Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
ACTIVITATE INTEGRATĂ
Capitolul:Relații interumane
Tema:Tradiții și obiceiuri ale comunității
„ Hai la șezătoare !“
SCENARIUL ZILEI
5 MAI 2016
Grupa:mijolocie
• JOC DE ROL- Relaţii interumane (relaţii de grup)- „De-a patiserii“- „Facem păscuţe
pentru masa festivă“
•ARTĂ- Elemente de limbaj plastic- „Încondeiem ouă pentru masa festivă“- exerciții de
pictură
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE:
PROIECT DIDACTIC
DATA: 5.05.2016
ȘCOALA GIMNAZIALĂ „ALECU RUSSO“ BACĂU
GRĂDINIȚA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.30
PROPUNATOR: TANASĂ ALEXANDRA
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?“
TEMA PROIECTULUI: „Tradiţii şi obiceiuri de Paşti“
TEMA SĂPTĂMÂNII: „Hristos a înviat!“
TEMA ZILEI: „O zi petrecută cu Iepurașul Puf- Gri“
CATEGORII DE ACTIVITATE: Activități liber alese ( ALA 1)
•Obiective operaționale:
a. Cognitive: - OC1 - să spună cuvinte din tema proiectului(„Tradiţii şi obiceiuri de
Paşti“);
- OC2 - să alcătuiască propoziţii simple/dezvoltate cu acordul părților;
- OC3 - să creeze propoziții simple/dezvoltate, utilizând elemente
expresive din textele literare cunoscute.
•Strategii didactice:
1.Metode și procedee didactice: jocul, tehnica „Raze de soare“, exercițiul, explicația,
problematizarea
2.Mijloace didactice: jetoane cu simboluri ale sosirii Paștelui, markere, coală albă de
hârtie
3.Forme de organizare: în grup
RESURSE:
1.Umane: preșcolari de 4-5ani, de grupă mijlocie;
2.Spațiale: centrul de interes „ Bibliotecă“ din sala de grupă;
3.Temporale: 20 minute
4.Bibliografice:
• Șoitu Laurențiu, „Strategii educaționale centrate pe elev“, București, 2006.
• Mătăsaru Maria și colaboratorii, „Secrete metodice“, Editura Casei Corpului
Didactic, Bacău, 2008.
•XXX Ghid de bune practici pentru educația timpurie a copiilor între 3-6/7 ani,
MECTS, 2008;
•XXXCurriculum pentru învățământul preșcolar 3-6/7 ani, București, 2008 ;
•Obiective operaționale:
•Strategii didactice:
1.Metode și procedee didactice: joc de rol
2.Mijloace didactice: aluat pască, umplutură pască, sucitor, tava pentru pască, ouă pentru
uns, pensulă.
3.Forme de organizare: în grup
RESURSE:
1.Umane: preșcolari de 4-5 ani, de grupă mijlocie;
2.Spațiale: sala de grupă;
3.Temporale: 20 minute
4.Bibliografice:
• Dumitriu Gh., Dumitriu C., Psihopedagogie, Editura Didactica și Pedagogică,
București, 2003
• Mătăsaru Maria și colaboratorii, „Secrete metodice“, Editura Casei Corpului
Didactic, Bacău, 2008.
•XXX Ghid de bune practici pentru educația timpurie a copiilor între 3-6/7 ani,
MECTS, 2008;
•XXXCurriculum pentru învățământul preșcolar 3-6/7 ani, 2008
•Strategii didactice:
1.Metode și procedee didactice: explicația, conversația, exercițiul
2.Mijloace didactice: -acuarele, pensoane, ouă, bețișoare de urechi.
3.Forme de organizare: în grup, individual
•Strategii de evaluare: probă practică - aplicarea petei de culoare și a liniei în spațiul dat
RESURSE:
1. Umane: preșcolari de 4-5 ani, de grupă mijlocie;
2. Spațiale: sala de grupă;
3. Temporale: 20 minute
4. Bibliografice:
• Mătăsaru Maria și colaboratorii, „Secrete metodice“, Editura Casei Corpului Didactic,
Bacău, 2008.
• M. Mătăsaru, M. Chiriloaie, V. Pricopoaia, L. Mătăsaru, C. Nedelcu, „Proiectarea
didactică în învățământul preșcolar“, Editura CCD Bacău, 2004;
• Ghid de bune practici pentru educația timpurie a copiilor între 3-6/7 ani,MECTS,
2008;
•XXXCurriculum pentru învățământul preșcolar 3-6/7 ani, 2008.
