Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE ACTIVITATE

Educatoare: prof. URECHE ALINA

Grupa: mare
Tema: “Cand/Cum se intampla?”
Subtema: “A sosit Toamna”
Domeniul de activitate: Om si Societate
Categoria de activitate: Educatie pentru societate
Subiectul: “Natura, prietena mea”
Mijloc de realizare: Lectura dupa imagini
Tipul activitatii: Mixta
Obiective generale:
• Sistematizarea cunostintelor privind factori poluanti (gunoaie, mijloace de
transport, industrie) si a unor masuri de protejare a naturii
• Cunosterea comportamentului adecvat al omului in relatiile sale cu
natura(sa nu rupa ramurile, sa nu calce pe spatiile verzi, sa nu rupa florile
(cele ocrotite) sa nu umble cu surse de foc in natura, sa nu depoziteze
gunoaie in spatiile verzi)
Obiective operationale:
• O1 - Sa precizeze diferite aspecte ale poluarii sau degradarii naturii
• O2 - Sa inteleaga anumite legaturi intre fapte, idei, actiuni de protejarea
naturii
• O3 - Sa exprime verbal mesajul imaginilor, argumentand legaturile ce se
stabilesc intre om si natura

Strategii didactice:
Metode si procedee: observatia, coversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea
Mijoace si materiale didactice: o mocheta a unui oras; doua tablouri, pomi, braduti,
flori, acusoane.
Forma de organizare: frontal-individuala.
Durata: 30’-35’
Bibliografie: 1. “Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”,
editia a-II-a reviziuta si adaugita, Ed. V&Integral, Bucuresti, 2005:
2. “Curriculum pentru invatamantul prescolar”, prezentare si expicitari,
Ed. Didactica Publishing House, Bucuresti, 2009
3. “Educatia ecologica la varsta prescolara”, mic indrumator pentru
educatoare, supliment al revistei Invatamantul Prescolar, 2008

1
SCENARIUL ACTIVITATII

1. 2. Activitatea educatoarei 3.Activitatea 4.Strategii


Evenimente copiilor didactice
instructionale
Moment Aerisesc sala de grupa si asez mobilierul in
organizatoric forma de careu. Pe o masuta este pregatit
materialul didactic.
Asigur intrarea organizata a copiilor in sala
de grupa..

1.Captarea Prezint macheta sub forma de surpriza. Copiii Observatia


atentiei Apoi ii indemn pe copii sa priveasca cu privesc
antentie si sa-mi spuna ce vad pe aceasta macheta si
macheta raspund la
Ce reprezinta? intrebari.
2.Anuntarea Noi astazi vom vorbi despre: ”Natura,
temei si a prietena mea”
obiectivelor Voi trebuie sa stiti sa stiti ce este poluarea, Explicatia
cum poate omul sa protejeze natura, ce Copiii
trebuie sa faca omul atunci cand vede ca asculta.
natura este in pericol, ce trebuie sa faca omul
pentru a infrumuseta mediul inconjurator.

3.Reactuali Le adresez intrebari referitoare la macheta:


zarea - - Ce vedeti in jurul blocurilor, pe spatiile
cunostin- verzi?
telor - Cine a aruncat hartiile si gunoaiele acolo? Prescolarii
- Unde trebuiau puse? raspund.
- Pe cladiri, pe case, pe plante ce vedeti? Conversatia
- De unde provine fumul?
- Ca aerul sa fie curat ce ar trebui sa facem?
- De ce am cere oamenilor sa repare
masinile?
- Cum spunem ca este aerul?
- Ca prieteni ai naturii ce ati putea face?
Si pe macheta noastra sunt hartii si gunoaie
aruncate la fel ca si in oras.
- Ce ar trebui sa facem?
Invit un copil sa vina la macheta si sa adune Copiii aduna
hartiile si gunoaiele si sa le puna la cos. hartiile.
- Ca prieteni ai naturii ce ati mai putea face?
-
- Chem un copil sa planteze flori si alti doi sa Copiii
planteze pomi. planteaza

