Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECŢIE

A.DATE GENERALE
Disciplina: Operaţii şi ulilaje în industria alimentarã
Clasa: IX B
Unitatea de învãtare: Metode de separare
Titlul lecţiei: Amestecarea continua si discontinua
Scopul lecţiei: însuşirea cunoştinţelor referitoare la tipurile de amestecare
Tipul lecţiei: lecţie mixtã
Locul desfãşurãrii: sala de clasã
Durata lecţiei: 50 minute

Cod. Arii de continut Subarii de continut


C1. Amestecatoare de tip 1.1 Definitie
elicoidal (continu) 1.2 Schema

C2. Amestecatoare cu tamburi 1.1 Definitie


( discontinu) 1.2 Schema
Obiective operationale:
Cod Comportamentul Conditii de probare a Criteriul de reusita
comportamentului
O1 Elevii sa defineasca Au la dispozitie Corect
amestecatoarele de manualul
tip elicoidal.

O2 Elevii sa recunoasca Au la dispozitie Cel putin 4 simboluri.


simbolurile din schema.
schema
amestecatorului de
tip elicoidal.
O3 Elevii sa defineasca Au la dispozitie Corect
sa defineasca manualul
amestecatorul cu
tamburi
O4 Elevii sa recunoasca Au la dispozitie Cel putin 4 simboluri.
simbolurile din scema
schema
amestecatorului cu
tamburi
Diagrama obiective-continut
Cod/Obiectiv C1 C2
O1 X
O2 X
O3 X
O4 X
Metode si procedee de instruire: conversatia, explicatia, expunerea
Mijloace de invatamant: manualul
Bibliografie: Octavian Florea, Cornelia Balaban, Romulus Dima – Operaţii şi utilaje în
industria chimicã
B.Desfasurarea lectiei
Ob. Conţinutul Activitatea profesorului Activitatea Metode Mijloace Forme de Timp
Opera- instruirii elevilor de de organizare a min.
tionale învăţământ învăţământ activităţii
2 3 4 5 6 7 8
Organizarea - Face prezenţa elevilor Preiau din Conversaţia Frontal 4
clasei. - Pregăteşte elevii pentru activităţile sarcinile propuse
ce vor urma. de profesor
- Pregăteşte materialele pentru
lecţie.
Verificarea Profesorul pune întrebări din materia Elevii răspund la Conversaţie Individual 5
cunoştinţelor studiată anterior: întrebări. Participare
anterioare. 1. Ce este amestecarea materialelor
solide

Captarea Profesorul prezinta care este Expunere Frontal


atentiei importanta procesului de amestecare Sunt atenti 2
a materialelor solide
Comunicarea Profesorul anunţă clar şi scrie pe Elevii sunt atenţi Expunere Tablă Frontal 2
titlului lectiei tablă titlul lecţiei – “ Amestecarea şi îşi notează
si a continua si discontinua „ noul titlul în
obiectivelor Prezintă obiectivele. caiete.
operationale Ascultă şi
urmăresc cu
interes cele spuse
de profesor.
Ob. Conţinutul Activitatea profesorului Activitatea Metode Mijloace Forme de Timp
Opera- instruirii elevilor de de organizare min.
tionale învăţământ învăţământ a
activităţii
O1. Dirijarea Amestecatoarele cu organe de lucru Simt atenti si Expunerea Manual Frontala 7
Avand la invatarii C1 elicoidale, pot fi realizate in diferite noteaza in Explicatia Tabla
dispozitie variante constructive. Astfel, in functie caiete.
manualul sa de pozitia organului de lucru (melcul),
defineasca amestecatoarele cu organe de lucru
corect elicoidale pot fi vertical sau orizontale.
Amestecatoarele Amestecatoarele elicoidale cu
cu organe de functionare discontinua, cu organul de
lucru elicoidale. lucru dispus vertical sau orizontal
sunt folosite in cadrul liniilor
tehnologice in industria moraritului,
panificatiei si producerii furajelor
concentrate. Amestecarea fazelor se
realizeaza sub actiunea organelor de
lucru prevazute cu spire elicoidale,
care prin rotirea lor asigura deplasarea,
intr-un sens sau altul, a fazelor ce
urmeaza a fi omogenizate

