Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Gradinita cu Program Prelungit nr. 30, Bacau

Grupa: Mica

Educatoarea: Manolescu Andreea-Ionela

Tema anuală de studiu: “Cand, cum si de ce se intampla?”

Tema proiectului tematic: “Cu alai de Primavara!”

Tema saptamanii: “Lumea insectelor”

Tema activităţii: “Numaram gaze si fluturi”(Domeniul Stiinte- Activitate matematica-joc exercitiu)

Scopul activităţii: Consolidarea abilitatii de a numara corect, crescator si descrescator in concentrul 1-3, facand asociere
intre cifra si multimea cu numarul corespunzator de elemente, precum si a abilitatii de a compara doua multimi, prin asociere 1
la 1 a elementelor.
Obiective operaţionale:
* COGNITIVE:
OC1: să numere verbal, corect, crescător și descrescator în limitele 1-3, utilizand jetoanele cu cifre
OC2: să asocieze cifra la cantitate, folosind materialele puse la dispozitie
OC3: sa compare doua multimi, prin asociere 1 la 1 a elementelor, utilizand materialele puse la dispozitie, utilizand
terminologia, “mai multe, mai putine, tot atatea “
*PSIHOMOTRICE:
OPM1: să adopte o pozitie corporală corecta pe întreg parcursul activității (în poziție de șezut, cu spatele
drept)
OPM2: să utilizeze corect materialele puse la dispoziție de către educatoare

*AFECTIV-ATITUDINALE:
OA1: să manifeste interes pe întreg parcursul activității
OA2: să colaboreze cu educatoarea și intre ei, pentru atingerea obiectivelor propuse

STRATEGIA DIDACTICĂ
1. METODE ȘI PROCEDEE: explicația, conversația, demonstratia, exercițiul
2. FORME DE ORGANIZARE:frontal, individual
3. MATERIALE SI MIJLOACE TEHNOLOGICE: jetoane cu cifre și insecte, scrisoarea cu sarcina, panou,

Modalități de evaluare: Observarea comportamentului copiilor, aprecierea raspunsurilor copiilor, aprecierea modului in
care manipuleaza materialele puse la dipozitie
Categoriile de activităţi de învăţare abordate: Activitate pe domenii experientiale-Domeniul Stiinte (joc exercitiu)

Bibliografie:
1. ***Ministerul Educatiei Nationale, Curriculum pentru educatie timpurie (de l nastre la 6 ani), Bucuresti, 2018
2. Tătaru, L., Glava, A., Chiș, O., Piramida cunoașterii, Editura Diamant, Pitești, 2014
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII DS

Evenimente Ob. Conținutul științific Strategii didactice Evaluare


didactice op. Metode și Mijloace de Forme de
procedee învățământ organizare
1. Moment Se ordoneaza mobilierul, Observația
organizatoric materialele, se aeriseste clasa
și se introduc copiii în sala de
grupa.
2. Captarea OA1 Se realizeaza cu ajutorul 3 Conversația Frontal
atenției flori uriase, prin care copiii- Observatia atentiei
OP1 albinute trebuie sa zboare, copiilor si a
rezolvand sarcinile pt a-l ajuta pozitiei acestora
pe Bondar sa devină harnic și pe scaunele
sa ajute stupul la adunatul
polenului
3. Anunțarea Anunț titlul jocului ”Invatam Conversația Frontal
temei și a de la albine”, joc prin care
obiectivelor vom repeta numararea si Explicatia
ordonarea cifrelor în limitele
1-3
4.Desfășurarea OA1 Explicarea jocului: Conversația, Frontal,
activității Câte un copil va fi numit Observația
pentru a alege câte o sarcina Panou comportamentului
OA2 de pe florile expuse. Copiii Explicatia Flori cu sarcini copiilor
vor trebui sa răspundă corect Individual
la cerintele de pe scrisoare. Jetoane cu
OP1 Fiecare sarcina rezolvată insecte
OP2 corect va fi recompensată cu
polen pentru mierea albinelor. Demonstratia Stup și polen
din hartie Evaluez
OC1 Sarcina 1: Număra crescător și deprinderea de a
descrescator în lmitele 1-5. numara corect
Abac
Frontal Evaluez
deprinderea de a
OC2 Sarcina2: Asociază cifrele cu asocia cifra cu
numărul de elemente multimea de
corespunzător. elemente
Exercițiul Jetoane cu corespunzatoare
insecte
Individual Evaluez
OC3 Sarcina 3: Compara multimile deprinderea de
prin asociere de 1 la 1 compara doua
multimi,
Copiii vor rezolva pe rând,
sarcinile date.
OA1 Se număra bucățile de polen Conversația Stup Frontal Evaluarea
5. Obținerea primite, pentru a vedea dacă corectitudinii in
performanței și OC1 copiii au rezolvat toate Individual numarare si
asigurarea sarcinile. Observatia comparare a
feed-back-ului OP2 ”Ce am făcut pentru a-l ajuta Flori multimilor
pe trantor?”
”Cate flori cu sarcini am Polen
avut?”
OC3 ”Cat polen am reușit sa
adunam?”
6. Incheierea Se fac aprcieri verbale Conversația Frontal Aprecieri generale
activității individuale și colective pentru Indivudual și individuale
participarea la activitate.

TRANZITIE:Zum, zum,
zum, albinuta mea!

S-ar putea să vă placă și