Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

INVATATOARE: BENTE IOANA-ANCUTA


DATA: 20 noiembrie 2009
ARIA CURRICULARĂ: MATEMATICA ŞI ŞTIINŢE ALE NATURII
DISCIPLINA: ŞTIINTE ALE NATURII
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:Caracteristici ale corpurilor cu viaţă
SUBIECT: Rolul florii, al fructului şi al seminţei
TIPUL DE LECŢIE: mixtă

OBIECTIVE CADRU:
1. Înţelegerea şi utilizarea în comunicare a unor termeni şi concepte specifice ştiinţelor naturii
2. Formarea şi dezvoltarea capacităţilor şi abilităţilor de experimentare şi explorare
/investigare a realităţii, folosind instrumente şi procedee specifice
3. Dezvoltarea interesului şi a responsabilităţii pentru menţinerea unui mediu natural echilibrat,
propice vieţii

OBIECTIVE DE REFERINTA:
O1.1- să identifice asemănări şi deosebiri dintre corpuri, pe baza unor observaţii proprii;
O1.3- să comunice în forme diverse observaţii şi comparaţii asupra corpurilor studiate şi asupra
experimentelor realizate;
O2.1- să înregistreze observaţiile făcute asupra unor fenomene şi procese din mediul apropiat;
O2.3-să deruleze experimente simple pe baza unui plan de lucru;
O3.1- să aplice observaţia ca demers al cunoaşterii de tip ştiinţific;
O3.3- să respecte regulile de comunicare şi comportament negociate, în desfăşurarea activităţilor în grup;

OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfârşitul orei elevii vor fi capabili:


O1- să numească părţile componente ale unei plante;
O2-să identifice fructele şi seminţele diferitelor plante;
O3- să descrie floarea/planta preferată;
O4- să enumere foloasele pe care le are omul de la plante;
O5- să-şi exprime grija faţă de mediul înconjurător;
O6- să dovedească cunoşterea importanţei florii, fructului şi seminţei unei plante prin rezolvarea fişei de
activitate independentă ( obiectivul va fi realizat dacă 85% dintre elevi rezolvă corect fişa );

RESURSE:
I Procedurale
1. Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, observarea, conversaţia euristică, problematizarea,
pălăriile gânditoare , experimentul, jocul de rol.
2. Forme de organizare: frontală, individuală, pe grupe
II Materiale:
a) pentru învăţător: markere,calculator, videoproiector, tabla interactivă;.
b) pentru elevi: fişe de lucru, legume şi fructe proaspete, planşete,cuţite de plastic, fişe de evaluare
III Pedagogice:
1. Ştiinţe ale naturii, manual pentru clasa a III-a, Tudora Piţilă, Cleopatra Mihăilescu, Editura
Aramis, Bucureşti, 2005;
2. Natura – prietena mea, Constanţa Cuciinic, Alina Pintilii, Editura Aramis, Bucureşti, 2000;
3. Ştiinţe –ghidul învăţătorului pentru clasa a III-a, Alina Nicolae, Mihaela-Ada Radu, Editura
MEGApress, Bucuresti, 2002.
IV Oficiale:
Programe şcolare pentru clasa a III-a, Ştiinţe ale naturii, Bucureşti,2004.
V Temporale: 50 minute
SECVENŢELE OBIECTIVE CONŢINUTUL INVĂŢARII Strategia didactică
LECŢIEI DOZARE
Evaluarea performanţelor
1.Moment  Salutul, pregătirea materialelor necesare conversaţia
organizatoric 2’ pentru oră

2.
Reactualizarea O1  Voi face verificarea orală a fişei de lucru -evaluare
cunoştinţelor - O3 pe care au rezolvat-o acasă. conversaţia formativă
Rolul frunzei O5  Elevii vor spune care sunt părţile exerciţiul -aprecieri
componente ale unei plante şi care este brainstorming verbale
5’ rolul fiecărei părţi.
 Vom realiza “Diamantul” pentru frunză.
Frunza
verde crestată lucioasă
Prepară hrana pentru plantă.
transformând împărţind hrănind
fotosinteză

 Recunoaşte planta (titlul povestirii şi


3. Captarea O1 observaţia -evaluare
O5 autorul) din următorul fragment:
atenţiei conversaţia orală
,,Dumbrava minunata’’ de M. Sadoveanu
euristică formativă
(ANEXA 1)
explicaţia -aprecieri
5’  Din ce ia naştere floarea-soarelui?
verbale
 Voi prezenta o imagine cu foarea- calculator,
soarelui. videoproiector
 Vom identifica părţile componente. activitate frontală
şi individuală

4. Anunţarea 2’  Anunţarea lecţiei şi a obiectivelor:


subiectului şi a Rolul florii, al fructului şi al seminţei
obiectivelor - Astăzi vom afla care este rolul florii, al conversaţia
fructului şi al seminţei; explicaţia
- Vom recunoaşte florile, fructele şi
seminţele la diferite plante;
- Vom face o activitate experimentală;
- Vom lucra pe fişe şi vom juca un joc de rol.
 Se scrie ( pe tablă şi în caiete) titlul
lecţiei.

