Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

Data: 13.10.2009
Clasa: I
Şcoala cu cls. I-VIII – Garvăn
Propunător: Bădescu Janina
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Elemente pregătitoare pentru înţelegerea conceptului de
număr natural
Subiectul lecţiei: Compararea numărului de elemente a două mulţimi
Tipul lecţiei: de transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
2.2 – să recunoască forme plane, să sorteze şi să clasifice obiecte date sau desene,
după criterii diverse;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
A. Cognitive:
O1 – să formeze mulţimi de elemente după criterii date;
O2– să identifice mulţimile care au “mai multe”, “mai puţine” sau “tot atâtea”
elemente;
O3 – să realizeze corespondenţa între elementele unor mulţimi.
B. Afective:
OA1 - să participe afectiv la desfăşurarea lecţiei;
OA2 - să manifeste interes pentru lecţie;
C. Psiho-motorii:
Opm1 – să formeze mulţimi cu ajutorul fructelor sau al jetoanelor primite.

Resurse:
1. Metodologice:
a) strategie didactică: dirijată, inductivă;
b) metode şi procedee: conversaţia, explicaţia,exerciţiul, demonstraţia,
problematizarea, munca cu manualul, ciorchinele
c) forme de organizare: frontală, în perechi, individuală
d) mijloace didactice: fructe de toamnă, jetoane, planşe didactice, fişe de lucru
e) instrumente de evaluare: observaţia sistematică, proba orală, temă de lucru în clasă
2. Temporale: 45 min.
3. Umane: 6 elevi
4. Bibliografice:
 Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru clasele I şi a II-a, Bucureşti,
2004;
 Mihaela Singer, Matematică. Manual pentru clasa I, Bucureşti, Ed. Sigma,
2007;
 Dumitru Săvulescu, Metodica predării matematicii în ciclul primar, Craiova,
Ed. “Gheorghe Alexandru”, 2006;
 Viorica şi Dumitru Pârâială, Teodora Tanasă, Activităţi în completarea
programului din ciclul primar, Editura Euristica Iaşi, 2004.
Secvenţele Conţinuturi instructive educative Strategii didactice
Timp
instruirii Activitatea învăţătorului Activitatea elevilor
1. Moment Asigur condiţiile organizatorice şi Pregătesc cărţile, caietele, conversaţia
organizatoric 2' psihologice necesare pentru desfăşurarea instrumentele de scris.
eficientă a lecţiei.

2. Verificarea Verific tema cantitativ şi calitativ, făcând conversaţia,


temei 3' aprecieri verbale asupra modului de scriere, explicaţia
corectitudinii şi calităţii temei.

3. Captarea 5' Citesc scrisoarea pe care Toamna, a treia Ascultă atenţi ceea ce le scrisoare
atenţiei fiică a anului, le-a lăsat-o boboceilor. transmite Toamna.
Îi ajut să identifice autorul scrisorii. coşuleţe cu fructe de
Voi purta discuţii despre acest anotimp şi Identifică bogăţiile toamnei. toamnă
mai ales despre bogăţiile pe care el ni le Recită poezia „Toamna” – de
aduce. D. Botez. conversaţia

4. Anunţarea
subiectului 2' Anunţ titlul lecţiei şi apoi enunţ, accesibil, Ascultă ceea ce li se comunică. explicaţia
lecţiei şi a obiectivele.
obiectivelor

5. Dirijarea 25' Propun elevilor următoarele sarcini de Rezolvă sarcinile de lucru. exerciţiul
învăţării lucru:
- Exerciţii – joc de formarea Grupează obiectele de pe
unor mulţimi cu ajutorul fructelor bancă, formând mulţimi.
primite, după anumite criterii;
- Efectuarea unor exerciţii din metoda: „ciorchinele”
manualul de matematică (pag. 12);
- Exerciţii – joc de formare a
mulţimilor cu ajutorul jetoanelor;
- „Ciorchinele” – fructe şi
legume de toamnă;

6. Obţinerea munca independentă


performanţei 5' Distribui fişe de lucru şi explic sarcina. Completează fişele de lucru.
Verific şi analizez modul de lucru.

