Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 04. 03. 2014


CLASELE: a II-a/ a III-a
UNITATEA ŞCOLARĂ: Şcoala Gimnazială Nr. 1, sat Parpaniţa
PROPUNĂTOR: înv. Sîrghe Claudia
ARIA CURRICULARĂ: Tehnologii
DISCIPLINA: Abilităţi practice / Educaţie tehnologică
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Activităţi cu materiale sintetice- Hârtia
SUBIECTUL: ,, Cadou pentru mama”
TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi
SCOPUL LECŢIEI: Cunoaşterea şi utilizarea unor tehnici de lucru învăţate
(decupare după contur, lipire, îndoire, asamblare) cu diverse materiale şi
ustensile în realizarea unui produs
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1:– să recunoască materialele folosite pentru realizarea lucrării;
O2: – să utilizeze operaţii simple de lucru cu materiale necesare;

O3: – să se familiarizeze cu tehnicile de lucru specifice obţinerii produsului;

O4: – să decupeze corect după contur elementele componente ale lucrării,


pentru a putea definitiva produsul;

O5: – să asambleze corect şi estetic părţile componente ale tabloului,


respectând etapele de lucru stabilite;

O6: – să aprecieze corect lucrările realizate de ceilalţi colegi după criteriile


stabilite.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
a) Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, observarea
dirijată, brainstorming, exerciţiul individual, turul galeriei.
b) Mijloace didactice: hârtie colorată, foarfece, lipici, şnur de mărţişor,
hârtie suport dantelată, computer, cd.
c) Forme de organizare: frontal, individual;
RESURSE UMANE: 12 elevi
RESURSE TEMPORALE: 50 min
MATERIAL BIBLIOGRAFICny mu

Goran Gabriela - ,,Frumosul şi utilul în ochii copilului”- Abilităţi practice,


caiet pentru clasa a III-a , Editura CD Press, Bucureşti, 2006

Lucian Stan, Ileana Stan - Abilităţi practice- Ghid metodologic privind


proiectarea şi desfăşurarea activităţilor de predare-învăţare-evaluare (cl.I-IV), ,
Ed. Aramis, Bucureşti, 2003
Secvenţele Ob. Conţinutul instructiv-educativ Strategia didactică
lecţiei Op. Metode şi procedee Mijloace Forme de Evaluare
didactice didactice organizare
Moment Asigurarea climatului propice desfăşurării Conversaţia
organizatoric lecţiei şi pregătirea materialelor necesare
1’ începerii orei.

Captarea Le voi citi câteva ghicitori despre mama.


atenţiei Cel mai frumos şi scump cuvânt Observare
7’ Ce-l zice omul pe pământ Activitate sistematică
Este............................. frontală

Şi e aşa de preţuit Conversaţia


Din buze de copil ieşit
E.............................

Şi-n ochii de copil citeşti


Şi-n sufletu-i senin găseşti
Tot..........................

Se poartă discuţii referitoare la cuvântul Brainstorming Coala de Activitate Analiza


mama.( Ce reprezintă ea pentru voi? Cum hârtie Frontală răspunsurilor
le arătăm noi dragostea pentru ele?) Conversaţia pe tablă
Anunţarea
temei şi - Se anunţă tema lecţiei „Cadou pentru
enunţarea O1 mama” cu prilejul zilei de 8 Martie şi Conversaţia
obiectivelor ulterior obiectivele urmărite în realizarea
2’ lucrărilor.

Veţi colora imaginea, veţi contura după Explicaţia Observarea


şablon, veţi decupa modelul colorat, veţi Activitate sistematică
îndoi fiecare inimioară, veţi lipi modelul pe Frontală
forma dantelată şi veţi prinde un şnur pentru
mărţişor.

- De asemenea vom lucra în echipă şi de


aceea vă rog să colaboraţi pentru a realiza
cele mai reuşite lucrări.

Dirijarea Cer elevilor să identifice materialele pe care Observaţia Coala roşie, Activitate
învăţării le au pe bancă. dirijată cerculeţe frontală
din carton
30’ Prezint elevilor lucrarea model şi împreună colorat, şnur,
O2 cu aceştia identifică materialele din care Explicaţia flori din hârtie
O3 sunt alcătuite, precum şi principalele tehnici lipici,
O4 de lucru. foarfece Observarea
Demonstraţia Activitate sistematică
Se explică şi se demonstrează modul de frontală a comporta-
execuţie al lucrărilor. lucrarea model mentului
elevilor
Pe tablă este scris planul de lucru necesar
realizării lucrării. Până să înceapă realizarea
O1 lucrării, voi cere unui elev să repete etapele
de lucru. Instructajul
Munca Coala roşie,
Solicit elevilor să realizeze lucrarea, independentă cerculeţe
orientându-se după planul de lucru de pe Explicaţia din carton Activitate
O5 tablă, folosind corect tehnicile de lucru Conversaţia colorat, şnur, individuală Observarea
( conturare, decupare după contur, lipire, flori din hârtie sistematică
îndoire) şi să lucreze îngrijit şi curat, având lipici, a comporta-
grijă să nu se rănească. foarfece, mentului
elevilor
O6 Calculator Activitate
Lucrările vor fi executate pe un fond CD
muzical adecvat . Individuală. Analiza
Asigurarea Conduc şi coordonez lucrul fiecărei etape Activitate practică
retenţiei şi a de realizare a produsului.
transferului Urmăresc executarea lucrărilor.
5’ Conversaţia
Produsele
Pe măsură ce lucrările sunt gata, acestea se Conversaţia finite
vor aşeza în faţa clasei, obţinându-se o mică Turul galeriei Evaluarea
Evaluarea şi expoziţie.
aprecieri Frontal Autoevaluarea
finale
5’ -Ce materiale am folosit la tema de astăzi?
R: Elevii vor enumera materialele folosite. Conversaţia
-Ce tehnici am folosit?
R: Am folosit: conturarea, decuparea, Individual
lipirea, asamblarea, etc.

Se evaluează şi autoevaluează lucrările,


după criteriile stabilite:
 Respectarea tehnicii de lucru;
 Corectitudinea execuţiei (a decupării,
a plierii, asamblării, lipirii); Conversaţia Aprecieri
 Acurateţea şi originalitatea lucrării; verbale
 Gradul de finalizare.
Se cântă un cântecel despre mama, iar elevii
sunt răsplătiţi cu bomboane.

Se fac aprecieri finale individuale şi


colective în legătură cu participarea în
cadrul grupului pentru realizarea lucrării.
Descriptori de performanţă

Capacitatea: Cunoaşterea şi utilizarea unor tehnici de lucru cu diverse materiale şi ustensile

Tema: Cadou pentru mama

FB B

Realizează lucrările fără ajutor. Realizează lucrările fără ajutor, doar cu explicaţii suplimentare.

Îmbină corespunzător părţile componenete. Îmbină corespunzător părţile componenete, cu ajutor.

Decupează corect, după contur. Decupează după contur, cu unele imperfecţiuni.

Finalizează lucrările corect. Finalizează lucrările cu unele imperfecţiuni.

Lucrează în armonie. Lucrează, în unele momente, în dezacord.

S-ar putea să vă placă și