Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Grădinița cu P.N., Nr. 2, Jibou


NIVEL DE VÂRSTĂ/GRUPA: 5-6 ani, nivel II, Grupa mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,,Când, cum și de ce se întâmplă?”
TEMA PROIECTULUI: ,,
TEMA SÂPTĂMÂNII: „”
TEMA ACTIVITĂȚII: „Prin tunelul timpul”

ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:


ADE- Domeniul Științe, Domeniul Psiho-motric
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic; joc dinamic- târâre pe palme şi genunchi

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:


 Exprimare orală a mesajului, a emoțiilor etc.
 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiar;
COMPORTAMENTE VIZATE:
 Participă la activitățile de grup și la activitățile de joc, în situații uzuale, în calitate de vorbitor;
 Participă la activități fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare;
SCOPUL ACTIVITĂȚII:
 Dezvoltarea capacităţii de a utiliza un vocabular adecvat şi exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic, lexical şi sintactic,
precum și utilizarea deprinderilor motrice utilitar aplicative ( târâre) însuşite în diferite contexte.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
 Să ordoneze cronologic imaginile cu activităţi din diferite momente ale zilei formulând propoziţii pe baza jetoanelor puse la dispoziţie;
 Să stabilească corectitudinea sau incorectitudinea unor enunţuri, formulând enunţuri corecte în cazul celor incorect formulate
 Să execute corect mişcările diferitelor segmente ale corpului;
 Să se raporteze corect la un reper dat coordonându-şi mişcările cu ritmul solicitat de educatoare
SARCINA DIDACTICĂ: este anunțată de educatoare, înaintea fiecărei probe;
REGULI DE JOC: educatoarea formulează sarcina de lucru, iar echipele își aleg câte un reprezentant care să dea răspunsul, pentru fiecare
răspuns corect, echipa primește pe panou o bulină roșie (1punct), începerea și sfârșitul unei probe sunt marcate prin sunetul clopoțelului să
mânuiască roata timpului pentru a extrage sarcina; să respecte cerinţele educatoarei; să respecte ordinea de intrare în joc; să soluţioneze cerinţele
echipei din care face parte ;
ELEMENTE DE JOC: mânuirea materialului, aplauze, bagheta magică, piese de puzzle formând cheia ca recompensă, roata timpului;
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: metoda „Cerc interior –Cerc exterior” în combinaţie cu metoda „Amestecă –Îngheaţă – Formează perechi”,
Conversaţia, Explicaţia, Demonstraţia, Problematizarea, Exerciţiul, metoda „Cubul”, metoda,,Turul galeriei”;
Resurse materiale: jocuri şi puzzle-uri, farfurii din carton, arătătoare pentru ceas din carton, jetoane cu imagini şi cifre, albume, diferite
modele de instrumente de măsurare a timpului, castelul lui Moş Timp, Spiriduşul, tablă magnetică cu ceas încorporat, jetoane, plicuri, bileţele cu
sarcini, afişe cu probleme ilustrate, cubul, cheia sub formă de puzzle, bagheta magică;
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe.
DURATA ESTIMATĂ: 40 min
BIBLIOGRAFIE:
***Curriculum pentru educație timpurie 2019
Scenariul activității
Copiii vor intra în sala de grupă pe melodia cântecului ,,Ceasul şi se îndreaptă spre covor unde vor face cercul prieteniei pentru salutul zilei şi
vor rosti versurile cu care copiii sunt deja obisnuiţi:
“Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit
În cerc să ne adunăm
Cu toţii să salutăm
Bună dimineaţa, spiriduşi !
Mă bucur că sunteţi aici
A început o nouă zi,
Bună dimineaţa, copii!”.
Captarea atenției se realizează cu ajutorul Spiriduşului din ceas, un ceas mare, fermecat trimis de Moş Timp şi o scrisoare prin care ne spune
că:
,,Dragi copii, toată lumea îmi spune Moş Timp şi domnesc peste Împărăţia Timpului. Aţi auzit de mine? Eu îndrăgesc foarte mult copiii şi îmi
pare rău că nu am reuşit să ajung astăzi în vizită la grupa voastră, deşi sunt foarte punctual de obicei, dar l-am trimis pe Spiriduşul meu cel mai
isteţ care v-a adus cel mai bun prieten al meu cu el.