2
- Retineti: “Bine faci, bine gasesti” flori,copaci,
retin
proverbul.
4.Prezentarea Analiza primului tablou( o padure de brazi Observatia
continutului in flacari):
si - Ce vedeti in aceasta imagine? Copiii
5.Dirijarea - Ce fel de padure este? privesc
invatarii - Unde se afla fetita? tabloul si
- Ce face? raspund la Conversatia
- De ce credeti ca alearga? intrebari.
- Pe cine cheama fetita?
- De ce?
- Cum credeti ca a luat foc padurea?
- De ce trebuie sa protejam padurea?
- La ce folosesc oamenii copacii din padure? Prescolarii
- Hartia si cartile din ce sunt facute? raspund.
- Cine se adaposte in padure?
- Ce ne mai da padurea?(aer curat, miros de
flori, cantec de pasarele)
- Ce putem face ca sa-i dam viata? Conversatia
Le cer copiilor sa planteze niste brazi pe o Copiii
imagine ce reprezinta niste ramasite dintr-o planteaza
padure incendiata. brazi.
Retineti:” Acela este om, care a sadit macar Copiii retin
odata in viata un pom” proverbul.

Analiza celui de-al doilea tablou (o apa


murdara, cu o multime de pesti morti la mal):
- Ce vedeti in aceasta imagine? Observatia
- - Cine se afla pe lac? Copiii
- - Ce observati pe malul apei? privesc si
- - Ce credeti ca s-a intamlat cu raspund.
ei?
- - De ce credeti ca au murit? Conversatia
- - Ce s-ar intamla daca toti pesti
din lacuri si balti ar muri?
- - De ce sunt pestii folositori
pentru oameni?
- - De ce trebuie sa pastram apele
curate?
- - Ce trebuie sa mai protejeze
omul in afara de apa si padure? (aerul si Explicatia
solul)
- - De ce? Copiii
- Noi trebuie sa protejam asculta.

3
natura, deoarece ea este izvor de sanatate.

Asa cum noi avem nevoie de aer curat, de Prescolarii


apa proaspata, de pamant roditor, asa si natura alcatuiec o
6.Obtinerea are nevoie sa fie ingrijita de noi ca sa ne scurta
performantei poata da toate acestea. povestire si
dau titlul.
Explicatia
- Le propun copiilor sa
7.Evaluare alcatuiasca o scurta povestire dupa cele doua
tablouri prezentate si sa-mi spuna titlul
acestei activitati.

Pentru a vedea daca ati retinut ce am Copiii


invatat astazi, o sa va rog sa-mi gasiti rostesc
cuvantul potrivit pentru a completa urmatorul cuvintele
text. lipsa.
Textul cu lacune
Natura este (frumoasa). Noi trebuie sa o
(protejam). De aceea, trebuie sa stim ca nu Problemati-
avem voie sa facem (foc) in padure, sa Zarea
(distrugem) arborii sa lasam (deseuri etc.)
oriunde. Padurea ne da (lemn, racoare, etc)
Copilul nu contribuie la ( distrugerea )
naturii, ci, la refacerea ei, prin mentinerea
(curateniei) si ingrijirea ei.
Trebuie sa respectam (natura) , sa o
( ocrotim), sa avem grija de: (apa), aer, (sol),
8.Incheierea plante si animale.
activitatii Copiii pot fi (prietenii naturii), daca
contribuie la (protejarea) mediului Copiii
inconjurator. primesc
ecusoanele
In incheiere fac aprecieri cu privire la cu drag.
comportamentul copiilor si in timpul Explicatia
activitatii.
Ofer copiilor cate un ecuson pe care scrie
“Prietenul naturii” si le spun ca de astazi toti
cei din grupa pregatitoare B ne vom lua
angajamentul sa protejam natura.

S-ar putea să vă placă și