Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Obiectul: Limba şi Literatura Română


Clasa: a XII-a A
Subiectul: „Eu nu strivesc corola de minuni a lumii”, de Lucian Blaga. Un înţeles proiectat în misterul lumii
Tipul lecţiei: lecţie de receptare a unei opere lirice
Timpul: 45 de minute
Obiective operaţionale:
a) cognitiv-formative. Elevul va fi capabil:
O1 – să specifice importanţa operei poetului Lucian Blaga în contextul literaturii române
O2 – să distingă, într-un text, particularităţile stilistice şi de compoziţie
O3 – să identifice mărcile gramaticale ale eului poetic în text
O4 - să comenteze sugestia figurilor de stil din poezie
O5 – să aplice termeni de teorie literară specifici creaţiei blagiene
O6 – să individualizeze viziunea blagiană asupra cunoaşterii
O7 – să ilustreze fiecare idee emisă cu versuri din text
O8 – să realizeze conexiuni între poeziile blagiene studiate şi aforismele propuse
b) afective.
O9 – să susţină argumentat, corect şi coerent, un punct de vedere în discuţie
O10 – să-şi interiorizeze / exteriorizeze starea afectivă postlecturală
Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: conversaţia euristică, scrierea liberă, problematizarea, lectura expresivă, asaltul de idei, învăţarea prin descoperire,
jocul didactic, mîna oarbă, comentariul pe text, argumentul, metoda matematică, joc de rol.
b) Forme de organizare: activitate frontală, activitate independentă, activitate pe grupe.
c) Mijloace de învăţămînt: aforismul, floarea decupată, fişe de lucru, manualul, volume de versuri.
Bibliografie:
1. Poezii, de L. Blaga
2. Manualul de LLR, clasa a XII-a, M. Cimpoi, ş.a., Chişinău, Litera, 2004
3. LLR, clasa a XI-a. Dramaturgia. Poezia. Îndrumător pentru manualele de alternativă, H. Soare, Carminis, Piteşti
4. Manualul de LLR, clasa a XI-a, M. Iancu, ş.a., Petrion, Bucureşti

1
SCENARIUL LECŢIEI
Momentul Strategii de
Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evaluare t′
lecţiei învăţare
Moment
organiza- Salutul, verificarea prezenţei elevilor, scurtă Pregătesc cele necesare pentru activitatea Conversaţie
conversaţie. la oră.
toric
Captarea Propune o reflecţie de L. Blaga: „Nu este Scriu ideile formulate în baza aforismului. Scrierea liberă În scris
atenţiei oare întreg misterul lumii adînc şi tainic Frontală
amestec de înţeles şi neînţeles, de bine şi
rău, de dreptate şi păcat?”
Actualizarea Solicită elevilor să discute şi să comenteze Meditează, discută şi comentează Activitate în În grup
informaţiilor afirmaţiile blagiene de la pagina 142, afirmaţiile blagiene cu referire la concepte echipă
ancoră exerciţiul 2. (manual, cl.12, M. Cimpoi). operaţionale cunoscute / asimilate în baza Problematizare
textelor studiate.
Enunţarea Anunţă subiectul lecţiei: Eu nu strivesc Notează tema.
temei şi a corola de minuni a lumii, de L. Blaga. Un
înţeles proiectat în misterul lumii
obiectivelor
Dirijarea Efectuează lectura model a textului. Ascultă. Un elev citeşte expresiv textul. Lectura Orală
învăţării expresivă
Propune interpretarea sensului lexemelor Numesc figura de stil prin care este Conversaţie Individu-
semnificative din titlu. exprimat titlul. euristică ală
Asalt de idei
Solicită elevilor să ateste, în primele două Identifică: „nu strivesc”, „nu ucid”. Învăţarea prin Evaluare
versuri, metaforele exprimate prin verbe. Ce Comentează semnificaţia: denumeşte descoperire prin
concept blagian vizează aceste metafore? cunoaşterea paradisiacă şi pe cea întrebări
luciferică.
Solicită elevilor să extragă simbolurile din Plasează simbolurile pe o corolă tăiată din Joc didactic Individu-
versul al cincilea şi să găsească hîrtie. Remarcă faptul că cele 4 cuvinte Problematizare ală
echivalenţele simbolice ale acestor sunt folosite cu sens figurat; scriu
substantive. echivalenţele acestor mistere.

2
Propune să formuleze un enunţ din cuvintele Aleg din fiecare şir cuvîntul semnificativ şi Mîna oarbă Individu-
echivalente, stabilind o fuziune de sensuri. formulează enunţul. ală

Se reciteşte textul. Un elev citeşte expresiv textul Lectura


expresivă
Repartizează fişe fiecărui grup. Gr.1 Relevaţi semnificaţia metaforelor: Activitate în Evaluare
lumina altora, sugrumă vraja, echipă. în grup.
nepătrunsului ascuns, adîncimi de Comentariul pe Evaluare
întuneric. text. reciprocă.
Gr.2 Care este rolul conjuncţiei adversative Problematizare.
dar! Referiţi-vă şi la structura poeziei /
secvenţele. Comentaţi versul 10.
Gr.3 Argumentaţi rolul elementului celest Argumentul.
luna – motiv în contextul poeziei.
Comentaţi versurile 11-15.
Gr. 4 Comentaţi versurile 16-18, avînd în Tabel.
vedere polaritatea: înţeles / ne-nţeles etc. şi
metafora ochii mei.
Gr. 5 Ultimele două versuri ale poeziei Problematizare.
sunt o propoziţie circumstanţială de cauză.
Analizaţi-o în raport cu restul poeziei şi
arătaţi cum se apropie poetul de mistere.

Propune elevilor să numere apariţiile în text Remarcă reluarea pronumelui, 5 ori. Metoda Individu-
ale pronumelui personal, persoana I, nr. sing. Argumentează rolul repetării acestuia, matematică ală
Să argumenteze tonalitatea rostirii acestuia, plasarea în text şi intonaţia care
rolul său stilistic. accentuează ipostaza eului poetic.

În ultimul vers este reluat lexemul şi. Ce Citesc versul cu pezenţa conjuncţiei şi, Problematizare. Frontală
este din punct de vedere morfologic – apoi a adverbului şi. Observă modificările Joc didactic.
conjuncţie sau adverb? de sens şi de accent logic.
Şi – conj. cop. – acc. v. „iubesc”.
Şi – adv. –acc. misterele

3
Asigurarea Propune să completeze petalele altei flori, Completează şi argumentează ce ar spune Joc de rol. Indivudu-
feed – back- dar cu simboluri ale propriei „corole de poetul admirînd corola mea de minuni. ală
minuni”. Ce ar spune poetul Blaga despre
ului
posesorul acestei corole?
Asigurarea
retenţiei şi a
transferului

S-ar putea să vă placă și