SCENARIUL DIDACTIC - ALA 1
STRATEGII
EVENIMENTU
DIDACTICE
L CONŢINUTUL ȘTIINȚIFIC EVALUARE
Metode si Mijloace
DIDACTIC
procedee didactice
Activitatea zilei începe cu întâlnirea de dimineaţă. Copiii sunt aşezaţi în Observarea
ADP cerc pentru a putea stabili fiecare un contact vizual cu toţi membrii grupei. comporta-
Întâlnirea de - SALUTUL: „Dimineața a sosit/Toți fluturașii grupei mijlocii la mentului
dimineaţă grădiniță au venit/ În cerc noi ne adunăm/ Și frumos ne salutăm./ Hristos a Conversaţia copiilor
înviat copii/ Iată că a început o nouă zi/ Și răspundeam imediat cu: Verificare
„Adevărat a înviat!“ orala
- CALENDARUL NATURII:
El este un iepuraș obișnuit care se bucură tare mult de schimbarile din
natură, de înverzirea câmpului, de apariția florilor și de înflorirea copăceilor.
Și noi avem ramuri de copăcei înfloriți în clasă. Asta pentru că e… Știe
cineva în ce anotimp suntem? Vino…(nominalizez un copil) să ne ajuți să
completăm calendarul naturii. Se vor pune întrebările:
- În ce lună suntem?
- Ce zi a săptămânii este astăzi?
- Ce zi a fost ieri?
- Ce zi va fi mâine?
- Cum este vremea?
3. Enunţarea
temei şi Voi anunţa activităţile ce urmează a se desfăşura în fiecare centru de interes. Observaţia
obiectivelor Conversaţia
Voi pune întrebǎri cu privire la sarcinile pe care le-au avut de îndeplinit la Conversaţia
fiecare centru.
9.Retenţia şi
Ce am lucrat la fiecare centru?
transferul
Care este tema activitǎţii ?
ACTIVITĂȚI PE
DOMENII
EXPERIEN ȚIALE
Proiect de activitate
b) afectiv-atitudinale:
• OA - să exprime păreri față de sărbătoarea de Paști
c) psiho- motorii:
• OPM- să indice pe planșă elemente din poezie.
Strategii didactice:
Strategii de evaluare :
-Orală – reproducere de fragmente din text
Resurse
• Umane – 23 preşcolari de grupă mijlocie
• Temporale – 15 – 20 de minute
• Bibliografice:
1. Cojocariu, Venera Mihaela, Teoria şi metodologia instruirii, Editura Didactică şi
Pedagogică, 2004;
2. Mătăsaru Maria, Chiriloaie, Maria, Proiectarea didactică în învăţământul preşcolar,
Editura Casei Corpului Didactic, Bacău, 2008;
3.Maria Mătăsaru, Luminița Cojocaru, Maria Chiriloaie, Lavinia Mătăsaru, Carmen Nedelcu,
Secrete metodice în didactica preșcolară, Editura Casei Corpului Didactic, Bacău, 2008;
4. XXX – Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6/7 ani, Bucureşti, 2009
5. XXX – Ghid de aplicare a Curriculum-ului pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la
6/7 ani, Bucureşti, 2009.
SCENARIUL DIDACTIC
ADE-DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE
2.Enunțarea OC1 Voi anunţa tema activităţii şi Preșcolarii sunt atenți la -explicația -frontal Verificarea
temei și a a obiectivele propuse: anunțul meu. -conversația însușirii
obiectivelor Copii, poezia se numește "În titlului și a
ziua de Paști" și este scrisă de autorului
Elena Farago. poeziei
Dacă veti fi atenți la activi-
tate veți descoperi cuvinte noi
și veti recita corect poezia.
3.Actualizarea OA - Ce sărbătorim noi de Paști? - preșcolarii răspund la -conversația planșe -frontal Cunoștințe
cunoștințelor - Cum sărbătoresc creștinii întrebări referitoare la
această sărbătoare? însemnătatea
- Ce poezii sau cântece legate Paștelui
de sărbătoarea Paștelui ați
învățat?
- Cum am învățat noi să
recităm o poezie ?
4.Prezentarea -Voi recita poezia model Preșcolarii sunt atenți la -explicația -planșe -frontal
conținutului OC2 folosindu-mă de planșe. educatoare și urmă-
învățării resc ceea ce li se
ÎN ZIUA DE PAŞTI ! prezintă.
de Elena Farago
GRUPA: mijlocie
DISCIPLNA:Activitate practică
CAPITOLUL: Compoziții
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
a. Psihomotorii:
b. Cognitive:
STRATEGII DIDACTICE:
Mijloace de invatamant: floricele din hartie colorata, forme iepurași din carton, coșulețe,
hârtie creponată, hărtie colorată, lipici, lucrări-model;
Resurse:
CAPITOLUL:Relații interumane
OBIECTIV DE REFERINȚĂ:- să trăiască, în relație cu cei din jur, stări afective pozitive, să
rea autocontrolului.
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
cu mesajul transmis;
colegii.
