Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DE LECŢIE

Instituția: Școala Gimnazială nr. 14 Dacia - Oradea


Data: 07.05.2019
Clasa: a IV-a
Propunător : Chirilă ( Dragoș) Cornelia Alina
Obiectul: LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNÃ
Subiectul: Numeralul
Tipul lecţiei: predare/învăţare
Obiective cadru/Obiective de referinţă:2.5; 2.6; 3.6; 4.1; 4.4; 4.5;
Obiective operaţionale:
Cognitive:
OC1: să identifice numeralele într-un textpe baza explicatiilor date
OC2: să definească numeralul cu ajutorul invatatoarei
OC3: să citească şi să scrie corect numerale dupa dictare
OC4: să alcătuiască propoziţii în care să folosească corect numerale;
OC5: să precizeze datele a unor sărbători importante pe baza cunostintelor
anterioare

Psihomotrice :
OM1: să păstreze poziţia corectă în bancă şi la tablă;
OM2: să-şi coordoneze mişcările pentru a manevra cu operativitate
instrumentele de lucru;

Afective:
OA1: să participe cu plăcere şi interes la lecţie;
OA2: să manifeste un comportament adecvat;
OA3: să manifeste curiozitate pentru cunoaşterea noţiunii de numeral;
Strategii didactice:
Metode şi procedee: observaţia, conversaţia, demonstraţia,descoperirea,
exerciţiul, munca independentă, lucrul în echipă, ciorchinele.

Mijloace de învăţământ: manual, culegere de exerciţii gramaticale, fişe de


evaluare, planşă cu schema numeralului, planşe cu exemple şi exerciţii;
Forme de organizare: frontală/ individuală/ pe echipe

Resurse:
Bibliografice :
1.Oficiale:
 „Curriculum Naţional, Programe şcolare pentru clasa a IV-a, Bucureşti,
2005
 Tudora Piţilă, Cleopatra Mihăilescu, „Limba şi literatura română”,
manual pentru clasa a IV-a, Editura „Aramis”, Bucureşti, 2005

2. Pedagogice :
 Constantin Cucoş-coordonator, ”Psihopedagogie pentru examenele de
definitivare şi grade didactice”, Editura „Polirom”, Iaşi, 1998

3 .Metodico-didactice :
 Ioan Şerdean, ,,Metodica predării limbii române la clasele I-IV’’,
manual pentru liceele pedagogice, clasele a XI-a şi a XII-a,
specialitatea învăţători, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti,
1985;
 Estera,Nicolescu, „Didactica limbii şi literaturii române pentru
învăţământul primar”, Editura „Egal”, 2003;
 Ioan Dănilă, ,,Gramatica limbii române’’
 www.didactic.ro

Temporale: 50 minute
Umane: 18 elevi
Spaţiale: sala de clasă
SCENARIUl DIDACTIC

Nr. Evenimentul Ob. Conţinutşiactivităţi Strategiididactice


crt. instrucţional Op.
Metodeşi Mijloace Forme Evalu-
procedee didactice de organi-zare are
1. Moment OM - se aeriseşte sala de clasăşi se conversa-. fişe frontală observa-rea
organizatoric 1 pregătescmaterialelenecesaredesfăşurării optime alecţiei ; ţia instru-mente comporta-
- se stabileşteordinea ; de scris mentuluielev
ilor
2. Reactualiza-rea OA Rezolvă următorul rebus: conversa-ţia rebus frontală aprecieri
cunoştinţelor 1 A tablă verbale
anterioare

S U B S T A N T I V
  S  II N G U L A R
P  R I O N U M E
    A D J E C T I V
  R A L
P L U
P O L  I T E Ţ E
   

B
Orizontal:
1.Partea de vorbire care denumeşte fiinţe, lucruri sau fenomene ale
naturii se numeşte…
2.Numărul substantivului care indică o singură persoană, un singur
obiect, se numeşte …..
3.partea de vorbite care ţine locul unui nume se numeşte……
4. Partea de vorbire care arată însuşiri ale substantivelor………
5. Numărul substantivului care indică mai multe obiecte…….
6. Pronumele care prin adresare arată respectul faţă de o persoană

3. Captarea - Precizaţi părţile de vorbire ale cuvintelor subliniate, din exerciţiul individuală orală
atenţiei OC propoziţia următoare:
1 Eu am în clasănouăsprezececolegi harnici.
(pronume, substantiv, adjectiv)
- Se va atrage atenţia asupra cuvântului nouăsprezece
4. Anunţarea OA Astăzi veţi învăţa o nouă parte de vorbire, care exprimă numărul observaţia caiete frontală
subiectului 3 obiectelor sau ordinea acestora, prin numerare. tablă
lecţieişi a Această parte de vorbire se numeşte numeral. planşă
ob. operaţionale Astăzi: vom sublinia numeralele,
vom pronunţa şi vom scrie corect, vom alcătui propoziţii cu acestea,
jucându-ne.
Îşi notează data şi titlul pe caiete.
5. Dirijareaînvăţăr OC Cuvântul ,,nouăsprezece’’ este ca parte de vorbire numeral, pentru conversa- frontală orală
ii 3 că exprimă numărul . ţia
Al cui număr îl exprimă ? euristică
(al subst.,,colegi’’)
Notaţi pe caiete definiţia : scrisă
OM Numeralul este partea de vorbire care exprimă numărul obiectelor
2 sau ordinea acestora prin numărare. observaţia planşa
1. Să citim exemple de numerale care exprimă numărul
obiectelor:
 două cărţi;
 patru bănci;
 douăzeci şi una de zile;
 şapte sute optzeci şi nouă;
 o mie de fire;
 îndoit( dublu), întreit( triplu)...

