Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

Clasa: Pregătitoare

Propunător: profesor învățământ primar Adam(Dumitru) Cristina

Arria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Comunicare în limba română

Unitatea tematică: ”Iarna vin zăpezile!”

Subiectul: Sunetul,,s” ,Literele ,,s”şi ,,S”

Forma de realizare: integrată

Tipul lecţiei: de comunicare/ însuşire de noi cunoştinţe

Durata: 45 minute

Discipline integrate:

-Matematică și explorarea mediului

-Muzică și mișcare

1
Competenţe specifice:
CLR
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare
cunoscute;
2.1. Pronunțarea clară a sunetelor și a cuvintelor în enunțuri simple;
3.1 Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de tipar.

Obiective operaţionale:
O1 - să identifice sunetul “s” în cuvinte date;
O2 - să asocieze litera s / S cu sunetul “s” în cuvintele scrise pe tablă;
O3- să scrie cuvinte ce conțin sunetul ,,s” în poziție inițială, mediană, finală;
O4 - să despartă în silabe cuvintele date;
O5 - să completeze cu silabe ce conțin sunetul ,,S”, pentru a forma cuvinte cu înțeles;
O6 - să formuleze oral propoziţii în care să includă cuvinte date.

Strategii didactice:

 Metode: A) Metode de transmitere şi însuşire a cunoştinţelor:


a)metode de comunicare orală:
-metode conversative: conversaţia, discuţia colectivă
-metode expozitive: explicaţia
B) Metode de explorare şi descoperire:
-metode de explorare directă: observarea
-metode de explorare indirectă: demonstrarea
C) Metode bazate pe acţiune:
-metode de învăţare prin acţiune reală: exerciţiul
- metode de învăţare prin acţiune simulată: jocul didactic

2
 Mijloace: A) Mijloace informativ-demonstrative:
-reprezentări simbolice: jetoane, imagini, alfabetare, brăduț artificial, ornamente brad, fundițe roșii și aurii.

B) Mijloace tehnice audio-vizuale: computer, videoproiector


C) Materiale: creioane colorate, foi,coşuleţe, cartoane colorate, lipici, plastelină specială

Forme de organizare: -activitate frontală,


- activitate individuală,
- activitate pe grupe.

Forme şi tehnici de evaluare: -observarea sistematică


-aprecieri verbale
-autoevaluare
-interevaluare

Bibliografie

1. Manea, Alexandra, Matache, Claudia, Ioan, Liliana, Ruse, Clara, ,,Ghid practic pentru clasa pregătitoare”, Editura Delta Cart Educaţional,
Piteşti, 2012;

2. Tăut, Anca Veronica, Comunicare în Limba Română –Caiet de aplicații pentru clasa pregătitoare, Editura Sinapsis, Cluj-Napoca, 2013;

3. Curriculum pentru clasele pregătitoare;

4. Programe şcolare pentru clasele pregătitoare, Bucureşti 2013.

3
SCENARIUL DIDACTIC
STRATEGII DIDACTICE
MOMENTELE OB.
ELEMENTE DE CONŢINUT Metode şi Forme de Mijloace EVALUARE
LECŢIEI OP.
procedee organizare didactice

1. Moment - Se vor asigura condiţiile necesare unei desfăşurări optime Conversaţia Observaţia
organizatoric a lecţiei. Asigur ordinea şi disciplina. Elevii vor participa sistematică
1 min. la activitățile propuse, așezați ca și în ora precedentă, în
două echipe: renii și spiridușii.

2. Captarea O1 Ghicitoare: ,,Mergi cu ea, dar roate n-are, Observaţia


atenţiei Nu e tren, dar șine are, sistematică
6 min. Iarna bucurii aduce Conversaţia Imagine cu
Sus o duci și jos te-aduce .....(SANIA) sania
Rog elevii să formuleze o propoziție care să conțină
cuvântul ,,sanie”. Port o discuție cu elevii despre numărul
O6 de cuvinte din propoziție. Folosim simboluri pentru a scrie
propoziția pe tablă. Solicit un elev să vină să sublinieze
Explicația
cuvântul ,,sanie”.
Realizez un scurt dialog despre cuvântul sanie: câte
silabe are, care este primul sunet. Se reprezintă grafic
O3 cuvântul la tablă, dar și pe fișa individuală primită de
fiecare elev. Se scrie cuvântul folosind litere mari de tipar. Fișa de
(Anexa 1)
lucru
Frământări de limbă: Cum face șarpele?
Repetă după mine: Stan stă-n castan. Stanca stă-n castan cu Anexa 1
Stan. (insist asupra pronunțării sunetului s din cuvântul
sanie pentru ca elevii să sesizeze diferența dintre ,,s”și
,,z”).
3. Anunţarea  Astăzi ne vom juca cu sunetul şi litera „s”. Frontală Observare