Dacă veţi fi isteţi, şi sunt sigur că veţi fi, şi veţi rezolva toate sarcinile date de doamna educatoare veţi descoperi cheia cu care veţi deschide
uşa palatului meu şi-l veţi elibera pe Spiriduş care a fost închis acolo de Vrăjitoarea Întunericului pentru a fi veşnic noapte.
Unde este ascuns Spiriduşul veţi afla dacă găsiţi răspunsul la următoarea ghicitoare:
"N-are mâini şi totuşi bate,
Bate-ntr-una zi şi noapte.
Şade oriunde l-ai pune
De-l priveşti- timpul ţi-l spune."
Cine este? Aţi ghicit? (Ceasul)”
Educatoarea le explică faptul că a recunoaşte anotimpurile, lunile anului, zilele săptămânii, ceasul este un lucru important în viaţa de zi cu zi,
şi azi prin acest joc ei vor demonstra că ştiu şi recunosc ora şi ştiu să se joace împreună cu orele de pe cadranul ceasului. Educatoarea prezintă
modul de desfăşurare a jocului precizând că acesta se va realiza sub forma unei întreceri între copii pe grupe.
Tranziţie:,,O zi în care n-ai făcut nimic e-o zi pierdută”
Prin metoda Mâna oarbă fiecare copil îşi alege un jeton cu ceasuri de diferite culori şi astfel se formează 3 grupe.
Explicarea jocului
- Se anunţă că jocul este compus din mai multe probe.
- probele se vor extrage cu Cutia timpului
- Un copil din fiecare echipă numit: ,,Cu bagheta fermecată, eu te voi numi îndată”, va rezolva sarcina propusă de educatoare;
- La ultima probă un copil din fiecare echipă va arunca cubul şi va răspunde la întrebări sau va rezolva sarcina indicată pe cub.
- Răspunsurile corecte vor fi aplaudate şi recompensate cu o piesă de puzzle care va face parte din cheia care va deschide uşa palatului lui Moş
Timp.
- Va câştiga echipa care va da cele mai multe răspunsuri corecte.
Jocul de probă
,,Ghici, ghicitoarea mea!” Un copil din fiecare echipă va fi provocat să răspundă la o ghicitoare:
De-l primeşti din întâmplare
Este o ruşine mare
Chiar de nu poţi sta pe el
Zici că e un scăunel.
(patru)
Proba nr.1. Ghici ghicitoarea mea!
Câte degete am oare
La o mână sau picioare
Sigur ştie fiecare
Care-i cifra asta oare?
(cinci)
E un nouă răsturnat
Şi de şapte e urmat
E o mică ghicitoare
Care-i cifra asta oare?
(şase)
Câţi pitici sunt în poveste
Câte zile-n săptămână
După şase poposeşte
Sigur ştiţi ce cifră este.
(şapte)
Desfăşurarea propriu-zisă a jocului :
Proba nr. 2
,,Adevărat sau fals”- copiii vor spune dacă propoziţia citită de educatoare este adevărată sau falsă iar dacă este falsă vor reformula corect
propoziţia.
Suntem în anotimpul vara – F
Săptămâna are 7 zile – A
Iarna soarele încălzeşte foarte tare – F
Suntem în anul 2010 – F
Vara trebuie să ne îmbrăcăm cu haine foarte groase – F
Fiecare anotimp are câte 3 luni – A
Zilele săptămânii sunt :primăvara, vara, toamna şi iarna - F
Luna străluceşte pe cer ziua - F
Proba nr. 3
,,Traista fermecată”
Li se va prezenta copiilor un ghiozdanul fermecat care are mai multe buzunare. Copilul ales deschide buzunarul și scoate sarcina. Educatoarea va
citi sarcina din buzunarul respectiv. Un copil din aceeaşi echipă va da răspunsul formulând propoziţii cât mai corecte din punct de vedere
gramatical.
Descrie – Spune ce ştii despre anotimpul iarna ......, clepsidră..,
Compară – Spune de ce nu seamănă iarna cu vara
Aplică – imită ceasul; imită ceasul cu pendulă; ce formă geometrică poate avea ceasul?
Proba nr. 4
,,Probleme răzleţe pentu minţi isteţe”
Se prezintă copiilor, un săculeț magic cu două cartonașe. Pe cartonașe este ilustrată o problemă. Reprezenții grupelor vor trebui să extragă din
săculeț problema și să o rezolve. Echipa care rezolvă prima problema primește o bulina roșie care va fi așezată în dreptul echipei care a răspuns
corect.
La finalul jocului didactic, deoarece au rezolvat corect toate sarcinile au reuşit să refacă puzzle-ul reprezentând cheia care îl va elibera pe
Spiriduş şi se va face din nou lumină în împărăţia lui Moş Timp.
Se vor face aprecieri globale şi individuale asupra participării copiilor la activitate. Copiii vor fi recompensaţi şi apreciaţi.

S-ar putea să vă placă și