Sunteți pe pagina 1din 17

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Trandafir Ioana – Andreea


Data: 9.05. 2019
Clasa: a VII-a
Obiectul: Limba și literatura română
Unitatea de învățare: Nuvela
Subiectul: Caracterizarea personajelor
Text suport: „Două loturi” de Ion Luca Caragiale
Tipul lecției: mixtă

COMPETENȚE SPECIFICE:
2.1 asigurarea coerenței ieilor exprimate
2.4.adaptarea vorbirii la situațiile speciale sau neprevăzute de dialog sau monolog
3.1 recunoașterea modalităților specifice de organizare a textului epic
4.2. organizarea secvențelor textuale în funcție de o cerință
4.5. folosirea diferitelor modalități pentru realizarea expresivității textului

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârșitul orei, elevii vor fi capabili să:
O1: să clasifice personajele din text în funcție de participarea lor la momentele acțiunii;
O2: să recunoască modalitățile de caracterizare a personajului principal;
O3: să enumere trăsăturile personajului principal;
O4: să analizeze comportamentul personajului principal din puncte de vedere diferite;
O6: să manifeste spirit de colegialitate și cooperare în cadrul echipei;
O7: să manifeste spirit de competiție;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
Metode și procedee: rebusul, brainstorming-ul, conversația euristică, ciorchinele, explicația, lucrul pe grupe, exercițiul,
descoperirea, munca independentă
Mijloace de învățământ: fișe de lucru, manual, foi, markere, flipchart
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

1
BIBLIOGRAFIE:
- „Limba și literatura română” manual de clasa a VII-a, Alexandru Crișan, Sofia Dobra, Florentina Sâmihăian, Editura
Humanitas Educațional, București, 2002;
- „Limba și literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise”, Alina Pamfil, Ed. Paralela 45, București, 2006;
- „Metodica predării limbii și literaturii române în gimnaziu și liceu”, Corneliu Crăciun, Ed. Emia, Deva, 2004;
- „Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba și literatura română” – învățământ primar și gimnazial, Ministerul
Educației și Cercetării, 2002.

2
SCENARIU DIDACTIC

Nr. Etapele lecției Ob. Activitatea Activitatea Strategia didactică Evaluare


Crt Oper. profesorului elevilor Metode și Mij. De Forme de
procedee învățământ organizare
1. Moment Asigură condițiile Se pregătesc
organizatoric necesare desfășurării pentru începerea
( 1 min.) optime a activității. lecției. Conversația
Pregătește Anunță absenții. Frontal
materialul didactic.
Notează absenții.
2. Verificarea Profesorul verifică Elevii citesc
temei scrise și a tema, atât cantitativ, tema și
noțiunilor cât și calitativ corectează acolo Frontal Aprecierea
anterior însușite ( rezumatul/povestir unde este cazul. Conversația răspunsurilor
( 5min) ea pe momentele
subiectului).
Adresează întrebări Elevii răspund la
elevilor prin care întrebările
verifică noțiunile adresate:
anterior însușite.
1.Cărui gen literar 1.„Două loturi”
aparține „Două de I.L.Caragiale
loturi” de aparține genului
I.L.Caragiale? epic deoarece
Motivați! sentimentele
autorului sunt
exprimate în
mod indirect
prin intermediul
acțiunii și al
personajelor.

3
2. Cine narează? 2.Un narator
care își face
simțită prezența
în operă prin
diferite replici
„Dar ce au
pierdut? Ce
caută?”

3. Când și unde se 3. Acțiunea se


petrece acțiunea? petrece în
București, la
începutul
secolului al XX-
lea
4.Cu ce moment al 4. Opera
subiectului debutează cu
debutează opera? intriga.

