Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Şcoala Gimnazială "Ion Buteanu" Buceş

Data

Ora a III-a
Prof. înv. primar: Diac Loredana Violeta

Clasa Pregătitoare Clasa a II-a


Disciplina: Matematică şi explorarea mediului Disciplina: Arte vizuale şi abilităţi p
Unitatea tematică: Împărăţia verii Unitatea tematică: Să învăţăm de la
Forma de reallizare: Activitate integrată Forma de reallizare: Activitate inte
Subiectul: Adunarea şi scăderea cu numere naturale în Subiectul: „Tărâmul magic”
concentrul 0-31 Tipul lecţiei: de formare de priceper
Tipul lecţiei: de consolidare Scopul: Formarea de priceperi şi dep
Scopul: Utilizarea numerelor în calcule elementare; a realiza un colaj cu diferite material
rezolvarea de probleme pornind de la sortarea şi creativităţii simţului practic şi estetic
reprezentarea unor date
Competenţe specifice: Competenţe specifice:
Matematică şi explorarea mediului Arte vizuale şi abilităţi practice
1.1 Recunoaşterea şi scrierea numerelor naturale în 2.3 Realizarea de produse utile şi/ sa
concentrul 0-31 combinând materiale uşor de prelucr
1.2 Efectuarea de adunări şi scăderi în concentrul 0-31 accesibile
prin adăugarea/extragerea a unor elemente dintr-o 2.6 Participarea la activităţi integrate
mulţime dată de vârstă, în care se asociază elemen
3.1 Manifestarea interesului pentru crearea unor vizuală, muzicală, kinestezică
probleme simple de adunare şi scădere în concentrul 0-
30, prin explorarea unor contexte contrare
3.2 Descrirea unor fenomene/ procese/ structuri
repetitive simple din mediul apropiat în scopul
identificării unor regularităţi
5.2 Rezolvarea de probleme în care intevin operaţii de
adunare şi scădere cu 1- 2 unităţi
Competenţe integrate: Competenţe integrate:
 Comunicare în limba română  Comunicare în limba română
1.1 Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt rostit 2.3 Participarea cu interes la dialoguri în diferite
clar şi rar contexte de comunicare
2.4 Exprimarea propriilor idei în contexte cunoscute,
manifestând interes pentru comunicare
 Muzică şi mişcare  Dezvoltare personală
2.1 Cântarea în colectiv a cîntecelor, asociind mişcarea 2.2 Utilizarea unor elemente de ascultare activă
sugerată de text
 Arte vizuale/ abilităţi practice  Matematică şi explorarea mediului
2.3 Realizarea unor aplicaţii/ compoziţii/ 3.1 Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în
obiecte/contrucţii simple, pe baza interesului direct relaţie cu mediul natural şi social
4.2 Formularea unor consecinţe rezultate în urma
observării unor relaţii, fenomene, procese simple.

Obiective operaţionale: Obiective operaţionale:


