Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

GRADINITA CU P.N VLASCENI

NIVELUL GRUPEI: NIVEL I

EDUCATOARE: DELCA NICOLETA

DOMENIUL EXPERENTIAL:Domeniul estetic si creativ

DENUMIREA ACTVITATII: Educatia artistico-plastica

TEMA PLASTICA:punctul plastic elaborat

SUBIECTUL PLASTIC: ,, Frunzele toamnei”

TEHNICA DE LUCRU: Dactilopictura

TIPUL ACTIVITATII: Formare de priceperi si deprinderi

SCOPUL ACTIVITATII:

S1 – Formarea priceperii si deprinderii de a realiza punctul plastic;

S2 – Stimularea creativitatii, sensibilitatii si a gustului pentru frumos;

S3 – Educarea vointei, a atentiei, a spiritului de ordine si disciplina;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

Pe parcursul si la sfarsitul activitatii copiii vor fi capabili:

* Cognitive:

OC1 – sa precizeze cateva caracteristici ale anotimpului toamna;

OC2 – sa descrie plansele demonstrative, frunzele naturale indentificand culorile


toamnei si elementele de limbaj plastic;

OC3 – sa denumeasca culorile pe care le vor folosi in realizarea subiectului


plastic;

OC4 – sa elaboreze punctul prin atingerea indexului pe foaie;


OC5 – sa realizeze armonia cromatica in mod creativ;

* Afective

OA1– sa aprecieze frumosul din mediul inconjurator;

OA2 – sa manifeste incredere in fortele proprii;

OA3- sa participle la aprecierea lucrarilor colegilor sau a lucrarii proprii;

* Motrice

OM1- sa efectueze exercitii de incalzire a musculaturii fine a mainilor;

OM2 – sa respecte pozitia corecta a corpului fata de masa de lucru pentru o buna
coordonare oculo-motorie.

STRATEGIA DIDACTICA:

METODE DIDACTICE:exercitiul,observatia,conversatia, explicatia, demonstratia.

MIJLOACE SI MATERIALE DE LUCRU:

Distributive: frunze decupate din hartie, acuarele, apa, servetele, stimulente;

Demonstrativ:costum pentru ,, Zana Toamna”, planse demonstrative, frunze uscate,imaginea


unui copac personalizat( fara frunze).

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

- Cristea,M., Nitescu,V., Panait,D., H., Surdu, Stanescu,E. – ,,Ghid metodic de educatie


plastica”, Editura Petrion, Bucuresti, 1997.

- Mihalache, V., Rusescu, A. - ,, Educatia plastica”, Editura Aramis, 2001

- ,, Caietul profesional al educatoarei”, Editura OMFAL Esential, Bucuresti, 2006.

-Preda, V., Dumitrana,M.-,,Programa activitatilor instructiv- educative in gradinita de


copii”Editura V&I Integral,Bucuresti,2005.
DEMERS DIDACTIC

OBIECTIVE SECVENTE DESCRIEREA SITUATIILOR DE


OPERATIONALE DIDACTICE INSTRUIRE METODE SI MODALITATI DE
CONTINUT EVALUARE
ESENTIALIZAT
1 2 3
MOMENT - Pregatirea celor necesare desfasurarii activitatii in
ORGANIZATORIC conditii optime

- Asezarea mobilierului sub forma de clasa;

- Intrarea ordonata a copiilor in sala de grupa;

- Distribuirea materialului;
OA1 CAPTAREA ATENTIEI -Se va realiza printr-o ghicitoare:

,, Stiti voi oare copilasi

Cine lasa pomi golasi

Si aduce ploi marunte

Si nespus de multe fructe!”

Se da raspunsul la ghicitoare dupa care apare Zana


Toamna, o fetita costumata adecvat care va recita
versurile:

,, Eu sunt Toamna, dragi copii,

Aduc multe bogatii,

Dar aduc vanturi si ploi,

Si las toti copacii goi,

Frunzele le-ngalbenesc,

Din pom toate le golesc

Pomu-acesta-i suparat

De frunze l-am dezbracat.


