Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL ȘI PRELUNGIT “MISH-MASH”, ORAȘUL BĂICOI


DATA: 13.09.2019

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădinița cu Program Normal si Prelungit “Mish-Mash”, Orașul Băicoi

GRUPA: Grupa mijlocie

PRACTICANT: Calen Ramona-Georgiana

TEMA ANUALĂ: ,,Când,cum și de ce se întâmplă?’’

TEMA PROIECTULUI: ,,De vorbă cu Zâna Toamnă”

TEMA ZILEI: „Toamna cea bogată’’

TIPUL ACTIVITATII: Activitate integrate

FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal şi individual


LOC DE DESFĂŞURARE: sala de grupă
Competență generală Competență specifică

Receptarea de mesaje orale în contexte de Manifestarea curiozității şi interesului pentru


comunicare cunoscute experimentarea și învăţarea de lucruri noi

Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de Respectarea regulilor de exprimare corectă în diferite
comunicare contexet de comunicare
Exersarea și extinderea progresivă a vocabularului

Manifestarea curiozității, a interesului și a Manifestarea curiozității şi interesului pentru


inițiativei în învățare experimentarea și învăţarea de lucruri noi
Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în Realizarea sarcinilor de lucru cu consecvență
activități)

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
Scopul activităţii
Formarea şi dezvoltarea unei exprimări orale corecte,dezvoltarea capacitatii de memorizare și reproducere orală și expresivă, educarea
atenţiei voluntare prin exersarea capacităţii de concentrare asupra activităţii, stimularea interesului pentru tehnicile de lucru necesare realizării
unei teme artistice, precum şi consolidarea deprinderii de a folosi elemente de limbaj plastic prin exersarea deprinderilor tehnice specifice
picturii.
Consolidarea şi aplicarea cunoştinţelor şi deprinderilor însuşite în legătură cu diferite aspecte ale anotimpului toamna
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a). Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, observația, conversaţia, aprecierea verbală.
b). Mijloace de învăţământ: carioca, fişe de lucru, planșe cu anotimpul de toamnă, CD pentru cântecul “Bate vântul frunzele”
c). Forme de organizare: frontal, individual, pe grupuri.

BIBLIOGRAFIE:

„Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3 -6/7 ani)”


“Curriculum pentru educația timpurie 2019”
ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

Întâlnirea de dimineaţă: începe cu salutul, realizându-se prin intermediul versurilor:


“Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit!
În cerc să ne adunăm
Frumos să ne salutăm.”
: se face prezența
Noutatea zilei: „Scrisoarea Zânei”

Rutine: „Calendarul naturii” (Ce zi este astăzi? Dacă astăzi este vineri, ieri a fost ....

Dacă astăzi este vineri, mâine va fi .....

În ce anotimp ne aflăm?

Care sunt lunile de toamnă?

Am prezentat mai multe planșe cu muncile și fructele specifice toamnei şi am cerut copiilor să analizeze şi să spună de ce le place anotimpul
toamna.

De ce ne place toamna?
Ce se întâmplă cu natura toamna?
Ce se întâmplă cu păsările, insectele în anotimpul
toamna?
Cum protejăm animalele toamna?
Cum protejăm noi, copiii păsările şi ce pregătim pentru ele în acest anotimp?

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE

DȘ: Cosul cu fructe – observare

DEC: Fructe parfumate, frumos colorate - activitate artistico-plastica

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

 O1 - Să recunoască și să denumească caracteristicile fructelor și legumelor (formă, culoare);


 - Să identifice fructele care cresc în pomi și vii;
 - Să identifice gustul fructelor gustate ( măr,strugure, pară) gustul dulce/acrișor

 O2 - Să traseze linii drepte şi oblice trecând cu carioca peste liniile punctate;


 O3 - Să traseze semne grafice, relativ corect, în ceea ce priveşte spaţierea, direcţia de la stânga spre dreapta;
 O4 - Să deseneze fructele care le plac cel mai mult
 O5 - Să rezolve cerinţele fișei de lucru cu ajutorul materialelor puse la dispoziție(creioanele colorate)

 O6 - Să ghicească fructe dupa gust, fara vaz; - Să cunoasca importanta consumării fructelor;
CENTRE DE ACTIVITATE

Biblioteca: "Codita fructelor "

Copii unesc punctele și să realizeze codița mărului (linia oblică).