O1: să numere corect, logic, crescător şi descrescător, O1: să enumere materialele folosite pentru realizarea
fără a utiliza materiale de sprijin în concentrul 0-31 lucrării
O2:să răspundă corect la ghicitorile matematice O2: să aplice tehnici de lucru învăţate în realizarea
O3:să găsească numărul de cuvinte din propoziţie compoziţiei
O4: să efectueze corect operaţii de adunare şi scădere în O3: să realizeze sarcinile de lucru mânuind corect
concentrul 0-30 materialele şi ustensilele de lucru
O5: să compună probleme după imagini O4: să respecte etapele de lucru
O6: să rezolve corect probleme ce presupun efectuarea O5: să decoreze în mod original şi creativ lucrările
unor operaţii de adunare şi scădere în concentrul 0-30 realizate
O6: să folosească terminologia specifică operaţiilor de O6: să asambleze corect, estetic şi creativ în staţiul de
adunare şi scădere lucru elementele componente respectând indicaţiile
primite
O7: să manifeste o atitudine pozitivă faţă de muncă
O8: să participe în mod activ şi eficient în activitatea de
realizare a sarcinilor.
Resurse Resurse
I.Metodologice I.Metodologice
Strategii didactice Strategii didactice
a) Metode si procedee: a) Metode si procedee:
Explicaţia, exerciţiul, conversaţia,observaţia, Conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic,
problematizarea, jocul didactic expoziţia
b) Mijloace de ȋnvăţămȃnt: b) Mijloace de ȋnvăţămȃnt:
Flipchart, coli A3 cu probleme ilustrate, fişe de Planşe, plicuri, lipici, foarfecă, creioane colorate,
lucru figuri geometrice
c) Forme de organizare: frontal individual c) Forme de organizare: în echipă
II. Temporale II. Temporale
35 de minute + 15 minute de activităţi recreative 50 minue
III. Umane: III. Umane:
9 elevi 9 elevi
IV. Bibliografie IV. Bibliografie
1. MEM - Programa pentru disciplina 1. MEM - Programa şcolară pentru disciplina
Matematică şi explorarea mediului - clasa Arte Vizuale şi abilităţi practice– clasa a II-a,
pregătitoare, Bucureşti 2013 Bucureşti, 2013
2. Suport de curs ICOS 2013, Organizarea 2. Stan Lucian, Stan Ileana şi Botezatu Elisabeta,
interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru Abilităţi practice – ghid metodic, clasele I-IV,
formarea competenţelor cheie la şcolarii mici Editura Aramis, Bucureşti, 2003
Desfăşurarea lecţiei
Ora a III-a

Matematică şi explorarea mediului – clasa Arte vizuale şi abilităţi practice – clasa a II-a
pregătitoare

I.Moment organizatoric I.Moment organizatoric


Se asigură condiţiile necesare desfăşurării orei de Se stabileşte ordinea şi disciplina în sala de clasă
matematică Se pregătesc materialele necesare desfăşurării activităţii
Muncă independentă Acvititate directă
II. Captarea atenţiei II. Captarea atenţiei
Se anunţă faptul că pe Tărâmul fermecat a lui Bibi toate Se anunţă alte surprize ale lui Bibi
lucrurile sunt fermecate şi astăzi la ora de matematică Se împart plicurile de la micuţa vrăjitoare şi se deschid
vor face parte din minunata lume a lui Bibi Elevii observă materialele din interiorul plicurilor
Se formează 3 echipe: III. Anunţarea temei şi a obiectivelor
1. Echipa lalelelor magice Se anunţă tema lecţiei "Tărâmul fermecat a lui Bibi"
2. Echipa ghioceilor magici Se anunţă că tărâmul magic va fi compus din asamblarea
3. Echipa magice mai multor figuri geometrice de diferite mărimi
IV. Formarea priceperilor şi a deprinderilor
Muncă independentă
 prezentarea materialelor necesare
Se desfăşoară jocul "Descoperă mesajul" în echipă Se prezintă materialele cu ajutorul cărora vor realiza
Elevii trebuie să calculeze operaţiile date şi să colajul (figuri geometrice, lipici, tabloul magic, creioane
potrivească în căsuţe literele pentru a afla ce vor face la colorate, imagini cu Bibi şi cu prietenii ei
ora de matematică  explicaţia şi demonstraţia
Se prezintă etapele de realizare a lucrării:
2+3=C 3+4=R  se prelucrează normele de protecţie
4–2=O 3–2=I  se realizează mişcări ale muşchilor mâinii
5+4=Ă 6–2=T  se solicită realizarea lucrării propuse
1+2=L 6+2=E
5 9 3 9 4 2 7 1 8
C Ă L Ă T O R I E

