Sunteți pe pagina 1din 27

Şcoala Gimnazială Mironeasa, com. Mironeasa, jud.

IAŞI
LOCAŢIA: Urşiţa

NUMERALELE CARDINALE
ŞI ORDINALE
Proiect didactic
Clasa a V-a

Prof. Panainte Elena-Larisa


Şcoala Gimnazială Mironeasa - Urşiţa
Şcoala Gimnazială Mironeasa, com. Mironeasa, jud. IAŞI
LOCAŢIA: Urşiţa

Disciplina de învăţământ: Limba şi literatura română


Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Clasa: a V-a
Unitatea de învăţare: IMAGINI DIN COPILĂRIE
Subiectul lecţiei: Numeralele cardinale şi ordinale
Tipul lecţiei: de fixare şi sistematizare a cunoştinţelor ( prima oră)

OBIECTIV FUNDAMENTAL:
- fixarea cunoştinţelor gramaticale dobândite despre numeral şi formarea
priceperilor şi deprinderilor de a folosi cunoştinţele de limbă în practica vorbirii şi
a scrierii.

Competenţe specifice:
1.2. Prezentarea orală, pe baza unor repere date de profesor, a unor informaţii şi a unor idei,
exprimând opinii, emoţii şi sentimente prin participarea la discuţii pe teme familiare, de interes
sau pornind de la textele ascultate/ citite;
4.1.Utilizarea structurilor sintactice şi morfologice de bază ale limbii române standard pentru
înţelegerea şi exprimarea corectă şi precisă a intenţiilor comunicative;
4.4. Utilizarea deprinderilor dobândite pentru monitorizarea corectitudinii comunicării, prin
raportarea la normă;
4.5. Redactarea unor texte, valorificând gândirea logică şi competenţa lingvistică, în procesul de
învăţare pe tot parcursul vieţii.

Competenţe derivate:
La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili de:

a) în domeniul cognitiv:

1) definirea numeralelor ordinale şi cardinale;


2) identificarea numeralelor ordinale şi cardinale în diferite contexte;
3) introducerea în enunţuri diferite a numeralelor în funcţie de cerinţe;
4) utilizarea corectă a numeralului cardinal şi numeralului ordinal,respectând genul;
5) analizarea sintactico-morfologică a numeralului în diferite enunţuri;
6) diferenţierea numeralelor un şi o de articolele nehotărâte, în diverse propoziţii;
7) exprimarea unor puncte de vedere şi justificarea acestora în funcţie de context.

b) în domeniul afectiv:
 participarea cu interes la activitate;
 să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei;
 aprecierea rolului numeralului în comunicare.

c) în domeniul psihomotor:
Şcoala Gimnazială Mironeasa, com. Mironeasa, jud. IAŞI
LOCAŢIA: Urşiţa

 utilizarea corectă a mijloacelor auxiliare folosite (tabla, spaţiul caietului, fişele de


lucru etc.).

Strategia didactică:

A. Metode si procedee:
 exerciţiul,
 conversaţia,
 rebusul,
 metoda cadranelor,
 analiza gramaticală
 tehnica Florii de lotus.

B. Mijloace didactice ∕ de învătământ:


 Limba şi literatura română, manual pentru clasaa V-a, Geanina Cotoi, Irina Hăilă,
Editura Paralela 45, Bucureşti, 2017;
 Tablă magnetică, markere, cretă, fişe de lucru, caietele elevilor, manualul, coală de
carton.

C. Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, individuală, în perechi, pe grupe.

D. Resurse si managementul timpului:


 spaţiu de lucru: sala de clasă;
 capacităţi normale de învăţare ale elevilor;
 cunoştinţe anterioare ale elevilor;
 timpul de învăţare: 50 minute.

Modalităti de evaluare:
 aprecieri verbale;
 notarea elevilor.