Obtinerea Solicita elevilor sa indentifice definitia Raspund Conversatia Manual Frontala


performantei in manual solicitarilor
profesorului
Asigurarea Confirma raspunsurile corecte si Asculta Conversatia Manual Frontala
feedback- intervine daca este cazul cu explicatii explicatiile Explicatia
ului suplimentare Suplimentare
Ob. Conţinutul Activitatea profesorului Activitatea Metode Mijloace Forme de Timp
Opera- instruirii elevilor de de organizare min.
tionale învăţământ învăţământ a
activităţii
O2.Avand la Dirijarea Profesorul arata pe schema simbolurile Sunt atenti si Expunerea Manual Frontala 8
dispozitie Invatarii C2pentru: a si c – cu alimentare noteaza in Explicatia Tabla
schema elevii superioara; b – cu alimentare caiete. Plansa
trebuie sa inferioara. 1 – corpul amestecatorului;
recunoasca 2 – transportor melcat; 3,4 – tuburi de
simbolurile din ghidare; 5 – brat sau lamele de razuire;
schema 6 – arbore de antrenare; 7- gura cu
amestecatorului clapet pentru evacuare produs finit; 8 –
de tip elicoidal. gura pentru alimentare; 9 – motor
electric pentru antrenare.
Obtinerea Solicita elevilor sa indentifice Raspund Conversatia Manual Frontala
performantei simbolurile din schema. solicitarilor
profesorului

Obtinerea Confirma raspunsurile corecte si Asculta Conversatia Manual Frontala


feedback- intervine daca este cazul cu explicatii explicatiile Explicatia
ului suplimentare suplimentare

Ob. Conţinutul Activitatea profesorului Activitatea Metode Mijloace Forme de Timp


Opera- instruirii elevilor de de organizare min.
tionale învăţământ învăţământ a
activităţii
O3. Avand la Dirijarea Profesorul scrie pe tabla definitia: Sunt atenti si Expunerea Manual Frontala 7
dispozitie invatarii C2. Amestecatoarele de tipul cu noteaza in Explicatia Tabla
manualul sa tamburi sunt supuse miscarii de caiete.
defineasca rotatie in jurul unei axe care trece
corect prin centrul de greutate sau prin una
Amestecatoarele din axele de simetrie.
de tipul cu Eficacitatea amestecarii este
tamburi mai mare daca axa de simetrie nu
coincide cu cea de rotatie. In alte
cazuri, se folosesc aparate sub
forma unor turbine in care
produsele sunt unui camp de
traiectorii de amestecare,
realizandu-se astfel o uniformizare
mai rapida a fazelor.
Obtinerea Solicita elevilor sa defineasca Raspund Conversatia Manual Frontala
performantei amestecatoarele de tipul cu tamburi. solicitarilor
profesorului

Obtinerea Confirma raspunsurile corecte si Asculta Conversatia Manual Frontala


feedback- intervine daca este cazul cu explicatii explicatiile Explicatia
ului suplimentare suplimentare

Ob. Conţinutul Activitatea profesorului Activitatea Metode Mijloace Forme de Timp


Opera- instruirii elevilor de de organizare min.
tionale învăţământ învăţământ a
activităţii
O4.Avand la Dirijarea Profesorul arata pe schema simbolurile Sunt atenti si Expunerea Manual Frontala 10
dispozitie Invatarii C2 pentru: a1 – tambur cu axa orizontala; noteaza in Explicatia Tabla
schema elevii a2 – tambur cu axa vertical; b1 – caiete. Plansa
trebuie sa tambur tronconic cu axa orizontala; b2
recunoasca – tambur tronconic cu axa verticala; c
simbolurile din – amestecator hexagonal; d –
schema amestecator bicilindric; e – tambur
amestecatorului cubic cu axa diagonal; f – amestecator
cu tamburi. piramidal; g – amestecator cilindric cu
axa diagonala; h – turbina de
amestecare.

Obtinerea Solicita elevilor sa indentifice Raspund Conversatia Manual Frontala


performantei simbolurile din schema. solicitarilor
profesorului

Obtinerea Confirma raspunsurile corecte si Asculta Conversatia Manual Frontala


feedback- intervine daca este cazul cu explicatii explicatiile Explicatia
ului suplimentare suplimentare

Fixarea Asigurarea retentiei si transferul celor Retin Conversatia Frontala 5


cunostintelor invatate. aprecierile,
observatiile si
recomandarile.
Noteaza tema

S-ar putea să vă placă și