Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECTIE

Data :

Unitatea Scolara :

Clasa :a - I

Profesor : Tolmaciac Alina

Aria Curriculara :Consiliere si orientare

Disciplina :Dezvotare personală

Unitatea de invatare :Autocunoasterea si dezvoltarea personala

Subiectul lectiei :Autocunoasterea

Tipul lectiei : Analiză- sinteză

Timp :45 minute

Obiectivele lecției

La sfarsitul lectiei elevii vor fii capabili sa :

Q1 sa isi dezvolte abilitati de autocunoastere si intercunoastere


Q2 Sa recunoasca experiente care dezvolta o imagine de sine pozitiva ,respectiv negativa
Q3 optimizarea increderii in sine
Q4 sa aiba o atitudine participativa in dialogul cu clasa si profesorul
Q5 colaborarea cu colegii in vederea solutionarii diverselor sarcini didactice
Strategia didactica :

METODE ȘI PROCEDEE : conversaţia, observația, expunerea, explicaţia, exerciţiul,

problematizarea, ciorchinele,

Resurse procedurale : Exercitiu de spargere a ghetii ,harta inimii,studiul de caz ,converstia


,explicatia , chestionarul ,tema pt acasa
Resurse materiale :Prezentare power point ,fise de lucru ,chestionarul, fisa de evaluare a
activitatii
Forme de organizare : pe echipe ,frontal ,individual si pe grupe
Bibliografie
1. Curriculum national MECC
2. Ghid de implimentare a curriculmului pentru ănvățămînt primar. Chișinău 2018
3. Consiliere școlară /educațională (support de curs )Saranciuc-Gordea Liliana

SCENARIU DIDACTIC
Activitatea Activitatea Strategii
Etapele O Profesorului elevului Didactice Strategii de
activității b evaluare
. autoevaluare
O Metode Mijloace Forme
p
.

EVOCARE

1.Moment Q Se stabileste Elevii se Conversaț Fișe de Frontal Capacitatea de


organizatori 1 prezenta impart in ia lucru și a ordona
c/Pregatirea elevilor prin echipe de individu imagini
clasei Q intermediul cate 2 si se al
corespunzătoar
pentru 5 unui exercitiu prezinta Observați
CD-player e activităților
activitate de spargere a a
ghetii .Intreaga Problemat
5min. activitate este izarea
dirijata de
profesor cu
ajutorul TIC.
Se verifica
existenta
resurselor
materiale.
Realizarea sensului

2.Verificare Verifica modul Elevii Conversaţ „Scrisoare Frontal Capacitatea


a temei in care elevii prezinta ia a de la de a citi și
O si-au facut tema tema ,daca
Ghiozdăne asculta
3min 2 au avut ceva Explicația l” indicațiile din
de pregatit
scrisoare

O Adreseaza Elevii Înțelegerea


3.
3 intrebari frontal raspund si mesajului
si individual dau Explicația Frontal
Anunţarea transmis
temei privitor la informatii in
temele studiate legatura cu
anterior activitatea
Va plac orele de anterioara
consiliere?
Ce a-ati facut
ultima oara in
ora de
consiliere ?
A-ti vrea sa mai
participate si la
alte astfel de
activitati ?

4.Captarea Elevii sunt Auxiliare Scrierea


atentiei atenti la didactice definiției în
O Expunere
/Discutie reguli caietele
4 a Crteă
introductive speciale
colorată
2min.

Frontal
Conversaţ
ia

Capacitatea de
Planșa
a selecta
„Timpul
activitățile ce
liber”
Pe pot fi
grupe desfășurate în
timpul liber

Ciorchinel
e

Capacitatea de
a calcula
timpul
corespunzător
activităților
Fișe de prezentate
lucru

Pe
grupe

Problemat
izarea

REFLECȚIE

5.Anuntare O Elevii Conversaț Planșa-


a 3 primesc ia rebus
continutului Se stabilesc materialele Capacitatea de
si a O cateva reguli de de lucru Exercițiul a completa
Frontal
obiectivelor 4 comunicare chestionarul
și
pentru aceasta
2min. ora dar si pentru individu
Carton
situatiile de al
imprimat
grup . Explicația
□Fiecare parere Panglică
trebuie ascultata Demonstr
□Nimeni nu ația
este intrerupt
Exercițiul
□Toate
intrebarile au
rostul lor
□Nimeni nu
este criticat
□Fiecare are
dreptul sa fie
ascultat
□Nimeni nu
rade de colegul
lui
6.Dirijarea Se anunta titlul Elevii Conversaț Recompen Frontal Aprecieri
invatarii participa in ia se verbale
mod
26min. activ,asculta
profesorul,c
ompleteaza
individual
harta
inimii,sunt
atenti la
prezentarea
conceptului
de imagine
de
sine,privesc
si asculta cu
atentie
materialul
,,Ratusca
cea
urata’’,prim
esc fisele si
indeplinesc
sarcinile de
grup.
Elevii
asculta
ultimul
concept
stima de
sine ,si
completeaza
individual
chestionarul
despre stima
de
sine,fiecare
isi
calculeaza
punctajul
apoi li se
prezinta
interpretarea
daca au o
stima de
sine ridicata
sau scazuta .
EXTINDRE
7.Asigurare Li se cere Elevii dau Conversa „Scrisoare Frontal Capacitatea
a feedback- elevilor sa feedback la ţia a de la de a citi și
ului completeze o activitatea Ghiozdăne asculta
3minute fisa in care vor Explicația
l” indicațiile din
preciza ce le-a
scrisoare
placut in lectie