7. Aprecieri şi 3' Fac aprecieri generale şi individuale privind conversaţia


concluzii participarea elevilor la această lecţie.
Anexa 2
CHIPUL CIFRELOR
Alexandru Şahighian

Parcă e un băţ
Şugubăţ.
Poartă chipiul tras,
Cu cozorocul pe nas. 1

Se-ndoaie uşor
Pe picior,
Gâtul, vezi, e cam aşa
Cum îl are lebăda. 2

EL a fost un ineluş
Pe deget învârtecuş.
Meşterul l-a rupt în două
Să-i dea folosinţă nouă. 3

CUBUL

1. Descrie numărul de elemente ! Fişa 4

2. Compară numărul dat cu numărul 2! Fişa 5

3. Asociază numărul de elemente cu cifra corespunzătoare ! Fişa 6

4. Analizează compunerea numărului 3! Fişa 7

5. Aplică descompunerea numărului 3! Fişa 8

6. Argumentează cum arată cifra 3 în ghicitoarea auzită!


FISA 3
1. Completeaza corespunzator rubricile goale;

1 3

2. Compara multimile:

1 3
2 3
3 3

Cubul

1. Câte elemente sunt?

2. Compara multimile:
3 1
2 0
3 3
3. Asociază numărul potrivit la mulţimea potrivită!

4. Analizează compunerea numărului 3!

5. Care sunt vecinii?

6. Cum era descrisă cifra 3 în ghicitoarea spusă anterior?


Cadranele

1. Completează şirul: 2. Continuă şirul:

0 __ 2 __ 0‫٭‬1‫٭‬0‫٭‬3‫٭‬2‫٭‬1‫٭‬

3 __ 1 __

3. Piramida: 4. Joc – labirint:

S-ar putea să vă placă și

  • Activitati de Dezvoltare Persoanla
    Activitati de Dezvoltare Persoanla
    Document2 pagini
    Activitati de Dezvoltare Persoanla
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • PT Proiect DP
    PT Proiect DP
    Document14 pagini
    PT Proiect DP
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • REPTILE
    REPTILE
    Document35 pagini
    REPTILE
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • Teorie Romana
    Teorie Romana
    Document21 pagini
    Teorie Romana
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • PT Proiect DP
    PT Proiect DP
    Document14 pagini
    PT Proiect DP
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • Teorie Romana
    Teorie Romana
    Document21 pagini
    Teorie Romana
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • REPTILE
    REPTILE
    Document35 pagini
    REPTILE
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • Pași În Crearea Unui Site Web
    Pași În Crearea Unui Site Web
    Document4 pagini
    Pași În Crearea Unui Site Web
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • China - Proiect-Geografie
    China - Proiect-Geografie
    Document24 pagini
    China - Proiect-Geografie
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • COMPOZITIA CHIMICă A MATERIEI
    COMPOZITIA CHIMICă A MATERIEI
    Document1 pagină
    COMPOZITIA CHIMICă A MATERIEI
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • Terapia Cognititv Comportamentală
    Terapia Cognititv Comportamentală
    Document2 pagini
    Terapia Cognititv Comportamentală
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • Cicluldeviataaluneiplante
    Cicluldeviataaluneiplante
    Document16 pagini
    Cicluldeviataaluneiplante
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • REGULAMENT Fotbal
    REGULAMENT Fotbal
    Document2 pagini
    REGULAMENT Fotbal
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • REGULAMENT Fotbal
    REGULAMENT Fotbal
    Document2 pagini
    REGULAMENT Fotbal
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • Poluare Stiinte
    Poluare Stiinte
    Document11 pagini
    Poluare Stiinte
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • Pași În Crearea Unui Site Web
    Pași În Crearea Unui Site Web
    Document4 pagini
    Pași În Crearea Unui Site Web
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • Poluarea Mediului
    Poluarea Mediului
    Document11 pagini
    Poluarea Mediului
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • Poluarea Mediului
    Poluarea Mediului
    Document11 pagini
    Poluarea Mediului
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • DESEN
    DESEN
    Document7 pagini
    DESEN
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • 0 122 Fisa de Lucru
    0 122 Fisa de Lucru
    Document1 pagină
    0 122 Fisa de Lucru
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • DESEN1
    DESEN1
    Document6 pagini
    DESEN1
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • 0 122 Fisa de Lucru
    0 122 Fisa de Lucru
    Document1 pagină
    0 122 Fisa de Lucru
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • 1 Jocuri de Miscare
    1 Jocuri de Miscare
    Document3 pagini
    1 Jocuri de Miscare
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • Declratie PDF
    Declratie PDF
    Document1 pagină
    Declratie PDF
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • Teorie Romana
    Teorie Romana
    Document21 pagini
    Teorie Romana
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • Anexe CLR
    Anexe CLR
    Document3 pagini
    Anexe CLR
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • Anexe CLR
    Anexe CLR
    Document3 pagini
    Anexe CLR
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • 0 122 Fisa de Lucru
    0 122 Fisa de Lucru
    Document1 pagină
    0 122 Fisa de Lucru
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări
  • 1 Jocuri de Miscare
    1 Jocuri de Miscare
    Document3 pagini
    1 Jocuri de Miscare
    Bianca Ioana Glodeanu
    Încă nu există evaluări