Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECTIE

I. ALGORITM INTRODUCTIV

1. Unitatea de invatamant: Colegiul de Stiinte “Grigore Antipa” Brasov


2. Profesor: : Huber Mirela Angela
3. Clasa. a VII-a
4. Data. 03.04.2017
5. Lecţia.: Sistemul digestiv
6. Locul de desfasurare: sala de clasa.
7. Competente generale:
1. Receptarea informatiilor despre lumea vie
2. Explorarea sistemelor biologice
3. Utilizarea si construirea de modele in scopul demonstrarii principiilor lumii vii.
4. Comunicarea orala si scrisa utilizand terminologia specifica biologiei.
5. Transferarea si integrarea cunostintelor si metodelor de lucru specifice biologiei in contexte
noi.
8. . Competente specifice:
C.sp.1.1 Identificarea si observarea alcatuirii si functiilor organelor si sistemelor de organe ale
corpului uman.
C.sp.1.2 Stabilirea relatiilor intre functiile organelor, ale sistemelor de organe din corpul uman si
influenta factorilor de mediu
C.sp.2.1 Utilizarea metodelor si mijloacelor adecvate studierii organismului uman.
C.sp.3.1 Reprezentarea structurii si functiilor sistemelor biologice pe baza modelelor.
C.sp.3.2 Elaborarea si aplicarea unor algoritmi de identificare, investigare, experimentare si
rezolvare a unor situatii problema.
C.sp.4.1 Utilizarea corecta a terminologiei specific biologiei in diferite situatii de comunicare.
C.sp.5.1 Interpretarea relatiilor dintre propriul comportament si starea de sanatate
9. . Obiectivele operaţionale la sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili :
Cognitive: O 1 Sa descrie organele sistemului digestiv si importanta acestora
O 2 Sa localizeze organele sistemului digestiv
O 3 Sa descrie transformarile suferite de alimente in timpul celor trei etape ale
digestiei
Formative: O 4 Sa argumenteze necesitatea pastrarii regulilor de igiena ale sistemului
digestiv
10. . Evaluarea : Formativa
11. Obiectivele evaluarii:
Cognitive: E1: sa opereze cu notiunile invatate
Formative: E2: Sa argumenteze importanta pastrarii regulilor de igiena a sistemului digestiv
12. Valori si atitudini vizate:
Interes pentru realizarile si descoperirile din domeniul stiintelor.
Dezvoltarea curiozitatii pentru orice forma de viata.
Cultivarea receptivitatii pentru aplicarea cunostintelor de biologie in viata cotidiana
13. Strategia: euristica

1
14. Metode didactice:
Expozitiv-euristice: M1 - Conversatia euristica
M2 – Explicatia
M3 - Observatia
Interactive: M4 – Invatarea prin descoperire
M5 – Problematizarea
M6 - Jocul didactic
M7 - Modelarea
15. .Instrumente de evaluare: observarea sistematica a elevilor, evaluare frontala orala, analiza
raspunsurilor date, evaluare scrisa
16. Forme de organizare a activitatii: Frontala, pe grupe, individuala.
17. Resurse:
a. Umane: 14 elevi
b. Temporale: 50 minute
c. Materiale:
- oficiale: - RM1 programa scolara
- alte resurse:
Pentru toata clasa: RM 2 plansa – sistemul digestiv
RM 3 mulajul torsului uman
RM 4 mulaj- alcatuirea dintelui
RM 5 mulaj tipuri de dinti
 Pentru grupele de elevi: RM 6 fisa – torsul uman
RM 7 cartonase cu imagini ale organelor
RM 8 lipici
RM 9 coli cu denumirea organelor sistemului
digestiv
RM 10 fisa de activitate nr.1
RM 11 fisa e activitate nr.2
RM 12 fisa e activitate nr. 3
RM 13 fisa de activitate nr4
RM 14 fisa de activitate nr.5
 Pentru fiecare elev: RM 15 Manual
RM 16 Caiet

. .Bibliografia
 Zoe Partin, Manual pentru clasa a VII-a,
Biologie, edit Corint, 2008
 Cerghit Ioan ,-,,Metode de invatamant’’,Editura
Polirom,2006
 Florica Macovei, Floarea Dobran , Biologie, cls. A
VII-a, Editura Teora
 Tibea,Florica,,Atlas de biologie’’-Anatomia omului,
Editura Didactica si Pedagogica,2006

2
II. DESFASURAREA LECTIEI

Etapele lectiei Continuturi Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor RM M Evaluarea


Op.
1. Moment Se creaza climatul favorabil Elevii se mobilizează pentru
organizatoric : începerii orei de biologie. începerea orei şi ascultă cu
Profesorul face prezenţa şi notează atenţie îndrumările şi
absenţii ( in cazul in care există). indicaţiile date de profesor
Organizeaza materialele. pentru lecţia ce va urma
2.Evocare Elevii au fost anuntati de la ora Au recapitulat lectiile si sunt M1
precedenta in legatura cu pregatiti pentru desfasurarea M2
desfasurarea lectiei, o lectie de lectiei
consolidare a cunostintelor si de
evaluare scrisa
Prezinta obiectivele lectiei Urmaresc obiectivele
3. Recapitularea Igiena urechii O1 Din ce este alcatuit sistemul Totalitatea organelor care Verificare
si consolidarea E1 digestiv? realizeaza digestia orala
cunostintelor Ce este digestia? Totalitatea transformarilor
mecanice, fizice si chimice
suferite de alimente
Care sunt cele doua mari Tub digestiv si Glande anexe
componente ale sistemului digestiv?
Care sunt glandele anexe tubului Ficatul , pancreasul, glandele
digestiv? salivare
Pentru a stabili componentele Elevii vin pe rand in fata RM9 M6 Observarea
tubului digestiv , profesorul clasei formand un lant ce sistematica a
distribuie fiecarui elev cate o foaie reprezinta ordinea organelor elevilor
pe care este scris denumirea unui tubului digestiv(cavitate Analiza
organ component al tubului bucala cu dinti si limba- raspunsuri
digestiv. Elevii vor trebui sa se faringe-esofag-stomac- lor date
grupeze in fata clasei in ordinea in intestin subtire-intestin gros-
care se afla organele in organism anus).
Imparte elevii in 4 grupe si
distribuie fiecarei grupe cate un plic Se grupeaza, deschid RM6 M6 Pe grupe

