Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

Şcoala:
Profesor:
Disciplina: Cultura civică
Clasa : a VII-a
Tema : Omul-ființă socială
Titlul lecţiei : Persoana si unicitatea fiecarei persoane
Tipul lecţiei : Transmitere de noi cunoștințe
Scopul lecţiei :Evaluarea cunoștințelor generale privind tema „omul- ființă socială însuşirea şi utilizarea corectă a limbajului cu conținut
civic în contextul acestui conținut tematic si formarea unei atitudini civice, democratice și responsabile
Obiective operaţionale :

O1- La sfârșitul activității,elevul va fi capabil să definească termenii de “cetățean”, “democrație”, “unicitate”


„discriminare”în cuvinte proprii

O2 - Elevul explică sintagma “omul – individ unic”,prin raportare la propria persoana

O3 - La sfârșitul lecției,elevul, fiind pus in situația să prezinte asemănări și diferențe între oameni va fi capabil să
enumere minim 5 criterii de asemănare/deosebire

O4 -Elevul va fi capabil să definească moralitatea enumerând 3 acte morale pe care le-a infaptuit

O5 - La sfârșitul activității elevul definește termenul “demnitate” în contextul propriei vieți,raportat la condițiile
societății contemporane

O6 – La sfârșitul orei elevul va fi capabil să aplice adecvat, coerent limbajul civic.


Strategia didactică :
1. Mod de abordare a învăţării :
2. Metode şi procedee :

Metode tradiționale: conversatia liberă, exercițiul Metode moderne- Brainstorming,studiu de caz

3. Forma de organizare :
- Individual
- Pe grupe
4. Evaluare :
-Aprecierea răspunsurilor
-Evaluarea spiritului de colaborare
-Evaluarea capacității de a
argumenta și de a-și susține opiniile
-Aprecierea argumentelor
-Evaluarea atenției și participării
-Aprecierea răspunsurilor
-Aprecierea modului de operare cu
unele concepte

-Autoevaluarea

5. Material didactic :
-Fișe de lucru
-Manualul

6. Durata orei: 50 minute


7. Locul de desfăşurare : sala de clasa
Desfășurarea metodică a lecției

Momentele Obiective Unități de conținut Evaluare


Activitatea Activitatea
lecției
propunătorului elevilor
1.Momentul -pregătirea clasei pentru - comunică
organizatoric activitate absenții
-notarea absenților - se pregătesc
pentru oră
- comunică alte
aspecte relevante
pentru oră

2.Reactualizare O1 - Aducerea în -propun elevilor să realizăm - enunță orice -evaluez


a discuție a un brainstorming despre cuvânt legat de atenția și
cunoştiinţelor cunoștințelor termeni cu care s-au mai termenii listați interesul
dobânditae despre cetățenie, întâlnit în viața de zi cu zi și -participă activ la elevilor
anterior democrație mediul școlar,egalitate, activitatea de
unicitate,cetățean,democratie învățare prin
, discriminare comparare

3.Captarea O2 - le propun elevilor notarea -elevii noteaza


atenției unui citat motivațional ca citatul in caietele
motto in caietul de cultură de cultură civică
civică(Pera Novacovici)
„Fiecare este unic
în felul lui şi fiecare are
altceva de oferit lumii.
Găseşte acel ceva
care te face unic!”
4. Anunţarea “Persoana și unicitatea -notez pe tablă titlul lecției -notează in caiete
titlului noii lecţii fiecărei persoane” titlul
şi scrierea pe
tablă
5. Motivaţia -Motivarea elevilor -le cer elevilor care participă -elevii care -autoevaluarea
învăţării prin acordarea unei activ la ora sa se noteze cu doresc note
note maxime la plus in catalogul meu maxime participa
acumularea a 6 plus-uri la ora
6. Comunicarea -le aduc la cunoștință elevilor
obiectivelor principalele obiective ale
operaţionale ale lecției
lecţiei noi
Predarea noilor O2 - Însușirea și -rog elevii să privească cu -elevii rezolvă -aprecierea
cunoştinţe sedimentarea atenție Fișa nr. 1 și să cerința și discută răspunsurilor
cunoștințelor despre răspundă scurt la întrebările despre ce au
om, persoană, listate pe fișă notat
unicitatea sa
-pornind de la afirmațiile lui -sunt atenți la -aprecierea
John Locke care definește definirea modului de
persoana prin referire la termenilor operare cu
identitatea personală dată de unele
rațiune, reflecție, gândirea concepte
sinelui, conștiință, prezint
elevilor înțelesul termenilor
de “persoană”, “unicitate a
persoanei”

O3 -Consolidarea -pe Fișa nr. 2 rog elevii -elevii lucrează -evaluarea


cunoștințelor despre împărțiți în grupe să scrie pe grupe și spiritului de
asemănările și asemănări între oameni și discutăm apoi colaborare
deosebirile care unesc deosebiri între oameni împreună cele
sau diferențiază notate
oamenii; -rog elevii să dea exemple de -elevii definesc -aprecierea
O4 acte morale și să definească termenul și aduc modului de
moralitatea după înțelesul lor câteva exemple operare cu
unele
concepte
Rezolvarea în grup a -rog elevii să comentăm -elevii se implică - evaluarea
O5 unor probleme civice, împreună afirmația: “Dreptul activ în a capacității de
şi prin relaţionarea tuturor persoanelor de a trăi comenta a argumenta și
pozitivă cu ceilalţi în demnitate nu poate fi afirmația și de a-și susține
niciodată anulat. Existența notăm aspectele opiniile
diferențelor dintre oameni nu esențiale ale ei
trebuie să ducă la tratamente
discriminatorii. Deși pot fi
foarte diferite, toate
persoanele sunt egale în
demnitate.”
8. Fixarea O6 - sistematizarea - propun ca elevii să listeze -elevii notează in -aprecierea
cunoştinţelor cunoştinţelor câteva cuvinte-cheie pe care caiete capacității de
referitoare la om le-au reținut din timpul orei principalele a utiliza
ca ființă socială cuvinte-cheie termenii cu
precum şi deprinse conținut civic
însuşirea şi
utilizarea corectă
a limbajului cu
conținut civic
9. Încheierea - formulez aprecieri cu -adresează -notarea
lecţiei privire la activitatea elevilor întrebări elevilor
din timpul orei si gradul de profesorului în
implicare activă a acestora cazul în care nu
au înțeles ceva
- ascultă
aprecierile
profesorului.

FIȘA NR 1
Răspundeți pe scurt:

- De ce nu sunt toți oamenii la fel?


- ……………………………………………………………………………..
- ……………………………………………………………………………..
- ……………………………………………………………………………..

- A fi diferit înseamnă a fi inferior?


- ………………………………………………………………………………
- ………………………………………………………………………………
- ………………………………………………………………………………

- Ce credeți că este demnitatea persoanei?


- ………………………………………………………………………………
- ………………………………………………………………………………
- ………………………………………………………………………………

- Ce înțelegeți prin moralitate? Dați exemple de 3acte morale pe care le-ați inteprins
- ………………………………………………………………………………
- ………………………………………………………………………………
- ………………………………………………………………………………
- ………………………………………………………………………………

FIȘA NR 2 – Aplicație practică


Asemănări si deosebiri între oameni

ASEMĂNĂRI DEOSEBIRI

S-ar putea să vă placă și