Bibliografie:

 Limba şi literatura română, manual pentru clasaa V-a, Geanina Cotoi, Irina Hăilă,
Editura Paralela 45, Bucureşti, 2017;
 Ministerul Educaţiei Naţionale, Curriculum oficial – Programa şcolarăpentru
disciplina Limba si literatura română, clasele a V-a –a VIII-a, Bucureşti, 2017;
 Eliza-Mara Trofin (coord.), Gramatică – Fişe de lucru (itemi de evaluare), cl. a V-a,
Editura Paralela 46, Piteşti, 2011.
 Anca Davidoiu-Roman, Mihaela Doboş, Limba şi literatura română: standard, clasa
a V-a, ed. a II-a, Editura Paralela 45, Piteşti, 2014.
NR. ETAPELE TI- DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII STRATEGIA DIDACTICĂ EVA
CRT. LECŢIEI MP LUARE
Activitatea profesorului Activitatea Metode şi Mijloace Forma de
elevilor procedee de înv. organiz.
1. MOMENTUL 2' Profesorul se asigură de condiţiile necesare Elevii se Conversaţia Frontală
ORGANIZATO desfăşurării optime a activităţii: asigură pregătesc pentru
-RIC liniştea, pregăteşte materialului didactic şi începerea orei.
notează absenţii.
VERIFICAREA 5' Profesorul verifică prin sondaj efectuarea Elevii citesc Conversaţia Caietele Frontală Aprecier
TEMEI temei pentru acasă, atât cantitativ cât şi tema avută elevilor i verbale
calitativ. pentru acasă.

CAPTAREA 5' Pentru captarea atenţiei, elevii primesc o fişă Elevii primesc
ATENŢIEI pe care se află desenat un rebus ce trebuie fişele de lucru şi Rebusul Fişe de Frontală Aprecier
completat cu noţiunigramaticale dobândite în le rezolvă lucru Individual i verbale
lecţiile anterioare despre numeral. Pe independent.
verticala A-B elevii vor obţine cuvântul
NUMERAL. După completarea fişelor
acestea sunt verificate. (ANEXA 1)

2. ANUNŢAREA 5' Profesorul anuntă elevii că vor susţine o lecţie Elevii scriu titlul Conversaţia
NOII LECŢII de fixare a cunoştinţelor gramaticale despre în caiete.
ŞI numeralele ordinale şi numeralele cardinale:
COMUNICARE Numeralele cardinale şi ordinale. Exerciţiul Fişe de În perechi Aprecier
A După ce scrie titlul pe tablă, anuntă elevii că lucru i verbale
OBIECTIVELO la sfârsitul orei, vor fi capabili de ... (se
R/ enunţă obiectivele).
COMPETENŢE
LOR
3. ACTUALIZAR 3' În continuare, profesorul împarte elevilor câte Elevii citesc cu Conversaţia Tabla Frontală
EA o fişă în care este trecut un scurt fragment cu atentie, apoi Creta
CUNOŞTINŢE date istorice despre Mânăstirea Hadâmbu, din completeză Exerciţiul Caietele
LOR satul Schitu-Hadâmbului. Profesorul le tabelul cu elevilor
ANTERIOARE explică elevilor că trebuie să sublinieze numeralele
numeralele identificate în text apoi, să le identificate.
treacă în coloana corespunzătoare din tabel.
După completarea fişei, se citesc numeralele
identificate. (ANEXA 2)
Totodată, elevii răspund şi la întrebările
despre noţiunile învăţate anterior.
-Ce este numeralul ?
- De câte feluri este numeralul?
- După formă, de câte feluri sunt
numeralele?
- Ce funcţii sintactice au numeralele?
CONDUCERE 15' Se împarte fiecărui elev câte o fişa de Aceştia rezolvă Observa
5. A lucru,pe care aceştia vor trebui să o rezolve în individual fişele Exerciţiul Fişe de Individual rea
PROCESULUI mod individual (ANEXA 3). de lucru, apoi lucru ă sistemati
DE FIXARE ŞI După ce termină de rezolvat fişa, profesorul citesc Conversaţia că a
SISTEMATIZA verifică prin sondaj, rezolvarea exerciţiilor şi răspunsurile şi comport
RE le corectează. verifică dacă amentul
sunt corecte. ui
elevilor
În continuare, folosind metoda cadranelor, Elevii se împart Metoda Fişe de Pe grupe Aprecier
profesorul împarte clasa în 3 grupe de câte 4 în grupe, rezolva cadranelor lucru i verbale
elevi, şi le solicită să rezolve o nouă fişă de sarcinile de pe
lucru. Apoi, împreună cu elevii verifică fişa, apoi citesc
rezolvarea corectă a exerciţiilor (ANEXA 4). rezolvarea
exerciţiilor.
6. OBŢINEREA 10' Folosind tehnica Florii de lotus, profesorul Elevii din fiecare Tehnica Fişe de Pe grupe Observa
PERFORMAN comunică elevilor că pentru următoarea grupă rezolvă florii de lucru rea
ŢELOR activitate vor lucra în grupe de câte 3. Fiecare exerciţiul de pe lotus sistemati
grupă va primi câte o fişă cu un exerciţiu fişa primită că a
diferit. Grupele, vor rezolva exerciţiul de pe comport
fişa primită, apoi un reprezentant din fiecare amentul
grupă va veni şi va verifica împreună cu ui
profesorul rezolvarea exerciţiului şi va lipi pe elevilor.
tablă fişa lucrată. La finalul verificării tuturor Aprecier
grupelor, pe tablă se va obţine o floare de i verbale
lotus. (ANEXA 5)
7. ASIGURAREA Se realizează pe tot parcursul
FEED-BACK- lecţiei,întărireafăcându-se treptat,
ULUI prinaprecieri verbale.
8. ASIGURAREA 5' Profesorul anunaţă tema pentru acasă: Elevii îşi notează Conversaţia Caietele Frontală Aprecier
RETENŢIEI ŞI Elevi vor avea de alcătuit 5 propoziţii cu în caiete tema. elevilor i verbale
A numerale cardinale simple sau compuse şi Notarea
TRANSFERUL alte cinci propoziţii cu numerale ordinale. elevilor
UI. Dupătransmitereatemei, profesorul face
aprecieriasupraactivităţiielevilorşinoteazăînca
talogelevii care s-
aufăcutremarcaţiîntimpuldesfăşurăriiactivităţi
i.
ANEXA 1 – Rebus