Metode si procedee: explicatia, conversatia (poti sa le pui intrebari despre fructele din imagini ce culoare, forma au etc), munca individuala

Materiale: fisa de lucru, carioca

Forme de evaluare: continuă, prin observarea acţiunilor copiilor

Arta:" Fructe parfumate, frumos colorate "

Sarcina de lucru: Copiii au la dispozitie creioane colorate pentru a desena diversele fructe ale toamnei.

Metode si procedee: explicatia, conversatia (Ce culoare are fructul respectiv? Ce formă are?)

Materiale: fisa de lucru, carioca/creioane colorate

Forme de organizare: pe grupuri, individual

Forme de evaluare: continuă, prin observarea acţiunilor copiilor


JOC SENZORIAL : “Ghicește ce ai gustat!”

Sarcina de lucru: pe rând o să leg câte un copil la ochi cu ajutorul unei eșarfe și îi voi da să guste un fruct tăiat ( măr, pară, strugure) , așezat pe o
farfurie. Aceștia va trebui să ghicească ce fruct au gustat și acest joc se va repeta cu 5-6 copii legați la ochi, după care voi servi fiecare copil în
parte fără ca ei să mai fie legați la ochi.

Metode si procedee: explicatia, conversatia (Ce gust are ? Este dulce/acrișor?)

Materiale: fructele tăiate (măr, strugure, pară)

Forme de evaluare: continuă, prin observarea acţiunilor copiilor

În cadrul acestei activități se poate completa și mapa individuală a copiilor de aceea am elaborat “Coșul fructelor de toamnă” în care copii au
observat fructele și la adresarea întrebării mele “Ce fructe au consumat în ziua anterioară?” se declanșează jocul nostru didactic.
SCENARIUL ZILEI

Întâlnirea de dimineaţă începe cu salutul, realizându-se prin intermediul versurilor:


“Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit!
În cerc să ne adunăm
Frumos să ne salutăm.”
Salutul: La semnalul dat, copiii se adună în cerc cu educatoarea pentru a se saluta: „Bună dimineaţa, fructelor! Bine aţi venit la grădiniţă! Astăzi
veţi fi fructele anotimpului de toamnă. De aceea am ți o surpriză pentru voi. Sunteți curioți să vă spun despre ce este vorba? Tema noastră de
astăzi se numeşte ,,Bogăţiile Toamnei”.
Fiecare copil salută strângând mâna copilului de lângă el. Ultimul copil va saluta educatoarea, care la rândul ei va saluta copiii: ,,Bună
dimineaţa, fructelor!”.

Se face prezenţa: „Fructele sunt astăzi la grădiniţă?” Se va stabili împreună cu copiii ziua săptămânii şi anotimpul, aspectele vremii din acea
dimineaţă.

Noutatea zilei:
Voi prezenta copiilor un coș lăsat de la Zâna Toamnă în care se află materialele ce vor fi folosite la activitate. Le explic obictivele si sarcinile de
lucru. Voi intui împreună cu copiii materialele.

“Pentru că sunteţi fructe, astăzi vom realiza o fișă de lucru prin metoda ,, unirea punctelor pentru descoperirea imaginii” şi metoda „recunoașterii
culorii corecte pentru fiecare fruct din fișă” cu ajutorul materialelor de la centrul știinţă şi artă vom realiza si descoperi fructele de toamnă,
după care vom învăța să le desenăm corect și fără a depăși spațiile.
CENTRE DESCHISE:
La centrul BIBLIOTECĂ: Codita mărului -Copii unesc punctele și să realizeze codița mărului (linia oblică) pentru a descoperi imaginea
La centrul ARTĂ: copii vor avea pe măsuțe materialele necasare desfășurării activității (creioane colorate, fișele de lucru) pentru a colora
fructele lor preferate.

Copiii îşi vor alege centrul de interes şi vor încerca să ducă la bun sfârşit sarcinile pe care le au de îndeplinit. După terminarea activităţii pe
centre, copiii vor face curat la locul de joacă.

