Sunteți pe pagina 1din 4

Pîrcălabu Irina Florentina

Facultatea de Horticultură

PROIECT DE LECȚIE
(Disciplină de specialitate)

Data: 12.11.2018
Clasa: a XII-a A
Profesor: Pîrcălabu Irina Florentina
Disciplina: Tehnologia de cultivare a speciilor legumicole
Tema: Leguminoase pentru boabe - generalităţi
Tipul lecţiei: comunicare şi însuşirea de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei: însuşirea de către elevi a unor cunoştinţe despre lucrarile de inghijire a
rasadurilor
I. Competențe specifice
 Să specifice care sunt lucrarile de îngrijire a răsadurilor
 Să precizeze importanţa si scopul acestor lucrari
II. Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să:
 precizeze care sunt lucrarile de îngrijire a răsadurilor

 să precizeze importanţa acestora

III. Strategia didactică


Metode didactice:
 observaţia
 explicaţia
 comparația
Mijloace de învăţământ:
 videoproiectorul
Forme de organizare:
 individual
 frontal

Locul de desfăşurare: - laboratorul

EVENIMENTELE LECŢIEI
Pîrcălabu Irina Florentina

Facultatea de Horticultură

I. ETAPA INTRODUCTIVĂ - timp 5 minute


Captarea atenţiei şi pregătirea materialului didactic
 Ştie cineva ce înseamna răsadul?
 Care sunt speciile legumicole care se cultivă prin răsad?

II. ETAPA FUNDAMENTALĂ


Prezentarea noului conţinut, a sarcinilor de învăţare şi conducerea procesului
didactic

Elevii sunt anunţaţi că vor trece la o nouă lecţie şi anume:


LUCRĂRI DE ÎNGRIJIRE A RĂSADURILOR
Pîrcălabu Irina Florentina

Facultatea de Horticultură

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Activitatea de învăţare Metode și
Evenimentul
Ce face profesorul Ce face elevul procedee de
didactic
evaluare
1. Captarea atenţiei Pregătirea climatului socio-afectiv Pregăteşte
necesar actului învăţării materialul
necesar lecţiei
2. Reactualizarea Lucrează frontal, adresează întrebări, Ascultă, Conversaţia
cunoștințelor urmăreşte răspunsurile şi realizează gândeşte, frontală,
anterioare conexiuni între noţiunile discutate răspunde Comparaţia
Solicita elevilor sa îsi reaminteasca:
-definiția răsadurilor: Plantă tânără
(crescută din sămânță în seră sau în
răsadniță) care a fost sau urmează să fie
răsădită.
- speciile legumicole care se cultivă
prin răsad: tomate, ardei, varză,
castraveți, dovlecei, pepeni,ceapa,
etc.
- Anunţă titlul lecţiei Ascultă, Explicaţia
3. Enunţarea - Comunică clar obiectivele notează,
obiectivelor operaţionale ale lecţiei: observă
operaţionale O1- Să specifice care sunt lucrările
de îngrijire a răsadurilor
O2- Să precizeze importanţa și
scopul acestor lucrări

4. Prezentarea Prezintă noţiunile noi Ascultă, Conversaţia,


conţinutului şi Explică noţiunile noi notează, Observaţia
sarcinile noi observă.
învăţării
5. Obţinerea Adresează întrebări clasei Ascultă, Activitate
performanţei Care sunt lucrările de îngrijire a gândeşte, frontală
răsadurilor? răspunde
Care este scopul și durata acestor
lucrări?
6. Asigurarea feed- Evidențiază și notează elevii foarte Gândește, Conversația
back-ului activi care au dat răspunsuri ce necesită răspunde
gândire logică și îi încurajează pe cei
mai puțin activi.
Pîrcălabu Irina Florentina

Facultatea de Horticultură

S-ar putea să vă placă și