4
temei şi a Pe parcursul acestei ore vom spune cuvinte care să conţină Explicaţia sistematică
obiectivelor sunetul „s”, vom citi cuvinte şi propoziţii, vom răspunde la
1 min. întrebări şi vom juca diverse jocuri cu literele învăţate.
4. Comunicarea/ O1 Prezentarea planșei cu litera „S” și ,,s” de tipar Conversaţia Frontală Planșa cu Observare
însuşirea de noi *Se intuieşte litera şi se identifică elementele componente: literele sistematică
cunoştinţe -o linie șerpuită care se începe din partea de sus dreapta și
apoi se coboară în partea de jos și se arcuiește spre stânga.
20 minute - datorită asemănării dintre ,,S” și ,,s” litera mică este
scrisă direct, oferind explicațiile necesare, legate de
O2 dimensiunea mai redusă față de S.
Se scrie pe tablă, mai întâi întreagă, apoi pe elemente
componente. Apoi iar se scrie întreagă.
Copiii „scriu” în aer, pe bancă cu degetul, cu stiloul închis Aprecieri
O3 Explicaţia individuale
Copiii vor scrie câte o literă ,,S” și la tablă, pentru a vedea
Anexa 1 pozitive
dacă și-au însușit reprezentarea grafică a sunetului. Individuală
Pe fișă, individual se va decora o steluță cu literele
învățate, după care se va scrie câte un rând cu fiecare,
trasându-se după contur. (Anexa 1)

Se caută în alfabetarul individual, dar și pe cel de la tablă Alfabetar


O4 litera S și se formează, cuvântul SANIE, despărțit în silabe. individual
Se păstrează silaba SA- și se solicită adaugarea unei alte
litere (din cele învățate) pentru a forma un nou cuvânt
(SAC, SAM) după care o nouă silabă pentru a forma noi
cuvinte (SARE, SARA). Cei care vor găsi primii cuvintele, Exerciţiul Activitate Alfabetar
vor așeza o fundiță (roșie sau aurie) în brăduț pentru echipa frontală mare
O5
lor. Vor fi anunțați că la sfârșitul orei, dacă vor fi atenți,
vor mai avea ocazia să pună câte o fundiță (roșie sau aurie) Fundițe
pentru echipa lor.
roșii și aurii
În continuare ne vom antrena împreună:
O6 Elevii vor ieşi la tablă şi vor rezolva câte un item propus Anexa 2
pe planșa din fața lor:
-să încercuiască litera ,,S” cu roșu și ,,s” cu albastru;
-să reprezinte grafic cuvintele, marcând poziția sunetului s;
-să scrie un cuvânt care să conţină sunetul ,,s”în poziţie

5
iniţială, mediană, finală; Planşe
-să descopere cuvintele ascunse;
-să scrie cuvintele obținute.
Fiecare elev va lucra și în bancă, pe fișa proprie, exercițiile
lucrate la tablă. (Anexa 2)
5. Fixarea şi O3 Tablă Observare
sistematizarea sistematică
Joc: Fiecare grupă (de 4 elevi) din fiecare echipă va primi Jocul Activitate Săniuțe
10 minute câte o imagine cu o săniuță (carton roșu și galben) și patru didactic roșii și
jetoane cu litere-fulg. Pe săniuță, fiecare grupă trebuie să pe grupe galbene
scrie cât mai multe cuvinte care pot fi obținute cu literele
date pe jetoanele cu litere sub formă de fulgi. Vor fi Jotoane
O6 atenționați că se vor folosi doar literele acestea (doar o fulgi
parte din ele sau chiar pe toate). Plastelină
Dacă cuvintele sunt scrise corect vor așeza imaginea pe specială
tablă și vor mai prinde în brăduț câte o fundiță pentru
echipa lor.

6.Activitate în Cum se alintă cuvântul sanie? (săniuță) Conversația Activitate Calculator, Observare
completare frontală sistematică
Cântec Săniuța fuge video-
5 minute proiector
https://www.youtube.com/watch?v=9xehRJNapd4

7.Aprecieri finale Echipa care a reuşit să pună mai multe ornamente este Activitate Jetoane Aprecieri
câştigătoare şi un reprezentant va merge să descopere încă cuvinte globale
2 minute un indiciu. ( ,,SALVAT”) . frontală pozitive

6
ANEXA 1 Nume: ...............................................

Fișă de lucru
1. Reprezintă grafic, după care alături, dacă te descurci scrie cuvântul cu litere mari de tipar:

2. Decoreză steluța cu litera S folosind roșu și cu s folosind albastru:

3. Trasează literele dacă ai terminat:

S-ar putea să vă placă și