Activitate directă
III. Anunţarea temei şi a obiectivelor următoare Muncă independentă
Pornind de la cuvântul descoperit, elevii sunt anunţati că Se realizează lucrarea propusă.
personajul Bibi îi va purta într-o călătorie a numerelor,
că vor avea de rezolvat operaţii de adunare şi scădere a
Numerelor cuprinse în intervalul 0-31
IV. Recapitularea şi sistematizarea cunoştinţelor
Se realizează jocul didactic "Călătorie pe tărâmul lui
Bibi"
Proba/sarcina 1: "Minţi isteţe"
Elevii vor avea de rezolvat câteva exerciţii de calcul
mintal
Exemple: Număraţi crescător/descrescător de la 0 la 30
Care sunt numerele pare/impare cuprinse
între 0 şi 30
Numeşte vecinii numerelor
Probleme motrice
Proba/Sarcina 2: "Ghicitori matematice" (Poveste
didactică spusă de învăţătoare)
Prietenii lui Bibi ca să poată intra pe tărâmul magic
trebuie să găsească răspunsurile la câteva ghicitori
matematice
Se găsesc răspunsurile la ghicitori
Proba/sarcina 3: "Citeşte propoziţiile" (Poveste didactică
spusă de învăţătoare)
Citind următoarele propoziţii vom afla unde este Bibi
acum şi câţi prieteni are
BIBI ESTE CU TINA
ELE SUNT LA FERMA MARTIN
Se citesc propoziţiile
Se numără cuvintele din fiecare propoziţie
Se numără toate cuvintele
Proba/sarcina 4: "Gândeşte şi răspnde" (Poveste
didactică spusă de învăţătoare)
Vom afla ce fac prietenii lui Bibi pe tărâmul fermecat
Se rezolvă 4 probleme ilustrate frontal
Se scrie operaţia şi rezultatul corespunzător
Se poartă o discuţie despre animale
Proba/sarcina 5: "Probleme şugubeţe pentru minţi isteţe"
(Poveste didactică spusă de învăţătoare)
"Prietena lui Bibi la ora de matematică nu a reuşit să
compună 2 probleme după imagini, vreti să o ajutaţi?"
Se compun 2 probleme
Se scrie operaţia
Proba/sarcina 6: "Ajut-o pe Bibi"
Poveste didactică
"Copăcelul la umbra căruia se odihneşte Bibi a rămas
fără frunze, iar no va trebui să-i aşezăm frunze ca Bibi
să aibă răcoare pentru a se relaxa."
Elevii primesc câte o frunză pe care este scrisă o
operaţie de adunare sau scădere. Vor avea sarcina să
lipească pe crengile copacului numai frunzele care au ca
rezultat numărul de pe tulpină.
Celelalte vor fi lipite sub copac.
Se rezolvă exerciţiile
Se lipesc frunzele
Activitate recreativă
Proba/sarcina7: (Poveste didactică spusă de învăţătoare) V. Analiza lucrărilor
"Cântecelul preferat a lui Bibi"este Numărătoarea – Se afişează lucrările finalizate
Una este luna şi vrea să-l cântaţi voi" Se realizează aprecierea şi autoaprecierea lucrărilor
Se intonează cântecul ţinând cont de următoarele criterii:
 respectarea etapelor de lucru
V. Evaluare formativă
 gradul de finalizare al lucrării
Proba/sarcina 8: "Cutii de chibrituri fermecate" –  aspectul estetic
concurs  orginalitatea
Vor avea de găsit în sala de clasă mai multe obiecte care  creativitatea
să incapă într-o cutie de chibrituri într-un timp dat
Câştigă elevul care a adunat cele mai multe obiecte
Se anunţă câştigătorii
VI. Concluzii şi aprecieri
Se fac aprecieri generale şi individuale asupra VI. Concluzii şi aprecieri
participării elevilor la lecţie precum şi a Se fac aprecieri generale şi individuale asupra
comportamentului acestora pe parcursul orei participării elevilor la lecţie.

S-ar putea să vă placă și