Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA: “ENE PATRICIU” SMULTI


PROFESOR:Chiriloi Madalina;

DATA: 24 Martie;

CLASA: a VIII-a;

DISCIPLINA: Matematică - Algebră;

TIPUL LECŢIEI: Însuşire de noi cunoştinţe;

TEMA: Sisteme de două ecuaţii cu două necunoscute;

Scopul lectiei: Rezolvarea sitemelor de două ecuaţii cu două necunoscute prin metoda substitutiei;

Competente specifice

1. Determinarea soltiilor unor ecuatii, inecuatii sau sisteme de ecuatii.


2. Utilizarea operaţiilor cu numere reale şi a proprietăţilor acestora în rezolvarea unor ecuaţii şi sisteme de ecuatii

Competente derivate

1. Sa stabileasca etapele ce se parcurg in rezolvarea sistemelor de ecuatii;


2. Să rezolve un sistem de două ecuaţii cu două necunoscute prin metoda substitutiei
3. Să verifice dacă elementele unei mulţimi sunt soluţii pentru un sistem de două ecuaţii cu două necunoscute.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a). Metode şi procedee: conversaţia euristica, explicaţia,, exerciţiul, observaţia
b). Mijloace de realizare: culegere, tabla, creta.
c). Forme de organizare: frontal, individuala
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE STRATEGII DIDACTICE


LECŢIEI/ ACTIVITATEA ACTIVITATEA MODALIT.
TIMP PROFESORULUI ELEVULUI METODE MIJLOACE FORMA DE
DIDACTICE DIDACTICE DE EVALUARE
ORGANIZ
ARE
1.Moment Se creează condiţiile necesare Elevii se pregatesc de ora Caiete, cărţi,
organizatoric desfăşurării lecţiei. Se verifică prezenţa culegeri,
(2 min) elevilor.

2.Verificarea Se verifica tema si se discuta Elevii raspund la intrebari Conversatia Caiete Frontala
temei (3 min) eventualele nelamuriri euristica

3.Reactualizar “Ce aţi avut de pregătit pentru astăzi?” “. . . ecuaţia de gradul I cu două
ea “Care este forma ecuaţiei de gradul I cu necunoscute.”
cunostintelor două necunoscute?” “. . . ax+by+c=0”
(5 min) “Care sunt necunoscutele ecuaţiei?”
“Cum se numesc a,b şi c?” “. . . sunt x şi y.”
“. . . se numesc coeficienţii
ecuaţiei.(a – coeficientul
necunoscutei x,b – coeficientul
necunoscutei y, iar c este
termenul liber. "

4. Precizarea Astăzi la ora de matematică ne


temei şi a propunem să studiem sistemele de Îşi însuşesc tema lectiei Explicaţia Conversatia,
obiectivelor două ecuaţii cu două necunoscute şi să explicatia Frontala
operaţionale le rezolvăm.
(3 min)
Sisteme de două ecuaţii cu două
necunoscute
4.Desfasurare
a lectiei
(29 min) Def 1: Se numeşte sistem de două Elevii vor lua notiţe. Explicatia, Tabla, creta,
ecuaţii cu două necunoscute un sistem conversatia caiete Frontala
de forma:

{a1 x+b1 y=c1 ¿ ¿¿¿ ,


x,y – necunoscutele sistemului;
a1, b1, a2, b2 – coeficienţii
necunoscutelor;
c1, c2 – termenii liberi;

Ex:
{2 x−y=−10¿¿¿¿
“Care sunt necunoscutele sistemului?
Dar coeficienţii necunoscutelor? Dar “Necunoscutele sistemului sunt x
termenii liberi?” şi y. Coeficienţii lui x sunt 2 şi 1, ai
lui y sunt –1 şi 7, iar termenii liberi
Precizaţi care din următoarele sisteme sunt –10 şi 7.”
este sistem de două ecuaţii cu două
necunoscute:

{ x+ y=5 ¿ ¿ ¿ ¿ Primele două sunt sisteme de două


ecuaţii cu două necunoscute, iar
Def 2: Perechea ordonată (x,y) care ultimul nu este.
este soluţie pentru ambele ecuaţii ale
sistemului, se numeşte soluţie a
sistemului.

Ex:
{ x+y=5¿¿¿¿ are ca soluţie
perechea ordonată (1,4) deoarece dacă
înlocuim pe x cu 1 şi pe y cu 4 în
ambele ecuaţii, obţinem 5, respectiv 3.
Verificaţi care din elementele mulţimii
{(0,2); (1,-1)} este soluţie a sistemului: 3*0 – 2*2 = 4. Deci, perechea (0,2)
{3 x−2y=5¿¿¿¿
nu este soluţie a sistemului
deoarece nu verifică prima Tabla, creta,
ecuaţie. Exercitiul culegere, Frontal Observare
3*1 – 2*(-1) = 5; 1 + 3*(-1) + 2 = matematic caiete sistematica
Să învăţăm să rezolvăm un sistem de 0;
două ecuaţii cu două necunoscute. Deci, perechea (1,-1) este soluţie a
Există mai multe metode de rezolvare a sistemului, deoarece verifică
acestor sisteme: prin metoda reducerii, ambele ecuaţii.
a substituţiei. Astăzi vom încerca să
învăţăm să rezolvăm un sistem de două
ecuaţii cu două necunoscute prin
metoda substitutiei.

Metoda substitutiei

{ x+y=5¿¿¿¿
⇔¿ { x=5− y ¿ ¿¿ Elevii vor lua notiţe.

{ x=5− y ¿ ¿¿ ¿
{ x=5− y¿¿¿¿ S={(4,1)} { x+ y=1999 ¿ ¿ ¿ ¿
Voi mai face un exemplu la tabla dar
de data aceasta cu ajutorul elevilor
⇔¿ { x=1999−y ¿ ¿¿
{ x+y=1999¿¿¿¿ Elevii vor iesi pe rand la tabla si
vor rezolva exercitiile.

Table, caietele
Exercitiul de clasa
Pentru intelegerea ideilor principale matematic Frontal, Observarea
voi propune spre rezolvare exercitii individual sistematica
din culegere
C|48|4

Propun elevilor sa resolve individual


urmatorul system Elevii sunt atenti si se apuca de Observare
6. Fixarea rezolvare explicatia Caietele de individual sistematica
cunostintelor clasa
(5 min) { x−y=7¿¿¿¿
6. Aprecierea Se fac aprecieri, recomandări Elevii sunt atenti Conversatia Observarea
activitatii sistematica
(1 min)

7. Tema C|48|5 Cer lămuriri referitoare la tema. Munca


pentru acasă independenta
(2 min)

S-ar putea să vă placă și