Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Limba latină


Clasa: a-9-a A
Profesor:
Tipul lecţiei: Mixt
Subiectul lecţiei: Indicativul imperfect al verbului esse şi al verbelor regulate
Scopul: Dezvoltarea unei gândiri logice şi critice prin descoperirea elementelor şi
structurilor specifice limbii latine şi civilizaţiei romane prezente în diverse domenii
ale cunoaşterii şi acţiunii umane
Durata. 50 minute

Obiective cadru:

1. Receptarea textelor auzite sau scrise în diferite situaţii de comunicare

2. Producerea de mesaje orale sau scrise adecvate unor anumite contexte

3. Realizarea de interacţiuni în comunicarea orală sau scrisă

4. Transferul şi medierea mesajelor orale sau scrise în situaţii variate de


comunicare

Obiective operaţionale:

1. Recunoaşterea verbelor de la indicativ imperfect din textul dat;


2. Anticiparea elementelor de conţinut ale unui text latin pe baza unui titlu;
3. Identificarea sensului global într-un text de complexitate medie;
4. Recunoaşterea organizării interne a unui paragraf;
5. Prezentarea esenţializată a conţinutului unui text literar;
6. Susţinerea argumentată a unui punct de vedere pe o temă specifică;
7. Completarea informaţiilor necesare pentru înţelegerea şi interpretarea unor texte
prin folosirea unor dicţionare;
8. Traducerea unor texte scurte şi medii utilizând dicţionarul latin-român;
Valori şi atitudini:

Asumarea conştientă a unor repere fundamentale din patrimoniul


spiritual european;
Conştientizarea contribuţiei limbii latine şi a civilizaţiei romane la
elaborarea modelului cultural european;
Valorizarea creştinismului ca element al civilizaţiei europene şi ca
moştenire a Romei antice;
Formarea unei atitudini critice faţă de fanatismul religios şi faţă de
excesele comise în numele religiei;

Metode didactice: expunerea, lucrul individual,lucrul în echipă,


învăţarea prin descoperire, conversaţia euristică;

Resurse umane: elevii clasei a-9-a A, profesorii de la catedra de


limbi străine;
Resurse materiale: tabla, manualul, CD cu muzică
religioasă,Casetofon;

Bibliografie: Dr. Fotea – Mic dicţionar de cuvinte, locuţiuni, cugetări


şi citate străine;
Curriculum-ul diferenţiat pentru filiera teoretică, profil umanist
Secvenţele lecţiei Timpul Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Moment 2' Profesorul notează absenţele şi
organizatoric creează o atmosferă favorabilă
desfăşurării lecţiei;
8' Profesorul ascultă, corectează Doi elevi citesc pe rând tema
Verificarea temei şi încurajează elevii care realizată acasă: un comentariu
pentru acasă citesc; efectuat pe baza uneia dintre
cele 4 maxime discutate în ora
anterioară;
5' Profesorul adresează întrebări Elevii răspund la întrebările
Reactualizarea privind formarea indicativului profesorului oferind exemple
cunoştinţelor prezent la verbele latineşti: de verbe de la fiecare
anterioare Câte conjugări avem în limba coniugare;
latină? Cum le recunoaştem?
Cum procedăm pentru a
conjuga verbe aparţinând
fiecărei conjugări?
5' Profesorul scrie pe tablă o Elevii notează maxima pe
Captatio maximă pe care elevii trebuie caiete si o traduc:
benevolentiae să o traducă şi să extragă Înţelepciunea este stiinta
învăţătura: Sapientia ars vitae vieţii;
est(Seneca); Ei deduc faptul că doar prin
învăţătură devin înţelepţi;

Profesorul notează pe tablă


flexiunea verbului esse la Elevii notează în caiete, după
indicativ imperfect şi care, 5 dintre ei vor merge pe
algoritmul după care se rând la tablă pentru a conjuga
conjuga verbele regulate(de câte un verb;
fiecare conjugare) la indicativ
Dirijarea învăţării 28' imperfect şi dă explicaţiile
necesare;
Profesorul numeşte câte un Doi elevi vor veni pe rând la
elev pentru a conjuga la tablă tablă pentru a rezolva sarcinile
verbe de fiecare conjugare; propuse;
Se scrie pe tablă pezia Stabat
mater şi li se cere elevilor să
identifice verbele care sunt la
modul indicativ imperfect si
apoi restul predicatelor din
text. Se trece la împărţirea în
propoziţii si aflarea felului lor.
Profesorul împarte clasa în Fiecare elev lucrează
echipe de câte 4 elevi (câte individual ca apoi să unescă
strofe are poezia) urmând ca propria traducere cu a
fiecare elev din grup să colegilor din grup şi să
găsească in dicţionar, cât mai lucreze împreună pentru a da
repede traducerea cuvintelor poeziei o formă cât mai
din câte o strofă. Va câştiga reuşită;
echipa care termină traducerea
cel mai repede şi cel mai
corect; Elevii citesc traducerile şi fac
Profesorul numeşte câte un eventualele corecturi;
elev din fiecare echipă pentru
a citi traducerile şi stabileşte
care a fost cea mai bună.

Asigurarea S-a asigurat pe tot parcursul


feedbach-ului lecţiei prin corectări, aprecieri
verbale şi încurajări;
Asigurarea 2` Profesorul propune ca temă
retenţiei şi a pentru acasă conjugarea a câte
transferului trei verbe din fiecare
coniugare;

S-ar putea să vă placă și