I. Completaţi rebusul de mai sus:


1. Numeralul este partea de vorbire care exprimă un ...

2. După structură, numeralul milion este numeral ...

3. După formă, numeralul, patruzeci şi şapte este .................

4. Numeralele cardinale unul, doi îşi modifică forma în funcţie de ...

5. Numeralul care exprimă ordinea obiectelor prin numărare se numeşte numeral ...

6. Numeralul care exprimă numărul obiectelor se numeşte numeral ...

7. Partea de vorbire cu ajutorul căreia se formează numerele ordinale se numeşte ...

Pe diagonala A-B aţi obţinut cuvântul ..................................


ANEXA 2

Citeşte textul următor:

Mânăstirea Hadâmbu, aflată la o distanţă de 30 de kilometri faţa de Iaşi, în satul Schitu-


Hadâmbului, comuna Mironeasa, este un complex monastic fortificat, defensiv, construit pe la
jumătatea secolului al XVII-lea. Această mînăstire de călugari, cu o obşte de zece vieţuitori iniţial, va
ajunge cu timpul în ruina, însa în anul 1991, va fi reînfiinţată şi repictată.
În anul 1960, ultimul stareţ al mânăstirii a fost alungat de autorităţi, icoana din biserica
Schitului nemaivăzând lumina zilei timp de 32 de ani. În duminica Bobotezei anului 1992, pentru
prima data ochiul drept al Maicii Domnului a lăcrimat. De remarcat faptul că duminică 20 august
1995 a curs Mir continuu, circa 7 minute. [...]
În rândul marilor realizari din ultimul deceniu al veacului trecut se cuvine să menţionăm:
monumentalul edificiu al arhondaricului, [...]având posibilitatea să adăpostească şi să omenească,
potrivit legilor nescrise ale ospeţiei moldoveneşti, până la cinci sute de pelerini, stareţia veche,
agheasmatarul, trei fântâni şi împodobirea cu pictură şi mobilier a bisericilor, toate fiind realizate în
timpul stăreţiei P.C. Protos. Nicodim Gheorghiţă [...].

