Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 22.11.2018

Grupa: mică

Tema anuală de studiu :

Tema proiectului:

Tema săptămânii:

Tipul activităţii:

Categorii de activităţi de învăţare: Domeniul Ştiinţe-Cunoaşterea mediului

Forma de realizare: joc didactic

Scopul activităţii: Verificarea şi sistematizarea cunoştinţelor referitoare la meserii , profesii,unelte şi

instrumentele pe care aceştia le folosesc şi a deprinderii de a se exprima în propoziţii corect

formulate din punct de vedere gramatical;

Obiective operaţionale:

-
PROIECT DE ACTIVITATE

Strategii didactice:

Metode şi procedee didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia,problematizarea,brainstorming-ul;

Mijloace didactice: jetoane, siluete, musafirul Poliţistul Mario,jucării, trusă doctor, trusă bucătar, creioane, pieptan,sac;

Forma de organizare a actvităţii: frontal,individual;

Sarcina didactică: Identificarea şi denumirea corectă a uneltelor şi instrumentelor folosite de doctor,educatoare, frizer şi

bucătar,recunoaşterea şi denumirea meseriilor ilustrate pe cub, intuirea răspunsului corect ghicitorilor formulate de educatoare.

Regulile jocului: Copilul solicitat va veni la cutia cu surprize, va lua o unealta/instrument, o va denumi si o va aseza în dreptul
bucătarului sau a doctorului Educatoarea prezintă sarcina din plic si pentru realizarea ei numeste un copil .Copilul numit răspunde
sarcinii conform cerinţei. Copiii vor răspunde la ghicitori şi vor identifica meseriile.

Elemente de joc: Surpriza ,aplauze,întrecerea,bătai din palme, selectarea si mânuirea materialului si ridicarea jetoanelor.

Durata: 20 minute

EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE


DIDACTIC
1.Organizarea activităţii Educatoarea pregăteşte - -
materialul didactic necesar
activităţii,aeriseşte sala,
aranjează scanele în formă de
semicerc.
2.Captarea atenţei Captarea atentiei se va face
folosind procedeul surprizei.
Astfel, la grupa va sosi
Poliţistul Toni, care vor aduce
o cutie mare cu
PROIECT DE ACTIVITATE

surprize.
,,Copii, ia uitati-va! Azi am
adus cu mine un musafir
L-am intalnit pe drum.
Stie cineva cine este el?
(poliţist) Bravo, el este
poliţistul Toni şi astăzi vrea să
se joace împreună cu voi, dar
este o problema. Si-au adus cu
ei
toate lucrurile de care au
nevoie, sunt aici in aceasta
cutie, si acum ele s-au
amestecat, iar cei doi nu mai
stiu să şi le găsească.
Le-am spus ca noi împreuna o
să-i ajutam. O să căutam in
cutie instrumenteleuneltele
pe care ei le folosesc, o să le
denumim si fiecăruia o să-i
dăm unealta
potrivita.
Asa-i că o sa-i ajutam?
3. Reactualizarea
cunoştinţelor(Prezentarea
materialului)
4.Anunţarea titlului jocului şi a ,, - Ei bine, vom juca jocul:
scopului acestuia ,,Cutia cu surprize?” folosind
cadourile aduse de Zâna
Jucăriilor. Vom recunoaşte
instrumentele şi ustensilele
folosite de doctor şi bucătar,
pe care apoi le vom aşeza lângă
PROIECT DE ACTIVITATE

ei ; vom recunoaşte meseriile


de pe cub,răspunzând
la ghicitori vom aşeza jetoanele
cu meserii in căsuţele piramidei
. Voi trebuie sa fiţi
foarte atenţi la activitate şi să
răspundeţi ca să putem
deschide cadoul primit de la
Zâna jucăriilor.
5. Explicarea şi demonstrarea Explicarea si demonstrarea
jocului jocului o voi face concomitent,
clar, concis, pe intelesul
copiilor, enuntand in acelas
timp si regulile.
Voi aduce in acest sens in fata
copiilor cutia cu surprize si-i
voi ruga sa vina s-o deschidem
impreuna.
Dupa deschiderea ei, îi voi
ruga să se aşeze pe scăunele, ca
să putem incepe jocul.
Pe rând, va veni la cutie un
copil pe care il voi chema eu,
va alege o
unealta/instrument pe care vrea
el, îmi va spune ce este si o va
aşeza în faţa
doctorului sau bucătarului.
„Eu am scos un obiect, aceasta
este o oala, mă duc si o pun la
bucatar pentru ca el
face măncare în oala. Aşa veţi
face si voi.”
PROIECT DE ACTIVITATE

6. Executarea jocului de probă Voi solicita un copil pentru a


realiza jocul de proba, usurând
astfel înţelegerea
felului în care ne vom juca.
„Acum să vina la mine...alege o
unealta. Ce este aceasta? Unde
o aşezâm, cui o
foloseşte?
7. Executarea jocului de către După efectuarea jocului de
copii proba se va trece la executarea
propriu-zisa a jocului.
Pe rând vor fi solicitati copii sa
vina si sa indentifice, apoi să
denumeasca uneltele
/intrumentele şi să le aşeze la
locul potrivit în faţa acestora.
Astfel se vor face
urmatoarele exercitii:
 Stetoscopul
Foarfeca
 pentru doctor
 Oala
 Cratita
 Furculita
 Polonicul
 pentru bucatar
8. Complicarea jocului Ciorbe, supe, sărmăluţe,/Sosuri
bune, chifteluţe/Pregăteşte
iscusit/Căci e meşter la gătit.
(BUCĂTARUL)
9.Evaluarea desfăşurării jocului
şi a achiziţiilor
10.Retenţia(fixarea
PROIECT DE ACTIVITATE

cunoştinţelor şi a deprinderilor)

S-ar putea să vă placă și