Tranziţie: copiii se vor grupa pentru activităţile pe domenii experienţiale. Cu ajutorul unor cartonașe/margele colorate ( rosu-pentru bibliotecă,
albastru-pentru artă, verde-pentru jocul senzorial) pe care ei le aleg dintr-un bol, ne îndreptăm către centrul ales.
Nr. Etapele Conţinutul ştiinţific
Crt. activităţii Strategii didactice
Resurse Resurse Forme de
procedurale materiale organizare
1. Moment - pregătirea materialelor pentru buna desfăşurare a activităţii;
organizatoric - intrarea copiilor în sala de grupă.
- salutul, prezența
INTALNIREA DE DIMINEATA. Scurt moment de captare a Frontal
Captarea atenției și motivare pentru activitatea ce va urma. Găsirea
2. atenţiei coșului cu fructe și scrisoarea la intrare în sala de clasă de la Conversatia
Zâna Toamnă. Pentru că vara a trecut, m-am gândit că voi m-ați Surpriza
așteptat cu nerăbdare și tocmai de aceea v-am trimis ceva.
Vântul mi-a povestit câte lucruri interesante știți voi despre
fructele toamnei așa că m-am hotărât să vă învăț cât mai multe
lucruri. Eu știu că sunteți tare hărnicuți și lucrați foarte frumos
de aceea aș dori să iau cu mine câteva amintiri, lucruri pe care
le-ați realizat cu drgoste ți pricepere pentru cănd v-a sosi
momentul plecării mele.
M-am gândit ca astăzi să ajutăm toamna să-și adune toate
bogățiile pentru a le avea pe tot parcursul iernii.

3. Anunţarea Vor fi anunţate centrele pe care vor lucra şi anume:


temelor şi a Incep cu o conversație pe baza de imagini despre toamnă, Explicatia
obiectivelor elemente de limbaj si le prezint: Frontal
centrul BIBLIOTECĂ: Codita mărului -Copii unesc punctele și să Conversatia
realizeze codița mărului (linia oblică) pentru a descoperi imaginea.
centrul ARTĂ: copii vor avea pe măsuțe materialele necasare
desfășurării activității (creioane colorate, fișele de lucru) pentru a
colora fructele lor preferate.

JOC SENZORIAL :pe rând o să leg câte un copil la ochi cu


ajutorul unei eșarfe și îi voi da să guste un fruct tăiat ( măr, pară,
strugure) , așezat pe o farfurie. Aceștia va trebui să ghicească ce
fruct au gustat și acest joc se va repeta cu 5-6 copii

4. Dirijarea Astăzi, copii, ne pregătim să strângem „Bogățiile toamnei” Observatia Frontal


învățării Astăzi vom vorbi despre toamna, despre fructele pe care ni le Explicatia Individual
aduce si vom descoperi impreuna care sunt acestea cu ajutorul Invatarea prin
planșelor cu imagini de toamnă,muncile specific și fructele descoperire
toamnei.
Dirijarea învățarii se realizează prin asezarea fructelor pe care le-
au descoperit ei la intalnire, intr-un cos. In timp ce le așez fac
recunoașterea si denumirea lor cu ajutorul intrebărilor:
Ce culoare are mărul/ pruna/ strugurele/ para?
Ce formă au fructele ?Se face alegerea a două fructe pentru a le Exercitiul Pe grupe
observa în amănunt. De ex marul si strugurele. Cu ajutorul Lucru pe grupe
întrebărilor o să observăm în amănunt despre ce este vorba.
Ce ai în mână?
Cum se numește?
Ce formă are?
Ce culoare?
(O să tai un măr în două pentru a observa ei ca acesta are semințe
în interior și are o culoare diferită față de cea de la exterior )
Se face gustarea fructelor tăiate (măr, strugure, pară) pentru ca ei
să își dea seama că gustul diferă, fie este dulce fie acrișor. Dupa
observarea fructelor, copiii se vor ridica din semicerc și vor lua
parte la o tranziție cu ajutorul cartonașelor colorate și se vor așeza
la centrul dorit de fiecare.
Copiii îşi aleg centrul unde doresc să lucreze în funcție de ce
cartonaș extrag din bol.
-Copiii de la centrul de bibliotecă vor uni punctele și vor realiza
codița mărului (linia oblică) pentru a descoperi imaginea.

-Copiii de la centrul de artă vor avea de realizat o fișă de lucru și


vor desena fructele lor preferate

5. Evaluare Se realizeaza cu ajutorul metodei interviului: Aprecierea verbală Frontal


Se realizează cu ajutorul unui microfon de jucarie cu care iau
interviul copiilor pentru a descoperi ce au înteles ei pe parcursul Conversatia Individual
orei susținute.
Ce fructe de toamnă ai învățat astăzi?
Ce culoare are mărul? Cum este el la interior, dar la exterior?
Fructele pe care le-ai învățat astăzi au forme diferite sau toate au
aceeași formă?

6. Încheierea Voi încheia activitatea cu discuții libere despre ceea ce s-a Conversatia
activităţii întâmplat pe tot parcursul zilei și îi voi recompensa pe copii cu
stimulente.

S-ar putea să vă placă și