Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE ACTIVITATE

GRUPA: mica
GRADINITA PP „PRICHINDELUL” HUNEDOARA
EDUCATOARE: MIRON EMILIA
OBIECTUL: Jocuri si activitati didactice alese
SUBIECTUL: 1.Constructii: „Adapost pentru animale”
2. Stiinta: „Aseaza-ma la locul meu” sortare
animale domestice si animale
salbatice
SCOPUL: - dezvoltarea indemanarii;
-stimularea curiozitatii;
-dezvoltarea imaginatiei;
-incurajarea interactiunii in cadrul grupului

METODE DE INVATAMANT: conversatia, explicatia, jocul,


demonstratia

MIJLOACE DIDACTICE: Joc lego, animale, copaci si garduri in


miniatura (jucarii), casuta
DESFASURAREA ACTIVITATII

ETAPE SI CONCEPEREA SI ORGANIZAREA EVALUARE


CONTINUT ACTIVITATII
Moment - pregatirea materialelor pentru activitate; observarea

organizatoric - aranjarea salii pe centre; comportamentului


Captarea - prezentarea materialelor pregatite pentru activitate aprecieri frontale

atentiei
Explicarea - se va prezenta fiecare centru şi se vor explica sarcinile -aprecieri individuale si

sarcinilor de corespunzatoare: frontale


 la centrul de constructii copiii vor avea la
lucru pentru
dispoziţie piese din jocul lego si animale de
fiecare centru
jucarie
 la centrul stiinta vor fi asezate pe masuta
animale domestice si salbatice pe care copiii vor
trebui sa le aseze in „padure” sau „ograda”,
dupa caz
 se vor repartiza copiii pe centre
Realizarea - copiii realizeaza sarcinile corespunzătoare centrului aprecieri individuale si

independenta pe care l-au ales: frontale


 copiii construiesc adapost pentru animale
a sarcinii
domestice
 aseaza animalele in habitatul lor
Concluzii si - apreciez felul in care au contruit adapostul aprecieri individuale si

aprecieri - analizez modul in care au separat animalele colective

Machetele vor ramane la dispozitia copiilor pe tot


parcursul zilei.

S-ar putea să vă placă și