Voi, copii, sa-l ajutati

Frunzele sa ii pictati

Si pe loc sa-l bucurati!”

Se va face referire la imaginea copacului desfrunzit.

Zana Toamna va distribui copiilor frunze decupate


din carton.

CONVERSATIA; EXPLICATIA

OBSERVAREA COMPORTAMENTULUI
COPIILOR
OC1 REACTUALIZARA Copiii numesc cateva caracteristici ale anotimpului
CUNOSTINTELOR toamna si denumesc materialele necesare realizarii
temei.

Ne vom reaminti culorile toamnei

CONVERSATIA; EXPLICATIA; EXERCITIUL.

EVALUAREA FRONTALA SI INDIVIDUALA

Voi motiva alegerea temei astfel: ,, Deorece


ANUNTAREA copacul nostru este foarte trist, noi il vom ajuta sa
SUBIECTULUI SI se mai inveseleasca asezandu-i la loc cateva frunze.
ATEMEI
PLASTICE DIRIJAREA Asadar, astazi veti picta ,, Frunzele toamnei”
INVATARII !
Se numesc 2-3 copii pentru a repeta tema

CONVERSATIA; EXPLICATIA

OBSERVAREA COMPORTAMENTULUI
COPIILOR.
1 2 3
OC2 Prezentarea planselor Copiii vor observa frunzele uscate dar si plansele
demonstrative si demonstrative pe care le vor descrie, evidentiindu-
OC3 a materialului din se culorile folosite, imbinarea acestora , modul in
natura care se executa punctul plastic(cu degetul aratator),
OA1 asezarea in spatiu, acuratetea si finalizarea lucrarii.
Acestea vor fi criteriile de evaluare a lucrarilor
copiilor.
OBSERVATIA; CONVERSATIA; EXPLICATIA

EVALUAREA INDIVIDUALA PRIN


ANALIZA RASPUNSURILOR DATE
OA2 Explicarea si Voi explica modul in care vor realiza punctul
demonstrarea modului plastic cu degetul aratator(se inmoaie degetul in apa
de lucru apoi in culoarea dorita,se realizeaza puncte cu
varful degetului,distribuite pe suprafata dupa
propria dorinta) culorile pe care le vor folosi,
modul in care isi vor organiza spatiul. In timpul
explicatiilor se demonstreaza modul de lucru.

EXPLICATIA; DEMONSTRATIA

EVALUAREA FRONTALA PRIN


OBSERVAREA COMPORTAMENTULUI
COPIILOR
OM1 Icalzirea Se executa cateva exercitii specifice:
muschilor mici ai
mainilor -,, Inchidem si deschidem pumnii”;

- Gimnastica degetelor ; ,,Boboc-Floare”

EXERCITIUL
OC4 OBTINEREA Se recomanda copiilor inceperea lucrului.Pe
PERFORMANTEI parcursul executarii temei de catre copii,
OC5 educatoarea urmareste si indruma copiii ori de cate
ori este nevoie.
OA2
EXERCITIUL
OM2
EVALUAREA FRONTALA SI
INDIVIDUALA PRIN URMARIREA
MODULUI IN CARE LUCREAZA COPIII
OA3 EVALUAREA Lucrarile finalizate vor fi asezate pe
LUCRARILOR panoul pe care este desenat copacul desfrunzit, se
creeza cadrul pentru aprecierea lucrarilor, cu
raportare la criteriile prezentate la inceputul
activiatii.

OBSERVATIA; CONVERSATIA; EXPLICATIA

EVALUAREA FRONTALA SI INDIVIDUALA


INCHEIEREA Se fac scurte aprecieri referitoare la modul in care
ACTIVITATII s-a desfasurat activitatea si la comportamentul
copiilor; se acorda stimulente.

Lucrarile vor fi lasate la panou pentru a fi apreciate


si de ,,Zana Toamna”. Prescolarii vor iesi din clasa,
intonand cantecul: ,, Galbene si rosii frunze”

CONVERSATIA;

EVALUAREA FRONTALA SI INDIVIDUALA

S-ar putea să vă placă și