8.Tema Q Profesorul da Elevii


pentru acasa 5 explicatii primesc fisa
2min. privind tema cu tema pt Conversaț Planșa-
pentru acasa . acasa pt a ia Chestionar
Capacitatea de
Se impart fise continua
Exercițiul a complete
cu tema ,,Eu activitatea Frontal
sunt cineva de chestionarul
și
care…’’Elevii autocunoast individu
sunt rugati sa ere si acasa Carton
al
bifeze fisa sis a imprimat
o aduca pentru Explicația
urmatoarea ora. Panglică
Demonstr
ația

Exercițiul
ANEXĂ
Exercitiu de spargere a ghetii:
Activitate de intercunoastere: se formează grupe de câte doi, fiecare îi pune celuilalt
întrebări pentru a-l cunoaşte, după aceea trebuie să prezinte colegul la celelalte grupuri formate;
Observaţii: copii nu au voie să se jignească;

Stabilirea regulilor de comunicare pentru aceasta ora dar si pentru situatiile de grup .
□Fiecare parere trebuie ascultata
□Nimeni nu este intrerupt
□Toate intrebarile au rostul lor
□Nimeni nu este criticat
□Fiecare are dreptul sa fie ascultat

□Nimeni nu rade de colegul lui


Cuvintele cheie :autocunoasterea,imaginea de sine si stima de sine
 Autocunoasterea – procesul de explorare si structurare a propriilor caracteristici (abilitati,
emotii, motivatie, atitudini, credinte, mecanisme de aparare si adaptare) in urma caruia
rezulta imaginea de sine a persoanei.
Activitate individuala completarea hartii inimii ,exercitiu de autocunoastere.
Harta inimii

A B

1 1
. .
2 2
. .
3 3

4 4

1 1
. .
2 2
. .
3 3

4 4

Nume:

Cerinţa: completează spaţiile inimii astfel:

A- cel puţin 3 calităţi personale care iţi plac cel mai mult;
B- cel puţin 3 lucruri din viaţa ta pe care ţi-ar plăcea să le schimbi;
C- cel puţin 3 lucruri pe care le faci bine;
D- cel puţin 3 cuvinte care ţi-ar plăcea să se spună despre tine;
Imaginea de sine – este modul in care o persoana isi percepe propriile caracteristici fizice,
cognitive, emotionale, sociale si spirituale.
 este o reprezentare mentala a propriei persoane;
 nu reflecta intotdeauna realitatea (subevaluare/supraevaluare);
 se dezvolta pe parcursul vietii din experientele pe care le are copilul, aprecierile si
reactia/atitudinile persoanelor semnificative fiind esentiale; (procesul de formare a identitatii
copilului)

Activitate de grup

 Studiu de caz
 Se prezinta materialul in power point ,,Ratusca cea Urata’’
 se dau fisele ,se impart elevii pe grupe
,, Pe un taram indepartat traia o mama rata. Ea avea 5 oua si astepta cu nerabdare ziua
cand aveau sa iasa puisorii. Intr-o zi, pe cand clocea linistita ouale, a vazut rostogolindu-se
spre ea un alt ou. Era putin mai mare decat celelalte. Ce se intamplase? “Mm, bine!” s-a
gandit ea. “Inca un copil inseamna mai multa bucurie in casa!” L-a asezat si pe acela in
cuibar si a continuat sa le cloceasca.
Intr-o zi frumoasa de primavara au inceput sa iasa puii din oua: toti erau pufosi si aurii,
numai unul era mare, urat si cenusiu.Mama rata l-a iubit la fel ca pe ceilalti; ratustele insa il
necajeau, radeau de el, il aratau cu degetul de parca ar fi fost o sperietoare. Ratusca cea Urata
, caci asa ii spuneau, se intrista si nu mai manca, nu se mai juca cu ceilalti; statea retrasa si
ofta.
Intr-o buna zi, mama rata suparata de suferinta Ratustei , a luat-o de aripa si au plutit
impreuna la marginea lacului. De ele s-au apropiat zambind niste lebede. “Ce frumoase sunt!
De-as putea si eu sa fiu ca ele!” a suspinat trista Ratusca cea Urata.
Mama rata le-a privit mirata intai pe lebedele care se apropiau gratioase, apoi pe fiica ei,
Ratusca cea Urata. Intr-o clipa a inteles.
“Uita-te in oglinda apei!”, a indemnat-o Mama Rata. Si fiica ei a ascultat-o. Din apa o
privea o lebada frumoasa, cu pene albe ca neaua.
Toti puii de lebada sunt gri si urati.
Analiza
 1.Ce gandea si ce simtea fata de sine Ratusca cea Urata?
 2.Cum ajunsese la aceasta parere?
 3.Cum se simtea alaturi de fratii ei?
 4.Ce a ajutat-o sa vada realitatea?
 5.Cum credeti ca s-ar evalua acum Ratusca cea Urata?
 6.Formulati un mesaj referitor la aceasta povestire.
Grupa 1 rezolva sarcinile individual,Grupa 2 rezolva sarcinile in grup ,Grupa 3 deseneaza pe
coli A4 ce au inteles ei ca reprezinta imaginea de sine .

