Sunteți pe pagina 1din 7

13.09.

19

Școala Gimnazială „Negoiță Dănăilă”, Bucești

PROIECT DIDACTIC
Comunicare în limba română
clasa pregătitoare

prof. înv. primar


SUSANU DOINA
1
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA TEMATICĂ: La început de drum
SUBIECTUL LECŢIEI: Clasa mea
TIPUL LECŢIEI: de recapitulare și sistematizare de cunoștințe
FORMA DE REALIZARE: activitate integrată
DOMENII INTEGRATE: Comunicare în limba română, Dezvoltare personală, Muzică și mișcare , Arte vizuale şi abilităţi practice
COMPETENŢE VIZATE:

1.Comunicare în limba română:


1.1 Identificarea semnificației unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar și rar;
1.2 Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar și rar;

2.Dezvoltare personală:
3.1 Identificarea unor rutine în activitatea școlară;

3.Muzică și mișcare:
2.2 Cântarea în colectiv, asociind acompaniamentul liber;

4.Arte vizuale și abilități practice:


2.4 Transformarea unui material prin tehnici

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
1. C.L.R.
O1.1.1.1- să completeze calendarul, specificând data, ziua săptămânii, anotimpul și vremea.
O2. 1.1.1- să deducă comportamente specifice perioadei preșcolare analizând poza.
O3 .1.1.2- să formuleze propoziții formate din 2 sau 3 cuvinte observând imaginile.
2. D.P.
O1.2..3.1.- să numească activitățile școlarului menționate în versurile cântecelului.
3. M.M.
O1.3.2.2- să cânte refrenul cântecelului „Noi suntem școlari”, păstrând linia melodică
4. AVAP
O1.4.2.4 - să ornamenteze obiectele folosind puncte și linii de diferite mărimi

2
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, jocul didactic, exerciţiul, conversaţia , munca independentă, observația, audiţia, demonstratia,
observarea directă, învățarea prin descoperire
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;
RESURSE MATERIALE: pagina5, din auxiliar, laptop (suport imagistic și video), poză, abțibilduri cu Fețe vesele
RESURSE TEMPORALE: 30 minute + 15minute activităţi în completare
FORME ŞI TEHNICI DE EVALUARE: observarea comportamentului verbal

3
ETAPELE Ob CONŢINUTUL INFORMAŢIONAL AL LECŢIEI STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
op.
LECŢIEI Metode si Resurse Forme de
procedee materiale
organizare

1. Moment Asigurarea unui climat educațional favorabil necesar desfășurării Conversaţia Panoul Frontal Observarea
organizatoric activității. „Întalni- sistematică
Se va realiza ,,Întâlnirea de dimineață” astfel:
rea de
 salutul
„ Dimineața a sosit, /Toți copiii au venit? dimineață
În semicerc ne așezăm / Și apoi ne salutăm: ”
-Bună dimineața , copii!
-Bună dimineața, doamna învățătoare!
După ce ne-am adunat/ Și frumos ne-am salutat
Colegii ne-am întâlnit /Oare cine a mai venit?”
 prezența
O1.1.1.1 Numesc o fetiță să spună dacă lipsește vreun băiat de la școală, respectiv un
băiat să spună dacă lipsește vreo fetiță.
 Se completează calendarul naturii: data, ziua săptămânii,
anotimpul, vremea.

2.Reactualiza- *Copiilor le este arătată o poză:


rea
Observarea
cunoştinţelor
directă
Imagine Frontal
(copiii la
Observarea
grădiniță)
comportamen-
O2.1.1.1 tului verbal
-Ce observați în imagine? (copii care stau culcați pe un covor)
-Ce fel de covor este acela ?(cu trasee pentru mașini)
-Unde credeți că se află copiii? (la grădiniță) Conversaţia
- Ce vă amintiți de la grădiniță?

