Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Clasa: aVI-a
Profesor: BUHOSU OANA
Obiectul: Limba si literatura romana
Subiectul lectiei: D-l Goe…, de I.L.Caragiale -apartenenta la genul epic, aplicatie
comparativa la schita Vizita…, de I.L.Caragiale
Tipul lectiei: Mixta
OBIECTIVE CADRU:
- Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală
- Dezvoltarea capacităţii de exprimare scrisă
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
2.4 sa-si adapteze vorbirea la situatia concreta de dialog sau de monolog
4.3 sa inlantuie corect frazele in textul redactat, utilizand corect semnele
ortografice si de punctuatie
Obiective operationale:
La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:

a) cognitive:
1. sa identifice trasaturile genului epic in textul D-l Goe…
2. sa desprinda aceste trasaturi din fragmetele lectiei
3. sa identifice marcile spatio-temporale in text
4. sa recunoasca momentele subiectului
5. sa evidentieze trasaturile protagonistului si a celorlalte personaje
6. sa explice asemanarile si deosebirile dintre cele doua texte propuse spre analiza
7. sa rezolve sarcinile incluse pe fetele cubului
b) afective:
sa manifeste interes fata de opera epica
sa recepteze valoarea educativa a textului

Strategia didactica:
a) metode si procedee: conversatia euristica, lectura selectiva si explicativa, invatare
prin descoperire, metoda cubului, problematizarea
b) forme de organizare a activitatii elevilor: activitate pe grupe
c) mijloace de invatamant: manualul de Limba romana pentru clasa a VI-a, EDP,
fise de lucru, imagini
Bibliografie:

Limba si literatura romana , manual pentru clasa a VI-a , EDP


Programa de limba si literatura romana clasa a VI-a
Medodica predarii limbii romane in scoala , C. Parfene , Ed. Polirom , Iasi, 2000
Didactica limbii si literaturii romane – Structuri didactice deschise – Alina Pamfil , Ed.
Paralela 45 , Pitesti , 2003
Didactica limbii si literaturii romane – Vistrian Goia , Ed. Dacia , Cluj-Napoca , 2002
Ob. Activitatea Activitatea Forme de Evaluare
Secventele lectiei Metode
op. profesorului elevilor organizare
Moment -pregateste materialul -se pregatesc conversatia Activitate Iniţială: conform
organizatoric didactic pentru ora de frontala
previziunilor,
-asigura un climat optim limba si literatura
pentru desfasurarea romana elevii ar trebui să
activitatii
facă observaţii
asupra
cunostintelor
referitoare la
textul studiat, cu
trasaturi
specifice genului
epic
Actualizarea 3.2, 3.1 -verifica calitativ si -citesc si -conversatia Activitate
cunostintelor cantitativ tema pentru corecteaza tema euristica frontala
dobandite acasa
-solicita elevilor sa -enumera
enumere trasaturile trasaturile genului
genului epic epic

Captarea atentiei - discuta cu elevii despre -elevii dau Observarea


alte texte care se exemple de alte Invatarea prin curenta
incadreaza in genul epic, texte care apartin descoperire
ale aceluiasi autor sau genului epic si
apartinand altor autori care au o tematica
asemanatoare cu
- discuta cu elevii textul studiat
alegerile facute, - elevii
argumenteaza
alegerile facute
Anuntarea temei si -profesorul anunta Activitate
a obiectivelor analiza comparativa frontala
propusa , avand ca
suport textele D-l Goe…
si Vizita… , precizand
obiectivele propuse
Dirijarea invatarii - urmareste -elevii realizeaza -lectura Activitate pe Evaluare
reactualizarea ideilor din lectura expresiva a selectiva si grupe formativa
textul Vizita…, pentru o poeziei explicativa
analiza corecta, - se organizeaza -invatarea
precizand ca se va face pe echipe, tragand prin
analiza textelor cu la sort fiecare din descoperire
ajutorul metodei cubului fetele cubului
- realizeaza repartizarea -participa activ la
pe 6 echipe a elevilor,cu realizarea analizei -cubul
un reprezentant pentru comparative
fiecare grupa, in -rezolva sarcinile
conformitate cu fetele de lucru
cubului:astfel fiecare -problemati-
echipa va lucra pe zare
sectiunile: DESCRIE,
COMPARA,
ANALIZEAZA,
ASOCIAZA,
ARGUMENTEAZA,
COMUNE, profesorul
urmand sa explice in ce
consta fiecare sarcina
-umareste modul de
lucru al elevilor pe
parcursul lectiei
Realizarea - solicita elevilor sa - prezinta fiecare Conversatia Activitate Evaluare
feedbackului prezinte rezultatele grupa materialul frontala formativa
lucrului in echipe, in lucrat, acordand
functie de sarcina reciproc puncte
fiecarei grupe ulterior, pentru
fiecare echipa Eseul de cinci
- foloseste metoda minute
eseului rapid prin care
verifica ce a ramas
clarificat si ce nu, din
lectia desfasurata
Evaluarea - profesorul face -eleviii primesc Aprecierea
aprecieri generale asupra aprecierile verbala si
modului de desfasurare a profesorului notarea
lectiei, evidentiind grupa
obseravtii originale
Asigurarea retentiei -enunta tema pentru - elevii isi noteaza
acasa, dand indicatii tema de casa

Anexe (detalieri pentru fetele cubului)


URBEA X

DESCRIE
- Spatiul si timpul din
schita studiata; apeleaza
la exemple concrete din
text

1
ANALIZEAZA

-comportamentul rudelor lui Goe si pe cel


al mamei lui Ionel, dna Popescu

2
ASOCIAZA
- personajul principal cu un animal, cu o
palnta sau o culoare; argumenteaza
alegerea

4
ARGUMENTEAZA

Apartenenta la genul epic

5
COMPUNE
- O poezie de 1-2 strofe care sa i se
potriveasca personajului principal din text

S-ar putea să vă placă și