 Voi spune elevilor următoarea


5. Dirijarea O1 ghicitoare:
învăţării O2
O3 Creşte vara în grădină, -aprecieri
O5 E roşie şi zemoasă, frontale
Dac-o uzi la rădăcină -evaluare
Faci cu ea ciorba gustoasă. orală
9’ formativă
 Voi numi 2-3 elevi să dea răspunsul la
ghicitoare după care le voi prezenta observaţia
imaginea cu răspunsul corect (roşia). conversaţia
 Copiii vor observa planta după care vor euristică
răspunde la următoarele întrebări: explicaţia
- Din ce iau naştere roşiile? calculator,
- Ce observaţi în interiorul roşiei videoproiector
secţionate ? caiete, culori
Voi prezenta diferite flori pe care elevii le vor activitate frontală
observa şi analiza, după care vom concluziona : şi individuală
Florile au forme şi culori diferite. -evaluare
Voi prezenta imagini cu diferite fructe şi legume, orală
pe care elevii le vor observa şi analiza. În urma formativă
discuţiilor cu elevii, vom concluziona:
Fructele iau naştere din flori. Acestea
pot fi cărnoase sau uscate.

O2  Voi împărţi clasa în 4 grupe şi vom


5’ desfăşura următoarea activitate
experimentală : observaţia
Aspectul şi numărul seminţelor unor fructe explicaţia -aprecieri pe
ale plantelor( ardeiul gras, pepenele roşu, experimentul grupe
pepenele galben, fructul de kiwi). problematizarea -evaluare
Fiecare grupă va completa următoarea fişă: activitate pe grupe orală
formativă
Scrieţi denumirea fructului din farfurie! -aprecieri
Observaţi seminţele şi scrieţi caracteristicile frontale
acestora.

 Liderul grupului va prezenta clasei


rezultatul experimentului.
 Vom concluziona:
Seminţele se află în interiorul fructelor.
Acestea încolţesc şi dau naştere unor
plante noi. conversaţia
euristică
 De ce trebuie să consumăm multe
explicaţia
fructe?
explicaţia
O6  Elevii vor lucra independent pe fişe.
6. Feed-back-ul exerciţiul -evaluare
5’ (ANEXA II)
activitate scrisă
independentă

7. Obţinerea  Voi solicita elevi pentru aplicarea


performanţei O4 metodei “Pălăriile gânditoare”.
O5 (ANEXA III) -aprecieri
5’  Fiecare elev îşi va alege pălăria pe care conversaţia individuale
o doreşte, va citi sarcina şi va da euristică
răspunsul. explicaţia
 Clasa va aduce completări acolo unde fişe de lucru
este nevoie.

8. Asigurarea
retenţiei şi a  Temă pentru acasă:
transferului explicaţia
2’ Alcătuiţi o listă cu plantele de la care omul conversaţia
consumă: fructul, sămânţa, fructul şi
sămânţa.

Pentru portofoliu de realizat un colaj din


5’ seminţe.
9. Încheierea -aprecieri
activităţii jocul de rol frontale
 Joc de rol – Părţile unei plante
 Elevii vor cânta cântecul “Supa de
zarzavat”.
ANEXA I

,,Dumbrava minunată’’ de Mihail Sadoveanu

“-
- Uite, Patrocle, pe aicea drumul e mititel şi îngust, da-i mai
frumos decât în târg. Şi la dreapta şi la stânga s-au adunat
păpuşoi. Se mişcă şi sună ca nişte săbii. Dar eu nu mă tem. Ei
ne îndeamnă înainte şi ne pot apăra de multe jivine rele. Vezi tu
? păpuşoii au şi împărăteasă, Patrocle. O floare mare şi
mândră: bunica zicea că o cheamă Sora-Soarelui. Să ne oprim
aici, lângă ea.
- Ce mai faci mata, Sora-Soarelui ?
Floarea cu coroană aurie se clătină lin spre copilă, la adierea
vântului.
- Îmi pare bine că te găsesc înaltă şi frumoasă, urmă Lizuca. Noi
ne ducem la bunicuţa şi la bunicul.
- Foarte bine, aprobă...”
FIŞĂ DE LUCRU

1. Uneşte prin săgeţi pentru a obţine propoziţii adevărate :

Florile se află în interiorul fructelor.

Fructele au rol în înmulţirea plantelor.

Seminţele iau naştere din flori.

.......................... exemple :

2. Fructele pot fi

..........................exemple :
ANEXA III

PĂLĂRIA ALBĂ: informează


Despre ce am învăţat astăzi la ştiinţe?

PĂLĂRIA NEAGRĂ: aspecte negative


Ce s-ar întâmpla dacă plantele nu ar avea flori?
Spune două motive care ar putea distruge florile .

PĂLĂRIA ROŞIE: spune ce simţi


Ce ţi-a plăcut mai mult astăzi la lecţie?

PĂLĂRIA GALBENĂ: aspecte pozitive


Ce am învăţat din lecţia de astăzi?

PĂLĂRIA VERDE: generează idei noi


Imaginează-ţi că ai fi pe o insulă cu plante fără flori.
Ce s-ar întâmpla după un timp?

PĂLĂRIA ALBASTRĂ: clarifică


Pune o întrebare colegilor ca să vezi dacă au înţeles lecţia.

S-ar putea să vă placă și