Subliniaţi numeralele din textul de mai sus, apoi treceţi-le în coloana corespunzătoare din
tebelul următor:

Numerale cardinale Numerale ordinale


ANEXA 3

Fișă individuală
1) Subliniaţi cu o linie numeralele cardinale simple şi cu două linii pe cele compuse:
,,Cică era odată o babă şi un moşneag, moşneagul de o sută de ani şi baba de nouăzeci de
ani.” (Ion Creangă, Poveste porcului)
,,-Auzi, 25 şi cu 15 să facă 8000! Monitor general, ia-l şi du-l în clasa a doua.” (B. Şt.
Delavrancea, Domnul Vucea)

2) Scrie cu litere numeralele cardinale, ca răspunsuri la următoarele întrebări:


 În ce an te-ai născut ? ................................................................................
 În ce zi a lunii te-ai născut? ......................................................................
 Ce vârstă vei avea peste zece ani? ............................................................
 Câte zile are un an? ...................................................................................

3) Ce numerale ordinale reprezintă următoarele cifre romane?


XIX .......................................... C ..............................................
XC ..........................................D.............................................

4) Daţi exemple de tituluri ale unor opere din literatură în care să se regăsească numerale.
..................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................

Fișă individuală
5) Subliniaţi cu o linie numeralele cardinale simple şi cu două linii pe cele compuse:
,,Cică era odată o babă şi un moşneag, moşneagul de o sută de ani şi baba de nouăzeci de
ani.” (Ion Creangă, Poveste porcului)
,,-Auzi, 25 şi cu 15 să facă 8000! Monitor general, ia-l şi du-l în clasa a doua.” (B. Şt.
Delavrancea, Domnul Vucea)

6) Scrie cu litere numeralele cardinale, ca răspunsuri la următoarele întrebări:


 În ce an te-ai născut ? ................................................................................
 În ce zi a lunii te-ai născut? ......................................................................
 Ce vârstă vei avea peste zece ani? ............................................................
 Câte zile are un an? ...................................................................................

7) Ce numerale ordinale reprezintă următoarele cifre romane?


XIX .......................................... C ..............................................
XC ..........................................D.............................................

8) Scrie două titluri dintre operele lui Ion Creangă în care să se regăsească numerale.
..................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................
ANEXA 4
Completaţi următorul tabel:
1. Acordaţi numeralele ordinale al doilea, a 3.Transformă numeralele cardinale, de mai jos, în
doua cu substantivele: numerale ordinale.
.................... problemă Nouă - ...................................................
.................... pas Doi - ......................................................
.................... exemplu Nouăsprezece - ......................................
.................... lucrare O sută nouăzeci şi doi -
.....................zi ..................................................................................
..................... an.

2. Alcătuieşte două enunţuri în care să utilizezi 4. Răspundeţi la următoarele întrebări:


expresii cu numerale: a) Ce este numeralul?
.................................................................................................
................................................................................... ..............................................................................................
.................................................................................. b) Câte tipuri de numerale cunoști?
.................................................................................... .............................................................................................
.............................................................................................
....................................................................................
c) Cum se clasifică numeralele, după formă?
........................................................................
..........................................................................

Completaţi următorul tabel:


1. Acordaţi numeralele ordinale al doilea, a 3.Transformă numeralele cardinale, de mai jos, în
doua cu substantivele: numerale ordinale.
.................... problemă Nouă - ...................................................
.................... pas Doi - ......................................................
.................... exemplu Nouăsprezece - ......................................
.................... lucrare O sută nouăzeci şi doi -
.....................zi ..................................................................................
..................... an.

2. Alcătuieşte două enunţuri în care să utilizezi 4. Răspundeţi la următoarele întrebări:


expresii cu numerale: a) Ce este numeralul?
.................................................................................................
................................................................................... ..............................................................................................
.................................................................................. b) Câte tipuri de numerale cunoști?
.................................................................................... .............................................................................................
.............................................................................................
....................................................................................
c) Cum se clasifică numeralele, după formă?
........................................................................
..........................................................................
ANEXA 5
FLOAREA DE LOTUS
1.Subliniaţi numeralele cardinale din textul de mai jos, apoi analizaţi-le
morfologic şi sintactic.
,,Cocioaba de pe malul stâng al Bistriţei, ...un ţap şi două capre slabe şi
râioase...erau toată averea Irinucăi”.
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................

