Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 22.11.2019
Grupa: mica
Unitatea de învățământ: Grădinița PP nr.3
Educatoare: Ungurean Loredana
Tema anuală de studiu: Când, cum și de ce se întâmplă?
Tema proiectului tematic: „A venit,a venit Toamna!”
Subtema: „Toamna se joacă cu noi”
Tema zilei: „Magia Toamnei”
Tipul activității: Consolidarea cunoștințelor, priceperilor și deprinderilor.
Durata: 25 min
Forma de organizare: pe grupe, individual
Mijloace de realizare teme: Activități la Liberă Alegere
Știință: „Ordonăm frunzele după culoare ”
Joc de masă: „ Găsește umbra”,
Artă: „Coloram –Pe cărari de frunze”

Scopul activității: Consolidarea cunoștințelor despre aspectele anotimpului toamna.

Obiective operaționale:
ALA 1: Știință:
 Să ordoneze frunzele după culoare;
Joc de masă:
 Să recunoască umbra fiecărei frunze;
Artă :
 Sa coloreze corespunzător frunzele de Toamnă
 Să lucreze corect și îngrijit.
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul, munca individuală, aprecierea.
Material didactic:
Știință Joc de masă Artă
-frunze decupate de -planșe cu umbre -creioane colorate
diferite culori -jetoane cu frunze -fise de lucru
-coșulețe

Locul de desfășurare: Sala de grupă

SCENARIUL DIDACTIC

Eveniment didactic Conținutul științific Strategii didactice Evaluare


Metode și Mijloace și Forma de Instrumente şi
procedee materiale organizare indicatori de
didactice performanţă
Captarea Mascota zilei îi anunță pe copii că le-a pregătit Surpriza Frontal Observarea
atenției câteva activități interesante. Individual comportamentului
Conversația verbal și
nonverbal
Anunțarea Astăzi veți lucra în următoarele centre de Frontal
temei și a interes: la „Știință” veți ordona frunzele după Conversația
obiectivelor culoare, la ,„Joc de masă” veți recunoaște umbra
frunzelor, iar la „Artă” veți colora peisajul toamnei .
Dirijarea învățării Copiii își aleg centrul la care doresc să lucreze, Conversația Jetoane Frontal Evaluare
ocupă locurile și așteaptă explicația și demonstrația Explicația Planse Individual individuala și
modului de lucru, după ce au intuit materialele de pe Demonstrația Fise de lucru Pe grupe frontală
măsuțe. Exercițiul Creioane
Știință : „Dragi copiii aveți pe măsuțe coșulețe Conversația colorate Observarea
în care se află jetoane cu frunze de diferite culori și Explicația Coșulețe comportamentului
coșulețe goale. Va trebui să le sortați punându-le pe Demonstrația verbal și
fiecare in coșulețul de care aparțin. ,, Muncă nonverbal
Joc de masă : „Dragi copii, pe măsuțe ați primit individuală
câteva cartonașe cu umbrele frunzelor. Va trebui să Exercițiul
căutați jetonul corespunzător și să îl suprapuneți
deasupra umbrei lui.
Artă: „Fiecare copil a primit fisa de lucru pe
care cu ajutorul creioanelor o vor colora
Se va da semnalul de începere a lucrului.
Obținerea Se va trece pe la fiecare centru de interes pentru
performanței verificarea înțelegerii sarcinilor ce urmează a fi duse
la bun sfârșit.
Dacă au terminat lucrul, vor putea să schimbe
centrul de interes.
Educatoarea va supraveghea activitatea în
centre și va ajuta acolo unde este cazul.
După epuizarea timpului alocat activității, se
atenționează copiii că trebuie să încheie lucrul.
Evaluare activității Se va face aprecierea rezultatelor. Conversația Frontal Aprecieri generale
Copiii vor trece pe la fiecare centru de lucru Aprecierea și individuale
pentru a vedea lucrarile şi pentru a aprecia modul în
care au fost realizate.
Sunt făcute aprecieri asupra desfășurării
activitățiilor, asupra comportamentului individual și
colectiv al preșcolarilor.
Recompense

S-ar putea să vă placă și