Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECTIE

LICEUL DE ARTA : “DIMITRIE CUCLIN” CLASA : a IX-a D

OBIECTUL : EURITMIE DATA :

TEMA : VORBIRE SCENICA

SUBIECTUL : DIFTONGII “OA”-“EA” SI SUNETELE “Ni” , “Li”, “Ri”

TIPUL ACTIVITATII : MIXTA

MIJLOC DE REALIZARE : EXERCITII DE DICTIE

DURATA : 50 min

PROFESOR : ELENA CARMINA VLAD

OBIECTIVE DE REFERINTA

 Dezvoltarea libertatii in exprimare, a constientizarii aparatului respirator, pentru obtinerea unei


respiratii costo-diafragmatice corecte ;
 Eliminarea constienta a defectelor de dictie ;

OBIECTIVE OPERATIONALE

Cognitive : La sfarsitul activitatii didactice, elevii vor fi capabili :

 Sa-si constientizeze respiratia costo-diafragmatica ;


 Sa-si corecteze defectele, obtinand o dictie scenica desavarsita;
1
PROIECT DE LECTIE
Afective : Elevii vor participa cu interes si cooperare la activitatea desfasurata .

STRATEGIA DIDACTICA

A. Metode si procedee : conversatia, explicatia, exercitiul, jocul didactic, repetitia, aprecierea verbala .
B. Mijloace si materiale didactice : casetofon / CD audio ; suport text ;
C. Forme de organizare : individual, in grup, frontal

BIBLIOGRAFIE

 “ Cuvinte despre cuvant “ – Vleria Covatariu ,ed. Mures, Targu Mures, 1996 .
 “ Corijarea limbajului “ – Natanael Dobra , ed. Tineret, Bucuresti, 2005 .

OB ETAPELE ACTIVITATEA STRATEGIA


OP. LECTIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ELEVILOR DIDACTICA
Dialog
MOMENT Se face prezenta elevilor ; Elevii raspund la prezenta si se
1. ORGANIZATORIC Pregatirea clasei pentru activitate ; pregatesc de lectie . Individual
(1 minut )

2
PROIECT DE LECTIE
Ex. de incalzire vocala si faciala; inspiram-
expiram costo-diafragmatic; rostire cuvinte Elevii se incalzesc vocal si facial ;
fara sunete pe (incordare pe X, -relaxare pe In grup
VERIFICAREA U); poezia : “ Toamna “ de G. Cosbuc .
Cunostinte Texte studiate pentru pentru consoanele
2. asimilate anterior “P” , “B”, si “S”,”N”, cu vocale inaintea Isi scot textele pentru consoanele Conversatia
( 13 minute ) consoanelor : ip, ep, ap, @p, Ip, op,up / Na, propuse si incep sa repete
Ne, Ni, No, Nu, Na, Ni… / An, En, In, On, exercitiile date .
Un, An, In ….. “ N-accept acest proiect…” ;
“Am tras pen as un sos soios si gros… “ Repetitia
ZO-NO-RO-NO-BO-NO / IA-ZA-ZO-NA-
BA-ZO ….
“ Calitati si defecte “
CAPTAREA Elevii se gandesc individual
3. ATENTIEI Fiecare elev va spune ce calitati si defecte pentru a raspunde cat mai précis . Dialog
(10 minute ) crede ca are , pentru ca apoi sa-si dea seama
daca a raspuns corect sau nu, dupa Frontal
executarea lectiei noi .

ANUNTAREA Exercitii pentru corectarea diftongurilor Explicatia


4. LECTIEI NOI “OA”, “EA” si a grupurilor : “Ni”,“Li”, Isi noteaza in caiete ceea ce vor
(1 minut ) “Ri” si jocul “Masina de scris “ . lucra . Individual
Prezint competentele generale si specifice

3
PROIECT DE LECTIE
Impart fiecarui elev texte ce contin exercitii
DESFASURAREA pentru diftongii :“OA” - “EA” si pentru Exercitiul
5. LECTIEI grupurile “Ni” , “Li”, “Ri” si se realizeaza Elevii urmaresc pe text si citesc
(20 minute ) citirea acestora in cor, dupa care, individual. conform indicatiilor date, Frontal
Se insista pe o pronuntie clara, exagerata, aceentuand consoanele studiate .
Text suport ! corecta, pentru a forma o dictie scenica Repetitia
expresiva .
“Masina de scris “ : fiecarui elev ii e
atribuit cate o litera, pana la terminarea
alfabetului; se va alege o fraza, care va fi
“spusa” prin batai din palme de catre elevii
ce detin literele respective .

Repetarea textelor de dictie studiate pana Isi noteaza in caiete . Frontal


acum si realizarea zilnica a exercitiilor de Pun intrebari referitoare la cele
TEMA PENTRU tehnica vocala . lucrate astazi sau la tema pentru
6. ACASA Citirea unui text pe vocale ; si poezia acasa . Explicatia
(2 minute ) “Toamna” de Cosbuc - intai normal, apoi pe
vocale si revenirea ,in final, la citirea
normala .

Se recapituleaza momentele importante ale Eleviii participa la recapitularea Conversatia


EVALUAREA lectiei, prezentand importanta celor predate momentelor importante si a Aprecierea
7. ACTIVITATII scopurilor si competentelor celor verbala
(3 minute ) Notare si discutii cu elevi, referitor la studiate in cadrul activitatii de azi.
defectele fiecaruia de dictie .

S-ar putea să vă placă și