2. Precizează valoarea morfologică a cuvintelor un şi o din următoarele propoziţii:

Un strigăt de bucurie se auzi din ograda bunicului. ...........................................................


Un băiat cântă la nai şi două fete la vioară.................................................................................
Cumpăr o revista și două ziare........................................................................................................
În drum spre școală cumpăr o revistă................................................................................................
O vedeam când mergea la bibliotecă. ...............................................................................................

3.Explicaţi cum s-au format următoarele numerale compuse.


douăzeci:..........................................................................................................................................
şaptesprezece:.....................................................................................................................................
patruzeci şi doi:..................................................................................................................................

4. Alege forma corectă a următoarelor numerale:


ora douăsprezece-ora doisprezece
optusprezece elevi- optsprezece elevi
clasa întâi- clasa întâia
douazeci şi una de caiete - douazeci si unu de caiete
şaizeci de oameni –şasezeci oameni

5. Alcătuiţi propoziţii în care numeralul al patrulea să fie, pe rând:

1.Subiect : ................................................................................................................................
2.Atribut: ..............................................................................................................................
3.Complement: .........................................................................................................................

6.Alcătuiţi două propoziţii în care numeralele să respecte următoarele cerinţe:

- numeral ordinal, simplu, gen masculin, f.s de subiect: ................................................................

-numeral cardinal, simplu, gen masculin, f.s. de atribut: ..................................................................


NUMERALUL
1.Subliniaţi numeralele cardinale din textul de mai
jos, apoi analizaţi-le morfologic şi sintactic.
,,Cocioaba de pe malul stâng al Bistriţei, ...un
ţap şi două capre slabe şi râioase...erau toată averea
Irinucăi”.
.........................................................................................
.........................................................................................
.........................................................................................
.........................................................................................
.........................................................................................
.........................................................................................
.........................................................................................
......................................................
2. Precizează valoarea morfologică a cuvintelor un şi o
din următoarele propoziţii:
Un strigăt de bucurie se auzi din ograda bunicului. .......
Un băiat cântă la nai şi două fete la vioară......................
Cumpăr o revista și două ziare.........................................
În drum spre școală cumpăr o revistă. .............................
O vedeam când mergea la bibliotecă.............................
3.Explicaţi cum s-au format următoarele numerale
compuse.
douăzeci:.......................................................................
şaptesprezece : .............................................................
patruzeci şi doi:............................................................
4. Alege forma corectă a următoarelor numerale:
ora douăsprezece-ora doisprezece
optusprezece elevi- optsprezece elevi
clasa întâi- clasa întâia
douăzeci şi una de caiete - douăzeci şi unu de caiete
şaizeci de oameni - şasezeci oameni
5. Alcătuiţi propoziţii în care numeralul al patrulea
să fie, pe rând:
1.Subiect :
........................................................................................
2. Atribut:
........................................................................................
3. Complement:
........................................................................................
6.Alcătuiţi două propoziţii în care numeralele să
respecte următoarele cerinţe:
- numeral ordinal, simplu, gen masculin, f.s de
subiect: ........................................................................
-numeral cardinal, simplu, gen masculin, f.s. de
atribut: ..................................................................
ŞCOALA GIMNAZIALĂ MIRONEASA, com. Mironeasa, jud. IAŞI
LOCAŢIA: Urşiţa

Numeralele cardinale şi ordinale


Evaluare
Proiect didactic
Clasa a V-a

Prof. Enescu Elena-Larisa


Şcoala Gimnazială Mironeasa - Urşiţa
ŞCOALA GIMNAZIALĂ MIRONEASA, com. Mironeasa, jud. IAŞI
LOCAŢIA: Urşiţa

Data: 19.04.2018
Disciplina de învăţământ: Limba şi literatura română
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Clasa: a V-a
Unitatea de învăţare: IMAGINI DIN COPILĂRIE
Subiectul lecţiei: Numeralele ordinale şi cardinale
Tipul lecţiei: Lecţie de verificare şi evaluare a cunoştinţelor (a doua oră)

OBIECTIV FUNDAMENTAL:
- Verificarea şi evaluarea cunoştinţelor dobândite despre numeralele ordinale şi
cardinale.

