Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data : 10 05 2011
Clasa: a X-a
Unitatea de învăţământ: Grupul Scolar Agricol Nucet
Propunator: prof. Valentin Polizache
Aria curriculara: Om şi Societate
Disciplina: Istorie
Unitatea de învăţare: „Revoluţiile epocii moderne”
Tema: „Revoluţia americanã „
Tipul de lecţie: mixta
Timp: 50’
Competente generale:
1)să propunã motivãri pentru acţiunile oamenilor din trecut
2)să redea prin cuvinte proprii înţelesul termenilor istorici studiaţi
Competente specifice:
1. să definească şî să utilizeze termenii-cheie : independenţã; boicot; naţiune; stat federal; Constituţie; republicã
2. să identifice statutul coloniilor engleze din America de Nord, folosind sursele puse la dispoziţie
3. să indice cauzele şi consecinţele conflictului dintre colonii şi Marea Britanie
4. să localizeze pe harta istorică principalele bãtãlii din timpul Rãzboiului de Independenţã
5. Sã determine caracterul şi importanţa Declaraţiei de Independenţã, pe baza materialelor puse la dispoziţie
6. sã asocieze Constituţia S.U.A cu organizarea naţiunii americane într-un stat liberal

1
Metode , strategii , mijloace :
Mijloace de învăţământ; manualul; fişe de lucru; atlase istorice;lecturi „Istoria S.U.A.”-Ed.Corint,2004
Metode învăţământ: conversatia euristică; explicaţia ; lucrul cu harta; lucrul cu manualul, descoperirea, problematizarea
Strategii: activitate pe grupe ; activitate frontală ; activitate în perechi

Desfăşurarea lectiei

Momentelele Conţinutul ştiinţific Strategii şi Evaluare


lectiei activităţi
Organizarea clasei

Verificarea prezenţei şi a mijloacelor de învãţãmânt


Desfasurarea Realizarea unui tabel
activitatilor

Stiu Vreau să ştiu Am învăţat Evaluarea


- Marile descoperiri geografice au - situaţia coloniilor predictiva
dus la formarea imperiilor engleze din America
coloniale de Nord
- principalele imperii coloniale - cauzele conflictului
Spania; Portugalia; Olanda; dintre colonişti şi
Franţa; Marea Britanie Marea Britanie
- în secolul al XVIII-lea Marea - desfãşurarea
Britanie devine „stãpâna rãzboiului
mãrilor” - organizarea acestei
- teritoriile stãpânite de fiecare zone dupã rãzboi
imperiu colonial în aceastã
perioadã
- originea coloniştilor şi situaţia
bãştinaşilor

Frontal
2
Momentelele Conţinutul ştiinţific Strategii şi Evaluare
lectiei activităţi
I. Situaţia coloniilor engleze din America de Conversaţie euristicã
Nord
1.Situaţia socialã
 Colonişti(englezi; irlandezi)
 Amerindieni(împinşi spre vest) Lucrul cu manualul; conversaţia euristicã Evaluarea
 Sclavi negri formativa
2. Situaţia politicã Conversaţie euristicã;observaţia
 13 colonii
 în fruntea coloniilor-guvernator
- Parlament
 nu aveau reprezentanţi în Parlamentul englez
3. Situaţia economicã
 dezvoltarea economiei împiedicatã de Marea
Conversaţia euristicã;
Britanie (taxe; interdicţii)

II. Rãzboiul de independenţã


Explicaţia; conversaţia euristicã
a)Cauze
 Mãsurile engleze care împiedicau dezvoltarea
coloniilor
 Dorinţa de independenţã a coloniştilor Folosesc imaginea de la pagina 169 pentru a înţelege Evaluarea
b)Etape: pretextul rãzboiului formativa
1. Organizarea coloniştilor în organizaţii şi
boicotarea mãrfurilor engleze Conversaţia euristicã; observaţia
2. Partida de ceai de la Boston(decembrie 1773) Citesc din manual,de la pagina 168, scurta biografie a
3. confruntãri între colonişti şi englezi(1775) lui George Washington
- armata englezilor –profesionistã
- armata coloniştilor- formatã din In perechi
voluntari conduşi de George Descoperirea; comparaţia
Washington Folosesc fişe de lucru pe baza cãrora determinã
caracterul Declaraţiei şi fac analogie cu alte
4. Declaraţia de Independenţã(4 iulie 1776) documente
 Redactatã de Thomas Jefferson Indicã pe hartã principalele bãtãlii
 Caracter iluminist
3
Momentelele Conţinutul ştiinţific Strategii şi Evaluare
lectiei activităţi
5. Confruntãri militare Determinã aliaţii coloniştilor
 Bãtãlii: Saratoga(1777)
Yorktown(1781)
 Aliaţi : Franţa
Spania
Olanda
6. Tratatul de pace de la Versailles(1783) Explicaţia; conversaţia euristicã
 Recunoaşterea independenţei
americanilor
 Cedarea teritoriilor din Vest
americanilor
III. Constituţia S.U.A
 Adoptatã în 1787 Activitate în perechi
 Prevede: Fişe de lucru
 S.U.A –stat federal
 Forma de guvernãmânt-Republicã
 Separarea puterilor în stat
 Vot cenzitar
 Garantarea libertãţilor cetãţeneşti Determinã ,pe baza textului pus la dispoziţie, forma Evaluarea
de guvernãmânt, tipul de stat, exercitarea puterii, formativa
principalele instituţii.
Feed-back-ul Completarea schemei de pe tablă referitoare la Frontal şi individual Evaluarea
importanţa revoluţiei americane sumativa

S-ar putea să vă placă și