4
3. Captarea *Audierea cântecelului: „Noi suntem școlari”
atenţiei
Ora-i de plecat la școală, veseli am pornit și noi
Spre străduța școlii noastre ne-ndreptăm în pas vioi.
Suntem mari, suntem mari, noi acum suntem școlari.
O1.2.3.1
Suntem mari, suntem mari, noi acum suntem școlari.
Audierea Frontal
cântecului
Uită-te ce bine-mi șade, cu ghiozdan și-abecedar,
De la mama am ghiozdanul, cartea am primit-o-n dar.
Suntem mari, suntem mari, noi acum suntem școlari.
Suntem mari, suntem mari, noi acum suntem școlari.
Conversația
-Care sunt activitățile pe care le au școlarii?
4.Anunţarea -După cum ați auzit în cântecel și cunoașteți și voi, deja sunteți mari,
temei şi a nu mai mergeți la grădiniță, sunteți școlari.
- Unde își petrec cea mai mare parte a timpului, școlarii? ( în sala de Conversația Frontal
obiectivelor
clasă)
-Astăzi vom discuta despre clasa voastră, veți alcătui propoziții și cu Explicația
ajutorul liniei și punctelor, veți decora anumite obiecte.
5. Desfășurarea - Ce puteți spune despre clasa voastră? (Este mare/ spațioasă, sunt învățarea
activității afișate litere și cifre, nu mai sunt așa de multe jucării ca la grădiniță, prin
avem scaune și bănci, tablă și cretă). descoperire

-Clasa noastră nu este o încăpere simplă, lucrurile din ea sunt puse Frontal
aici cu un anumit scop: dacă acasă, în camera ta ai un pat pentru a
dormi, aici ai o bancă și un scaun pentru a scrie și a citi.
Observarea
* Elevilor li se cere să deschidă auxiliarele la pagina 5 (cifra care se aux. p. 5
află în josul foii). comportamen-
*Se citește condiția exercițiului: tului verbal
-Alcătuiește propoziții formate din două cuvinte folosind imaginile.
Conversația
- Ce credeți că trebuie să faceți la acest exercițiu? (Să observăm
imaginile și să alcătuim propoziții)

5
-Ce înseamnă „o propoziție”? (o propoziție este atunci când vrem să
spunem ceva și folosim cuvintele pe care le punem unul lângă
celălalt).
* Fiecare imagine va fi observată, pe rând și copii vor da exemple de
propoziții. Exercițiul Frontal

O3.1.1.2
- prima imagine: Copii cână.
-a II-a imagine: Băiatul citește.
- a III-a imagine: Fetița scrie.
Jocul didactic Individual
*În fața clasei sunt chemați 3 copii care vor repeta acțiunile din
propoziții. -Jocul Eu spun dar tu faci.

6. Obținerea * Copiilor le este citită condiția următorului exercițiu aux. p. 5


performanței - Alcătuiește propoziții formate din trei cuvinte.
Observarea
1.Maria udă florile. comportamen-
O3.1.1.2 2. Diana șterge tabla. Observarea
tului verbal
3. Ionuț face sport/ gimnastică. directă
Frontal
*Copii, cum credeți ce înseamnă cuvântul decor? (...) Explicația
DEX- Ornamentație interioară sau exterioară a unei săli, a unei clădiri, a unui
obiect. Conversația

-Decorul este modalitatea în care alegem să ornamentăm anumite


lucruri pentru ca să arate mai frumos!
- Ce fel de decor are clasa noastră în prezent? (decor de toamnă)
O1.4.2.4
- În caiețele aveți trei imagini (vază, tricou, cerc) pe care trebuie să le
decorați cu puncte și liniuțe de diferite mărimi, pentru ca să arate
mai frumos. Individual
- Demonstrez un exemplu la tablă, apoi anunț copiii că au 5 minute la

6
dispoziție pentru acest exercițiu. Demonstrația

7. Activitate -Cu ce ajung elevii la școală? (cu mașina, cu autobuzul)


recreativă -Astăzi vom călători cu un autobuz magic!!!

*Învățătorul are rolul șoferului care stă în față și dă comenzile:


1. Înschidem ușa.
2. Punem centura.
Cântecel
O1.3.2.2 3. Pornesc radioul (melodia „Noi suntem școlari”)
4. Accelerez! Joc didactic „Noi Frontal
5. Curbă la stânga!
suntem
6. Frână! Trecere de pietoni!
7. Curbă la dreapta! școlari”
9. Frână! Am ajuns la destinație!!

-copii execută mișcări, stând pe covor, în concordanță cu acele


comenzi date de șoferi. După învățător, câțiva copii pot să preia rolul
de a fi șofer!
8. Încheierea *Se vor face aprecieri generale şi individuale asupra participării
activității elevilor la activitate, precum și asupra comportamentului lor pe
parcursul orei. Conversația Abțibilduri Frontal
*Voi acorda elevilor câte o față veselă, care va fi lipită pe Căsuța cu Fețe
fețelor vesele a fiecărui copil! vesele

S-ar putea să vă placă și