Sunteți pe pagina 1din 7

Liceul Pedagogic „Carmen Sylva” Timișoara An școlar 2016-2017

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învățământ: Liceul Pedagogic „Carmen Sylva” Timișoara Practicant propunător: Micșa Bianca

Data: 19.05.2017 Profesor învățământ primar: Dancia Daniela

Disciplina de învățământ: Matematică și explorarea mediului Profesor metodist: Cristescu Ionuț

Clasa: Pregătitoare A Coordonator de practică: Costache Adrian

1
Aria curriculară: Matematică și științe

Disciplina de învățământ: Matematică și explorarea mediului

Tema săptămânii: „Jocurile copilăriei”

Tema lecției: „Colectarea și gruparea datelor”

Tipul lecției: Consolidare

Scopul lecției: Preluarea și prelucrarea unor date din tabel

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1. Să citească datele notate într-un tabel

O2. Să completeze un tabel cu datele obținute

O3. Să rezolve probleme pe baza tabelului dat

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee: instructajul, conversația, explicația, exercițiul

Mijloace de învățământ: tabel, caiet de lucru, creion, fișă de lucru, creioane colorate, steluțe

Forma de organizare: frontal, individual

BIBLIOGRAFIE: Matematică și explorarea mediului, Editura Joy, Elena Apopei, Florentina Hahaianu, Valentina Stefan Caradeanu

2
Strategii didactice
Momentele Timp Conținutul științific al lecției
lecției Metode și Mijloace Forma de Evaluare
procedee didactice organizare

1. Moment 2’ Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea Observarea


organizatoric Instructajul Frontal
activităţii. sistematică
Se pregătește materialul didactic.

2. Reactualizarea 5’ Reactualizarea cunoștințelor se va realiza prin Observarea


cunoştinţelor Conversația Frontal
verificarea terminologiei matematice: sistematică
asimilate Individual
anterior - Cum se numesc numerele care se scad? (termeni
ai scăderii)
- Cum se numește rezultatul scăderii? (rest sau
diferență)
- Cum se numesc numerele care se adună?
(termeni ai adunării)
- Cum se numește rezultatul adunării? (sumă sau
total)
- Cine îmi poate da exemple de obiecte din clasă
care au formă de: sferă, cub sau cuboid?

3
Strategii didactice
Momentele Timp Conținutul științific al lecției
lecției Metode și Mijloace Forma de Evaluare
procedee didactice organizare

3. Captarea 5’ Captarea atenției se va realiza printr-un tabel cu Conversația Tabel Frontal Observarea
atenției
jucării. Elevii vor trebui să completeze tabelul, Individual sistematică
grupând datele corespunzător.

4. Anunțarea 1’ Astăzi la matematică vom rezolva împreună Conversația Frontal Observarea


subiectului și a sistematică
câteva exerciții și vom organiza datele în tabel.
obiectivelor

4
Strategii didactice
Momentele Timp Conținutul științific al lecției
lecției Metode și Mijloace Forma de Evaluare
procedee didactice organizare

5. Dirijarea 20’ Vom lucra împreună din caietul de aplicații (anexa Conversația Caiet de Frontal Observarea
învățării 1). Elevii vor deschide caietul la pagina 122. Explicația lucru Individual sistematică
- Pentru prima bulinuță elevii trebuie să observe Exercițiul Creion
tabelul și datele notate în tabel pentru a putea
răspunde la întrebarea problemei: „Câte bucăți de
cretă mov au fost folosite în plus față de creta
portocalie?”
- La următoarea bulinuță, elevii trebuie să aleagă,
folosindu-se de tabelul de la primul exercițiu,
creta care a fost folosită cel mai mult.
- Pentru penultima bulinuță elevii vor trebui să
observe imaginile și să stabilească în care

dintre imagini copiii procedează corect și în care


aceștia au un comportament greșit. Vor alege
copilul atribuindu-i acestuia o bulină verde –
comportament corect sau o bulină roșie –
comportament greșit.
- Ultimul exercițiu solicită copiilor următoarea
rezolvare: trebuie să descopere, observând
tabelele și folosindu-se de cerință, care tabel
corespunde cu notațiile din cerință.

5
Strategii didactice
Momentele Timp Conținutul științific al lecției
lecției Metode și Mijloace Forma de Evaluare
procedee didactice organizare

6. Obținerea 5’ În această etapă a lecției vom încerca să realizăm Conversația Tabel Frontal Observarea
performanței
și să rezolvăm cel puțin o problemă pe baza Explicația sistematică
tabelului folosit la începutul lecției. Exercițiul
Problema se va rezolva la tablă.

7. Asigurarea 10’ Elevii vor primi o fișă de lucru (anexa 2) ce are ca Conversația Fișă de lucru Frontal Observarea
feedback-ului
sarcină organizarea unor date în tabel. Fișa de Explicația Creioane sistematică
lucru o vom lucra împreună urmărind Exercițiul colorate
completarea corectă a acesteia.

6
Strategii didactice
Momentele Timp Conținutul științific al lecției
lecției Metode și Mijloace Forma de Evaluare
procedee didactice organizare

8. Încheierea 2’ Se fac aprecieri generale și individuale asupra Conversația Steluțe Frontal Evaluez oral
activității desfășurării lecției și asupra modului în care au Individual modul de
participat și răspuns elevii la solicitări. desfășurare a
Pentru a-i răsplăti pe elevi, voi da fiecăruia câte o lecției și
steluță. participarea
elevilor

S-ar putea să vă placă și