3
in care se afla desene ale organelor plicurile, se consulta intre ei, RM7 M7
sistemului digestiv printre care se aleg organele sistemului RM8
afla si organe ale altor sisteme. digestiv si le lipesc pe fisa de RM 10
Solicita elevii sa aleaga doar lucru
organele sistemului digestiv si sa le
lipeasca pe fisa de activitate , in
ordinea succesiunii lor. Anunta ca
va fi considerata castigatoare echipa
care va construi prima corect
sistemul digestiv.
Fiecare elev va trebui sa explice Fiecare elev va preciza rolul
importanta organului pe care il organului pe care il
reprezinta reprezinta:

O2 Solicita elevul care reprezinta a. cavitatea bucala-dintii RM4 M1 Observarea


E1 dintele sa identifice pe mulaj partile faramiteaza alimentele; RM5 M7 sistematica a
componente-alcatuire interna si glandele salivare inmoaie elevilor
externa si sa identifice tipurile de alimentele -limba-formeaza Analiza
dinti bolul alimentar raspunsurilor
Fiecare elev va localiza organul pe b. faringele-deglutitie RM2 M1 date
care il reprezinta si va preciza rolul c. esofagul-deglutitie RM3 M7
acestuia d. stomacul-sucul gastric
digera proteinele
e. pancreasul-sucul pancreatic
digera proteinele, glucidele ,
lipidele
f. ficatul-bila emulsioneaza
grasimile
g. intestinul subtire-sucul
intestinal , se termina
digestia, se formeaza
nurimentele care se absorb in
sange, resturile nedigerate
trec in intestinul gros
h. intestinul gros-absorbtia

4
surplusului de apa, sinteza de
vitamina B si K, defecatia
Pentru descrierea transformarilor Elevii rezolva itemii din fisa RM11 M1
O3 care au loc de-alungul tubului de activitate. Ei vor explica M2
E1 digestiv profesorul va imparti transformarile alimentelor de- M5
fiecarui elev fisa de activitate nr.2 alungul tubului digestiv: M6
a. Digestia bucala:
faramitarea
alimentelor,
amestecarea cu
saliva,formarea
bolului alimentar,
digestia glucidelor
b. Digestia gastrica:
diigestia proteinelor
c. Digestia intestinala:
emulsionarea grasimilor
de catre bila;
digestia glucidelor,
proteinelor si lipidelor de
catre sucul pancreatic si
sucul intestinal care
descompune proteinele,
lipidele si glucidele
rezultate in urma actiunii
sucului pancreatic
-se formeaza nutrimentele
care se absorb in sange
-resturile nedigerate trec
in intestinul gros
d. In intestinul gros se
absoarbe surplusul de apa
si vitamine B si K,
defecatia(eliminarea
fecalelor).

5
Pentru a consolida notiunile legate Elevii rezolva itemii din fisa RM12 M5 Analiza
de alimente si importanta lor se vor si dau explicatii: M7 raspunsuri
rezolva aplicatiile din fisa de 1. rahitism: carenta vitamina lor date
activitate nr.3 prin activitate D si calciu; se consuma lapte
frontala si produse lactate
2. piele uscata- lipsa
vitaminei A, apei; se consuma
apa in cantitate suficienta,
morcovi, carne,oua, grasimi
3. imunitate scazuta-lipsa
vitaminei C, se consuma
fructe si legume
4. anemie-lipsa fierului, se
consuma ficat , peste, carne,
oua
O4 Pentru consolidarea notiunilor de Elevii raspund la intrebari RM13 M5 Frontala
E2 igiena a sistemului digestiv se M7 Analiza
rezolva frontal aplicatiile din fisa de Raspunsuri
activitate nr. 4 lor date
Solicita elevii in alcatuirea unui Elevii alcatuiesc meniul unei RM 14 M5 Pe grupe
meniu folosindu-se de datele din zile tinand cont ca un
tabelul din fisa de activitate nr.5 adolescent trebuie sa
consume 3000 calorii/zi
5. Stimularea Inventariaza principalele informatii Raspund la intrebari Verificare
performantei prin rezolvarea unor probleme ce orala
solicita gandirea logica
6. Asigurarea Periodic realizeaza fixarea partiala a Ofera raspunsuri M1 Verificare
retentiei si notiunilor prin intrebari ce necesita orala
transferului argumentare, insistand asupra
aspectelor cu importanta majora
7. Evaluarea Noteaza elevii care au dat Rezolva itemii in testul de
raspunsuri ce necesita gandirea evaluare
logica
Anunta testul de evaluare sumativa
pentru ora viitoare

6
7

S-ar putea să vă placă și