Competenţe specifice:

4.1.Utilizarea structurilor sintactice şi morfologice de bază ale limbii române standard pentru
înţelegerea şi exprimarea corectă şi precisă a intenţiilor comunicative;
4.4. Utilizarea deprinderilor dobândite pentru monitorizarea corectitudinii comunicării, prin
raportarea la normă;
4.5. Redactarea unor texte, valorificând gândirea logică şi competenţa lingvistică, în procesul de
învăţare pe tot parcursul vieţii.

Competenţe derivate:
Se urmăreşte ca elevii să fie capabili de :
A. în domeniul cognitiv:
a) recunoaşterea numeralelor ordinale şi cardinale în diferite contexte;
b) cunoaşterea categoriilor gramaticale specifice numeralelor;
c) introducerea în enunţuri diferite a numeralelor în funcţie de cerinţe;
d) utilizarea corectă a numeralului cardinal şi numeralului ordinal,respectând genul;
e)diferenţierea numeralelor un şi o de articolele nehotărâte, în diverse propoziţii;
f) analiza morfologică şi sintactică a numeralelor în diferite enunţuri;

B.în domeniul afectiv:


 participarea cu interes la activitate.

Strategia didactică:

E. Metode si procedee:
 explicaţia,
 conversatia,
 exerciţiul,
 analiza sintactică.
ŞCOALA GIMNAZIALĂ MIRONEASA, com. Mironeasa, jud. IAŞI
LOCAŢIA: Urşiţa

F. Mijloace didactice ∕ de învăţământ:


 Fişele elevilor necesare pentru rezolvarea testului.
 Tabla, creta

G. Forme de organizare a activităţii: activitate independentă,


activitate individuală
activitate frontală.

H. Resurse si managementul timpului:


 Spaţiu de lucru: sala de clasă;
 capacităţi normale de învăţare ale elevilor;
 cunoştinţe anterioare ale elevilor;
 timpul de evaluare: 50 minute.

Modalităti de evaluare:
 scrisă: Evaluare formativă (test docimologic)

Bibliografie:
 Limba şi literatura română, manual pentru clasaa V-a, Geanina Cotoi, Irina Hăilă,
Editura Paralela 45, Bucureşti, 2017;
 Ministerul Educatiei Naţionale, Curriculum oficial – Programa şcolarăpentru
disciplina Limba si literatura română, clasele a V-a –a VIII-a, Bucureşti, 2017;
 Eliza-Mara Trofin (coord.), Gramatică – Fişe de lucru (itemi de evaluare), cl. a V-a,
Editura Paralela 46, Piteşti, 2011.
ŞCOALA GIMNAZIALĂ MIRONEASA, com. Mironeasa, jud. IAŞI
LOCAŢIA: Urşiţa

NR. ETAPELE TI- DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII STRATEGIA DIDACTICĂ EVA


