Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Şcoala Gimnazială Nr.1 Moisei


Profesor: Ileana Tomoiaga
Clasa: a VIII-a
Data:
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Titlul lecţiei: Recapitulare pentru Evaluare Nationala
Tipul lecţiei: lecţie de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor

Competenţe generale:
1. receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare
2. utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de
comunicare monologată şi dialogată
3. receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse
4. utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse .

Competenţe specifice :
1.1 înţelegerea semnificaţiei generale a mesajului oral
1.4 sesizarea particularităţilor lexico-gramaticale ale unui mesaj ascultat;
2.1 redactarea diverselor texte, cu scopuri şi destinaţii diverse, adaptându-le la situatia de
comunicare concretă;
2.3 utilizarea corectă a relaţiilor sintactice în textele orale proprii;
3.2 sesizarea valorii expresive a categoriilor morfosintactice, a mijloacelor de îmbogăţire a
vocabularului şi a categoriilor semantice studiate
4.2 utilizarea în redactarea unui text propriu a cunoştinţelor de morfo-sintaxă, folosind adecvat
semnele ortografice şi de punctuaţie.

Obiective operaţionale:

a) cognitive:

 să rezolve exerciţii de vocabular

 să recunoască valorile morfologice şi subordonatele;

 să recunoasca trăsăturile operei lirice


 să identifice imaginile artistice şi procedeele artistice utilizate în text;

 să explice semnificaţiile procedeelor artistice folosite în poezie;

 sa explice folosirea semnelor de punctuatie;

b) afective:
Formarea deprinderilor de exprimare corectă, şi fluentă.
Cultivarea interesul pentru studiul literaturii.

c) psiho-motorii:

Formarea deprinderilor de a opera în comunicarea scrisă sau orală cu noile concepte


operaţionale.

STRATEGII DIDACTICE:
- METODE ŞI PROCEDEE :
- conversaţia catihetică
- ciorchinele
- învăţarea prin descoperire
- concursul pe grupe
- munca independentă
- răspunsul subiectiv
- stimularea gândirii metaforice
- MIJLOACE ŞI MATERIALE:
- fişe de lucru pentru fiecare grupă;
- marker.
- METODE DE EVALUARE :
- fişe de lucru
- observare curentă
- chestionare orală
FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, în alternanţă cu activitatea pe grupe.
TIMP. SPAŢIU: 50 minute, sala de clasă
BIBLIOGRAFIE:
1) Metodica studierii limbii si literaturii in şcoală, Constantin Parfene, Ed. Polirom, 1999;
2) Analiza textului literar în gimnaziu, Mariana Gurtavenco, Adina Elena Sasu, Ed. Aula,
Braşov, 2007;
3) Limba si literatura română în gimnaziu, structuri didactice deschise, Alina Pamfil, Ed.
Paralela 45, Piteşti;
4) Limba romana – manual pentru clasa a VIII-a , Alexandru Crişan, Sofia Dobra,
Florentina Sânmihăian, Ed. Humanitas, 2010;
5) Metode moderne folosite în lecţiile de limba şi literatura română. Proiectarea
curriculară, Suport de curs, Achim, Stela, Chintoanu, Dorina, Daradici, Ladislau, Deva,
2004;
6) Limba şi literatura română, Bacalaureat 2013, Florin Ioniţă, Monica Columban, Horia
Corcheş, Marilena Lascăr, Liliana Paicu, Mihail Stan, Ed. Art, Bucureşti, 2012.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

EVOCAREA(10MIN.)

Organizarea clasei: se asigură liniştea şi disciplina în clasă pentru o bună desfăşurare a orei .
Se verifică tema pentru acasă.
Captarea atenţiei:
Prin aplicarea metodei ciorchinelui, profesorul va completa pe tabla cu ajutorul elevilor, un
ciorchine prin care se va realiza actualizarea noţiunilor dobândite în lecţiile anterioare, prin
întrebări frontale, referitoare la genul literar studiat -genul liric.

REALIZAREA SENSULUI:(30 min.)

Este anunţat titlul lectiei:recapitulare pentru evaluarea nationala . Li se împart elevilor


fişe conţinând textul la prima vedere pe care urmează să exerseze noţiunile dobândite.
Se realizează lectura model a poeziei de către un elev. Se sondează reacţia subiectivă a
elevilor.elevii sunt impărtiti in patru grupe, fiecare va rezolva o parte din subiect apoi un lider al
grupei va prezenta la tabla rezolvarea, celelalte grupe vor nota in caiete.

REFLECŢIA(10 min.)

Nivelul creării de text literar

Elevii sunt solicitaţi să construiască cel puţin trei metafore pentru substantivul copilarie sau
scoala .

EXTENSIA

Elevii vor primi următoarea temă: testul 15 (subiectul I), de la pagina 49 din Limba şi
literatura română – auxiliar pentru clasa a VIII-a.

S-ar putea să vă placă și

  • Doina
    Doina
    Document2 pagini
    Doina
    Alina Preduţ
    Încă nu există evaluări
  • 46 Fisa de Lucru
    46 Fisa de Lucru
    Document1 pagină
    46 Fisa de Lucru
    Ninuța Burduja
    Încă nu există evaluări
  • Recapitulare Simulare
    Recapitulare Simulare
    Document5 pagini
    Recapitulare Simulare
    Alina Preduţ
    Încă nu există evaluări
  • Fisa de Evaluare Fraza
    Fisa de Evaluare Fraza
    Document1 pagină
    Fisa de Evaluare Fraza
    Alina Preduţ
    Încă nu există evaluări
  • 2 Lucrare Semestriala
    2 Lucrare Semestriala
    Document4 pagini
    2 Lucrare Semestriala
    Alina Preduţ
    Încă nu există evaluări
  • Teza Xii Sem II
    Teza Xii Sem II
    Document6 pagini
    Teza Xii Sem II
    Alina Preduţ
    Încă nu există evaluări
  • Fisa de Citate Otilia
    Fisa de Citate Otilia
    Document1 pagină
    Fisa de Citate Otilia
    Alina Preduţ
    Încă nu există evaluări
  • Substantiv
    Substantiv
    Document1 pagină
    Substantiv
    Alina Preduţ
    Încă nu există evaluări
  • Lucrare
    Lucrare
    Document2 pagini
    Lucrare
    Alina Preduţ
    Încă nu există evaluări
  • Teza Sem. II Clasa 8
    Teza Sem. II Clasa 8
    Document3 pagini
    Teza Sem. II Clasa 8
    Alina Preduţ
    Încă nu există evaluări
  • Test de Evaluare 7
     Test de Evaluare 7
    Document1 pagină
    Test de Evaluare 7
    Alina Preduţ
    Încă nu există evaluări
  • 0conversiunea Exerc.
    0conversiunea Exerc.
    Document4 pagini
    0conversiunea Exerc.
    Marcela Valcu
    Încă nu există evaluări
  • Test Vocabular
    Test Vocabular
    Document1 pagină
    Test Vocabular
    Alina Preduţ
    Încă nu există evaluări
  • Test de Evaluare
    Test de Evaluare
    Document1 pagină
    Test de Evaluare
    Alina Preduţ
    Încă nu există evaluări
  • Conjunctia
    Conjunctia
    Document6 pagini
    Conjunctia
    Alina Preduţ
    Încă nu există evaluări
  • Text Literar Nonliterar
    Text Literar Nonliterar
    Document3 pagini
    Text Literar Nonliterar
    Alina Preduţ
    0% (1)
  • Teza
    Teza
    Document2 pagini
    Teza
    Alina Preduţ
    Încă nu există evaluări