2. Daţi exemple de numerale care exprimă numărul obiectelor.

3. .Alcătuiţi două enunţuri cu cel puţin un numeral în fiecare.

4. Numeralul mai arată şi ordinea obiectelor (al câtelea este


prin numărare):
exerciţiul
 întâia, întâiul, prima, primul, al doilea, al treilea, al
cincilea, al unsprezecelea, al o sută unulea...;
 prima dată( întâia oară),a treia oară,în al patrulea rând,
caiete individu- observa-
5. Alcătuiţi două propoziţii cu numerale care arată ordinea,
OC exerciţiul ală re siste-
prin numărare.
4 matică
6. Atrag atenţia elevilor felul în care sunt scrise numeralele:
- Simple ( scrise print-un singur cuvânt): unu, trei, primul etc
- Compuse (scrise cu ajutorul mai multor cuvinte): douăzeci şi
trei, patru sute şaizeci şi patru…

7. Cu ajutorul căror întrebări putem identifica numeralul într-


o comunicare? descoperire orală

8. Identificaţi numeralele din poezia ,,Numărătoare’’, de Titel


Constantinescu( manual, pag.94): exerciţiul caiete în perechi
OC ,,- O alună, două, trei
1 Veveriţă, tu nu vrei?
-Ba vreau patru, cinci şi şase,
Că alunele-s gustoase!
- Îţi dau şapte, opt sau nouă
Dac-o să ne spui şi nouă
Când o să ajungă-ncoace
Iarna cu zece cojoace! ’’

planşă
OC 9. În matematică, numeralele se scriu cu cifre:
3 200+ 450=650
120X 2=240

La limba şi literatura română,numeralele se scriu cu litere.


OM
2

7. Obţinerea OA 1). Matematicienii jocul jetoane 5 echipe a


performanţei 2 Alcătuiţi o problemă prin care să aflaţi câţi lei a cheltuit Pandele pe didactic fişe câte4 elevi
OC pantofi. Scrieţi numerele cu litere. activitate
1 2)Ecologiştii integrată
Identificaţi florile, grupaţi-le după felul lor, notaţi în tabel câte sunt
de fiecare fel şi scrieţi apoi numerele cu litere.
3)Muzicienii
OC Completaţi versurile, scriind numerele cu litere, apoi compuneţi o
3 melodie după aceste versuri:
4) Isteţii
Taie forma greşită a numeralelor din propoziţiile:
o Fratelemeu areunsprezece / unsprezeceani.

o Patrusprezece / paisprezececopiipleacăînexcursie.

o Teaştept de cinsprezece / cincisprezece minute.

o Mâinemătrezesc la oraşese / şase.

o Înbiblioteca mea am optsprezece / optâsprezececărţi.

o Am rezolvatşepte / şapteprobleme la matematică.

5) Ştiutorii
Scrieţi în litere data sărbătorilor de mai jos:
- Ziua Naţională a României,
- Crăciunul,
- Ziua internaţională a Femeii,
- Ziua Copiilor
8. Feedback-ul OC Jocul „Ciorchinele”: ciorchinele tablă frontală aprecieri
2 Numărul verbale
Ordinea obiectelor
obiectelor

Exprimă

NUMERALUL

Felul

simple compuse

10. Evaluarea OC Fişă de lucruindividuală: munca fişa cu individuală aprecieri


1 Completează cu numeralepotrivite, scrise cu litere, următorul text: indepen- tema verbale
dentă anterioară calificative
Eu am ………………ani. Suntnăscutînziua de ………………
luna………………,anul ……………………….... . Acumsuntelevînclasa a
…………
Înclasa mea sunt……………………….elevi, dintre care………….
feteşi …………………….băieţi.
Înfiecareziîncepemlecţiile la ora ……………………….şi le terminăm la
ora……………………sau la ora………………… .

11. Transferul OM Se dă temă pentru acasă: pag. 94/ ex. 2 (să lucrăm) şi portofoliul. conversaţia manual frontală Temă pentru
2 acasă
Echipa 1
Matematicienii

Alcătuiţi o problemă prin care să aflaţi câţi lei a cheltuit Pandele pe pantofi.
Scrieţi numerele cu litere.
Echipa 2
Ecologiştii

Identificati florile, grupati-ledupa felul lor, notaţi în tabel câte sunt de fiecare fel şi scrieţi apoi numerele cu
litere.
Ghiocei Narcise Lalele Trandafiri

Echipa 3
Muzicienii

Completaţi versurile, scriind numerele cu litere.

Şade raţa pe butoi,


Numărând din …….. în ……..:
Unu, …………, …………., …………., …………..
Dimineaţa mâncăm ouă
Ca să creştem mari!
Şade raţa pe butoi ,
Numărând din ………. în …….. :
Doi, ………, …………., ………….
Cozonacul este copt.
Dar casă-l mâncăm
Pemâini ne spălă!

Echipa 4
Isteţii

Taie forma greşită a numeralelor din propoziţiile:

o Fratele meu are unsprezece / unsprezece ani.

o Patrusprezece / paisprezece copii pleacă în excursie.

o Te aştept de cinsprezece / cincisprezece minute.


o Mâine mă trezesc la ora şese / şase.

o Înbiblioteca mea am optsprezece / optâsprezece cărţi.

o Am rezolvat şepte / şapt eprobleme la matematică.

Echipa 5
Ştiutorii

Scrieţi în litere data sărbătorilor de mai jos:

- Ziua Naţională a României,

…………………………………………………………………………….

 Crăciunul,

……………………………………………………………………………
- Ziua internaţională a Femeii,

……………………………………………………………………………

 Ziua Copiilor

……………………………………………………………………………

S-ar putea să vă placă și