CRT. LECŢIEI MP LUARE
Activitatea profesorului Activitatea Metode şi Mijloac Forma de
elevilor procedee e de înv. organiz.
1. MOMENTUL 3ٰ Profesorul se asigură de conditiile necesare Elevii se Conversaţi Catalog Frontală
ORGANIZATORIC desfăsurării optime a activitătii: asigurarea pregătesc pentru a ul
liniştii, pregătirea materialului didactic. evaluare. Fişele cu
Se notează absenţii. teste
2. ACTUALIZAREA 10ٰ Profesorul anunţă elevii că urmează o Elevii ascultă cu Frontală
CUNOŞTINŢELOR lecție de evaluare a celor două tipuri de atenţie.
ANTERIOARE
numerale studiate. Conținutul ce urmează a
fi verificat a fost anunțat dinainte elevilor.
Înainte de împărţirea testelor, se realizează
cu elevii o scurtă recapitulare a
cunoştinţelor dobândite despre numeral.
Care este definiţia numeralului? Elevii răspund Conversaţi Tabla Individuală Aprecieri
Care sunt cele două tipuri de numeral la întrebările a verbale
învăţate? despre numeral.
Cum se clasifică numeralele, după
structură?
Care sunt categoriile gramaticale ale
numeralului?
Care este structura numeralului ordinal?
În continuare, profesorul notează la tablă
două propoziţii, fiecare conţinând câte un
numeral diferit.Solicită elevilor să
identifice numeraleleşi să recunoască tipul
acestora. Profesorul adreseză în continuare, Răspund la Conversaţi
întrebări despre cele două tipuri de întrebări. a
numeral.
ŞCOALA GIMNAZIALĂ MIRONEASA, com. Mironeasa, jud. IAŞI
LOCAŢIA: Urşiţa

ANUNŢAREA TEMEI Profesorul prezintă în continuare Tabla Frontală


ŞI COMUNICAREA obiectivele pe care le urmăreşte în această
COMPETENŢELOR
DERIVATE lecție. Elevii au de rezolvat pe parcursul
testului mai mulți itemi de tip: obiectivi (cu
alegere duală, de tip adevărat/ fals; cu
alegere multiplă; de tip pereche),
semiobiectiv (itemi cu răspuns scurt, de
completare) și subiectiv (de tip rezolvare
de probleme) (Anexa 1).

4. EVALUAREA 25΄ Împarte elevilor fişele cu testul şi explică Elevii încep Explicaţia Fişele cu Independen Evaluare
PROPRIU-ZISĂ cerinţa fiecărui exerciţiu. rezolvarea Exerciţiul teste tă formativă
Elevii vor avea de rezolvat testul propus pe testului. Analiza
parcursul a 25 de min. sintactică

4. VERIFICAREA 15 Profesorul adună lucrările elevilor pentru a Elevii predau Manual Frontală Observar
EVALUĂRII le evalua. Între timp, elevii vor avea de lucrările. ea
rezolvat ex. 6 din manual, pg 120. Apoi, deschid Analiza Caietele Individuală sistemati
După corectarea testului, rezultatele vor fi caietele şi încep sintactică elevilor că a
trecute într-un tabel (Anexa 2). rezolvarea noii comporta
sarcini. mentului
elevilor
5. TEMA PENTRU Profesorul dictează tema pentru acasă. Elevii îşi Conversaţi Caietele Frontală
ACASĂ Elevii vor avea de rezolvat ca tema pentru notează tema pe a elevilor
acasă ex. 3 şi 7, de la pg 165. caiete.
ŞCOALA GIMNAZIALĂ MIRONEASA, com. Mironeasa, jud. IAŞI
LOCAŢIA: Urşiţa

Nume:............................................... Data: .................


Clasa a V-a

NOTA:_________

TEST DE EVALUARE
Numeralul
1. Citeşte cu atenţie afirmaţiile de mai jos, apoi încercuieşte litera corespunzătoare:
(1 pct.)
a. Categoriile gramaticale ale numeralului sunt: persoană, mod, gen, număr. A – F
b. Numeralul cardinal doi are forme după gen. A – F
c. Numeralele ordinale se formează cu ajutorul articolului hotărât. A – F
d. Numeralul este partea de vorbire care exprimă un număr sau ordinea obiectelor. A – F

2. Ce valoare morfologică are cuvântul O din următoarele enunţuri: (1 pct.)


1.Are o rochie nouă. .........................................................................
2.A câştigat doar o minge şi nu două. .........................................................................
3.O văd zilnic. ..........................................................................
4.El o să meargă la munte în vacanţă. ..........................................................................

3. Încercuieşte litera corespunzătoare răspunsului corect: (1 pct.)


