoziţie se va scrie la tablă. propoziţiile transformate munca
şi enunţul obţinut la independentă
Elevii vor rezolva individual exerciţiul 9. Aceştia exerciţiul 9, iar ceilalţi le
trebuie sa ordoneze cuvintele pentru a obţine o vor completa pe fişă.
propoziţie.
Se va scrie la tablă enunţul obţinut.
8. Asigurarea 5’ Voi propune elevilor un joc pe calculator. Elevii
feedback- jocul frontal,
trebuie să aleagă propoziţiile scrise corect. Câte
ului O2 Elevii aleg propoziţiile didactic calculator pe echipe
un membru din fiecare echipă va veni la corecte. exerciţiul
calculator pentru a alege varianta corectă.
instruirea
asistată pe
Pentru fiecare răspuns corect echipa va primi calculator
câte o faţă zâmbitoare.

9. Evaluarea Se va realiza clasamentul concursului.


performanţe- 3’ Voi face aprecieri generale si individuale asupra Elevii participă la frontal
lor modului în care elevii au participat la lecţie. stabilirea clasamentului. conversaţia individual
Vor fi aplaudaţi câştigătorii.
Toţi elevii vor primi câte o bomboană.
10. Intensificarea Voi recomanda elevilor să fie atenţi atunci când
retenției 1’ scriu ortograma i-a şi să rezolve şi alte exerciţii
cu această ortogramă pentru a-şi consolida Elevii ascultă. conversaţia frontal
cunoştinţele.

11. Asigurarea 1 Ca temă pentru acasă, elevii vor primi o fişă cu


tranferului două exerciţii.
Elevii îşi notează tema în conversaţia frontal
caietele de clasă.

Anexa I
A

R
A

M
B
E

1. Drobeta-Turnu-Severin este un …

2. Din nou sau …

3. Instrument de scris.

4. Capra cu trei iezi este o …

5. Opusul lui alb.

6. Cuvânt cu acelaşi sens pentru creangă.

7. Rudă sau …

8. Cuvânt cu acelaşi sens pentru prieten.

9. Sa se scrie legat cand se înlocuieşte cu lui sau …

S-ar putea să vă placă și