5. Ce puteți spune 5.
despre Deznodământul
deznodământ? ne propune două
variante.
6. Prezentați
deznodământul care
v-ar plăcea vouă.
3. Captarea Profesorul cere Elevii rezolvă
atenției (5min.) elevilor să rezolve rebusul și Conversația Flipchart Frontal Aprecierea
rebusul de pe descoperă pe Exercițiul răspunsurilor
flipchart (anexa1) coloana AB Rebusul Marker Individual
pentru a descoperi numele

4
tema lecției.Pe personajului Coli
coloana AB vor principal: Lefter
descoperi numele Popescu
personajului
principal.
4. Anunțarea Profesorul notează Elevii scriu titlul Conversația Tabla Frontal Observarea
temei și a pe tablă titlul lecției lecției pe caiete Caietul sistematică
obiectivelor și anunță și ascultă cu elevilor
(2min.) obiectivele: atenție
„Astăzi vom discuta obiectivele pe
despre care le vor
caracterizarea urmări pe
personajului Lefter parcursul lecției.
Popescu din opera
Două loturi iar la
sfârșitul orei vom
ști: să clasificăm
personajele din text
în funcție de
participarea lor la
momentele acțiunii;
să recunoaștem
modalitățile de
caracterizare a
personajului
principal; să
identificăm
trăsăturile
personajului”
5. Dirijarea Profesorul anunță Elevii sunt atenți
învățării elevii că primul pas la explicațiile
(25 de min) în vederea realizării profesorului și
unei caracterizări realizează pe

5
este acela de a caiete
identifica tipul de ciorchinele pe
personaj pe care îl care îl vor
vor analiza, în completa
funcție de împreună cu
O1 participarea lui la profesorul.
momentele acțiunii
„În acest scop vom Aprecierea
realiza împreună un Ciorchinele răspunsurilor
ciorchine pentru a Conversația Tabla
clasifica personajele Caietul Frontal
operei și pentru a elevilor
vedea în ce
categorie îl
încadrăm pe Lefter
Popescu” (anexa 2)

Profesorul stabilește
împreună cu elevii
că Lefter Popescu
este personajul
principal al operei și
împreună cu aceștia
realizează un Elevii realizează
ciorchine pentru a ciorchinele pe Ciorchinele Tabla Frontal Aprecierea
stabili modalitățile caiete și îl Conversația Caietul răspunsurilor
de caracterizare a completează elevilor
unui personaj( anexa împreună cu
3) profesorul.

Profesorul împarte
clasa în 4 grupe.
Fiecare grupă va

6
primi fișe de lucru
( anexa 4) ce vor
conține citate din
operă. Elevii vor
trebui să completeze
O2 un tabel în care vor
trebui să specifice
modalitatea de Elevii
caracterizare, lucrează în grupe
mijlocul prin care se pentru a rezolva
realizează aceasta și sarcinile fișei de
trăsătura lucru după care
O3 personajului care se împreună cu Exercițiul Observarea
desprinde din citat. profesorul Descoperirea sistematică
Pe măsură ce fiecare realizează pe Ciorchinele, Fișe de lucru
grupă prezintă caiete schema conversația Tabla Lucru pe
O4 rezolvările , caracterizării. Caietele grupe
profesorul realizează elevilor Frontal
la tablă schema
caracterizării, cu
ajutorul unui Aprecierea
ciorchine ( anexa 5). răspunsurilor
6. Asigurarea Profesorul împarte Elevii rezolvă și Fișă de lucru Individual Aprecierea
feed-back-ului fiecărui elev o fișă prezintă Exercițiul răspunsurilor
și a de lucru ce conține cerințele de pe
performanței un test grilă pentru a fișa de lucru.
(10min) verifica însușirea
noțiunilor studiate
pe parcursul orei.
(anexa 6)
7. Asigurarea Profesorul anunță Elevii notează Conversația Caietele Frontal
retenției și a tema pentru acasă: tema pentru elevilor
transferului realizarea unei acasă.

7
(2min) compuneri de
caracterizare a
personajului
principal pe baza
schemei realizate în
clasă.