•STRATEGII DIDACTICE:
RESURSE:
1.Umane: preșcolari de 4-5 ani, de grupă mijlocie;
2.Spațiale: sala de grupă;
3.Temporale: 20 minute
4.Bibliografice:
• M.Mătăsaru, M.Chiriloaie,V.Pricopoaia,L.Mătăsaru,C.Nedelcu,"Proiectarea didactică
în învățământul preșcolar", Editura CCD Bacău 2004;
• Ghid de bune practici pentru educația timpurie a copiilor între 3-6/7 ani, MECTS,
2008;
•XXXCurriculum pentru învățământul preșcolar 3-6/7 ani, 2008
ANEXE
IEPURAȘ PUF GRI: Hristos a înviat, copii !
Ouțe de ciocolată.
PRIMĂVARĂ DULCE
(Cântec)
Primăvară dulce,
Să cântăm cu toții,
Să cântăm cu toții
A- nviat Hristos !
El ne-aduce nouă
Să cântăm cu toții,
Să cântăm cu toții
A-nviat Iisus!
Și pe toți ne-ndeamnă,
Și pe toți ne-ndeamnă
Înviați și voi !
Primăvară dulce,
Primăvară dulce
Tu ne-aduci de sus!
LA ȘEZĂTOARE
Cântec:
Să lucrăm și să cântăm
Tra, la, la, la, la, la
Glume noi să depănăm
Tra, la, la, la, la, la
Tot în graiul românesc
Tra, la, la, la, la, la
Cum îmi place să vorbesc.
Tra, la, la, la, la, la.
Bun găsit, dragi spectatori!
Astăzi grupa noastră
O șezătoare a pregătit
Pentru dumneavoastră.
Nu suntem artiști vestiți, ci începători
Și cu noi vrem ca să fiți, îngăduitori.
Șezătoarea-i pe târtop
Unde fac flăcăii foc.
Orice zi de șezătoare
E un fel de sărbătoare
Când prietenii se-adună
Și muncesc cu voie bună.
Treaba lor cu toți și-o fac,
Dar nici din gură nu tac.
Basme, glume, ghicitori
Le spun pe la șezători.
Cântec:
Și se-adună la o casă
Unde-i fata mai frumoasă
Și vorbește lumea-n sat
Că-i bună de măritat.
Bucuraţi-vă de sărbătoare,
Şi-n aceasta zi frumoasă
Domnul Sfânt să vă-nsoţească
Împărţiţi ouă şi pască.
Din inimă în cor cântaţi
Lui Iisus vă închinaţi
El falnic iese din mormânt
Iar noi îl așteptăm cântând.
Din mormantu-ntunecat(cântec)
Din mormântu-ntunecat
Azi Hristos a înviat
A-nviat, a-nviat
Lumea iar s-a luminat.
Păsările ciripesc
Toate florile-nfloresc
Înfloresc, înfloresc
Paştele sărbătoresc.
Pentru că
Paștele e sărbatoarea,
Învierii lui Hristos
Am mers cu toti cu mic, cu mare,
Și am sfințit ce-am pus în coș.
O păscuță decorată,
Brânză, șuncă și colaci
Și cu ouă-ncondeiate.
Mesele vor fi bogate.
A înviat Hristos
Ce mare bucurie,
A înviat Hristos
Natura reînvie.
A înviat Hristos
Şi eu sunt fericit,
A înviat Hristos
În casa am venit.
Bravo copii! Înseamnă că ați trăit din plin sărbătorile Pascale! Ouă roșii ați ciocnit? Căci:
Oul roşu şi frumos,/ De- nvierea lui Hristos/ Toţi copiii îl ciocnesc/ Și pe rând aşa rostesc,/ Cu
suflet curat:/ Hristos a înviat! Voi cum răspundeți ?
Adevărat a înviat!
De la o vreme încoace
Fetele nu știu a toarce
Toată ziua la oglindă
Și gunoiul până-n tindă
Fată mare, jucăușă
Și gunoiul după ușă.
Plăpumioară eu aș vrea
Pentru păpușica mea
Cu lână bine scărmănată,
Să-i fie călduț la fată.
Cine-acum, la șezătoare
Ne spune o ghicitoare?
Sărbătoarea primăverii,
Sărbătoarea Învierii
Sărbătoarea luminilor,
Bucuria creştinilor…(Sf.Paşti)
Clopote răsună,
Creştinii se adună
În casa Domnului,
Să se roage Lui. (Sf. Biserică)
E fragil, e colorat,
Poate fi şi-ncondeiat,
E simbol al Paştelor
Bucuria pruncilor…(Oul de Paşti)
Bate ca o inimioară
Şi răsună tare-afară.
La biserică ne cheamă
Cu glasul lui de aramă. (Clopotul)
Ia mai zi un cântecel
Să-mi alin dorul cu el
HORA PRICHINDEILOR
Copii joacă un dans popular moldovenesc după care se așează la masă pentru a servi
ouă roșii, cozonac și pască nu înainte de a rosti rugăciunea "Tatăl nostru".