1) Numeralul ordinal din enunţul Al doilea copil mi-a împrumutat o carte. are funcţia
sintactică de:
a. Atribut; b. Predicat; c. Complement.
2) În enunţul: Primul venit e ultimul plecat. există:
a. un numeral ordinal; b. două numerale ordinale; c. un numeral cardinal.
3) În enunţul I-am dat cartea celui de-al doilea băiat numeralul ordinal este la genul:
a. feminin; b. masculin; c. neutru.
4) se scrie şi se pronunţă corect:
a. Al optulea; b. Al optălea c. Al optelea.

4. Subliniază forma corectă: (1 pct.)


a. Etajul al treilea / etajul trei
b. Secolul douăzeci şi unu/ secolul al douăzeci şi unulea

5. Alcătuieşteenunţuriîn care cuvântul,,un’’să fie perând : (1 pct.)


a) numeral : ………………………………………………………………………..
b) articolnehotărât :……………………………………………………………….
ŞCOALA GIMNAZIALĂ MIRONEASA, com. Mironeasa, jud. IAŞI
LOCAŢIA: Urşiţa

6. Alcătuieşteenunţuriîn care numeralul „primul”


săîndeplineascăurmătoarelefuncţiisintactice.

a) atribut ……………………………………………………………………………..

b)subiect: ……………………………………………………………………………….

7. Precizaţi felul numeralelor şi funcţia sintactică a acestora în propoziţiile de mai jos.


(2 pct.)
 Cinci merg la magazin.
 Al doilea elev va merge la concurs.
 Îl zăresc pe al treilea.
 Primului îi ofer cadouri.
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................................

Se acordă 1 punct din oficiu.


ŞCOALA GIMNAZIALĂ MIRONEASA, com. Mironeasa, jud. IAŞI
LOCAŢIA: Urşiţa

BAREM DE CORECTARE
1. a) Fals
b) Adevărat
c) Adevărat
d) Adevărat (4 x 0,25p =1 punct)

2.1. Articol nehotârăt


2. Numeral
3. Pronume
4. Verb
(4x0,25=1 punct)

3.1. a.atribut;
2.b.două numerale ordinale;
3. b.masculin
4. a. Al optulea(4 x 0,25p=1 punct)

4.a. Etajul al treilea


b.Secolul douăzeci şi unu(4 x 0, 50p= 1 punct)

5. a. Am un stilou şi două creioane. – numeral cardinal


b. Un autobuz s-a stricat azi dimineaţă. – articol nehotărât (4 x 0, 50p= 1 punct)

6.a.Primul a sosit la ora şapte.


b.Primul elev din clasă este Andrei (2 x 0, 50p=1 punct)

7. a. cinci = numeral cardinal, simplu, funct. sint. de subiect


b. al doilea = numeral ordinal, simplu, funct. sint. de atribut
d. al treilea=numeral ordinal, simplu, funct. sint. de complement
e.primului= numeral ordinal simplu, funct. sint. de complement.
(5 x 0, 40p= 2 punct)

Se acordă 1 punct din oficiu.


ŞCOALA GIMNAZIALĂ MIRONEASA, com. Mironeasa, jud. IAŞI
LOCAŢIA: Urşiţa

ANEXA 2

TABEL NOMINAL CU REZULTATELE ELEVILOR LA TEST


CLASA V

NR. NUMELE ELEVULUI NOTA


CRT.
1. Sufăru Denisia
2. Molocia Andreea
3. Budăianu Nicoleta
4. Parfeni Raluca
5. Molocia Veronica-Mihaela
6. Turcitu Loredana
7. Cărăuşu Andreea
8. Gavril Andreea
9 Molocea Nicolae
10. Molocia Marius
11. Vlas Florin
13. Muştiuc Alexandra
15. Parfeni Andrei
16. Botan Ionela
17. Molocia Steafania

CLASA A V-A
GRAFICUL 1-1,99 2-2,99 3-3,99 4-4,99 5-5,99 6-6,99 7-7,99 8-8,99 9- MEDIA
NOTELOR 9,99 CLASEI
NUMĂR -
DE ELEVI

TOTAL ELEVI:
ELEVI CARE AU SUSŢINUT TESTUL:
MEDIA CLASEI:
NIVELUL CLASEI:

S-ar putea să vă placă și