8
ANEXA 2

PERSONAJE PERSONAJE
PRINCIPALE PERSONAJELE
SECUNDARE

DOAMNA CĂPITANUL
LEFTER POPESCU PANDELE
POPESCU

PERSONAJE

EPISODICE

COMISARUL BANCHERUL
TURTUREANU
CHIVUȚELE
ȘEFUL

ANEXA 3
MODALITĂȚI DE 9
CARACTERIZAREE
DIRECTĂ INDIRECTĂ

AUTOCARAC-
TERIZARE NUME
DE CĂTRE ALTE
DE CĂTRE
PERSONAJE
NARATOR
FAPE, GESTURI,
ATITUDINI, LIMBAJ MEDIUL
COMPORTAMENT SOCIAL

ANEXA 4

10
GRUPA 1

Identificați modalitatea de caracterizare, mijlocul de caracterizare și trăsătura personajului rezultată din


textul citat.

CITAT Modalitatea de Mijlocul de Trăsătura


caracterizare caracterizare personajului
...aşa şi e; e bolnav. directă De către narator Disperare provocată de
...d. Lefter a căzut pe o canapea sfărâmat de oboseală. pierderea biletelor
... strigă crunt d. Lefter. directă De către narator Impulsiv, violent
... porunceşte straşnic d. Lefter.
Cu tot respectul ce i-l insufla d-lui Lefter şeful său... directă De către narator Respectă şefii
...omul care a scuturat în fine jugul nesuferitei robii... directă De către narator Consideră serviciul o
robie
De mare belea mi se pare că m-ai dat, nene Popescule, directă De către alte Comportament
cu ipohondriile dumitale! personaje schimbat, conflictual
( comisarul
Turtureanu)
...se poate să fii aşa de indiferent? directă De către alte Indiferenţa –rezultat al
personaje neîncrederii în noroc
( cpt.Pandele)

GRUPA 2
11
Identificați modalitatea de caracterizare, mijlocul de caracterizare și trăsătura personajului rezultată din
textul citat.

CITAT Modalitatea de Mijlocul de Trăsătura


caracterizare caracterizare personajului
- Ţi-ai găsit! Eu şi noroc! directă autocaracterizare pesimist
..aici era soarele strălucitor căutat atâta timp orbeşte directă autocaracterizare Se consideră cel mai
pe-ntunerec! norocos om
- (...) Asta-i şarlatanie, mă-nţelegi... directă autocaracterizare Revoltat împotriva
autorității
Iar ai venit, nebunule! Sa pui sa ne omoare, directă de către alte Necinstit, incorect
nevinovate, la poliţie, ai? oţule! personaje (Țâca)
Statul nu plăteşte impiegaţii ca să facă beţii noaptea şi directă de către alte Nu se bucură de
ziua să zacă – uite ce prăpădit eşti! – în loc să vie la personaje ( șeful) simpatia șefului
datorie...
-Hahaha!(...) Îmi cunosc eu norocul ! directă autocaracterizare Resemnat cu soarta sa

GRUPA 3

12
Identificați modalitatea de caracterizare, mijlocul de caracterizare și trăsătura personajului rezultată din
textul citat.

CITAT Modalitatea de Mijlocul de Trăsătura


caracterizare caracterizare personajului
Era seară; omul şedea la masă cu consoarta sa în Indirectă Mediul social Trai liniştit, dar apăsat
săliţa de la intrare, vorbind în ticnă despre cum se de grijile zilei de mâine
scumpeşte viaţa de zi cu zi...
Impiegat la un minister, locuia într-o căsuţă cu săliţă indirectă Mediul social Amic cu persoane de
şi geamlâc, era prieten cu alţi funcţionari sau ofiţeri aceeaşi condiţie socială
de rang inferior, cu care mergea la berărie.
Şi pac! trânteşte una jos... ţăndări! şi pe urmă, paf! indirectă Fapte, gesturi, Violent
alta asemenea. comportament
Şi iar pac! paf!...
...drept care o ia la palme. indirectă Fapte, gesturi, Crunt, impulsiv,
comportament violent

...aşterne cu mâna sigură... o compoziţie care indirectă Fapte, gesturi, Ironia ca mijloc de
...ascunde o bogată ironie: demisia atitudini răzbunare pentru
umilinţele îndurate
Se tot plângea că n-are noroc la joc. indirectă Atitudini, fapte, Neîncrezător în noroc,
...Lefter a râs pesimist... comportament pesimist
...habar n-avea că se trăseseră amândouă lotăriile. Neîncrezător în şansa
sa

GRUPA 4

13
Identificați modalitatea de caracterizare, mijlocul de caracterizare și trăsătura personajului rezultată din
textul citat.

