Sunteți pe pagina 1din 3

Şcoala: Școala Gimnazială nr.

1 Săveni
Profesor: Anisiea Ionela
Data:16.XI.2018
Clasa: a VII-a
PROIECT DE LECTIE

Obiectul : Educatie plastica


Clasa : a VII-a.
Tema plastica : Contrastul de cantitate
Subiectul : «Toamna in padure »
Tipul lectiei : mixta
Scopul :
-dezvoltarea capacitatii de exprimare plastica utilizand materiale, instrumente si tehnici
variate ;
-dezvoltarea sensibilitatii, a imaginatiei si a creativitatii artistice ;
-cunoasterea si utilizarea elementelor de limbaj plastic ;
-dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului vizual-artistic.

Obiective operationale :
1.instructive :
O1-sa reaminteasca in ce consta contrastul complementarelor ;
O2-sa enumere perechile de complementere si caracteristicile particulare ale acestora ;
O3-sa defineasca notiunea de « contrast de cantitate » ;
O4-sa recunoasca contrastul complementar si de cantitate, pe materialul didactic prezentat ;
O5-sa explice diferenta dintre raporturile armonice si contrastul de cantitate ;
O6-sa realizeze o compozitie in care sa foloseasca contrastul de cantitate ;
O7-sa exprime judecati estetice despre propria lucrare si despre lucrarile colegilor pe baza
criteriilor stabilite.
2.socio-afective :
O8-sa participe cu placere si interes la ora ;
O9-sa traiasca emotii si sentimente.

Metode si procedee :conversatia euristica, dialogul, expunerea, explicatia, observatia,


exercitiul.
Mijloace si materiale demonstrative : planse, albume, reviste de arta, etc.
Materiale specifice de lucru : foaie de hartie, pensule, culori de apa, creioane,etc.
Material bibliografic : manualul, Art gallery, Introducere in arta, metodici.
Forma de evaluare: orala, in prima parte a lectiei si practica la sfarsit.

Obiective Secventele Activitatea de predare-invatare Evaluare


operationale Lectiei (continuturi si strategii)
Moment organizatoric -Pregatirea elevilor, pentru desfasurarea
lectiei in conditii optime.
O1,O2,O8 Reactualizarea -Definiti notiunea” contrast orala
cunostintelor anterioare complementar”.
-Enumerati perechile de complementare
si precizati caracteristicile particulare
ale acestora.
conversatia, dialogul

O5,O8, O9 Captarea atentiei -Prezint elevilor imagini cu lucrari in orala


care se regaseste contrastul complemen-
tar ;
-Solicit cativa elevi pentru recunoasterea
acestuia pe materialul prezentat.
observatia, conversatia
Anuntarea temei -Anunt si scriu pe tabla tema si subiectul
plastice si a subiectului lectiei.
Transmiterea noului -Contrastul de cantitate numit si contrast
O8 continut si stimularea de suprafata, proportii sau marimi,
imaginatiei creatoare consta in raportul dintre intinderea in
suprafata si puterea de stralucire si
luminozitate a culorilor.
-Le reamintesc elevilor ca galbenul si
violetul se afla in cel mai puternic
contrast deschis-inchis, sau ca oranjul si
albastrul sunt in puternic contrast cald-
rece. In aceste cazuri, cele doua culori
nu se juxtapun in cantitati apropiate ca
intindere in suprafata pentru a nu creea
o stare de iritare, de neliniste.
-Pentru a creea o stare de armonie intre
cele sase culori principale Goethe a
imaginat o scala a luminozitatii
culorilor, numita « Raport armonic al
culorilor ». A impartit un cordon circular
in 36 de parti egale, pentru fiecare dintre
cele trei perechi de complementare
rezervand cate 12 parti.
In functie de gradul de stralucire si
luminozitate a culorilor a repartizat pe
cordonul circular :
-3 parti pt G, -9 parti pt Vi,
-4 parti pt O, -8 parti pt A,
-6 parti pt R, -6 parti pt Ve.
Observam ca o culoare cu cat e mai
deschisa , cu atat ocupa un loc mai mic
pe cordonul circular si cu cat e mai
inchisa, cu atat ocupa un spatiu mai
mare.
Pentru a crea un contrast de cantitate
trebuie schimbate cantitatile armonice.
Astfel intr-o compozitie in care se
folosesc cele trei perechi de comple-
mentare, una trebuie sa domine. Pentru
echilibru, culorile calde trebuie sa ocupe
o suprafata mai mare decat complentare-
le lor reci.
expunerea, conversatia, explicatia
-Prezint lucrari in care se observa
O5
contrastul de cantitate.Analizez si
exemplele din manual .
observatia, dialogul dirijat
O3, O4 Obtinerea feedback- -Ce este contrastul de cantitate ?
ului -Explicati diferenta dintre raporturile orala
armonice si contrastul de cantitate.
conversatia ,dialogul

O6, O8 Activitatea propriu-zisa -Elevii au de realizat o lucrare in care sa


foloseasca contrastul de cantitate. practica
explicatia, conversatia
O7,O9 Incheierea activitatii -Evaluarea lucrarilor celor mai reusite
cu ajutorul a doi elevi, dupa criteriile
stabilite (respectarea temei si a
subiectului, armonie cromatica,echilibru
conversatia, dialogul

S-ar putea să vă placă și