Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Grupa: Mică/ Nivel I


Tema anuală de studiu: ,, Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”
Tema proiectului tematic:
Tema activităţii: “Ne-am jucat și-am învățat
Domeniul Științe – Cunoașterea mediului
Forma de realizare : Joc didactic
Tipul activității:evaluare
Forma de organizare: frontal, individual și pe echipe.
Locul de desfășurare: sala de grupă

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Sistematizarea cunoştinţelor dobândite de copii despre fenomenele caracteristice produse în natură iarna şi jocurile copiilor.

COMPETENȚE GENERALE :
1.Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare.
2.Formularea unor explicații simple privind caracteristicile structurale și funcționale ale lumii înconjurătoare.

COMPETENȚE SPECIFICE
1.1. Comunicarea clară a unor idei, nevoi, acțiuni, emoții proprii.
2.1 Descrierea unor caracteristici ale lumii vii, ale Pământului şi Spaţiului.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

METODE DE INVATAMANT: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul;


MIJLOACE DIDACTICE: planşă cu toamna, planşă cu iarna, imagini cu toamna şi iarna, jetoane cu imagini reprezentative pentru
cele două anotimpuri, machete ce reprezintă un copac în anotimpul iarna şi unul în anotimpul toamna, jetoane cu fulgi de
nea şi frunze
ELEMENTE DE JOC: aplauze, surpriza

ETAPE ŞI OBIECTIVELE CONCEPEREA ŞI ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII EVALUARE


CONŢINUT ACTIVITĂŢII
Moment - pregătirea materialelor pentru activitate;
organizatoric - aşezarea copiilor pe scăunele în semicerc.
Captarea atenţiei - crearea - prezentarea sub formă de surpriză a unui căţeluş de pluş marionetă care aprecieri frontale
atmosferei stă aşezat pe o planşă întoarsă cu spatele la copii şi le povesteşte acestora
propice activităţii despre toamnă şi iarnă, anotimpuri pe care le tot încurcă. Căţeluşul e
disperat că nu cunoaşte cele două anotimpuri şi cere ajutorul copiilor pentru
a le învăţa.
Anunţarea temei - Haideţi să ne jucăm un joc care se numeşte „Când se întâmplă?” ca să
înveţe şi Grivei care sunt caracteristicile toamnei şi care ale iernii.
ETAPE ŞI OBIECTIVELE CONCEPEREA ŞI ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII EVALUARE
CONŢINUT ACTIVITĂŢII
Desfăşurarea Varianta I - frontal -aprecieri individu-ale şi frontale
activităţii - să precizeze - se va prezenta un tablou de toamnă şi succint se vor descrie cu ajutorul
principalele copiilor principalele caracteristici ale acestui anotimp. Fiecare idee va fi
caracteristi ale subliniată repetându-se când se întâmplă:
anotimpurilor Exemplu: Ce culoare au frunzele?
toamna şi iarna ...roşii, galbene, portocalii.
Când frunzele au culoarea roşie, galbenă sau portocalie?
pornind de la
...în anotimpul toamna.
imagini; - în acelaşi mod se va descrie tabloul de iarnă
Varianta II - frontal
- pe două măsuţe în faţa copiilor sunt aşezate două machete reprezentând
câte un copac unul specific toamnei şi unul specific iernii.
-se va identifica anotimpul simbolizat de fiecare copac.
- să identifice
-educatoarea va arăta copiilor o imagine sugestivă pentru unul din cele două
cărui anotimp
anotimpuri, iar copii vor trebui să ghicească cărui anotimp i se potriveşte.
aparţine ficare
După ce se identifică anotimpul din imagine, aceasta e aşezată lângă
simbol;
copăcelul care reprezintă respectivul anotimp. De fiecare dată educatoarea
- să recunoască subliniază „când se întâmplă” acţiunea reprezentată în imagine.
- ca elemente de joc, imaginile vor fi prezentate sub diferite forme: copiii
anotimpul
vor sta cu ochii închişi, vor exista imagini ascunse în sală pe care unii copii
reprezentat de
le vor găsi şi descrie;
imagine;

Obţinerea - să sorteze Varianta III - pe echipe aprecieri individu-ale şi frontale


performanţelor jetoane cu -fiecare copil va primi câte un jeton reprezentând fie un fulg de nea, fie o
prin joc imagini sugestive frunză.
pentru - li se va cere copiilor să se grupeze în jurul mesei ce reprezintă anotimpul
potrivit pentru semnul care îl au în mână.
ETAPE ŞI OBIECTIVELE CONCEPEREA ŞI ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII EVALUARE
CONŢINUT ACTIVITĂŢII
anotimpurile -până când copii se vor grupa la cele două măsuţe fiecare grup, pe rând va
toamna şi iarna intona un cântec specific anotimpului;
- la fiecare măsuţă va exista un număr de jetoane, iar copiii vor treebui să le
aleagă doar pe acelea care se potrivesc anotimpului lor.
Concluzii şi - căţelul Grivei subliniază concluziile activităţii, mulţumeşte pentru
aprecieri informaţii şi realizează aprecierea finală a activităţii copiilor

S-ar putea să vă placă și