Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de activitate

Grupa: Mare
Domeniul experiențial: Om și Societate
Categoria de activitate: ADE (Activități pe domenii experiențiale)
Tipul activității: activități practice
Subiectul: Reciclăm și natura o salvăm
Tema: Margarete (realizarea unei flori dintr-un produs reciclabil)
Tipul lecţiei: consolidare de priceperi și deprinderi
Scopul lectiei: consolidarea unei atitudini pozitive față de natură și mediu înconjurător și a deprinderii
de a utiliza corect instrumentele necesare realizării produsului final
Obiective operaţionale:
O1–Să identifice materialele și instrumentele necesare pentru realizarea florii
O2 –Să respecte etapele procesului tehnologic în realizarea produsului final
O3–Să utilizeze corect instrumentele necesare fiecărei etape de lucru
O4- Să dea exemple de alte materiale reciclabile pe care le-au utilizat în activitați
O5-Să identifice modalități de valorificare a produsului obtinut la finalul activității
O6- Să participe activ și conștient pe întreg parcursul activității
Strategia didactică:
a)Resurse procedurale:explicația, demonstrația, conversația,etapele aferente procesului tehnologic;
b)Forme de organizare: frontal, individual
c)Mijloace de învăţământ: pahare din carton, servetele, lipici, foarfece, tabla magnetică, laptop,
Durata activității: 30 min

Desfăşurarea activităţii
Strategii didactice
Etapele Ob.
Desfăşurarea activităţii Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
lecţiei/ durata op.
procedee didactice organizare

1. 2. 3 5. 6. 7. 8.
Asigur condiţiile necesare bunei
desfăşurări a lecţiei: pregătesc
I.Moment materialele didactice necesare pe
organizatoric tot parcursul activității, aerisesc Frontal
sala de grupă, ordonez copiii pe
scăunele

Captarea atentiei se face cu


Evalarea
ajutorul unor întrebari:
de
În ce anotimp ne aflăm?
produs,
Cum ne dăm seama că ne aflăm Frontal
prin
în anotimpul de primăvară? Conversaţia
II.Captarea aprecieri
Ce putem face pentru a proteja Individua
atenţiei verbale,
florile, păsările, animalele și locul Explicaţia l
individu
în care trăiesc ele?
ale si
Ce înțelegeți prin „reciclare”?
colectiv
Ce s-ar întâmpla dacă oamenii nu
e
ar avea grijă de natură

III.Anunţarea Ei bine, astăzi vom realiza o Conversaţia


temei şi a floare al carui nume începe cu Frontal
obiectivelor sunetul ”m”, dintr-un material Explicația
reciclabil. Gine poate ghici
numele florii?
O1 Pentru inceput, le arăt copiilor Conversația Video- Frontal Evaluare
margarta realizata de mine. Ce proiector a de
materiale observati ca am folosit? produs
Si ce instrumente? Demonstrația Frontal prin
aprecieri
IV. Deci, vom avea nevoie de lipici, Foarfece verbale
Desfășurarea foarfece, un pahar de carton, individu
activității servertele albe si galbene. Pahar de ale si
Procesul tehnologic: carton colectiv
Cu ajutorul foarfecelui, tăiem e
marginea laterală a paharului în
franjuri de aproximativ un deget Instrume
O2 și jumătate lățime (1,5-2 cm), Etapele nt de
obținând petalele florii. aferente scris
Rulăm fiecare petală în exterior, procesului Evaluare
prinzând marginea petalei între tehnlogic Lipici a de
degetul aratator si cel mare, sau Frontal produs
rulând in jurul unul instrument de prin
scris. Se obține o floare deschisă. aprecieri
Servetelul alb se rupe in bucați Servetele verbale
mici si se rotunjeste între degete, individu
obținând biluțe. Același procedeu ale si
se execută și cu șervetelul gaben. Pahar de colectiv
e
Pe fiecare petală a florii se lipesc
bucăți de șervetel alb, rotunjite,
până se acoperă toata suprafața
interioară a petalelor.
carton Evaluare
Mijlocul florii este acoperit cu
a de
bucăți de servețel galben.
produs
(ANEXA 1)
prin
Video- aprecieri
Li se prezită copiilor procesul Individua
proiector verbale
tehnologic, însoțit de imagini l
O3 individu
sugestive, li se impart materialele
ale si
și înainte de a începe să lucreze,
O6 colectiv
vom realiza exerciții de încălzire
e
a micilor mușchi ai mâinii.

Ce materiale am folosit pentru a Evaluare


realiza margareta?Care au fost a de
V. Obtinerea O4
etapele realizare a florii? Cum produs
performantei Conversatia Frontal
putem valorifica creatiile voastre? prin
O5
Ce alte materiale reciclabile ați aprecieri
folosit in activitățile trecute? verbale

Se fac aprecieri individuale și


VI. colective asupra modului de lucru
Stimulent Colectiv
Incheierea și se oferă recompense pentru Conversatia
activității e
participarea activă și conștientă
pe parcursul activității.
PROCES TEHNOLOGIC:

S-ar putea să vă placă și