CITAT Modalitatea de Mijlocul de Trăsătura


caracterizare caracterizare personajului
-Ştiu unde sunt ! acum ştiu!...uf! …le-am găsit! indirectă limbaj Fericit, încrezător în
şansa sa
Cui ai dat-o, nenorocito! indirectă limbaj Violent, brutal,
- Destul, nenorocito!
Te omor, mă-nţelegi? te omor  ! indirectă limbaj Işi pierde definitiv
controlul
Ş-a-nceput să se să se jelească, să se bată cu palmele indirectă Fapte, gesturi, Pierderea controlului,
peste ochi şi cu pumnii peste cap şi să tropăie din comportament criză de nebunie,
picioare, făcând aşa tărăboi, încât a trebuit bancherul prăbuşire psihologică
să ceară ajutorul forţei publice ca să scape de d. lefter.
... simte o sfârşeală şi cade, alb, ca porţelanul... ascultă indirectă Fapte. gesturi, Depresie totală
stupid... comportament
se face vânăt ca ficatul şi se ridică izbucnind cu o
volubilitate supremă
Popescu indirectă nume Banal, un oarecare
Lefter Om fără noroc la bani

ANEXA 1

14
L E X I C
E P I C
S U F I X
D I A T E Z A
N E G A T I V
D E S C R I E R E
C O M P A R A T I V
L O C U T I U N E
P R O N U M E
V E R B
S I N O N I M I E
C O L E C T I V
A U T O R

1. Format din totalitatea cuvintelor dintr-o limbă.


2. Genul literar în care sentimentele autorului sunt transmise în mod indirect
3. Sunete / grupuri de sunete care se adaugă după rădăcină.
4. Categoria gramaticală a verbului care arată relația dintre acțiune, subiectul gramatical și obiectul care o suportă.
5. Tip de pronume care înlocuiește numele obiectelor inexistente.
6. Modul de expunere predominant în opera „Călin (file din poveste)”.
7. Gradul adjectivului „mai bun”.
8. Grup unitar de cuvinte.
9. Partea de vorbire care ține locul unui substantiv într-o comunicare.
10. Partea de vorbire care arată acțiunea, starea sau existența.

15
11. Relația în care se află cuvintele „dificil-greu”.
12. Tip de numeral care arată din câte obiecte este formată o colectivitate.
13. Persoana reală care imaginează și scrie un text.

Amic cu
Trai liniştit, dar apăsat de persoane de Violent
ANEXA 5 – SCHEMA CARACTERIZĂRII grijile zilei de mâine aceeaşi
condiţie
16 socială Crunt,
impulsiv,
violent
LEFTER POPESCU

DIRECTĂ INDIRECTĂ
pesimist Neîncrezător în
noroc, pesimist
Ironia ca
mijloc de Neîncrezător în
AUTOCARACTERI Se consideră cel
răzbunare şansa sa
ZARE mai norocos om
NARATOR pentru
ALTE umilinţele
PERSONAJE îndurate
Comportament
schimbat conflictual Revoltat
Consideră împotriva Violent
serviciul o autorității Fericit, brutal,
robie încrezător în
Indiferent(rezultat al şansa sa
neîncrederii în noroc) Işi pierde
Resemnat cu
Respectă definitiv
soarta sa
șefii controlul

Impulsiv
Nu se bucură de Necinstit Depresie
violent
Disperare simpatia șefului incorect totală Banal, un oarecare
provocată de Pierderea controlului,
criză de nebunie Om fără noroc la
pierderea bani
biletelor

17

S-ar putea să vă placă și