 Stima de sine se refera la modul in care ne consideram ca persoane in raport cu propriile


asteptari si cu ceilalti;
 -Stima de sine pozitiva este sentimentul de autoapreciere si incredere in fortele proprii;
Modul în care ne evaluam pe noi însine
Cat de “buni” ne consideram în comparatie cu:
Propriile asteptari
Asteptarile celorlalţi
Este dimensiunea evaluativa si afectiva a imaginii de sine
Este determinata, cel putin în aceasta etapa , preponderent de mesajele venite din exterior
Se completeaza chestionarul pentru stima de sine .
Stima de sine

Instructaj

Alege unul dintre raspunsurile la intrebarile |afirmatiile de mai jos .Incearca sa fii cat mai
obiectiv .Marcheaza raspunsul cu un X .

1.Accept cu usurinta aprecierile si De accord Partial de accord Dezacord


rugamintile celorlalti fara sa ma
jenez
2. Intru usor in contact cu alte
persoane
3. Chiar daca imi exprim
dezacordul fata de spusele
cuiva,acest lucru nu-mi afecteaza
respectul pentru acea persoana .
4.Nu incerc sa –I fac pe altii sa se
simta vinovati .
5.Nu am nevoie sa le demonstrez
altora ca sunt mai bun ca ei .
6.Ma bucura succesul altora .
7.Nu ma simt inferior in
comparative cu altii.
8.Intr-o relatie ma centrez pe
punctele tari ale acelei persoane ,nu
pe slabiciunile ei.
9. Consider ca o persoana este bine
intentionata pana cand se dovedeste
contrariul .
10.Rar se intampla ca unele actiuni
anterioare sa ma faca sa ma simt
vinovat.
11.Lupt pentru ideile si punctele
mele de vedere.
12.Ma consider o persoana onesta .
13.Nu ma simt jignit atunci cand
altii au idei si puncte de vedere
diferite de ale mele .
14.De cele mai multe ori
problemele reprezinta o provocare
pentru mine .
15.Nu caut sa profit de pe urma
altora.
16.Uneori fac pe martirul.
17.Uneori imi place sa fiu singur .
18.Nu ii dau pe altii la o parte .
19.Indraznesc sa imi admit greselile
.
20.Am incredere in mine si in
judecata mea .
21.Uneori ma tem de viitor .
22.Nu ma supar din orice .
23.Nu reactionez inadecvat atunci
cand sunt invins sau dezamagit.
24.Sunt o persoana bine organizata
(din punct de vedere interior ).Cand
am decis sa imi schimb un anumit
obicei ,reusesc sa fac acest lucru .
25.Sunt uneori invidios.
26.Uneori sunt gelos .
27.Uneori ma simt plictisit.
28.Nu-mi este teama sa –mi
dezvalui cele mai profunde
sentimente .
29.Nu-I blamez pe altii pentru
problemele mele .
30.Mi se pare usor sa-I apreciez si
sa-I multumesc pe ceilalti .

Aduna X-urile din fiecare coloana si scrie totalul dedesupt .

Pentru coloana 1 punctele se inmultesc cu 3 si se adauga X-urile de pe coloana 2 .Punctele de pe


c/oloana 3 nu conteaza .Se face totalul .
Peste 70 de puncte indica o stima de sine ridicata ,insemnand ca te simti bine cu tine insuti si cu
ceilalti .

/Daca ai mult sub 70 de puncte ,acesta indica o stima de sine scazuta.

Considera acest exercitiu o provocare incitanta pentru

Feedbackul de sfarsit consta in completarea acestui chestionar

S-ar putea să vă placă și